دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

خشکی پوست اطراف دهان ممکن است بر اثر مشکلات متعدد شامل درماتیت پریورال، دهیدراسیون، آلرژی، و آزردگی ناشی از کاربرد برخی فرآورده‌ها ایجاد شود

مقالات پوست / درماتولوژی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• علل خشکی پوست اطراف دهان
• درمان خانگی
• تشخیص خشکی پوست اطراف دهان
• پیشگیری از خشکی پوست اطراف دهان
• خلاصه


خشکی پوست اطراف دهان ممکن است بر اثر مشکلات متعدد شامل درماتیت پریورال، دهیدراسیون، آلرژی، و آزردگی ناشی از کاربرد برخی فرآورده‌ها ایجاد شود. مداواهای خانگی در این مورد می‌توانند کمک کننده باشند.
مرطوب کردن ناحیه با لوسیون‌ یا روغن‌ اغلب اوقات می‌تواند به تخفیف خشکی پوست اطراف دهان کمک کند. در عین حال پرهیز از آزرده کننده‌های بالقوه مثل کرم‌های استروئیدی یا مواد استنشاقی و خمیردندان فلورایدی ایده خوبی محسوب می‎شود.
در صورت تداوم خشکی پوست، مردم اغلب اوقات با درمان علت زیربنایی منجر به بروز این وضعیت بهبود می‌یابند.

علل خشکی پوست اطراف دهان
اگر کسی در مورد علت خشکی پوست خود نامطمئن باشد باید به پزشک مراجعه کند. تعیین علت زیربنایی مشکل در هنگام تصمیم‌گیری در مورد درمان آن اهمیت دارد.
پوست اطراف دهان به علل متعدد شامل موارد زیر ممکن است خشک شود:
• آلرژی یا آزردگی
• هوای سرد یا بادخیز
• تماس بیش از حد با نور آفتاب
• شستشوی بیش از حد صورت
• دهیدراسیون
• درماتیت پریورال
• اختلالات پزشکی دیگر مثل روساسه، اگزما یا پسوریازیس
به هر حال این امکان وجود دارد که برای این مشکل علتی نتوان یافت. پوست صورت حساس است و به طور طبیعی از نظر شفافیت و سلامت در وضعیتی پرنوسان ظاهر می‌شود.
در ادامه برخی علل شایع خشکی پوست اطراف دهان مورد بحث قرار گرفته‌اند.

درماتیت پریورال
درماتیت پریورال یک اختلال پوستی است که باعث ایجاد راش در اطراف دهان می‌شود. این اختلال در عین حال ممکن است در اطراف بینی و چشم‌ها بروز کند.
علایم درماتیت پریورال عبارتند از:
• یک راش برجسته فلس مانند قرمز رنگ
• سرخی و التهاب اطراف دهان
• خارش یا سوزش خفیف
علایم درماتیت پریورال ممکن است در طول ماه‌ها یا سال‌ها به صورت متناوب ظاهر شده یا از بین بروند.
یکی از شایع‌ترین علل در این مورد کاربرد کرم‌های استروئیدی یا استروئیدهای استنشاقی در طول یک دوره طولانی است. اختلال مزبور در عین حال ممکن است بر اثر آزردگی پوست یا روساسه ایجاد شود.
به علاوه برخی از مردم به علت استفاده زیاد از کرم‌ها یا مرطوب کننده‌های صورت یا خمیر دندان‌های فلورایددار دچار درماتیت پریوریال می‌شوند.
پس از توقف استفاده از کرم استروئیدی، راش ممکن است پیش از بهبود حالت شدیدتری پیدا کند. برای پیشگیری از تحریک بیشتر پوست آن را با صابون ملایم یا شوینده‌های جایگزین صابون شستشو دهید.

فقدان روغن
پوست برای سیراب نگه داشتن خود روغن تولید می‌کند. برخی از اوقات میزان این روغن زیادتر از حد نیاز است که نتیجه آن بروز جوش است یا ممکن است پوست روغن کافی تولید نکند که نتیجه در این حالت خشکی پوست خواهد بود. پوست دهیدراته فاقد رطوبت کافی بوده و زبر یا فلس مانند به نظر می‌رسد.
شستشوی بیش از حد صورت می‌تواند سبب ایجاد عدم تعادل در روغن‌های صورت شده به خشکی پوست منجر شود.

آلرژی یا آزردگی
پوست اطراف دهان همچنین ممکن است به علت تماس با مواد شیمیایی قوی موجود در برخی محصولات مثل صابون، لوازم آرایش و محصولات دندان‌پزشکی ایجاد شود.
مردم باید از محصولات حاوی این مواد شیمیایی و مشخصاً الکل اجتناب کنند و مواد طبیعی دارای ترکیبات کمتر را انتخاب نمایند.

