دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تعریق موقع غذا خوردن - علل، درمان و پیشگیری

تعریق موقع غذا خوردن، تعریق گستیتوری، سندرم فری، هیپرهیدروزیس، هیپرهیدروز ایدیوپاتیک، جراحی سر و گردن، شیرینی، ترشی، ادویه، غذاهای پرنمک، دیابت ملیتوس، سردرد خوشه‌ای، زونا، بیماری پارکینسون

تعریق در زمان غذا خوردن می‌تواند به معنی چیزی بیش از صرف بالا بودن دمای محیط غذاخوری باشد

مقالات پوست / درماتولوژی

• علل تعریق در زمان غذا خوردن
• تأثیر انواع غذا
• کجای بدن دچار تعریق می‌شود
• چه کسی دچار این اثر می‌شود؟
• نکاتی برای پیشگیری از تعریق
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصهتعریق در زمان غذا خوردن می‌تواند به معنی چیزی بیش از صرف بالا بودن دمای محیط غذاخوری باشد.
"تعریق گستیتوری"، چنان که در پزشکی به آن اشاره می‌شود علامت اختلالی است که پزشکان آن را سندرم فری / Frey syndrome می‌نامند.
این اختلال باعث تعریق می‌شود حتی وقتی که مردم چیزی سرد، مثل بستنی، می‌خورند.
در موارد دیگر تعریق در زمان غذا خوردن به علت اختلال پزشکی دیگری می‌تواند باشد که شخص به آن مبتلاء است.

علل تعریق در زمان غذا خوردن
برخی از مردم خبر از تعریق خود در زمان غذا خوردن می‌دهند. به هر حال، فکر کردن یا صحبت کردن در مورد غذا نیز می‌تواند باعث تعریق در زمان غذا خوردن شود.
پزشک در زمان کوشش برای تعیین علت زیربنایی اختلال مورد بحث عواملی مثل علایم مبتلابه فرد و شرح حال پزشکی او را در نظر می‌گیرد.

هیپرهیدروزیس (هیپرهیدروز) ایدیوپاتیک
گاهی از اوقات پزشک قادر نیست تا علت زیربنایی تعریق بیش از حد را شناسایی کند. پزشکان این وضعیت را هیپرهیدروزیس ایدیوپاتیک می‌نامند. اگرچه پزشکان علت اختلال را نمی‌دانندبا وجود این می‌توانند برای درمان آن اقدام کنند.

عمل جراحی سر و گردن
یکی از شایع‌ترین علل تعریق بیش از حد داشتن سابقه انجام عمل جراحی در ناحیه سر و گردن است، به ویژه مواردی که در آن عمل جراحی برای برداشتن غده پاروتید در سر انجام می‌شود.
افرادی که عمل جراحی در ناحیه سر و گردن انجام داده‌اند ممکن است دچار ترومای نزدیک به بافت گره به ویژه در این نواحی شوند.
گمان می‌رود که جراحی غده پاروتید می‌تواند به شکل تصادفی باعث آسیب دیدگی عصب‌های مجاور شود، که این باعث اختلاط چندین پیام عصبی مثل موارد مربوط به تعریق می‌گردد. این اختلال سندرم فری نام دارد.
به طور معمول، چه شما متوجه شوید و چه نشوید بزاق ترشح می‌کنید و معمولاً در هنگام غذا خوردن میزان تولید بزاق بیشتر می‌شود. این راهی است که بدن برای کمک به فرآیند گوارش در پیش می‌گیرد.
اگر عصب‌های مرتبط به غدد پاروتید آسیب ببینند، شخص ممکن است به جای ترشح بزاق بر اثر "اغتشاش پیام‌ها" دچار تعریق شود.
شخص دچار سندرم فری ممکن است تعریق شدید سر را تجربه کند. این تعریق عموماً خفیف است.

تأثیر انواع غذا
برخی غذاها و نوشیدنی‌ها به عنوان علت ایجاد تعریق در هنگام غذا خوردن شناخته می‌شوند. این مورد غذاهای چاشنی‌دار (ادویه‌دار) را شامل می‌شود.
بعضی از مردم نیز متوجه می‌شوند که میزان تعریق آنان در زمان نوشیدن الکل بیشتر می‌شود. علت آن است که الکل به شکل طبیعی باعث گشاد یا متسع شدن عروق خونی محیطی می‌گردد، که این موجب رهش گرما از بدن می‌شود.
به هر حال، اگر کسی دچار مشکلات تعریق در زمان غذا خوردن بر اثر سندرم فری یا یک اختلال زمینه‌ای دیگر باشد، ممکن است انبوهی از غذاها یا حتی صرف فکر کردن در مورد غذا را به عنوان علت تعریق بیابد.
برخی از مردم ممکن است متوجه شوند که بعضی انواع مشخص غذا مثل موارد فهرست شده در زیر می‌تواند عامل ایجاد تعریق در آنها باشد:
• شیرینی
• ترشی
• ادویه
• غذاهای پرنمک

