دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

لکه پوستی شایع لنتیگو سیمپلکس - علایم، علل و درمان

لنتیگو سیمپلکس، لنتیگو، کک و مک‌، ملانوما، سرطان پوست، لایه‌برداری شیمیایی، کرایوتراپی، لیزر درمانی، لنتیگوی خورشیدی، لنتیگوی نقطه جوهری، لنتیگوی PUVA، لنتیگوی تخت برنزه کردن، لنتیگوی اشعه

در حال حاضر علت لنتیگو سیمپلکس مشخص نیست

مقالات پوست / درماتولوژی

لکه پوستی شایع لنتیگو سیمپلکس - علایم، علل و درمان
• دکتر سینتیا کاب، دنیل یتمن
• ترجمه هستی فراست‌فر


♦ علایم لنتیگو سیمپلکس
♦ علل محتمل لنتیگو سیمپلکس
♦ ریسک فاکتورهای محتمل برای لنتیگو سیمپلکس
♦ لنتیگو سیمپلکس و ملانوما (ملانوم)
♦ درمان لنتیگو سیمپلکس
♦ دیگر انواع لنتیگو
♦ خلاصهلنتیگو یک لکه پوستی شایع است که رنگ تیره و حاشیه منظم دارد. لنتیگو ممکن است در هر قسمتی از بدن ظاهر شود و اغلب بر اثر صدمات ناشی از آفتاب یا قرار گرفتن در معرض اشعه بروز می‌کند. انواع متعددی از لنتیگو وجود دارد اما شایع‌ترین نوع آن لنتیگو سیمپلکس نامیده می‌شود.
خلاف دیگر انواع لنتیگو، لنتیگو سیمپلکس بر اثر صدمه پوست ایجاد نمی‌شود. علت آن هنوز روشن نیست اما معمولاً در دوره بین تولد و اوایل بزرگسالی ایجاد می‌گردد. خلاف دیگر انواع لکه‌های پوستی لنتیگو سیمپلکس در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب بدتر نشده و تغییر رنگ نمی‌دهد.


علایم لنتیگو سیمپلکس
لنتیگو سیمپلکس ممکن است در هر جایی از اندام‌ها، تنه، یا غشاهای مخاطی ظاهر شود. خلاف دیگر انواع لنتیگو، لنتیگو سیمپلکس ممکن است در زمان تولد وجود داشته باشد یا در دوران کودکی ایجاد گردد. این لکه‌ها باعث ایجاد درد یا خارش نمی‌شوند و خوش‌خیم هستند که به این معنی است که باعث ایجاد سرطان نمی‌شوند.
لنتیگو سیمپلکس معمولاً دارای مشخصه‌های زیر است:
• شکل گرد یا بیضوی
• قطر 3 تا 15 میلی‌متر
• رنگ قهوه‌ای تیره یا سیاه
• حاشیه هموار یا دندانه‌دار
لنتیگو سیمپلکس گهگاه ممکن است با کک و مک اشتباه گرفته شود. به هر حال خلاف کک و مک‌ها، لکه‌های لنتیگو سیمپلکس در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب تغییر رنگ نمی‌دهند. آنها همچنین به طور معمول در حالت خوشه‌ای ظاهر نمی‌شوند.


علل محتمل لنتیگو سیمپلکس
در حال حاضر علت لنتیگو سیمپلکس مشخص نیست. لنتیگو سیمپلکس در عین حال با هیچ اختلال پزشکی دیگری مرتبط نشده است. این اختلال عموماً در زمان تولد تا اوایل بزرگسالی بروز می‌کند.


