دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کوفتگی - انواع، علایم، درمان

کوفتگی، کوفتگی زیر پوستی، کوفتگی عضله، کوفتگی استخوان، کوفتگی غضروف، کوفتگی ارگان، کوفتگی چشم، 	درمان کوفتگی، کاپیلاری‌، مویرگ‌، هماتوما،  سرمادرمانی، هموفیلیا

صدمات استخوان، عضلات، و بافت زیر پوست می‌تواند باعث ایجاد کبودی شود

مقالات پوست / درماتولوژی

کوفتگی زیر پوستی
• کوفتگی عضله
• کوفتگی استخوان
• کوفتگی غضروف
• کوفتگی ارگان
• کوفتگی چشم
• علایم کوفتگی کدامند؟
• درمان کوفتگی
• خلاصهاصطلاح پزشکی برای تبیین کبودی، کوفتگی است. صدمات استخوان، عضلات، و بافت زیر پوست می‌تواند باعث ایجاد کبودی شود. امکان کبود شدن چشم، دهان، و نیز ارگان‌های داخلی بدن مثل ریه نیز وجود دارد.
کبودی نوعی خونریزی زیر پوست است. یک ضربه شدید مثل موارد ناشی از از سقوط یا برخورد با اشیاء بزرگ می‌تواند باعث پاره شدن رگ‌های خونی ریز موسوم به کاپیلاری‌ها (مویرگ‌ها) شود. این وضعیت باعث بروز خونریزی در محل آسیب می‌شود.
از آنجا که خونریزی در قسمت زیر پوست اتفاق می‌افتد، این ناحیه ممکن است کبود شود و قرمز یا آبی رنگ به نظر برسد. احتمال بروز کبودی در استخوان‌ها و بافت نرم نیز وجود دارد. برخی انواع کوفتگی در ادامه تشریح شده‌اند:

کوفتگی زیر پوستی
کوفتگی زیر پوستی نوعی از کوفتگی است که درست زیر پوست بروز می‌کند. اکثر مردم با این نوع کبودی آشنا هستند. تقریباً هر کسی در مقطعی از زندگی خود این نوع کبودی را تجربه می‌کند.
درست همانند خونریزی ناشی از بریدگی عروق خونی ریز، صدمات رگ‌های خونی کوچک زیر پوست باعث بیشتر موارد کوفتگی زیر پوستی است. نواحی مورد استفاده برای فرود آمدن یا حمایت از خود در زمان سقوط مثل دست‌ها و زانوها مشخصاً در این مورد آسیب‌پذیرند.
در موارد نادر یک کبودی بزرگ باعث خونریزی حجیم از یک شریان یا ورید می‌شود که بند آمدن آن دشوار است. در صورت عدم درمان این اختلال می‌تواند تهدیدی برای حیات باشد. این کبودی‌ها بزرگ و بسیار دردناکند، و به طور معمول بر اثر تروماهای عمده مثل تصادم جدی با اتومبیل ایجاد می‌شوند.
یک مورد کبودی کوچک روی زانو یا آرنج در صورت عدم وجود مشکلات دیگری مثل ابتلاء فرد به یک بیماری خونریزی دهنده به خونریزی منجر به مرگ منجر نمی‌شود.

کوفتگی عضله
عضلات پر از عروق خونی هستند که آنها را با خون و اکسیژن تغذیه می‌کنند. کبودی عضله عمقی‌تر از کبودی زیر پوستی است و ممکن است بسیار دردناک باشد. فرد دچار کبودی عضله ممکن است با خود فکر کند که دچار کشیدگی، پارگی عضله یا شکستگی استخوان شده است.
کبودی عضله معمولاً بدون درمان بهبود می‌یابد. به هر حال در برخی مواقع حجم بزرگی از خون درون عضله جمع می‌شود. این وضعیت می‌تواند به ورم دردناکی موسوم به هماتوما (هماتوم) بینجامد. پزشکان برای کمک به بهبود سریع‌تر عضله هماتوم را تخلیه می‌کنند.

