دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

ریزش مو در کودکان - انواع، علل و درمان

ریزش مو در کودکان، تلوژن افلوویوم، کرم حلقوی جمجمه، آلوپسی اریه‌تا، نوردرمانی، تابیدن مو، تریکوتیلومانیا، آلوپسی تراکشن، صدمات جمجمه، طاسی

ریزش مو در کودکان اختلال نسبتاً شایعی است

مقالات پوست / درماتولوژی

• علل و درمان ریزش مو در کودکان
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصهبسیاری از بزرگسالان انتظار ریزش مو با بالا رفتن سن را دارند، اما ریزش مو در کودکان ممکن است هشدار دهنده باشد، به ویژه وقتی آنان در مورد لکه‌های طاسی یا موی تنک شده برآشفته شوند. به هر حال ریزش مو در کودکان اختلال نسبتاً شایعی است.
ریزش مو در کودکان ممکن است در مقایسه با بزرگسالان الگوهای متفاوتی داشته باشد. برای مثال، آلوپسی اندروژنتیک یا الگوی طاسی شایع‌ترین الگوی ریزش مو در بزرگسالان است و در کودکان علل شایع شامل عفونت‌های قارچی یا باکتریال، تلوژن افلوویوم (ریزش موی مرتبط به استرس)، و آلوپسی تراکشن است.
به هر حال شایع‌ترین علت ریزش مو در کودکان کرم حلقوی جمجمه است، که نوعی عفونت قارچی قابل درمان محسوب می‌شود. پزشکان می‌توانند بیشتر علل ریزش مو در کودکان را درمان کنند و روند اغلب آنها را معکوس نمایند.

علل و درمان ریزش مو در کودکان
بخش‌های بعدی این مقاله به دلایل محتمل در مورد ریزش مو در کودکان و راه‌های درمان آنها اختصاص دارد.

کرم حلقوی جمجمه
کرم حلقوی یک عفونت قارچی مُسری شایع پوست است. این بیماری باعث ایجاد یک راش حلقه‌ای شکل و قرمز رنگ می‌گردد. وقتی جمجمه دچار کرم حلقوی می‌شود این اختلال را تاینیا کاپتیس می‌نامند.
امکان ایجاد نقاط قرمز رنگ، پوسته داده و خارش‌دار روی جمجمه وجود دارد. والدین ممکن است متوجه شوند که بچه سر خود را خارش داده یا می‌مالد.
خارش دادن محل عفونت و آسیب دیدن جمجمه بر اثر عفونت خود می‌تواند به تدریج به ریزش مو منجر شود. برخی از کودکان نیز ممکن است برای خلاص شدن از خارش موهای خود را بکشند. ریزش مو در این بیماری به طور معمول فقط در یک یا دو نقطه بروز می‌کند - و عموماً این اتفاق در نواحی دچار خارش و تحریک شده پوست رخ می‌دهد.
پزشک می‌تواند برای جمجمه کرم ضد قارچ تجویز کند. وقتی کرم حلقوی برطرف می‌شود مو باید مجدداً رشد کند.

آلوپسی اریه‌تا
آلوپسی اریه‌تا نوعی ریزش مو است که باعث می‌شود تا سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو حمله کند. این بیماری گاهی از اوقات می‌تواند طاسی کامل یا تنک شدن شدید مو ایجاد کند. برخی از کودکان همچنین موی ابروها و مژه چشم‌های خود را از دست می‌دهند. لکه‌های طاسی که باقی می‌مانند به طور معمول صیقلی و به رنگ پوستند.
بسیاری از کودکان مبتلاء به آلوپسی اریه‌تا با موارد عود بیماری مواجه می‌شوند یعنی زمان‌هایی که در آنها مو پس از یک دوره رشد مجدد دوباره دچار ریزش می‌گردد. پزشکان چند زیرنوع برای این اختلال شناسایی کرده‌اند، و الگوی ریزش مو از فردی به فرد دیگر متفاوت است.
آلوپسی اریه‌تا علاجی ندارد اما برخی درمان‌ها می‌توانند علایم مربوط به آن را مدیریت کنند. هیچ داروی اختصاصی برای مداوای آلوپسی اریه‌تا در دست نیست اما پزشکان می‌توانند داروهای مخصوص بازداشتن بدن از حمله به فولیکول‌های مو را به صورت آف-لیبل (بدون برچسب) برای این بیماری تجویز کنند.
بعضی اوقات نوردرمانی ممکن است باعث تحریک رشد مو شود. در بسیاری موارد پس از توقف درمان در کودک مو دوباره شروع به ریزش می‌کند، بنابراین کودک ممکن است حتی پس از ناپدید شدن علایم نیاز به ادامه درمان داشته باشد.

کشیدن یا تابیدن مو
کودکانی که موهای خود را تاب می‌دهند ممکن است به فولیکول‌های مو آسیب رسانده باعث ریزش مو شوند. برخی از کودکان بر اثر اضطراب موهای خود را می‌کشند. پزشکان این وضعیت را تریکوتیلومانیا می‌نامند.
وقتی کسی کشیدن یا تابیدن موی خود را متوقف کند امکان رشد مجدد مو وجود دارد. کشیدن مو نوعی اضطراب یا اختلال اضطراب ناگزیر است، بنابراین در این مورد درمان علت زیربنایی موضوعی ضروری است. کودک ممکن است از درمان، حمایت عاطفی و اجتماعی یا دارو سود ببرد.