ریسک فاکتورهای محتمل برای لنتیگو سیمپلکس
هیچ ریسک فاکتوری برای ایجاد لنتیگو سیمپلکس شناخته نشده است. ریسک فاکتورهای اولیه برای دیگر انواع لنتیگو عبارتند از:
• آفتاب سوختگی
• قرار گرفتن مکرر در معرض آفتاب بدون استفاده از کرم ضد آفتاب
• استفاده از تخت‌های برنزه کردن
• قرار گرفتن تحت فوتوکمو‌تراپی
• سالخوردگی


لنتیگو سیمپلکس و ملانوما (ملانوم)

تصویر بالا: ملانوما
تصویر پایین: لنتیگو سیمپلکس


ملانوما نوعی سرطان پوست است که در سلول‌های رنگ دهنده به پوست بروز می‌کند. ملانوما بر اثر قرار گرافتن در معرض پرتوهای ماوراء بنفش ناشی از نور آفتاب یا تخت‌های مخصوص برنزه کردن ظاهر می‌شود.
هم لنتیگو سیمپلکس و هم ملانوما ممکن است در هر قسمتی از بدن ظاهر شوند. ملانوما اکثراً بر بخش‌هایی از بدن مثل صورت که مکرراً در معرض دید قرار دارند ظاهر می‌گردد. نقاط افتراق لنتیگو سیمپلکس و ملانوما در بروز شامل موارد زیر است:
• شکل. لنتیگو سیمپلکس عموماً شکل گرد دارد در حالی شکل ملانوما نامنظم است.
• لبه. لنتیگو سیمپلکس ممکن است حاشیه منظم یا دندانه‌دار داشته باشد. ملانوما اغلب دارای لبه نامنظم یا رنگدانه‌ای است که در پوست اطراف خود محو می‌شود.
• رنگ. لنتیگو سیمپلکس دارای رنگ مشخص قهوه‌ای تیره یا سیاه است. ملانوما ممکن است ته نگ برنزی، سیاه یا قهوه‌ای داشه باشد. ملانوما حتی ممکن است با نواحی دارای نمای سفید، خاکستری، قرمز، یا حتی صورتی همراه باشد.
• اندازه. لنتیگو سیمپلکس به طور معمول دارای قطری در حدود 3 تا 15 میلی‌متر است. اغلب ملانوماها به اندازه 6 میلی‌متر یا اندازه یک نخود می‌رسند.
• تغییر. لنتیگو سیمپلکس به همان اندازه‌ای که ظاهر می‌شود باقی می‌ماند حال آنکه ملانوما در طول هفته‌ها یا ماه‌ها رشد می‌کند.
اگر شما دچار لکه پوستی نگران کننده‌ای باشید می‌توانید از راهنمای الف-ب-ج-د-ه‍ برای تعیین ملانوما بودن احتمالی آن استفاده کنید. پاسخ مثبت به هر یک از پرسش‌های زیر می‌تواند به معنی ملانوما بودن لکه پوستی شما باشد:
• الف - نامتقارن. آیا لکه پوستی مزبور شکل نامتقارن دارد؟
• ب - مرز. آیا لکه پوستی شما دارای حاشیه دندانه‌دار است؟
• ج - رنگ. آیا در رنگ آن ناهمنواختی دیده می‌شود؟
• د - قطر. آیا این لکه بزرگ‌تر از یک نخود است؟
• ه‍ - تحول. آیا لکه مزبور در طول هفته‌ها یا ماه‌های اخیر بزرگ‌تر شده است.
حتی اگر این لکه‌ها از نظر شما سرطانی نباشند فکر خوبی است که برای رعایت ایمنی به پزشک مراجعه کنید.


درمان لنتیگو سیمپلکس
لنتیگو سیمپلکس معمولاً باعث درد یا خارش نمی‌شود. این لکه‌ها همچنین غیر سرطانی‌اند اما ممکن است شبیه به انواع دیگر لکه‌ها باشند که می‌توانند سرطان ایجاد کنند. فکر خوبی است که موضوع از سوی یک متخصص پوست بررسی شود. چند ابزار مختلف شامل موارد زیر برای خارج کردن این لکه‌ها قابل استفاده‌اند:

لایه‌برداری شیمیایی
لایه‌بردار شیمیایی برای برداشتن سلول‌های آسیب دیده پوست از روی دست، صورت یا گردن به کار می‌رود. در طول لایه‌برداری شیمیایی، یک محلول شیمیایی به روی ناحیه دچار لنتیگو مالیده می‌شود. ماده شیمیایی مزبور لکه‌های دچار لنتیگو را جدا می‌کند تا پوست سالم زیر آن خود را نشان دهد.

