دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بیش‌رنگدانگی گرایشی به دچار کردن بخشی از پوست از خود نشان می‌دهد

مقالات پوست / درماتولوژی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• انواع رنگدانه
• انواع درمان خانگی برای رنگدانه
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• پیام همراه


رنگدانه پوست ممکن است برای برخی افراد ناخوشایند باشد یا از نظر روان‌شناختی برای دیگر افراد دچار آن موجب مشکلاتی شود. برای کسانی که در صدد کاهش نمای ظاهری لکه‎های رنگی روی پوست هستند چند درمان خانگی برای رنگدانه وجود دارد که می‌توانند کمک کننده باشند.
رنگدانه، رنگ دهنده پوست است. ملانین یک نوع رنگدانه در پوست است. سلول‌های پوست ملانین را برای محافظت در برابر صدمات ناشی از اشعه ماوراء بنفش آفتاب ایجاد می‌کنند.
مردم مقادیر متفاوتی از ملانین در پوست خود دارند، که برای رنگ کلی پوست آنان لحاظ می‌شود. به هر حال پوست می‎تواند در برخی نقاط خاص ملانین بیش از حد تولید کند، که سبب تیره شدن پوست می‌گردد. این وضعیت بیش‌رنگدانگی نامیده می‌شود.
بیش‌رنگدانگی گرایشی به دچار کردن بخشی از پوست از خود نشان می‌دهد اگرچه در برخی موارد ممکن است سراسر بدن تحت تأثیر آن قرار گیرد.

انواع رنگدانه
اشکال شایع بیش‌رنگدانگی شامل آن چیزی است که مردم اغلب لک‌های پیری می‌نامند، که به طور معمول در آن نواحی از بدن ظاهر می‌شوند که مکرراً در معرض تابش آفتاب قرار دارند.
بسیاری اشکال رنگدانه پوست بی‌ضررند و چیزی مگر تولید بیش از حد ملانین نیستند.
به هر حال، در برخی موارد رنگدانه پوست ممکن است نشانه‌ای از یک اختلال زیربنایی باشد.
این اختلالات می‌تواند موارد زیر را شامل باشد:
• ترومای مستقیم ناشی از یک تصادف یا اختلال پوستی
عدم تعادل هورمونی
• مقاومت انسولین
• مشکلات سیستم غدد درون‌ریز
• تغییرات هورمونی بر اثر بارداری
سرطان و درمان‌های سرطان مثل شیمی درمانی
در تمامی موارد رنگدانه پوست به خودی خود مشکل محسوب نمی‌شود و هیچ خطری برای بدن ایجاد نمی‌کند. در هر حال یک اختلال زیربنایی به درمان کامل نیاز دارد.

درمان خانگی برای رنگدانه
در بسیاری از موارد رنگدانه پوست به درمان خانگی خوب جواب می‌دهد.
درمان‌های خانگی با هدف پر کردن و محافظت از سلول‎ها یا جایگزین کردن سلول‎های دچار بیش‌رنگدانگی با سلول‌های تازه به کار می‌روند.
انواع دارو‎های خانگی در اسیدها و آنتی‌اکسیدان‌های برخی محصولات مورد استفاده در خانه وجود دارد که می‌توانند پوست را سالم و متعادل نگه دارند.
یک مطالعه می‌نویسد که درماتولوژیست‌ها اسیدهای متعددی را به عنوان لایه‌بردار شیمیایی با هدف کمک به رفع مشکلات پوست به کار می‌برند که از جمله آنها می‌توان به آکنه و رنگدانه اشاره کرد. این مواد شیمیایی شامل موارد زیرند:
• اسید لاکتیک
• اسید سیتریک
• اسید گلیکولیک
اسید سالیسیلیک
محصولات خانگی پوست را هم‎اندازه لایه‌بردارهای شیمیایی موجود در مطب متخصصان پوست در معرض این اسیدها قرار نمی‌‌دهند. در هر حال، آنها کماکان ممکن است اثرات خفیفی داشته و به بهبود نمای ظاهری رنگدانه پوست کمک کنند.

