دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

اسکار یخ‌شکن یا جای زخم آکنه شدید

اسکار یخ‌شکن، جای زخم آکنه، سوراخ پانچ، گرافت پانچ،	تی سی ای کراس، درمان رادیوفرکانسی، میکرونیدلینگ، تریکلورواستیک اسید، درماتولوژیست،  نور مونوکروماتیک

اسکارهای یخ‌شکن جای زخم‌هایی V–شکل هستند که معمولاً عرض آنها کمتر از 2 میلی‌متر است

مقالات پوست / درماتولوژی

• سوراخ پانچ
• گرافت پانچ
• تی سی ای کراس
• درمان رادیوفرکانسی
میکرونیدلینگ
• درمان‌های چیدمان مجدد
• علل اسکار یخ‌شکن
• نکاتی برای پیشگیری از اسکار یخ‌شکن
• خلاصه


اسکار یخ‌شکن [جای زخم آکنه]، جای زخم باریک و عمقی است که بر اثر طغیان‌های شدید آکنه ایجاد می‌شود. مردمی که مایلند نمای ظاهری این جای زخم‌ها را به حداقل برسانند معمولاً نیاز به آن دارند که به درماتولوژیست (متخصص پوست) مراجعه کنند زیرا داروهای غیر نسخه‌ای و درمان‌های طبیعی عموماً در این مورد تأثیر ندارند.
اسکارهای یخ‌شکن جای زخم‌هایی V–شکل هستند که معمولاً عرض آنها کمتر از 2 میلی‌متر است. این جای زخم‌ها (اسکارها) اغلب چنان به نظر می‌رسند که انگار چیزی مثل یخ‌شکن سوراخی در پوست ایجاد کرده باشد. برخی اسکارهای یخ‌شکن ظاهری مشابه منفذهای خیلی گشاد دارند.
در سطح ایالات متحد آمریکا شرکت‌های بیمه پزشکی عموماً درمان این جای زخم‌ها را پوشش نمی‌دهند که این موضوع می‌تواند توانایی برخی از مردم را برای درمان آنها محدود کند. درمان اسکارهای یخ‌شکن ممکن است در عین حال نیاز به جلسات متعدد درمان‌های تلفیقی داشته باشد.

سوراخ پانچ
برش پانچ تکنیکی است که شامل برداشتن چند لایه بالایی پوست پوشاننده اسکار یخ‌شکن است. درماتولوژیست‌ها این کار را با استفاده از یک ابزار پانچ کردن از نظر اندازه مشابه اسکار است انجام می‌دهند. آنها معمولاً از بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن پوست ناحیه مورد درمان استفاده می‌کنند.
پس از برداشتن پوست روی جای زخم، متخصص پوست از بخیه برای بستن زخم ایجاد شده استفاده می‌کند. برش پانچ به طور معمول یک جای زخم کوچک پشت سر خود باقی می‌گذارد، اما این اسکار معمولاً کمتر از جای زخم اولیه ایجاد شده توسط اسکار یخ‌شکن جلب توجه می‌کند.

گرافت پانچ
متخصصان پوست به طور معمول پیوند پانچ را برای موارد عمیق‌تر جای زخم آکنه استفاده می‌کنند. این عمل شامل برداشتن پوست جای زخم و پیوند پوست به جای آن است.
درماتولوژیست این پوست را از قسمت دیگری از بدن شخص، مثل ناحیه پشت گوش می‌گیرد.

تی سی ای کراس
تی سی ای کراس (TCA CROSS) تکنیکی مستلزم استفاده از تریکلورواستیک اسید برای بازسازی مواد شیمیایی اسکارهای پوست است.
در این عمل درماتولوژیست پوست ناحیه آسیب دیده را می‌کشد، سپس مقدار کمی از تریکلورواستیک اسید با غلظت بالا را به جای زخم می‌مالد که به لایه اپی‌تلیال پوست آسیب می‌رساند.
وقتی زخم التیام پیدا می‌کند، الیاف کلاژن تازه ایجاد شده از داخل جای زخم به کاهش نمای ظاهری اسکارها کمک می‌کند.
تی سی ای کراس می‌تواند باعث ایجاد حس سوزش موقتی شود اما به طور معمول استفاده از بیهوشی برای انجام این عمل ضروری نیست.
بر مبنای یک مرور در سال 2015، یک جلسه منفرد تی سی ای کراس می‌تواند نمای ظاهری جای زخم آکنه را در حدود 25 درصد بهبود ببخشد. مردم می‌توانند دو تا سه جلسه درمان دیگر را نیز به فاصله 2 تا 4 هفته پشت سر بگذارند.

درمان رادیوفرکانسی
درمان رادیوفرکانسی تکنیک نسبتاً نوظهوری برای درمان جای زخم آکنه است و عموماً برای تمامی انواع پوست و رنگ پوست ایمن و مؤثر محسوب می‌شود.
این درمان از امواج رادیویی با فرکانس بالا برای سفت و صیقلی کردن پوست استفاده می‌کند، که می‌توانند به کاهش نمای ظاهری جای زخم‌ها کمک کنند.

