دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

شخص در ابتدا ممکن است کراتوکانتوما را با جوش یا کورک اشتباه بگیرد

مقالات پوست / درماتولوژی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• علایم کراتوکانتوما
• چه کسی دچار کراتوکانتوما می‌شود؟
• کراتوکانتوما چگونه تشخیص داده می‌شود؟
• درمان کراتوکانتوما
• پیشگیری از کراتوکانتوما
• اختلالات مرتبط به کراتوکانتوماکراتوکانتوما یک برآمدگی یا تومور گنبدی شکل است که بر روی پوست رشد می‌کند. وقتی کسی متوجه وجود آن شود مهم است که به پزشک مراجعه کند. این برآمدگی گاهی از اوقات پیش از ابتلاء به کارسینوم سلول سنگفرشی، دومین نوع شایع سرطان پوست، در مردم دیده می‌شود. اگر کسی مشکل مزبور را به قدر کافی زودهنگام جدی بگیرد درمان به طور معمول کارآیی خوبی دارد.

علایم کراتوکانتوما
شخص در ابتدا ممکن است کراتوکانتوما را با جوش یا کورک اشتباه بگیرد، اما این تومور می‌تواند به سرعت بزرگ شود و به اندازه یک چهارم خود در طول چند ماه رشد کند.
کراتوکانتوما شبیه به یک آتشفشان کوچک قرمز رنگ یا به رنگ پوست به نظر می‌رسد - دهانه متمایزی در قسمت بالای این توده دیده می‌شود که اغلب درون خود کراتین یا سلول‌های پوست مرده دارد.
مردم اغلب کراتوکانتوما را روی پوستی مثل پوست ناحیه سر، گردن، بازوها یا پشت دست می‌بینند که در معرض تابش آفتاب قرار دارد، و گاهی از اوقات روی ساق پا دیده می‌شود. کراتوکانتوما اغلب در فولیکول مو آغاز می‌شود.

چه کسی دچار کراتوکانتوما می‌شود؟
مردان دو بار بیش از زنان در خطر ابتلاء به کراتوکانتوما قرار دارند. کراتوکانتوما همچنین در میان مردمان سفیدپوست نسبت به مردم دارای پوست تیره و افراد سنین 60 و بالاتر شایع‌تر است. این اتفاق نادری است که افراد در سنین کمتر از 20 دچار کراتوکانتوما شوند.
پزشکان علت ابتلاء به کراتوکانتوما را نمی‌دانند اما برخی موارد باعث افزایش خطر ابتلاء به آن می‌شوند:
• قرار گرفتن در معرض تابش آفتاب
عفونت HPV
• برخی مواد شیمیایی سرطان‌زا
ژن‌های شخص
سیستم ایمنی ضعیف


کراتوکانتوما، سرطان، کارسینوم سلول سنگفرشی، پاتولوژیست، کرایوسرجری، جراحی موهس، 5-فلوروراسیل، شیمی، درمانی، بلیومایسین، متوتریکسات، رتینوئید، فرگوسن - اسمیت، سندرم گرزیبوسکی
کراتوکانتوما، سرطان، کارسینوم سلول سنگفرشی، پاتولوژیست، کرایوسرجری، جراحی موهس، 5-فلوروراسیل، شیمی، درمانی، بلیومایسین، متوتریکسات، رتینوئید، فرگوسن - اسمیت، سندرم گرزیبوسکی
کراتوکانتوما، سرطان، کارسینوم سلول سنگفرشی، پاتولوژیست، کرایوسرجری، جراحی موهس، 5-فلوروراسیل، شیمی، درمانی، بلیومایسین، متوتریکسات، رتینوئید، فرگوسن - اسمیت، سندرم گرزیبوسکی


کراتوکانتوما چگونه تشخیص داده می‌شود؟
پزشک احتمالاً بیوپسی کرده یا بخش کوچکی از تومور را برای آسیب‌شناس (پاتولوژیست) ارسال می‌کند تا زیر میکروسکپ مورد بررسی قرار گیرد. سلول‌های کراتوکانتوما اغلب نمای ظاهری شبیه به کارسینوم سلول سنگفرشی دارند. دکتر ناگزیر است تا پاره‌ای به قدر کافی بزرگ را از بدن خارج کند تا پاتولوژیست بتواند شکل تومور را با دهانه متمایز آن مشاهده کند.