سرکه سیب
بسیاری از مردم از سرکه سیب برای پوست استفاده می‌کنند تا رنگدانه ناخواسته را روشن‌تر کنند. سرکه سیب حاوی اسید استیک است که در برخی موارد می‌تواند به عنوان یک لایه‌بردار ضعیف پوست عمل کند.
بر مبنای آنچه در یک مقاله منتشر شده در "طب یکپارچه و جایگزین مبتنی بر شواهد" آمده است، سرکه سیب همچنین دارای پلی‌فنول است. پلی‌فنول‌ها به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کنند و می‌توانند سلول‌های پوست را محافظت نمایند.
به هر حال شواهد مستقیم اندکی در مورد کاربرد سرکه سیب برای رنگدانه پوست وجود دارد. برخی از مردم ممکن است آن را مفید بیابند اما باید از کاربرد صحیح این محصول مطمئن شوند.
برای استفاده از این درمان مخلوط برابر آب و سرکه باید دو بار در روز هر بار برای چند دقیقه روی قسمت دچار رنگدانه مالیده شود. پس از پایان این کار پوست باید به طور کامل آب کشی شود. مردم باید مواظب هر نشانه آزردگی پوست باشند و در صورت بروز این مشکل استفاده از سرکه را متوقف کنند.

ماست یا شیر
ماست و شیر هر دو حاوی اسید لاکتیک هستند، که یک جزء رایج در مواد لایه‌بردار پوست است. مقادیر کم اسید مزبور در این غذاها می‌تواند در عین حال به موارد خفیف رنگدانه پوست کمک کند.
استفاده مستقیم از ماست یا شیر برای ناحیه دچار رنگدانه یا خیساندن یک گلوله نخی در شیر و قرار دادن آن روی ناحیه هر دو می‌توانند درمان خانگی مفیدی باشند.
مردم باید اجازه دهند تا شیر یا ماست چند دقیقه‌ای با پوست در تماس باشد، و سپس پوست را آب کشیده و از مرطوب کننده استفاده کنند. تکرار این عمل دو بار در روز می‌تواند به بهبود مشکل مورد بحث کمک کند.

چای سبز
چای سبز و ترکیب فعال اصلی آن، اپیگالوکاتچین-3-گالات (EGCG) در برخی موارد به دگرگون کردن رنگدانه پوست کمک می‌کنند.
همچنان که یک مرور در "ژورنال جراحی پوست و زیبایی" می‌نویسد، EGCG یک ترکیب آنتی‌اکسیدان است که می‌تواند به بلوک کردن فرآیند منجر به ایجاد رنگدانه در پوست کمک کند. برگ چای سبز نیز حاوی اسید گالیک و اسید الاگیک است که می‌توانند باعث بهبود پوست شوند.
در هر حال نویسندگان قید کرده‌اند که برای حمایت از این نظریه نیاز به تحقیق بیشتری است.
برای مردم مایل به استفاده از این روش درمان، استفاده از مکمل EGCG یا استفاده از چای سبز کیسه‌ای برای ناحیه دچار رنگدانه به مدت چند دقیقه یک بار در هر روز کمک کننده خواهد بود.

ویتامین C
مرور منتشر شده در "ژورنال جراحی پوست و زیبایی" مداواهای خانگی بالقوه برای رنگدانه پوست شامل ویتامین C را خاطرنشان کرده است. ویتامین C در اشکال اسید اسکوربیک یا اسید سیتریک به تغییر نمای ظاهری پوست کمک می‌کند.
به هر حال مرور مزبور همچنین می‌نویسد که مقادیر متفاوت ویتامین C در غذاها کیفیت‌سنجی اثرات آن را بسیار مشکل می‌کند. به هر جهت، محققان همچنین مشاهده کرده‌اند که ویتامین C تقریباً فاقد هر گونه عارضه جانبی است و نیز اینکه تلفیق آن با سایر گزینه‌ها می‌تواند اثربخشی این درمان را افزایش دهد.
استفاده از منابع در دسترس ویتامین C مثل گریپ‌فروت، لیمو و پاپایا برای پوست می‌تواند به افزایش آنتی‌اکسیدان‌های روی سطح پوست کمک کرده و به مرور زمان باعث روشن‌تر شدن سلول‌ها گردد.
مردم می‌توانند این درمان را برای اثربخشی بیشتر به همراه سایر گزینه‌های مربوط به درمان خانگی استفاده کنند. به هر حال ارزش یادآوری دارد که ویتامین C قادر به نفوذ مناسب به داخل پوست نیست.

پیاز قرمز
پیاز قرمز یا الیوم سیپا، نیز ممکن است در مورد برخی از مردم به عنوان یک عامل سفید کننده پوست مفید باشد.
یک مطالعه مربوط به 2011 در ژورنال "تحقیقات محصولات طبیعی" می‌نویسد که مشتقات پیاز قرمز فعالیت سلولی منجر به رنگدانه بیش از حد را مهار می‌کند.
نکته مهم این است که پژوهشگران به ترکیبات جدا شده از پیاز مزبور پرداخته‌اند تا خود آن. در مورد مفید بودن خود پیاز قرمز به تحقیق بیشتری نیاز است اما کماکان بسیاری از مردم از پیاز قرمز به عنوان درمان خانگی رنگدانه استفاده می‌کنند.
یک راه ساده برای استفاده از پیاز قرمز رنده کردن آن و ریختنش در یک کیسه خالی چای کیسه‌ای است. این کیسه باید بر روی ناحیه دچار رنگدانه پوست گذاشته شود و در صورت لزوم از بانداژ برای نگهداری آن روی سطح پوست استفاده گردد.