کوفتگی استخوان
کوفتگی استخوان ممکن است بسیار شبیه به شکستگی یا ترک استخوان احساس شود و نیز ممکن است حرکت دادن ناحیه دچار صدمه دشوار باشد. برای مثال، کوفتگی دنده باعث مشکل شدن تنفس شده و دردناک است.
استخوان‌ها قسمت‌های پیچیده‌ای از بدن هستند و در قسمت بیرونی از بافت سخت و در مغز استخوان از بافت نرم تشکیل شده‌اند. احتمال کبودی هر قسمتی از استخوان وجود دارد. آسیب دیدن ساختار سخت غنی از کلسیم استخوان باعث ایجاد شکستگی‌های مویی در استخوان می‌شود.
کوفتگی‌های استخوان می‌تواند باعث ایجاد برخی عوارض شامل اختلالی به نام انفصال کوستوکندریت شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که پاره کوچکی از استخوان از مابقی آن جدا می‌شود. اتفاق مورد بحث زمانی بروز می‌کند که کبودی در جریان خون اختلال ایجاد می‌نماید.
انفصال کوستوکندریت عموماً در مفاصلی مثل زانو یا ساعد ایجاد می‌شود.

کوفتگی غضروف
غضروف بافتی متراکم اما انعطاف‌پذیر است که سخت‌تر از عضله اما نرم‌تر از استخوان است. محدوده بیرونی گوش‌ها و نوک بینی هر دو حاوی غضروف هستند.
کبودی غضروف ممکن است در زمان خم شدن غضروف یا در زمانی که چیزی به سختی با غضروف برخورد می‌کند ایجاد گردد.
بیشتر موارد صدمات غضروف جدی نیستند و بدون درمان التیام پیدا می‌کنند.

کوفتگی ارگان
احتمال کبودی ارگان‌های داخلی مثل کلیه‌ها، ریه‌ها، و قلب بر اثر اصابت ضربه قوی یا سقوط وجود دارد. کبودی ارگان به عروق خونی دیگر بافت‌های نرم درون ارگان‌ها آسیب می‌زند.
این صدمات خطرناکند، و می‌توانند مهلک باشند. علت آن است که صدمات مورد بحث می‌توانند در عملکرد ارگان اختلال ایجاد کنند. مردم دچار کوفتگی ارگان ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند.
برای مثال، شخص دچار کوفتگی پولمونری یا کبودی ریه‌ها ممکن است به تهویه مصنوعی نیاز داشته باشند.

کوفتگی چشم
کوفتگی چشم بروز کبودی در چشم یا اطراف آن است. کبودی‌های روی پلک چشم می‌توانند دردناک باشند و متورم به نظر برسند. به هر حال این کوفتگی‌ها به ندرت جدی هستند.
شخص همچنین ممکن است دچار کبودی قرنیه شود. این مورد ممکن است به ویژه در صورت عدم درمان یا اگر موارد دیگر صدمات چشم مطرح باشد، جدی باشند.

علایم کوفتگی کدامند؟
در مورد بیشتر موارد کوفتگی علامت اصلی درد است. این درد ممکن است خفیف یا شدید باشد.
کوفتگی‌های بزرگ‌تر و عمقی‌تر مثل موارد مبتلابه استخوان یا عضلات به طور معمول با درد بیشتری همراهند. اگر درد در پی سقوط یا ضربه بروز کند، ممکن است کوفتگی وجود داشته باشد.
برخی علایم شایع کوفتگی عبارتند از:
• ورم به رنگ قرمز، آبی، یا سیاه در اطراف ناحیه آسیب دیده
• حالت خفقان یا رنجوری
• مشکل حرکت دادن ناحیه آسیب دیده
کوفتگی ارگان‌ها می‌تواند بر توانایی حرکتی آنها تأثیر بگذارد. در پی یک ضربه سخت به معده، پشت، یا قفسه سینه، شخص باید بلافاصله به دنبال درمان پزشکی برای درد، ورم، ضعف یا هر گونه نشانه بیماری باشد. این وضعیت می‌تواند نشانه‌ای از کوفتگی ارگان قلمداد شود.
مشکلات تنفس یا تغییر ضربان قلب می‌تواند نشانه‌ای از کوفتگی ریه یا قلب باشد. این موارد جزء اورژانس‌های پزشکی هستند و نیاز به درمان پزشکی فوری دارند.

