دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

وسیکول (وزیکول)، کیسک پر از مایع روی پوست

وسیکول، وزیکول، کیسک، پوست، اپیدرمیس، واکنش‌های آلرژیک، درماتیت، اگزما، بولوس پمفیگوئید، پورفیری کوتانا تاردا، ایمپتیگو، هرپس، آلو ورا، سرکه سیب، روغن درخت چای

وزیکول متفاوت از بولای یا تاول است

مقالات پوست / درماتولوژی

• چه چیزی باعث ایجاد وزیکول می‌شود؟
• علایم وزیکول کدامند؟
• وزیکول چگونه تشخیص داده می‌شود؟
• وزیکول چگونه درمان می‌شود؟
• کدام درمان‌های خانگی در مورد وزیکول‌ها مؤثرند؟
• دورنما
• چگونه می‌توان از وزیکول پیشگیری کرد؟
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیموسیکول‌ها (وزیکول) کیسک‌های* پر از مایع هستند که ممکن است بر روی پوست ظاهر شوند. مایع داخل این کیسک‌ها ممکن است به رنگ شفاف، سفید، زرد یا مخلوط با خون باشد.
به وزیکول گاهی از اوقات زیر عنوان بولای یا تاول اشاره می‌شود، با وجودی که بین این سه از نظر اندازه‌ تفاوت‌های اندکی وجود دارد. وزیکول‌ها به طور معمول بین 5 تا 10 میلی‌متر قطر دارند. اگر کیسک‌ها بزرگ‌تر از اندازه‌های مزبور شوند به عنوان تاول طبقه‌بندی می‌گردند. اگر آنها دارای قطری دستکم به میزان نیم سانتی‌متر باشند به عنوان بولای تعریف می‌شوند.

چه چیزی باعث ایجاد وزیکول می‌شود؟
وزیکول‌ها وقتی ایجاد می‌شوند که مایع در زیر اپیدرمیس، لایه بالایی پوست به دام می‌افتد. شماری از اختلالات مختلف سلامت می‌توانند عامل ایجاد آنها باشند. برخی از این اختلالات مشکلات کوچکی هستند و نیاز به مراقبت پزشکی ندارند. مابقی مشکلاتی جدی‌اند و می‌توانند پیامی در مورد وجود یک اختلال پزشکی بغرنج باشند که نیاز به درمان ادامه‌دار دارد.
علل خفیف وزیکول شامل موارد زیرند:
• واکنش‌های آلرژیک که باعث تحریک پوست می‌شوند
درماتیت یا اگزما
درماتیت تماسی، مثل مورد مربوط به پیچک سمی
• زخم‌ سرد
در عین حال اگر وزیکول ناشی از موارد زیر باشد مردم باید به پزشک مراجعه کنند:
• یک بیماری خودایمنی مثل بولوس پمفیگوئید
• آبله مرغان یا زونا
• بیماری‌های پوستی مسبب تاول زدن مثل پورفیری کوتانا تاردا
ایمپتیگو، یک اختلال پوستی که بر اثر عفونت با باکتری استرپی یا استافی ایجاد می‌شود
• هرپس (تبخال)

علایم وزیکول کدامند؟
شناسایی وزیکول اغلب آسان است. بیشتر آنها بر روی سطح پوست ایجاد می‌شوند و بر اثر وجود مایع متورم می‌گردند. پوست اطراف یک وزیکول محتوی مایع را درون آن نگه می‌دارد.
وزیکول‌ها به راحتی پاره می‌شوند و مایع آنها بر روی پوست سرازیر می‌گردد. وقتی مایع مزبور خشک می‌شود ممکن است به رنگ زرد درآید یا پوسته دهد.
اختلالات دارای علایم مشابه با وزیکول شامل موارد زیر است:
جوش
سوختگی
سرمازدگی
• عفونت‌های استافیلوکوکی
• ندول‌های پوستی
• نوروفیبروماها یا تومورهایی که روی عصب‌ها شکل می‌گیرند
• فولیکول‌های عفونی شده مو
وقتی یک راش در جای چند وزیکول ظاهر شود زیر عنوان راش وسیکولار (راش وزیکولی) شناخته می‌شود. راش گرما یکی از انواع راش وزیکولی است که عمدتاً در چین‌های پوست یا جاهایی که در اصطکاک با لباس قرار دارند ظاهر می‌گردد. عفونت‌ها، مثل عفونت‌های استافی که گسترش یافته باشند نیز می‌توانند باعث ایجاد راش‌های وزیکولی شوند. درماتیت تماسی از یک علت بسیار شایع راش وزیکولی است.
راش‌های وسیکولار ممکن است به سرعت گسترش پیدا کنند. در مورد مربوط به عفونت‌های باکتریایی مردم باید برای پیشگیری از گسترش راش به دیگر قسمت‌های بدن ناحیه را تمیز نگه دارند.

