دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

خارش زیر بغل - علل، و درمان

خارش زیر بغل، تروما، گرما، سرما، آلرژی، انگل، عفونت MRSA، بیماری خودایمنی، لنفادنوپاتی آگزیلاری، درماتیت تماسی آلرژیک، گال، فولیکولیت، سلولیت،  پسوریازیس (سوریازیس)

خارش زیر بغل یک اختلال کاملاً شایع است

مقالات پوست / درماتولوژی

• علایم خارش زیر بغل
• علل خارش زیر بغل
• 5 اختلال ممکن که مسبب خارش زیر بغل هستند
• درمان و تسکین خارش زیر بغل
• درمان خانگی
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیمخارش زیر بغل یک اختلال کاملاً شایع است که افراد دچار واکنش آلرژیک به محصولات بهداشتی، مواد شیمیایی یا گیاهان دچار آن می‌شوند. عفونت فولیکول‌های مو و قرار گرفتن در معرض ابتلاء به گال (جرب) نیز می‌تواند به خارش زیر بغل منجر شود.

علایم خارش زیر بغل
حتی اگر زیر بغل شخص دچار تعریق یا بویناک نباشد، خارش مداوم می‌تواند برآشفته کننده و ناراحتی‌آور باشد. مردم می‎توانند مو یا بو را با نظافت و بهداشت مدیریت کنند اما خارش زیر بغل ممکن است داستان کاملاً متفاوتی داشته باشد. خارش زیر بغل می‌تواند نتیجه طیفی از عوامل مختلف بوده و خود با علایم فهرست شده در ادامه همراه شود.

ویژگی‌های کلی خارش زیر بغل
خارش زیر بغل را می‌توان به صورت‌های زیر توصیف کرد:
• سرخی زیر بغل، راش، یا تغییر رنگ پوست
خشکی پوست
• ورقه ورقه شدن پوست
• ورم
• ناسور شدن
• ایجاد برآمدگی یا غده روی پوست
زیر بغل نقطه‌ای پرترفند است. با قرار گرفتن بین بازو، شانه، و قفسه سینه زیر بغل چیزی بیش از یک قسمت بدن محسوب می‌شود. غده‌های تعریق زیر بغل در این قسمت جایگیر شده و سبب تولید بخش اعظم بو و عرق بدن انسان محسوب می‌شود. تعداد زیادی عصب در زیر بغل قرار گرفته‌اند که آن را به ناحیه‌ای حساس و گاه غلغلکی تبدیل می‌کنند. ترکیب گرما، رطوبت، و تعداد زیاد موی بدن می‌توانند این ناحیه را مستعد خارش کنند. در بسیاری شرایط علایم خارش زیر بغل محصول شرایط محیطی است اما دیگر علل مطرح در این مورد مهم‌ترند و نیاز به درمان‌های متفاوتی را مطرح می‌کنند.

علل خارش زیر بغل
طرز مراقبت از زیر بغل اغلب می‌تواند به طیفی از علایم شامل خارش زیر بغل منجر شود. به هر حال، گاهی از اوقات چیزی بیش از عملکردها یا واکنش‌های پایه‎ای بدن در این مورد مطرح است. در چنین مواردی برای تعیین علت خارش زیر بغل این موضوع مهم خواهد بود که علایم آنالیز شوند.

علل زیست‌محیطی
خارش زیر بغل می‌تواند نتیجه عادات سبک زندگی یا قرار گرفتن در معرض برخی چیزها باشد.
تروما. آزردگی زیر بغل، مواردی مثل اصلاح ناصحیح یا استفاده نادرست از کوله پشتی می‌تواند به خارش زیر بغل منجر شود.
• گرما یا سرما. پوست بدن در برابر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سرما یا گرما یا هوای خشک واکنش نشان می‌دهد.
آلرژی. برخی مواد می‌توانند سبب یک واکنش پوستی شوند که به خارش زیر بغل منجر می‌شود. مواد شوینده، دئودورانت‌ها، یا مواد تشکیل دهنده لباس همگی به عنوان علت خارش نیز شناخته می‌شوند.
انگل‌. انگل‌ها ریزذراتی هستند که روی بدن زندگی و از آن تغذیه می‌کنند. گال و شپش شایع‌ترین پارازیت‌ها یا انگل‌های شناخته شده هستند که زیر بغل را تحت تأثیر قرار داده و خارش ایجاد می‌کنند.