کجای بدن دچار تعریق می‌شود
برای کمک به تعیین علت زیربنایی تعریق، پزشک به این موضوع دقت خواهد کرد که شخص در چه قسمتی از بدن خود دچار تعریق است.
برای مثال سندرم فری به طور معمول صرفاً باعث برافروختگی و تعریق صورت در زمان غذا خوردن می‌شود.
علت آن است که جراحی سر و گردن، به ویژه برای خارج کردن غده پاروتید معمولاً فقط برای یک سمت صورت می‌گیرد. در نتیجه این قسمتی است که به شکل بالقوه دارای عصبی است که به تعریق منجر می‌شود.
تعریق در هنگام غذا خوردن به علت یک اختلال زیربنایی پزشکی مثل دیابت ملیتوس به طور معمول باعث تعریق در هر دو طرف صورت و دیگر نواحی بدن می‌شود. این شامل موارد زیر است:
• گونه‌ها
• پیشانی
• شقیقه‌ها
• گردن

چه کسی دچار این اثر می‌شود؟
اگر کسی در ناحیه سر و گردن عمل جراحی انجام دهد ممکن است در طول اولین سال پس از انجام عمل جراحی سندرم فری شود.
بر مبنای اعلام "سازمان ملی بیماری‌های نادر"، در حدود 30 تا 50 درصد افراد دارای تاریخچه عمل جراحی برداشتن غده پاروتید دچار سندرم فری می‌شوند.
اما گاهی از اوقات تعریق در هنگام غذا خوردن یک عارضه جانبی یکی از اختلالات پزشکی غیر از سندرم فری است. مثال‌هایی از اختلالاتی که پزشکان آنها را به عنوان علت تعریق در زمان غذا خوردن می‌دانند عبارتند از:
سردرد خوشه‌ای
دیابت ملیتوس
زونا (هرپس زوستر صورت)
بیماری پارکینسون
هر یک از این اختلالات می‌تواند بر چگونگی ارسال پیام به یکدیگر تأثیر بگذارد. این پیام‌ها ممکن است "مغشوش" شوند که نتیجه آن تعریق به جای ترشح بزاق یا تعریق به همراه ترشح بزاق خواهد بود.

نکاتی برای پیشگیری از تعریق
یک راه کمک به پیشگیری از تعریق در زمان غذا خوردن شروع به استفاده از یک دفتر یادداشت موارد است. برای مدت یک هفته موارد زیر را ثبت کنید:
• زمان تعریق
• محل بروز عرق در بدن
• نوع غذایی که در زمان شروع به تعریق خورده شده است
در پایان هفته اطلاعات به دست آمده را مرور کنید تا مشخص گردد که آیا امکان مشخص کردن الگویی غذایی خاصی برای تعریق بیشتر شما وجود دارد.
در صورتی که اجتناب از خوردن برخی غذاهای خاص باعث کاهش میزان تعریق شما می‌شود می‌توانید آن غذاها را از برنامه غذایی خود حذف کنید. اگر متوجه شوید که ناچارید تا به شدت رژیم غذایی خود را محدود کنید آنگاه نیاز خواهد بود که به دکتر مراجعه نمایید.
نگه داشتن برخی اقلام دم دست برای کاهش عرق و مرطوب کردن صورت نیز می‌تواند کمک کننده باشد. مثال‌هایی در این مورد شامل دستمال کاغذی یا بادبزن است.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر نسبت به مداوای خانگی اقدام کرده و کماکان دچار مشکل هستید با پزشک مشورت کنید.
برخی رویکردهای تجویزی در دسترسند. مثال‌هایی در این مورد شامل ضد عرق‌های نسخه‌ای قوی است که برای صورت یا دیگر نواحی دچار تعریق استفاده می‌شوند یا استفاده از داروهایی مسوم به آنتی‌کولینرژیک‌ها برای کاهش تعریق می‌تواند مفید باشد.
پزشکان در عین حال ممکن است برای این مشکل از بوتاکس به شکل آف-لیبل استفاده کنند. پزشک ممکن است بوتاکس را در نواحی کلیدی تزریق کند تا عرق را از ترشح بازدارد. این رویکرد در هر مورد ممکن است بین 9 تا 12 ماه مؤثر باشد و پس از آن باید تکرار شود.
پزشکان به طور معمول عمل جراحی را برای برطرف کردن سندرم فری به عنوان رویکرد خط مقدم درمان توصیه نمی‌کنند. عمل جراحی همیشه کارآیی ندارد و حتی می‌تواند به جای بهبود شرایط به بدتر شدن مشکل منجر گردد.

خلاصه
تعریق در زمان غذا خوردن ممکن است در برخی شرایط بروز کند. گاهی از اوقات این واقعه‌ای منفرد است. در موارد دیگر علت آن وجود مشکلی زیربنایی است.
مردم می‌توانند موازین خانگی را امتحان کنند و سپس برای مشورت در مورد درمان به پزشک مراجعه نمایند. مهم‌ترین چیز در این مورد این است که به خاطر داشته باشیم که چند مداخله پزشکی در دسترسند که ممکن است برای افراد دچار مشکل مورد بحث مفید باشند.
مردم مجبور نیستند که بر اثر ترس از تعریق در زمان غذا خوردن فعالیت‌های معمول خود را تغییر دهند./


• دکتر استیسی سمپسون، ریچل نل
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Healthline
Sweating While Eating: What’s the Cause?
Medically reviewed by Stacy Sampson, DO
On March 17, 2020
New —
Written by Rachel Nall, RN, MSN, CRNA

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

داروهای مصرف نشدة جراحی دندان، محرک اپیدمی داروهای مخدر

جراحی سینوس: انواع، کاربردها، و بهبود

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.