آلو ورا
استفاده از ژل آلو ورا به طور مستقیم روی سطح پوست دچار رنگدانه نیز می‌تواند راه خوبی برای کاهش رنگدانه به مرور زمان باشد.
یک مطالعه در نشریه "پلانتا مدیکا" که بر روی سلول‌های غورباغه (قورباغه) انجام شد، می‌نویسد که ماده فعال آلو ورا به نام الوسین یا الوئین می‌تواند به کاهش رنگدانه پوست کمک کند.
اگرچه مطالعات بیشتر بر روی پوست انسان می‌تواند حمایت بهتری در مورد این نتایج به دست دهد، شواهد اولیه در مدل‌های حیوانی نویدبخش به نظر می‌رسند.

عصاره شیرین بیان
عصاره شیرین بیان نیز می‌تواند به شکل طبیعی رنگدانه را کاهش دهد.
مرور منتشر شده در "ژورنال جراحی پوست و زیبایی" می‌نویسد که گلابریدین، که ترکیب فعال اصلی در شیرین بیان است پوست را در برابر رنگدانه ناشی از پرتوهای UVB محافظت می‌کند. در اینجا نیز نویسندگان به لزوم انجام مطالعات بیشتر بر روی انسان برای اثبات این اثر اشاره کرده‌اند.
بسیاری از کرم‌های موضعی حاوی شیرین بیان یا عصاره آن هستند که می‎توان به شکل غیر نسخه‌ای آنها را خریداری کرد.

شاه توت
برگ شاه توت و نیز عصاره آن می‌توانند درمان‌هایی طبیعی برای رنگدانه باشند.
بر مبنای مرور منتشر شده در "ژورنال درماتولوژی بالینی و زیبایی‌شناختی" ترکیب فعال در برگ شاه توت عوامل منجر به ایجاد رنگدانه را مهار کرده و ملانین را متفرق می‌کند.
تحقیق در مورد این گیاه از اشکال بسیار خالص عصاره آن استفاده کرده است. به هر حال خیس دادن برگ خشک شاه توت و گذاشتن آن روی پوست به شکل هر روزه نیز ممکن است بدن را در معرض مقادیر کمتر همان ترکیبات قرار دهد و نتایج خفیف‌تری به مرور زمان به دست آید.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر رنگدانه پوست به درمان‌های یاد شده جواب ندهد مردم باید برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنند.
درمان به علت زیربنایی پزشکی (در صورت مطرح بودن) بستگی دارد. پزشک ممکن است شخص را به یک متخصص پوست ارجاع دهد که او می‌تواند از درمان‌های زیر استفاده کند:
• بستر‌سازی مجدد با لیزر
• مواد شیمیایی لایه‌بردار
• میکرودرمابراسیون
• کرایوتراپی
این فرآیندها به تجدید سطح پوست و جایگزینی سلول‎های تازه با انواع آسیب دیده کمک می‌کنند که این می‌تواند به کاهش رنگدانه پوست منجر گردد.

پیام همراه
بسیاری از اوقات رنگدانه پوست یک مشکل زیبایی‌شناختی است که هیچ تهدید واقعی برای سلامت محسوب نمی‌شود جز اینکه شاید در شخص احساس ناخشنودی ایجاد می‌کند.
چند درمان خانگی برای کمک به کاهش رنگدانه پوست پوست در دسترس است. در هر حال تحقیق زیادی در این مورد بر روی انسان انجام نشده است.
اگر درمان‌های خانگی برای رنگدانه کارآیی نداشته باشند مردم باید برای اطلاع و استفاده از گزینه‌های پزشکی به دکتر مراجعه کنند./


• جون جانسون، دکتر سینتیا کاب
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Medical News Today
What to do about pigmentation
Last reviewed Wed 31 July 2019
By Jon Johnson
Reviewed by Cynthia Cobb, APRN

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

منیزیم گلیسینات: کاربردها، فواید و عوارض جانبی

جایگزین‌های وایاگرا - قرص‌ها، داروهای گیاهی و دیگر درمان‌ها

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.