دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

توده یا غده روی هاله پستان در زنان و مردان

غده روی هاله پستان، آبسه‌های پیرپرئال، استافیلوکوکوس آرئوس، استرپتوکوکوس،  اس. آرئوس مقاوم به متی‌سیلین، سونوگرافی  پستان، ماموگرام، نفسیلین، آمپی‌سیلین، سولباکتام، آموکسی‌سیلین، لاوولانیک اسید، 	دکسی‌سایکلین، تریمپتوپریم، سولفامتاکسازول، کلیندامایسین، وانکومایسین

بیش از 95 درصد توده‌های ایجاد شده بر روی هاله پستان مربوط به زنان است

مقالات پوست / درماتولوژی

• علل ایجاد غده روی هاله پستان
• علایم غده روی هاله پستان
• درمان غده روی هاله پستان
• مراقبت و پیشگیری
• عوارض غده روی هاله پستان
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• پیام همراه


توده یا غده روی هاله پستان، یا ناحیه دور نوک پستان، چیزی است که ممکن است هم در مردان و هم در زنان بروز کند. توده مزبور می‌تواند یک عفونت موضعی باشد که ممکن است به عنوان در نتیجه التهاب پستان بروز کند یا نکند.
اگرچه احتمال ایجاد این وضعیت در مردان وجود دارد محققان عنوان می‌کنند که بیش از 95 درصد توده‌های ایجاد شده بر روی هاله پستان مربوط به زنان است.
در زنان دو نوع متفاوت توده یا غده روی هاله پستان وجود دارد. اینها آبسه‌های تحت هاله پستان غیر پیرپرئال هستند، که در زنان غیر شیرده بروز می‌کنند، و آبسه‌های پیرپرئال، که در زنان شیرده ظاهر می‌شوند.

علل ایجاد غده روی هاله پستان
شایع‌ترین علت عفونت‌های پستان شیردهی از پستان است.
التهاب پستان‌ها در طول شیردهی می‌تواند مبتلابه 2 تا 3 درصد از زنان شیرده شود و 5 تا 11 درصد این زنان ممکن است دچار آبسه شوند.
مردان و نیز زنان غیر شیرده ممکن است دچار غده روی هاله پستان شوند. این آبسه‌ها ممکن است در مردم دارای سنین متفاوت بروز کنند.
چنین به نظر می‌رسد که آبسه‌های غیر شیردهی با مصرف دخانیات و دیابت مرتبط هستند.
همچنین محققان نشان داده‌اند که مردم چاق و سیاه‌پوست بیش از دیگران در ریسک بالاتر دچار شدن به آبسه‌های پستان قرار دارند.
اشخاص دارای پیرسینگ نوک پستان نیز ممکن است به غده روی هاله پستان دچار شوند.
شایع‌ترین باکتری‌های مسبب آبسه‌های پستان در زنان شیرده استافیلوکوکوس آرئوس (اس. آرئوس) و نژادهای استرپتوکوکوس هستند.
پزشکان می‌گویند که یک نوع خاص اس. آرئوس که نسبت به آنتی‌بیوتیک متی‌سیلین مقاوم شده است گاهی اوقات در غده‌های روی هاله پستان دیده می‌شوند.
درمان عفونت‌های اس. آرئوس مقاوم به متی‌سیلین (MRSA) مشکل بوده و نیاز به استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های متفاوتی دارد.
باکتری‌هایی که معمولاً سبب آبسه‌های پستان در مردان و زنان غیر شیرده می‌شوند به طور معمول ترکیبی از اس. آرئوس، گونه‎های استرپتوکوکوس، و باکتری بی‌هوازی هستند.

علایم غده روی هاله پستان
شخص دچار غده روی هاله پستان ممکن است از علایم زیر شاکی باشد:
درد پستان
• سرخی در ناحیه ایجاد غده
• احساس گرما در لمس
• انباشت مایع در نقطه بروز هاله پستان
مردم ممکن است خبر از تب، تهوع، استفراغ، و ترشح مایع از نوک پستان یا محل بروز سرخی بدهند.
افراد جوان در هر سنی، که شیرده نیستند، بیش از افراد مسن خبر از دچار شدن به درد پستان می‌دهند.
در حدود 15 تا 20 درصد مردم دچار غده روی هاله پستان دارای ترشح از نوک پستان هستند. مایع تخلیه شده از غده روی هاله پستان افراد جوان‌تر رقیق‌تر به نظر می‌رسد، در حالی که این مایع در افراد مسن‌تر غلیظ‌تر است.
پزشکان گزارش می‌دهند که غده‌های روی هاله پستان در زنان غیر شیرده و مردان بیش از این غده‌ها در زنان شیرده خصلت برگشت‌پذیر بودن دارند.
پزشکان ممکن است استفاده از سونوگرافی پستان یا ماموگرام را برای رسیدن به اطلاعات بیشتر در مورد اندازه، عمق و محدوده آبسه در دستور کار قرار دهند.