میکرونیدلینگ
میکرونیدلینگ که درمان القاء کلاژن نیز نامیده می‌شود، تکنیکی است که انجام آن مستلزم آسیب زدن به پوست برای تقویت تولید کلاژن است.
در طول این عمل، درماتولوژیست به ملایمت از یک دستگاه دارای سر سوزن روی جای زخم‌های آکنه استفاده می‌کند. این دستگاه سوراخ‌های کوچکی در پوست ایجاد می‎کند که در هنگام التیام یافتن الیاف کلاژن تازه تولید می‌کنند. این شکل‌گیری کلاژن به کاهش نمای ظاهر جای زخم آکنه کمک می‌کند.
بسیاری از مردم پس از انجام این اقدام پزشکی دچار مقداری ورم یا کبودی می‌شوند که ممکن است برای چندین روز ادامه داشته باشد.

درمان‌ چیدمان مجدد
به دنبال درمان‌های دیگر متخصص پوست ممکن است از اقدام چیدمان مجدد برای کاهش بیشتر نمای ظاهری جای زخم آکنه استفاده کند.
درمان چیدمان مجدد مستلزم برداشتن پوست روی جای زخم و اطراف آن برای تحریک رشد سلول‎های تازه و سالم‌تر پوست است.
چیدمان مجدد پوست با لیزر یکی از رایج‌ترین تکنیک‌های مورد استفاده درماتولوژیست‌ها برای درمان جای زخم آکنه است. این اقدام شامل استفاده از نور مونوکروماتیک برای تحویل انرژی گرمایی به جای زخم است، که باعث تحریک تولید کلاژن و الاستین می‌شود.

علل اسکار یخ‌شکن
بر مبنای یک مرور در سال 2015، جای زخم ممکن است در میان حدود 95 درصد مردم دچار آکنه بروز کند. اگرچه هر نوع آکنه ممکن است سبب جای زخم شود عموماً بیشتر احتمال دارد که این وضعیت در مردم دچار آکنه شدید ایجاد گردد.
ریسک فاکتورهای جای زخم آکنه شامل موارد زیر است:
• دچار بودن به ضایعات التهابی آکنه مثل انواع کیست و ندول
• به تأخیر انداختن یا عدم درمان آکنه التهابی
• کندن، فشردن یا خراشیدن جوش‌ها و ضایعات آکنه
• داشتن خویشاوندان نزدیک دچار جای زخم آکنه
آکنه شدید یا التهابی می‌تواند پوست را عمیقاً سوراخ کند که این باعث آسیب دیدن پوست و بافت‎های زیربنایی می‌شود. بدن این صدمه را از طریق تولید کلاژن و الاستین ترمیم می‌کند.
اگر بدن به میزان بیش از حد یا کمتر از حد نیاز کلاژن تولید کند این سبب ایجاد جای زخم می‌شود. جای زخم‌های چال افتاده مثل جای زخم آکنه می‌توانند در شرایط عدم تولید کلاژن کافی بروز کنند. اگر بدن به میزان بیش از حد کلاژن تولید کند آنگاه جای زخم برآمده بروز خواهد کرد.

نکاتی برای پیشگیری از اسکار یخ‌شکن
پیشگیری از بروز جای زخم آکنه همیشه ممکن نیست. به هر جهت، بهترین راه برای کاهش خطر بروز این جای زخم درمان طغیان‌های آکنه و برداشتن قدم‌هایی برای پیشگیری از طغیان‌های بعدی بیماری است.
مردم اغلب اوقات می‎توانند موارد خفیف آکنه را با استفاده از محصولات و داروهای غیر نسخه‌ای درمان کنند. مردم دچار موارد شدیدتر آکنه باید برای گزینه‌های درمانی با متخصص پوست مشورت نمایند.
قدم‌هایی برای پیشگیری از طغیان‌های بعدی آکنه شامل موارد زیر است:
• اجتناب از کندن، فشردن، خراشیدن یا لمس ضایعات آکنه
• ادامه درمان حتی پس از برطرف شدن آکنه
• تمیز کردن پوست به ملایمت و با اجتناب از سایش شدید و استفاده از صابون‌ها یا پاکسازی کننده‌های قوی
• شستشوی منظم مو با شامپو یه ویژه در صورت روغنی بودن مو
• استفاده از محصولات مراقبت و زیبایی پوست فاقد روغن و غیز کومدوژنیک

خلاصه
جای زخم آکنه جای زخم‌های کوچک و عمقی هستند که می‌توانند در پی طغیان‌های شدید آکنه بروز کنند. محصولات غیر نسخه‌ای و درمان‌های طبیعی در اکثر موارد برای این زخم‌ها مؤثر نیستند.
به هر جهت تعدادی از درمان‌های تخصصی می‌تواند به کاهش نمای ظاهری جای زخم آکنه کمک کنند.
بهترین راه کاهش ریسک جای زخم آکنه درمان طغیان‌های آکنه به طور کامل و اجتناب از کندن یا فشردن ضایعات آکنه است. رعایت بهداشت پوست می‌تواند به پیشگیری از عود آکنه در آینده کمک کند که در عین حال با کاهش خطر بروز جای زخم آکنه همراه است./


• جنیفر هوایزن، دکتر سینتیا کاب
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Medical News Today
How to get rid of ice pick scars
Last reviewed Fri 24 May 2019
By Jennifer Huizen
Reviewed by Cynthia Cobb, APRN

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.