درمان کوفتگی
بیشتر موارد کوفتگی استخوان، عضله، پوست، و غضروف نیاز به درمان پزشکی ندارند. در مقابل، استفاده از راهکارهای زیر می‌تواند به رفع درد و ورم و سرعت گرفتن روند بهبود کمک کند.
• استراحت دادن به ناحیه آسیب دیده. از ورزش، بازی یا حرکات کششی اجتناب کنید مگر آنکه توصیه دکتر بوده باشد. گاهی از اوقات پزشک ممکن است بی‌حرکت‌سازی ناحیه آسیب دیده را با استفاده از اسپلینت یا بانداژ آن پیشنهاد کند. در صورت بیش از حد دردناک بودن صدمه شخص باید از حضور در محل تحصیل یا کار خودداری نماید.
سرمادرمانی برای کمک به بهبود ورم و درد. شخص می‌تواند یخ پیچیده در لفاف را به مدت 20 دقیقه در هر بار استفاده و با وقفه‌های 20 دقیقه‌ای بین موارد استفاده برای بهبود کوفتگی به کار ببرد.
• کمپرس ناحیه برای کاهش ورم و درد. برای انجام این کار، قسمت آسیب دیده را باید به ملایمت بانداژ کرد. بانداژ نباید دردناک، باعث ایجاد بی‌حسی یا ایجاد علایمی روی پوست شود.
• قرار دادن ناحیه آسیب دیده در سطحی بالاتر از قلب. این کار به رفع ورم و درد کمک می‌کند.
کوفتگی‌های ارگان ممکن است به درمان ویژه شامل بستری کردن شخص در بیمارستان نیاز داشته باشند. احتمال آن وجود دارد که پزشک برای ترمیم صدمه یا متوقف کردن خونریزی عمل جراحی انجام دهد. پایش مداوم نشانه‌های حیاتی مخصوصاً در موارد کوفتگی کلیه یا ریه نیز مفیدند.
در موارد بروز صدمات تروماتیک شدید مثل تصادف، زد و خورد، یا سقوط از بلندی مردم باید به پزشک مراجعه کنند. این موضوع به ویژه در صورت شدید بودن درد یا عدم رفع صدمه به خودی خود در طول چند روز اهمیت دارد.
مردم دچار اختلالات خونریزی دهنده مثل هموفیلیا (هموفیلی) یا کمبود پلاکت یا اختلالات سیستم ایمنی مثل HIV یا AIDS، باید پس از هر صدمه منجر به خونریزی به پزشک مراجعه کنند.

خلاصه
کوفتگی صدمه‌ای است که باعث خونریزی و آسیب دیدن بافت زیر پوست می‌شود و معمولاً سبب پارگی پوست نمی‌شود. هر صدمه‌ای که باعث تحمیل فشار مکرر بر یک ناحیه شود می‌تواند باعث کوفتگی گردد.
سقوط از بلندی، ضربات سنگین در کوران زد و خورد یا مبارزه یا برخورد اشیاء سنگین نیز می‌توانند باعث ایجاد کوفتگی شوند.
کوفتگی حتی زمانی که جدی نیست می‌تواند بسیار دردناک باشد. درد پیامی از سوی بدن در مورد نیاز آن به استراحت و مراقبت است. در صورت استراحت اغلب موارد کبودی در طول چند روز بهبود می‌یابند. به هر حال کبودی‌های بزرگ ممکن است برای التیام به چند هفته زمان نیاز داشته باشند./


• گرهارد ویتوُرث، زاون ویلینز
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Medical News Today
What to know about contusions
Medically reviewed by Gerhard Whitworth, RN
On January 23, 2019 —
Written by Zawn Villines

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

دکتر فریدون علا: انگیزه‎ای بالاتر از عشق نیست!

افزایش میزان بیلی‎روبین: علایم و آزمایش‎ها

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.