وزیکول چگونه تشخیص داده می‌شود؟
هر گاه کسی دچار وزیکول غیر قابل توجیه بر روی پوست خود شده باشد باید به پزشک مراجعه کند. در طول ویزیت، پزشک در مورد تاریخچه سلامت شخص در دوره اخیر و در باره اختلالات پزشکی مرتبط به وزیکول سؤال خواهد کرد.
پزشک در عین حال پوست را معاینه می‌کند. وی ممکن است بتواند بر مبنای صرف اطلاعات به دست آمده علت وزیکول را تشخیص دهد.
اگر پزشک در مورد تشخیص خود مطمئن نباشد، ممکن است تست‌های بیشتری را توصیه کند. در عین حال این احتمال هست که پزشک یک نمونه مایع یا بیوپسی بافت پوست برگرفته از وزیکول را برای آزمایشگاه بفرستد. آنالیز نمونه به پزشک در تأیید تشخیص کمک می‌کند.

وزیکول چگونه درمان می‌شود؟
مردم همیشه باید در مورد بهترین گزینه‌های درمانی برای کاهش علایم مشورت کنند.
درمان وزیکول به علت آن بستگی دارد. داروهای غیر نسخه‌ای ممکن است برای درمان وزیکول ناشی از واکنش آلرژیک، درماتیت، پیچک سمی، یا زخم‌ سرد کافی باشند. بسیاری از این داروها به شکل پمادهای موضعی هستند که باعث آرام شدن پوست می‌شوند. آنتی‌هیستامین‌ها ممکن است بتوانند علایم مرتبط به آلرژی را کاهش دهند.
وزیکول ممکن است با دیگر علایم جدی مثل التهاب یا عفونت همراه باشند. در چنین مواردی پزشک ممکن است داروهایی را برای درمان علل زیربنایی تجویز کند.
برای مثال بولوس پفیگوئید - یک اختلال خودایمنی مبتلایه سالمندان - به طور معمول با استفاده از کورتیکوستروئیدها برای کاهش التهاب و آنتی‌بیوتیک برای کمک به پیشگیری از عفونت درمان می‌شود.
انواع عفونت باکتریایی به طور معمول با آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی درمان می‌شوند به شکلی که باعث تشدید وزیکول نشوند.
وزیکول ناشی از اگزما اغلب با استفاده از داروهای موضعی، شامل رتینوئیدها و گلوکوکورتیکوئیدها، مداوا می‌شود.
تاول‌ها یا وزیکول‌های ناشی از سوختگی با کرم‌های تجویزی سوختگی درمان می‌شوند. شخص همچنین ممکن است آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی برای کاهش شانس بروز عفونت دریافت کند.

