دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هایفو (HIFU) صورت چیست؟ و آیا مؤثر است؟

هایفو، HIFU صورت، امواج فراصوت پرشدت متمرکز برای صورت، کلاژن، جوانسازی پوست، استامینوفن، تاینلول، ایبوپروفن، موزدایی لیزری، سلولیت

متخصصان پوست HIFU را تنها برای نشانه‌های خفیف تا متوسط یا اولیه پیری توصیه می‌کنند

مقالات پوست / درماتولوژی

امواج فراصوت پرشدت متمرکز برای صورت یا به شکل خلاصه HIFU صورت، یک روش درمان غیر تهاجمی برای مقابله با سالخوردگی صورت است. این اقدام بخشی از گرایش رو به رشد برای درمان‌های ضد پیری است که برخی از فواید فیس لیفت را بدون نیاز به عمل جراحی تأمین می‌کند. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی جراحی پلاستیک زیبایی" اقدامات غیر جراحی در سال 2017 با افزایش 4.2 درصدی در میزان محبوبیت مواجه بوده‌اند. این درمان‌های غیر تهاجمی در مقایسه با گزینه‌های جراحی از ریکاوری کوتاه‌مدت‌تری برخوردارند اما نتایج به دست آمده از آنها به اندازه گزینه‌های جراحی چشمگیر و طولانی مدت نیست.


• HIFU چیست؟
• اقدام
• آیا تحقیق کارآیی این روش را تأیید می‌کند؟
• عوارض جانبی HIFU صورت
• خلاصهامواج فراصوت پرشدت متمرکز برای صورت یا به شکل خلاصه HIFU صورت، یک روش درمان غیر تهاجمی برای مقابله با سالخوردگی صورت است. این اقدام بخشی از گرایش رو به رشد برای درمان‌های ضد پیری است که برخی از فواید فیس لیفت را بدون نیاز به عمل جراحی تأمین می‌کند.
بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی جراحی پلاستیک زیبایی" اقدامات غیر جراحی در سال 2017 با افزایش 4.2 درصدی در میزان محبوبیت مواجه بوده‌اند.
این درمان‌های غیر تهاجمی در مقایسه با گزینه‌های جراحی از ریکاوری کوتاه‌مدت‌تری برخوردارند اما نتایج به دست آمده از آنها به اندازه گزینه‌های جراحی چشمگیر و طولانی مدت نیست. به همین علت متخصصان پوست HIFU را تنها برای نشانه‌های خفیف تا متوسط یا اولیه پیری توصیه می‌کنند.


HIFU چیست؟
HIFU صورت از امواج فراصوتی برای ایجاد حرارت در یک لایه عمقی پوست استفاده می‌کند. این حرارت به سلول‌های پوستی هدف گرفته شده آسیب زده باعث می‌شود تا بدن ترمیم سلول‌های مزبور را در دستور کار قرار دهد. برای انجام این کار، بدن برای تجدید رشد سلول تولید کلاژن را هدف قرار می‌دهد. کلاژن ماده‌ای در پوست است که ساختار و انعطاف‌پذیری آن را تأمین می‌کند.
بر مبنای اعلام "هیأت آمریکایی جراحی زیبایی"، درمان‌های غیر جراحی فراصوتی مثل HIFU می‌توانند:
• پوست روی ناحیه گردن را سفت کنند
• نمای ظاهری غبغب را کاهش دهند
• پلک چشم یا ابروهای فروافتاده را بالا بکشند
• چین‌های پوستی را صاف کنند
• پوست قفسه سینه را صاف و سفت کنند
نوع امواج فراصوتی مورد استفاده برای این اقدام متفاوت از امواج مورد استفاده پزشکان در تصویربرداری پزشکی است. HIFU از امواج پرانرژی برای هدف گرفتن نواحی خاصی از بدن استفاده می‌کند.
متخصصان همچنین از HIFU برای درمان تومورها در جلسات طولانی‌تر درمانی در اسکنر MRI که ممکن است تا 3 ساعت طول بکشد استفاده می‌کنند.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
آنچه باید در مورد میکروبلیدینگ و
مراقبت پس از آن بدانیم