علل التهابی
زیر بغل ممکن است بر اثر التهاب دچار خارش شود.
• عفونت. در حالی که باکتری‌ها به شکل نرمال روی بدن حضور دارند، گاهی از اوقات باکتری‌های مضر می‌توانند در پوست نفوذ کرده و سبب عفونت، التهاب، و خارش شوند. خارش زیر بغل می‌تواند بر اثر طیفی از باکتری‌ها شامل مخمر، MRSA، و دیگر قارچ‌ها ایجاد شود.
بیماری خودایمنی. اختلالات ناشی از حمله بدن به خود بیماری خودایمنی تلقی می‌شوند. پسوریازیس یک مثال از اختلالات خودایمنی است که باعث ایجاد علایم خارش زیر بغل می‌شود.

علل متابولیک
بدن به عملکرد در یک مسیر خاص عادت دارد. وقتی فرآیندهای روزانه توسط اختلالاتی مثل لنفادنوپاتی آگزیلاری مختل می‎شود امکان بروز خارش زیر بغل وجود دارد.

5 اختلال ممکن که مسبب خارش زیر بغل هستند

درماتیت تماسی زیر بغل
درماتیت تماسی آلرژیک اختلالی است که در آن پوست پیش از تماس فیزیکی با یک ماده آلرژی‌زا تحریک و ملتهب می‌شود. محصولات رایج شناخته شده به عنوان مسبب درماتیت آلرژیک شامل گیاهان، فلزات، انواع صابون، عطر و محصولات آرایشی هستند.
میزان بروز: شایع
علایم اصلی: سرخی زیر بغل، خارش زیر بغل، برآمدگی خارش‌دار زیر بغل
علایمی که همیشه به همراه درماتیت تماسی آلرژیک زیر بغل بروز می‌کنند: سرخی زیر بغل
میزان فوریت: خوددرمانی

گال
گال یک نوع راش است که توسط هیره میکروسکپی مسبب خارش در انسان ایجاد می‌شود. گال به زیر لایه رویی پوست نقب می‌زند تا تغذیه کند و سبب ایجاد خارش و تحریک شدید پوستی می‎شود.
هیره‌های گال از طریق تماس مستقیم، استفاده از بستر خواب یا مبلمان منتقل می‌شوند. گال می‌تواند هر کسی را مبتلاء کند اما بیشترین آسیب‌پذیری در برابر آن متوجه گروه‌های زیر است:
• کودکان
• بزرگسالان جوان فعال از نظر جنسی
• هر کسی که دچار ضعف سیستم ایمنی بدن باشد
• بیماران ساکن آسایشگاه‌ها و دیگر تسهیلات مراقبت درازمدت
علایم گال شامل خارش شدید، به ویژه در طول شب، و راش، برآمدگی‌های قرمز رنگ کوچک است. خاراندن می‌تواند به زخم برداشتن راش و پوسته دادن آن منجر شود. راش بیشترین شیوع را لای انگشتان دست، در تای میان مچ دست و آرنج و جاهایی که به طور معمول زیر لباس قرار می‌گیرند، دارد.
درمان گال اهمیت دارد زیرا خارش ناشی از آن می‌تواند به خاراندن پوست منجر شود که این می‌تواند به عفونت منجر گردد. در مورد کودکان هیره‌های گال می‌توانند تقریباً کل سطح بدن را بپوشانند.
تشخیص گال از طریق معاینه بالینی و تست پوست انجام می‌شود.
درمان شامل استفاده از یک کرم پوست نسخه‌ای است. هر کسی که در تماس با شخص دچار گال قرار گرفته باشد باید درمان شود حتی اگر دچار هیچ علامتی نباشد.