آلوپسی تراکشن
آلوپسی تراکشن نوعی ریزش مو است که زمانی اتفاق می‌افتد که جمجمه تنش یا کشش درازمدتی را متحمل می‌شود، مثل مورد گیس کردن بسیار سفت موها یا دم اسبی کردن موها به شکل طولانی مدت.
جمجمه ممکن است دچار خارش و قرمز شود، و لکه‌های بزرگ دچار ریزش مو یا تنک شدن مو در آن ایجاد شود. ریزش مو معمولاً بر آن نواحی که در آنها بیشترین فشار بر جمجمه تحمیل شده است بروز می‌کند. برای مثال، اگر حالت‌دهی مو باعث تحمیل فشار بر ناحیه شقیقه شود این باعث ریزش بیشتر مو در این قسمت خواهد شد.
آلوپسی تراکشن ممکن است با استفاده از تغییر روش حالت دهی مو برطرف شود اما این احتمال وجود دارد که رشد مجدد مو طول بکشد. اگر کسی که مبتلاء به این نوع ریزش مو است دچار عفونتی در جمجمه شود، دکتر برای وی آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد کرد.

صدمات جمجمه
آسیب دیدن جمجمه، مثل مورد سوختگی یا اصابت ضربات سنگین به سر، ممکن است به فولیکول‎های مو آسیب برساند. این وضعیت می‌تواند به ریزش قابل توجه مو در نقطه آسیب دیده منجر گردد. وقتی صدمه برطرف گردد مو باید مجدداً رشد کند.
درمان کامل ضروری است زیرا صدمات درمان نشده در جمجمه می‌توانند به ساختارهای زیربنایی آسیب برسانند و حتی باعث ریزش موی دایمی شوند.

تلوژن افلوویوم
تلوژن افلوویوم نوعی ریزش موی موقتی است که پس از مواجهه با یک شوک فیزیکی یا عاطفی بروز می‌کند.
موی سالم بر مبنای یک زمان‌بندی قابل پیش‌بینی رشد می‌کند. یک تار مو به مدت 2 تا 6 سال رشد می‌کند. این مرحله آناژن نامیده می‌شود. در مرحله بعد مو وارد یک "دوره استراحت" می‌شود که مرحله تلوژن نام دارد. این مرحله 2 تا 4 ماه ادامه می‌یابد و سپس تار مو ریخته و به جای آن موی تازه می‌روید. وقتی مو سالم باشد در هر بازه زمانی 80 تا 90 درصد موها به شکل فعال در حال روییدن هستند. تلوژن افلوویوم زمانی بروز می‌کند که چیزی باعث می‌شود تا موها بیشتر از میزان نرمال وارد مرحله تلوژن شده و در این مرحله باقی بمانند.
برخی از علل بالقوه تلوژن افلوویوم شامل موارد زیر است:
• صدمات فیزیکی
• استرس عاطفی
تب یا عفونت
• جراحی تحت بیهوشی عمومی
• برخی داروها مثل داروی اکیوتان برای آکنه
ویتامین و عدم تعادل غذایی مثل بیش از حد بالا بودن مقادیر ویتامین A
در اغلب موارد تلوژن افلوویوم بدون درمان رها می‌شود زیرا مردم از ابتلاء خود به آن بی‌خبرند. از آنجا که ریزش مو در مرحله تلوژن به چند ماه زمان نیاز دارد، شخص ممکن است تا مدتی متوجه افزایش ریزش موی خود نشود. در این زمان دیگر اغلب برای درمان بسیار دیر است. در بیشتر موارد، مو با گذشت زمان مجدداً رویش خود را از سر می‌گیرد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
ریزش مو یک مشکل شایع پزشکی است، بنابراین در شرایطی که ریزش مو بیش از میزان نرمال باشد مراجعه به پزشک الزامی است.
برخی از والدین یا پرستاران بچه وقتی با یک مشت موی گیر کرده لای دندانه‌های شانه یا بُرس مواجه می‌شوند دچار اضطراب می‌گردند. اما تمامی کودکان هر روزه مقداری ریزش مو دارند. مردم باید برای این مورد در پی درمان باشند اگر:
• بچه از خارش یا درد جمجمه شاکی باشد.
• بچه در مورد ابروها یا مژه‌های چشم دچار ریزش مو باشد.
• لکه‌های دچار ریزش موی مشهود وجود داشته باشد.
• میزان ریزش مو در کودک به شکل قابل توجهی بیش از گذشته شده باشد.
• بچه پس از یک مورد بیماری یا در زمان مصرف یک داروی جدید دچار ریزش مو شده باشد.
• بچه در ناحیه جمجمه دچار آسیب‌دیدگی یا سوزش شده باشد.
کودکان دچار ریزش موی مزمن بر اثر آلوپسی اریه‌تا و نیز کودکان دچار لکه‌های قابل توجه طاسی ممکن است به حمایت روان‌شناختی نیاز داشته باشند. یک متخصص سلامت روانی می‌تواند به کودک در این مورد کمک کند.

خلاصه
ریزش مو در میان کودکان غیر معمول نیست. عوامل متعددی شامل انواع عفونت، استرس، و تنش در ناحیه مو می‌توانند باعث ریزش مو شوند. اغلب موارد قابل درمانند. مردم باید برای تشخیص دقیق علت ریزش مو به متخصصان مراقبت‌های پزشکی مراجعه کنند./


• دکتر کارن جیل، زاون ویلینز
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Medical News Today
Hair loss in children: What to know
Medically reviewed by Karen Gill, MD
On November 7, 2019
New —
Written by Zawn Villines

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کدئین برای کودکان بسیار خطرناک است

یک بار بیهوشی به بهرة هوشی کودکان خردسال آسیب نمی زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.
د÷