کدام درمان‌های خانگی در مورد وزیکول‌ها مؤثرند؟
درمان‌های خانگی شامل مرهم‌های جایگزین اغلب اوقات برای درمان وزیکول یا تاول‌ها مؤثرند.
برای مراقبت از یک وزیکول باز یا پاره شده مردم باید ناحیه دچار وزیکول را با آب و صابون بشویند. شخص می‌تواند از یک پماد آنتی‌بیوتیک غیر نسخه‌ای برای پیشگیری از عفونت استفاده کند. ناحیه دچار وزیکول باید برای محافظت بانداژ شود.
داروهای طبیعی برای وزیکول که دچار پارگی یا تخلیه نشده باشند عبارتند از:
• آلو ورا، که نقش آرام کننده و ترکیبات ضد التهابی دارد
• سرکه سیب، که دارای ترکیبات ضد التهابی و ضد میکربی برای کاهش ورم و کمک به خشک و برطرف شدن وزیکول است
• روغن درخت چای، که دارای ترکیبات ضد باکتریایی و قابض است
ترکاندن وزیکول عموماً توصیه نمی‌شود. این کار می‌تواند باعث باز شدن جایی برای عفونت شود و روند التیام وزیکول را طولانی‌تر کند. مگر در شرایط بزرگ شدن و ایجاد درد غیر منتطره به حال خود رها کردن وزیکول بهترین رویکرد است.

دورنما
دورنما در مورد وزیکول به علت زیربنایی بستگی دارد. اگر وزیکول بر اثر واکنش آلرژیک یا درماتیت تماسی ایجاد شده باشد مردم در صورت درمان به شکل کامل بهبود خواهند یافت.
موارد جدی‌تر وزیکول ممکن است نتیجه تأثیرات ژنتیکی یا ناشی از عفونت یا ویروس باشد، به شکلی که وزیکول در طول عمر شخص مکرراً برگشت کند. درمان کامل ممکن است باعث تخفیف علایم گردد. به هر حال، اگر کسی دچار یک بیماری مزمن باشد احتمال برگشت وزیکول وجود دارد.

چگونه می‌توان از وزیکول پیشگیری کرد؟
اگر کسی از ابتلاء خود به آلرژی آگاه باشد می‌تواند با اجتناب از عوامل محرک آلرژی از بروز وزیکول پیشگیری کند.
مردم باید از پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان که باعث اصطکاک ناراحت کننده لباس با پوست می‌شود، به ویژه در هوای گرم یا مرطوب، خودداری کنند. مردم باید در موقع ورزش یا فعالیت فیزیکی لباس مناسب بپوشند. لباس‌های رطوبت‌گیر نیز ممکن است مفید باشد.
مردم باید پوست خود را تمیز نگه دارند، بهداشت را به درستی مراعات کنند و از مواد محرک که می‌توانند پوست را تحریک نمایند اجتناب ورزند. صابون‌های آنتی‌باکتریال می‌توانند به پیشگیری از عفونی شدن وزیکول (ایجاد وزیکول بر اثر عفونت) کمک کنند. مردم باید بلافاصله پس از ورزش یا تماس با مواد بالقوه تحریک کننده پوست دوش بگیرند.
در برخی موارد ممکن است امکان پیشگیری از ایجاد وزیکول وجود نداشته باشد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در بیشتر موارد وزیکول، تاول‌ها و بولای‌ها را می‌توان با داروهای غیر نسخه‌ای و مداواهای خانگی درمان کرد. به هر حال در برخی موارد مراجعه به پزشک ایده خوبی است.
به دکتر مراجعه کنید اگر:
• دچار نشانه‌های عفونت شامل ورم، افزایش میزان سرخی پوست، لایه برداشتن وزیکول و احساس گرمی در ناحیه دچار وزیکول شده باشید
• اغلب دچار وزیکول یا تاول می‌شوید یا دارای شمار زیادی تاول هستید و علت آن را نمی‌دانید
• دچار گروهی از وزیکول‌های دردناک در یک سمت بدن یا صورت شده‌اید که این می‌تواند نشان دهنده زونا باشد
• دچار دیابت هستید و در ناحیه دست یا پا دچار وزیکول یا تاول شده‌اید
اگر کسی دچار گسترش سریع وزیکول به ویژه همراه یک راش و علایمی مثل تنگی نفس، درد یا سرگیجه شود، ممکن است به واکنش آلرژیک نسبت به دارو مبتلاء باشد. در این موارد مردم باید بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرند./

*کیسک در فارسی به معنی کیسه کوچک است.


• دکتر سینتیا کاب، دارلا برک و آنا گاتر
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Hralthline
Vesicles
Medically reviewed by Cynthia Cobb, DNP, APRN
On May 10, 2018 —
Written by Darla Burke and Ana Gotter

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.