میزان بروز: نادر
علایم اصلی: سوزن واژن یا خارش واژن، سرخی وولوواژینال، احساس خارش یا مور مور در تمام نقاط، خارش باسن، خارش ساعد
میزان فوریت: پزشک مراقبت‌های اولیه

فولیکولیت
فولیکولیت یک مشکل شایع پوستی است که در آن فولیکول‌های مو توسط باکتری یا قارچ آلوده می‌شوند.
میزان بروز: شایع
علایم اصلی: برآمدگی سطحی کوچک، برآمدگی سطحی صورتی یا قرمز رنگ، خارش صورت، نشت مایع زرد / شیری رنگ از برآمدگی، یا زرد یا سفید از آن
علایمی که همیشه به همراه فولیکولیت بروز می‌کنند: برآمدگی کوچک در صورت
میزان فوریت: خوددرمانی

سلولیت
سلولیت یک عفونت باکتریایی لایه‌های عمقی پوست است. سلولیت می‌تواند در هر جای بدن بروز کند اما بیشترین شیوع آن مربوط به نواحی پاها، مچ تا ساق پا و صورت است.
سلولیت زمانی ایجاد می‎شود که باکتری استافیلوکوکوس از طریق بریدگی‎های پوستی، جای خراش، پارگی پوست وارد بدن شود یا پوست پیشتر به عفونت‌هایی مثل ایمپتیگو یا اگزما دچار شده باشد.
آسیب‌پذیرترین افراد در این مورد شامل اشخاص دچار ضعف سیستم ایمنی، ناشی از درمان با کورتیکوستروئیدها یا شیمی درمانی یا افراد دچار اختلال سیستم گردش خون بر اثر دیابت یا هر بیماری عروقی دیگر است.
علایم به شکل تدریجی بروز کرده و شامل زخم برداشتن و سرخی پوست است.
در صورت عدم درمان این عفونت می‌تواند شدت یافته، چرک ایجاد کرده و بافت‎های اطراف محل عفونت را نابود کند. در موارد نادر عفونت مورد بحث می‌تواند به مسمومیت خون یا مننژیت منجر شود.
علابم شامل درد شدید، تب، تعریق سرد، و تند شدن ضربان قلب باید بلافاصله توسط پزشک بررسی شود.
تشخیص بیماری از طریق معاینه بالینی انجام می‌شود.
درمان شامل تجویز آنتی‌بیوتیک، تمیز نگه داشتن زخم، و گاهی از اوقات انجام عمل جراحی برای برداشتن بافت مرده است. سلولیت اغلب برگشت می‌کند بنابراین درمان علت زیربنایی و بهبود سیستم ایمنی با استراحت و تغذیه خوب اهمیت دارد.
میزان بروز: غیر شایع
علایم اصلی: تب، لرز، سرخی صورت، ورم صورت، درد صورت
علایمی که همیشه با سلولیت همراه هستند: سرخی صورت، سرخی نواحی پوستی
میزان فوریت: پزشک مراقبت‌های اولیه

پسوریازیس (سوریازیس)
پسوریازیس باعث رشد بیش از حد سلول‌های سطح پوست، ایجاد قرمزی، پوسته، خارش، و راش دردناک می‌شود.
اعتقاد بر آن است که پسوریازیس یک بیماری خودایمنی است که باعث می‌شود تا بدن به سلول‌های سالم پوست حمله‎ور شود. پسوریازیس ممکن است منشأ ژنتیکی داشته باشد اما توسط هر چیزی مثل انواع عفونت، جراحت پوست، مصرف الکل، چاقی، دخانیات و استرس که سیستم ایمنی را تحت فشار قرار دهد، تحریک می‌شود.
علایم پسوریازیس ممکن است در چرخه‌هایی که هفته‌ها یا ماه‌ها ادامه می‌یابند پیدا و پنهان شوند. این علایم زبر شدن پوست، گاهی از اوقات همراه ورقه‌های پوستی خاکستری-سفید، خشکی، ترک، خونریزی پوست، خشک و متورم شدن مفاصل، و زمخت و بدشکل شدن ناخن‎ها است.
مراجعه به پزشک برای درمان پسوریازیس مهم است زیرا این بیماری می‌تواند باعث ایجاد اختلال در کیفی زندگی شود. پسوریازیس با افزایش خطر ابتلاء به ارتریت، بیماری قلبی، دیابت، و دیگر بیماری‌ها همراه است.
درمان شامل استفاده از ترکیبات مختلف داروهای موضعی، داروهای خوراکی و نوردرمانی با نور طبیعی یا نور مصنوعی است. تغییرات سبک زندگی مثل بهبود تغذیه، ترک دخانیات، و مدیریت استرس می‌توانند در بسیاری مواقع مفید باشند.
مزان بروز: کمتر شایع
علایم اصلی: راش خارش‌دار، قرمز یا صورتی رنگ، لکه‌های پوستی زمخت، راش همراه حاشیه‌های مشخص، راش دردناک، راش فلس مانند
علایمی که هرگز با پسوریازیس همراه نیستند: تب، تغییرات پوستی به رنگ سیاه، تغییرات پوستی به رنگ قهوه‌ای، تغییرات پوست به رنگ آبی
میزان فوریت: پزشک مراقبت‌های اولیه