کرایوتراپی
کرایوتراپی روشی است که در آن لکه‌های پوستی با استفاده از نیتروژن مایع منجمد می‌شوند. این روش برای لکه‌های غیر نرمال پوست که غیر سرطانی یا پیش‌سرطانی هستند کاربرد دارد. این نوع درمان برای التیام به حدود 10 روز زمان نیاز داشته و معمولاً باعث ایجاد جای زخم نمی‌شود.

لیزر درمانی
لیزر درمانی از پرتوهای نور برای خارج کردن لنتیگو در پوست استفاده می‌کند. این روش امکان دقت عمل بیشتری در مقایسه با جراحی مرسوم را فراهم می‌آورد. بسیاری از افرادی که از لیزر درمانی استفاده می‌کنند در عین حال زمان ریکاوری سریع‌تری دارند.


دیگر انواع لنتیگو
لنتیگو معمولاً بر مبنای علت و محدوده بروز آن بر روی بدن طبقه‌بندی می‌شود. اغلب انواع لنتیگو بر اثر قرار گرفتن در معرض نور آفتاب یا اشعه ایجاد می‌شوند. لنتیگو بیشترین شیوع را در افراد میانسال یا سالمند دارد.
• لنتیگوی خورشیدی بر اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب ایجاد می‌شود و اغلب به آن لکه‌های پیری یا لکه‌های کبدی می‌گویند. لنتیگوی خورشیدی عموماً در قسمت‌هایی از بدن ظاهر می‌شود که در معرض تابش آفتاب قرار دارند. اکثر سالمندان دارای این نوع لنتیگو هستند.
• لنتیگوی نقطه جوهری یک نقطه سیاه رنگ و داری شکل نامنظم است که پس از آفتاب سوختگی در افراد دارای پوست روشن بروز می‌کند.
• لنتیگوی PUVA مشابه لنتیگوی نقطه جوهری است اما پس از فوتوکموتراپی ایجاد می‌شود.
• لنتیگوی تخت برنزه کردن شبیه به لنتیگوی نقطه جوهری و PUVA است اما بر اثر اشعه ساطع شده از تخت برنزه کننده ایجاد می‌شود.
• لنتیگوی اشعه بر اثر قرار گرفتن تصادفی یا با برنامه قبلی در معرض اشعه ایجاد می‌شود. برخی درمان‌های سرطان می‌توانند به این نوع لنتیگو منجر گردند.


خلاصه
لنتیگو سیمپلکس شایع‌ترین نوع لنتیگو است. نقطه‌های لنتیگو سیمپلکس معمولاً دارای شکل گرد یا مدور هستند و رنگ قهوه‌ای تیره یا مشکی دارند. علت این لکه‌ها مشخص نیست اما معمولاً در زمان تولد تا اوایل بزرگسالی بروز می‌کنند.
مردم می‌توانند با به حداقل رساندن تماس با نور آفتاب و استفاده از تخت برنزه کردن خود را در مقابل دیگر اشکال لنتیگو محافظت کنند. اگرچه لنتیگو سیمپلکس مشکلی جدی نیست، فکر خوبی است که تمامی لکه‌های پوستی ایجاد شده در سطح بدن توسط یک متخصص پوست مورد بررسی قرار گیرد./


Source:
Healthline
What Is Lentigo Simplex?
Medically reviewed by Cynthia Cobb, DNP, APRN
On May 16, 2020
New —
Written by Daniel Yetman

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.