درمان کراتوکانتوما
متداول‌ترین درمان عمل جراحی برای خارج کردن کراتوکانتوما است. این عمل را می‌توان در مطب دکتر با استفاده از داروی بی‌حسی برای بی‌حس کردن ناحیه اطراف تومور انجام داد.
چند عمل جراحی وجود دارد که پزشک می‌تواند آنها را به کار ببرد. پزشک می‌تواند:
• تومور را تراشیده از بدن خارج کند و زخم را ببندد.
• از نیتروژن برای منجمد و نابود کردن تومور استفاده کند. این عمل کرایوسرجری نامیده می‌شود.
• تومور را برش زده از بدن خارج کند و برای بستن ناحیه از بخیه استفاده کند.
• یک لایه بافت را در یک مقطع زمانی خارج کند و زیر میکروسکپ بررسی نماید تا اطمینان حاصل شود که سلول‌های غیر نرمال از بین رفته‌اند. این عمل جراحی موهس / Mohs surgery نامیده می‌شود. جراحی موهس دقیق‌ترین راه برای خلاص شدن از کراتوکانتوما است اما در عین حال پرهزینه‌ترین روش به شمار می‌رود.
اگر بیمار قادر به انجام عمل جراحی نباشد، یا اگر دچار چند مورد کراتوکانتوما باشد، می‌تواند روش‌های زیر را امتحان کند:
• داروی شیمی درمانی 5-فلوروراسیل. مردم می‌توانند این دارو را به شکل کرم برای مالیدن بر روی پوست یا به صورت آمپول تهیه کنند.
• تزریق داروهای شیمی درمانی بلیومایسین یا متوتریکسات
• اشعه درمانی
• داروهایی مثل رتینوئیدها که به صورت خوراکی مصرف می‌شوند
این موضوع ناشایع نیست که یک مورد منفرد کراتوکانتوما پس از چند ماه خود به خود کوچک شود و از بین برود؛ اما این اتفاق ممکن است جای زخمی بدتر از آنچه توسط جراحی ایجاد می‌شود بر جا بگذارد. همچنین کراتوکانتوما ممکن است برگردد و بنابراین بهترین گزینه درمانی خارج کردن آن است.
اگر شخص کراتوکانتوما را درمان نکند این عارضه می‌تواند به سراسر بدن گسترش پیدا کند.

پیشگیری از کراتوکانتوما
وقتی کسی دچار یک مورد کراتوکانتوما شود احتمال آنکه در آینده به موارد دیگری از آن مبتلاء شود افزایش خواهد یافت. مردم باید پوست خود را در مورد بروز هر گونه نقاط غیر معمول منظماً بررسی کنند، و هر ساله دو بار برای معاینه کل بدن به پزشک مراجعه نمایند.
در عین حال محافظت از بدن در برابر صدمات ناشی از پرتوهای آفتاب اهمیت دارد.
• از قرار گرفتن در معرض تابش آفتاب در فاصله 10 صبح تا 4 بعد از ظهر، که پرتوهای آفتاب قوی‌تر از اوقات دیگر است، اجتناب کنید.
• از کرم ضد آفتاب طیف گسترده با SPF 15 یا بالاتر استفاده کنید.
• در زمان حضور در فضای بیرون از لباس و کلاه محافظ در برابر آفتاب استفاده کنید.
• از تخت برنزه کردن پوست استفاده نکنید.

اختلالات مرتبط به کراتوکانتوما
این گونه اختلالات بسیار نادرند اما می‌توانند باعث رشد کراتوکانتوماهای متعدد بر روی پوست شوند. تعدد کراتوکانتوما در این موارد ممکن است به قدری زیاد باشد که پزشکان نتوانند با عمل جراحی آنها را از بین ببرند.
فرگوسن - اسمیت. این بیماری می‌تواند باعث ایجاد حدود 100 کراتوکانتوما در یک زمان شود. فرگوسن - اسمیت شایع‌ترین نوع مالتیپل کراتوکانتوما است. فرگوسن - اسمیت اختلالی است که احتمال ایجاد آن از طریق ژن‌ها وجود دارد و ممکن است در سن 8 سالگی مبتلابه شخص شود.
مردم می‌توانند برای کاهش تعداد تومورهای ایجاد شده از داروی رتینوئید استفاده کنند.
سندرم گرزیبوسکی. سندرم گرزیبوسکی حتی از مورد قبلی نیز نادرتر است. سندرم گریزبوسکی باعث ایجاد تومورهایی کوچک‌تر شده اما خارش ناشی از آنها شدید است. آنها حتی ممکن است در ناحیه دهان نیز ایجاد شوند./


• دکتر دِبرا جلیمان
• ترجمۀ فرهنگ راد


Source:
WebMD Medical Reference
What is Keratoacanthoma?
Reviewed by Debra Jaliman, MD
On May 17, 2019

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.