درمان و تسکین خارش زیر بغل
به طور معمول دچار شدن به خارش در شرایط فقدان دیگر علایم دلیلی برای نگرانی ندارد؛ اما این به معنی عدم لزوم درمان خارش نیست. تغییر نوع دئودورانت یا صابون مصرفی ممکن است همه آن چیزی باشد که نیاز است، یا ممکن است شخص برای درمان به مشورت با پزشک نیاز داشته باشد.

درمان خانگی
مردم می‌توانند درمان‌های خانگی زیر را برای تخفیف خارش زیر بغل به کار ببرند:
• کمپرس آب گرم. استفاده از کمپرس آب گرم به سرعت بهبود جوش‌ها کمک می‌کند.
• مرطوب کننده. استفاده مکرر از لوسیون مرطوب کننده برای ناحیه آسیب دیده به محدود کردن علایم خارش زیر بغل ناشی از خشکی پوست کمک می‌کند. مردم باید در این مورد مرطوب کننده غیر معطر و ایمن برای پوست حساس را انتخاب کنند.
• بهداشت. طعنه‌آمیز آن است که در این مورد کمتر حمام کردن گاهی از اوقات می‌تواند علاج کار باشد. حمام کردن مکرر می‌تواند به خشکی پوست منجر شود یا مکرراً پوست را در معرض مواد محرک قرار دهد. اجتناب از برخی دئودورانت‌ها یا صابون‌ها در این مورد کمک کننده است. تعویض مکرر لباس و شستشوی آنها در حرارت بالا به دفع انگل‌ها کمک می‌کند.
• داروهای غیر نسخه‌ای. کرم‌ها یا پمادهای طراحی شده برای درمان عفونت‌های قارچی در دسترسند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اغلب موارد علایم خارش زیر بغل در محیط خانه قابل درمان است. به هر حال، اگر درمان خانگی به تخفیف مشکل منجر نشود مردم باید با پزشک مشورت کنند. در صورت مواجه شدن با موارد زیر نیز مردم باید به پزشک مراجعه کنند:
• مشکلات تنفسی
• ورم صورت
• تب
• افزایش زخم یا راش پوستی
• ضایعات پوستی

درمان پزشکی
داروهای خوراکی ضد قارچ یا آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است در موارد مواجهه با علل مهم‌تر خارش زیر بغل مثل MRSA ضروری باشند. داروهای ضد انگل نیز در دسترسند.

آمار علایم‌سنج خارش زیر بغل
مردم دچار خارش زیر بغل همچنین موارد زیر را تجربه کرده‌اند:
• 16%، تغییرات پوستی در ناحیه زیر بغل
• 11%، برآمدگی یا غده زیر بغل
• 10%، درد زیر بغل
مردم دچار خارش زیر بغل اغلب موارد دچار موارد زیر بوده‌اند:
• 66%، گال
• 16%، درماتیت تماسی آلرژیک زیر بغل
• 16%، فولیکولیت
مردم دچار خارش زیر بغل علایم ادامه‌دار را در محدوده زمانی زیر زیر تجربه کرده‌اند:
• 33% بیش از یک ماه
• 21% کمتر از یک هفته
• 16% کمتر از یک روز


• کیتی استریت، دکتر جفری ام. راتچیلد
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
buoyhealth.com
What Causes Itchy Armpits & How to Treat Them
Updated on May 16th, 2019
Written by Katie Street
Reviewed by Jeffrey M. Rothschild, MD, MPH
and the Buoy Medical Review Team

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بیماران تحت درمان توسط پزشکان زن کمتر می‌میرند

نقش مطالعه در بهبود سلامت و تندرستی

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.