اقدام
پزشکان معمولاً HIFU صورت برای جوانسازی پوست را با تمیز کردن ناحیه و استفاده از یک ژل شروع می‌کنند. سپس، آنان از یک دستگاه قابل نگهداری در دست که امواج فراصوت را مکرراً منتشر می‌کند استفاده می‌نمایند. هر جلسه درمان به طور معمول بین 30 تا 90 دقیقه طول می‌کشد.
برخی از افراد در طول این درمان ناراحتی خفیفی را تجریه می‌کنند و پس از آن متحمل مختصری درد می‌شوند. پزشکان ممکن است از یک بی‌حسی موضعی پیش از اقدام برای کمک به پیشگیری از درد مزبور استفاده نمایند. داروهای غیر نسخه‌ای مسکن درد مثل استامینوفن (تاینلول) یا ایبوپروفن (ادویل) نیز می‌توانند کمک کننده باشند.
خلاف دیگر اقدامات زیبایی شامل موزدایی لیزری، HIFU صورت نیازی به هیچ‌گونه آماده‌سازی ندارد. وقتی یک جلسه به پایان می‌رسد نیازی به زمان ریکاوری نیست و این بدان معنی است که شخص می‌تواند پس از خاتمه جلسه درمانی کارهای روزمره زندگی خود را دنبال کند.
شخص ممکن است بسته به نتایج مورد نظر بین 1 تا 6 جلسه درمانی نیاز داشته باشد.آیا تحقیق کارآیی این روش را تأیید می‌کند؟
گزارش‌های متعددی عملکرد HIFU صورت را تأیید می‌کنند. یک مرور مربوط به سال 2018 به 231 مطالعه انجام شده در مورد فناوری امواج فراصوت پرداخته است. پس از آنالیز مطالعات انجام شده در مورد استفاده از امواج فراصوت برای درمان سفتی پوست، سفتی بدن، و کاهش سلولیت، محققان به این جمع‌بندی رسیدند که این تکنیک ایمن و مؤثر است.
"هیأت آمریکایی جراحی زیبایی" می‌گوید اولتراسوند سفت کردن پوست به طور معمول نتایج مثبت خود را در طول 2 تا 3 ماه ایجاد می‌کند و مراقبت مناسب از پوست می‌تواند باعث دوام این نتایج به مدت 1 سال گردد.
یک مطالعه در کره بر روی اثربخشی HIFU صورت پی برده است که این اقدام بهترین کارآیی را در بهبود نمای ظاهری چین‌های اطراف فک، گونه و دهان دارد. محققان عکس‌های استانداردسازی شده نمونه‌ها را پیش و پس از درمان به فاصله 3 تا 6 ماه مقایسه کردند.
یک مطالعه دیگر اثربخشی HIFU صورت را پس از 7 روز، 4 هفته و 12 هفته ارزیابی کرده است. پس از گذشت 12 هفته، انعطاف‌پذیری پوست نمونه‌ها به شکلی قابل ملاحظه در تمامی نواحی درمان شده بهبود یافته بود.
گروه دیگری از محققان تجربه 73 زن و 2 مرد دریافت کننده درمان HIFU صورت را مورد مطالعه قرار دادند. پزشکان ارزیابی کننده نتایج، 80 درصد بهبود در پوست صورت و گردن را گزارش کردند، در حالی که نرخ رضایت از اقدام در میان نمونه‌ها 78 درصد بود.
انواع مختلفی از دستگاه‌های HIFU صورت در بازار وجود دارد. یک مطالعه نتایج دو نوع مختلف این دستگاه‌ها را بر مبنای پرسش از کلینیسین‌ها و افراد استفاده کننده از HIFU صورت برای ارزیابی اثرات درمان مورد استفاده قرار داد. اگرچه گزارش نمونه‌های مطالعات در مورد میزان درد و رضایت کلی از اقدام درمانی متفاوت بود، پژوهشگران به این جمع‌بندی رسیدند که هر دو دستگاه مورد بررسی به شکلی مؤثر باعث سفت شدن پوست شده بودند.
ارزش یادآوری دارد که هر یک از مطالعات مزبور صرفاً از نمونه‌های نسبتاً کمی برای بررسی خود استفاده کرده بودند.


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:
لیپوساکشن یا تامی تاک: انتخاب بهتر کدام است؟


عوارض جانبی HIFU صورت
اگرچه برخی از افراد ممکن است بلافاصله پس از درمان دچار درد و ناراحتی شوند، در کل شواهد عنوانگر آن است که HIFU صورت دارای عوارض جانبی اندکی است.
مطالعه انجام شده در کره جنوبی به این جمع‌بندی رسیده است که درمان فاقد هر گونه عارضه جانبی جدی بوده است، در حالی که برخی نمونه‌ها خبر از مواجهه با موارد زیر داده‌اند:
ورم
• بی‌حسی
• سرخی
کبودی
راش بنفش رنگ
در مطالعه دیگری محققان پی بردند در حالی که برخی افراد استفاده کننده از درمان HIFU برای صورت یا بدن خبر از درد بلافاصله پس از درمان می‌دادند، پس از گذشت 4 هفته هیچ گزارشی در مورد تحمل درد وجود نداشته است.
یک مطالعه دیگر پی برده است که 25.3 درصد نمونه‌ها در پی درمان با درد مواجه بودند اما این درد بدون هر گونه مداخله پزشکی بهبود یافته است.


خلاصه
امواج فراصوتی پرشدت متمرکز برای صورت، یا HIFU صورت، می‌تواند راه مؤثری برای به حداقل رساندن نشانه‌های پیری باشد.
به عنوان یک تکنیک غیر جراحی، HIFU زمان ریکاوری کمتری در مقایسه با فیس لیفت جراحی دارد، اما نتایج آن بارز نیست. با وجود این محققان پی برده‌اند که این اقدام می‌تواند باعث سفت شدن پوست شل شده، صاف کردن چروک‌های پوست و بهبود بافت پوست شود.
در صورت مراقبت مناسب پس از درمان فواید HIFU صورت می‌تواند به مدت 1 سال دوام داشته باشد./


• دکتر سینتیا کاب، دنیل درسدن
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Medical News Today
What is a HIFU facial, and does it work?
Medically reviewed by Cynthia Cobb, DNP, APRN
On April 29, 2020
New —
Written by Danielle Dresden

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تمرینات اروبیک و بهبود شناخت در دوران پیری

کرم‌های جدید ضد آفتاب از پوست در برابر پیری و سرطان پوست ناشی از اشعة یو وی ای محافظت می‌کنند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.