درمان غده روی هاله پستان
پزشکان برای تشخیص یک غده روی هاله پستان، آن را برش داده و مایع داخل غده را تخلیه می‌کنند. امکان استفاده از بیوپسی غده برای از تشخیص خارج کردن سرطان پستان وجود دارد.
ممکن است درمان با آنتی‌بیوتیک در صورتی که پزشک قادر به تخلیه فوری توده نباشد، در دستور کار قرار گیرد.
پزشکان ممکن است از آنتی‌بیوتیک‌های زیر برای توده‌های روی هاله پستان استفاده کنند:
• نفسیلین
• آمپی‌سیلین/سولباکتام
• آموکسی‌سیلین/کلاوولانیک اسید
• دکسی‌سایکلین
• تریمپتوپریم/سولفامتاکسازول
• کلیندامایسین
• وانکومایسین
اگر پزشک بتواند باکتری حاضر در نمونه مایع تخلیه شده از غده را شناسایی کند، ممکن است آنتی‌بیوتیکی را تجویز کند که آن گونه خاص باکتری را هدف می‌گیرد.
گرفتن نمونه از مایع در مورد مردم دچار آبسه‌های برگشت کننده مهم است زیرا این توده‌ها گرایشی به آن دارند که دارای یک مخلوط باکتریایی شامل باکتری غیر هوازی به عنوان علت آبسه باشند.
پزشکان این موضوع را بررسی می‌کنند که در مورد زنان شیرده دچار غده روی هاله پستان استفاده از کدام نوع آنتی‌بیوتیک ایمن است. به زنان در این موقعیت عموماً توصیه می‌شود که شیردهی را ادامه دهند.
اگر کسی دچار یک توده بزرگ یا نشانه‌های عفونت شدید باشد، پزشک ممکن است وی را در بیمارستان بستری کند. نیاز است تا این توده‌های بزرگ‌تر در اتاق عمل برش خورده و تخلیه شوند و نیز در این مورد به آنتی‌بیوتیک‌های تزریق داخل وریدی نیاز است.

مراقبت و پیشگیری
وقتی پزشک مایع درون غده را تخلیه می‌کند شخص دچار غده دیگر نباید در محل بروز غده احساس درد کند. به هر حال، در مورد برخی افراد پس از تخلیه غده کماکان نیاز به استفاده از داروهای ضد درد وجود دارد. پزشکان گاهی از اوقات استفاده از نارکوتیک‌ها و داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) را برای کاهش درد پیشنهاد می‌کنند.
اگر شخص کماکان در محل بروز توده دچار التهاب باشد، می‌توان از کمپرس گرم و مرطوب کننده برای پیشگیری از ترک خوردن هاله پستان استفاده کرد.
مردم دارای پیرسینگ نوک پستان باید یاد بگیرند که چطور ناحیه مورد بحث را کاملاً تمیز نگه دارند.
زنان شیرده می‌تواند با پرستار تغذیه در مورد یافتن راهی برای پیشگیری از ورم پستان مشورت کنند.
توده‌های روی هاله پستان در زنان شیرده گرایشی به خوب جوابدهی نسبت به درمان از خود نشان می‌دهند و در صورت استفاده درست از تخلیه و آنتی‌بیوتیک، کمتر احتمال دارد که غده‌ها در این مورد برگشت کنند.
میزان برگشت توده در مورد زنان غیر شیرده بیشتر است. پزشکان دستورالعمل استاندارد شده‌ای در مورد درمان غده‌های روی هاله پستان ندارند و این ممکن است علت برگشت غده در مورد برخی از مردم باشد.
شخص دچار غده روی هاله پستان می‌تواند با تیمی از متخصصان شامل رادیولوژیست، جراح عمومی، متخصص بیماری‌های عفونی، داروساز، پرستار شیردهی در صورت لزوم صحبت کند.
مشورت با یک تیم چند تخصصی می‌تواند هزینه‌های بهداشت و مراقبت و میزان برگشت غده را کاهش داده از میزان نیاز به اعمال غیر ضروری کم کند.

عوارض غده روی هاله پستان
فیستول یکی از عوارض توده‌های روی هاله پستان است که در مورد حدود یک‌سوم افراد بروز می‌کند.
فیستول مسیری است که بین مجرای شیر و دهانه آبسه در پستان و هاله پستان شکل می‌گیرد. اگر چنین وضعیتی بروز نماید، دکتر در طول معاینه بالینی متوجه وجود یک ضایعه برجسته و انشعاب یافته روی نوک پستان می‌شود.
فیستول در مردان نیز ممکن است بروز کند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
مردم در صورت مشاهده وجود یک توده روی پستان یا نوک پستان یا مواجهه با هر گونه نشت مایع از نوک پستان باید به دکتر مراجعه کنند.
پزشکان توده را معاینه کرده و تست‌های تصویربرداری پزشکی را برای از تشخیص خارج کردن سرطان پستان به ویژه در مردم غیر شیرده یا هر جنسی توصیه می‌کنند.
زنان شیرده نیز در صورت شکل‌گیری غده روی هاله پستان نیاز است که به پزشک مراجعه کنند.
در مورد هر غده مرتبط به بروز علایم عفونت شدید نیاز است که فرد مبتلاء در بیمارستان بستری شود.
در صورتی که شخص دچار برگشت توده باشد پزشک موضوع ابتلاء به فیستول را در دستور کار قرار خواهد داد.

پیام همراه
مردم دچار غده روی هاله پستان باید با پزشک مشورت کنند. در صورت تشخیص سریع دکتر می‌تواند درمان به موقع را شروع کند. درمان شامل تخلیه توده و آنتی‌بیوتیک است.
زنان شیرده بیشتر محتمل است که دچار غده روی هاله پستان شوند اما هم مردان و هم زنان غیر شیرده احتمال دارد که به این آبسه‌ها دچار شوند.
به نظر می‌رسد که مصرف دخانیات و دیابت با بروز توده‌های روی هاله پستان مرتبطند. مردم چاق و سیاه‌پوست ممکن است در ریسک بالاتری برای ابتلاء به این غده‌ها قرار داشته باشند.
این توده‌های دردناک ممکن است در برخی مردم بروز کنند. میزان برگشت این غده‌ها در زنان غیر شیرده و مردان بالا است./


• دکتر جسیکا کاپاروشیو، دکتر الین کی. لو
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Medical News Today
What causes a lump on the areola
Last reviewed Tue 18 June 2019
By Jessica Caporuscio, PharmD
Reviewed by Elaine K. Luo, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.