هوای سرد
هوای سرد و کمبود رطوبت در هوا می‌تواند باعث خشکی پوست و ترک خوردن آن شود. پوست حساس اطراف دهان و روی دست به طور خاص در این موارد آسیب‌پذیر هستند.

اختلالات پوست
برخی اختلالات می‌توانند به حائل پوست صدمه زده به خشکی و راش منجر شوند. بعضی از این مشکلات شامل درماتیت اتوپیک، اشکال دیگر اگزما و پسوریازیس می‌شوند.

درمان خانگی
بهترین درمان به عادات شخصی و علت خشکی پوست بستگی دارد.
اگر خشکی پوست اطراف دهان یک مشکل درازمدت یا مکرر باشد، مراجعه به متخصص پوست را در دستور کار قرار دهید. در این اثناء نکات مندرج در زیر اغلب اوقات می‌توانند کمک کننده باشند:

ناحیه آسیب دیده را به ملایمت تمیز کنید
شستشوی خشونت‌بار پوست و با استفاده از آب بسیار سرد یا بسیار گرم می‌تواند به خشکی پوست منجر شود.
همچنین استفاده از صابون‌ها یا پاک کننده‌های دارای رایحه، رنگ یا دیگر مواد شیمیایی می‌تواند به خشکی حتی بیشتر پوست منجر گردد. مردم باید از صابون‌ها یا پاک کننده‌های فاقد موارد زیر استفاده کنند:
• الکل
• رایحه
• پلاستیک
• رنگ‌های صناعی
• دیگر مواد خشک کننده

لایه‌برداری پوست خشک
پوست بدن یک چرخه طبیعی را طی می‌کند. سلول‌های تازه ظاهر شده و امکان مرگ سلول‌های کهنه را ایجاد می‌کنند. این فرآیند به طور معمول برای تکمیل شدن به یک ماه زمان نیاز دارد.
به هر حال، وقتی سلول‌های مرده به سطح پوست می‌چسبند، این می‌تواند به انسداد منافد پوست و ایجاد لکه‌های خشک منجر شود. لایه‌برداری پوست به پیشگیری از این مشکل کمک می‌کند. با زدودن سلول‎های پوست مرده، لایه‌برداری می‌تواند به بهبود سلامت و بافت پوست کمک کند.
مردم باید پوست را هر روز تمیز کرده و هر چند روز یک بار به دقت لایه‌برداری کنند. لایه‌برداری هر روزه پوست می‌تواند باعث تحریک یا ایجاد ضرر برای پوست شود.

مرطوب کردن روزانه ناحیه
بسیاری از انواع پوست برای کمک به نگه داشتن آب، فارغ از فصل سال، به کمک یک مرطوب کننده نیاز دارند. مرطوب نگه داشتن پوست خشک در طول شب، بلافاصله پس از شستشو یا پس از لایه‌برداری به مرطوب نگه داشتن آن در طول یک دوره زمانی طولانی‌تر کمک می‌کند.
در هنگام استفاده از مرطوب کننده برای اطراف دهان باید اطمینان حاصل شود که هیچ‌یک از ترکیبات مرطوب کننده در صورتی که تصادفاً خورده شوند، مضر نیست. مردم باید از تمامی مواد آلرژی‌زا اجتناب کنند.
همچنین باید به خاطر داشت که انواع مختلف پوست به انواع متفاوتی از مرطوب کننده نیاز دارند. آزمون و خطا در این مورد ممکن است بهترین رویکرد باشد اما در همه موارد لازم است تا در موضوع طراحی محصول برای پوست حساس صورت دقت شود.
الکل، ترکیبات صناعی، دیوکسان، و پترولاتوم گرایشی به تشدید مشکلات پوست از خود نشان می‌دهند. در عوض مردم باید دنبال مرطوب کننده‌هایی با ترکیبات مفید مثل موارد فهرست شده در زیر باشند:
• هیالورونیک اسید
• سرامیدها
• بلغور کلوئیدی
موارد فهرست زیر به صورت منفرد یا به عنوان جزئی از ترکیبات می‌توانند مفید باشند:
ژل خالص آلو ورا
• روغن نارگیل
• روغن دانه آفتاب‌گردان
• کره شیا
بسیاری از روغن‌های طبیعی می‌توانند به کاهش خشکی پوست صورت کمک کنند و فاقد ترکیبات یا مواد شیمیایی مضر هستند. برای مثال روغن نارگیل می‌تواند به نرم نگه داشتن پوست کمک نماید.
به هر حال، تمامی روغن‌ها مرطوب کننده‌های مناسبی نیستند. برای مثال، بر مبنای یک مطالعه در سال 2013 روغن زیتون می‌تواند به حائل پوست لطمه بزند.
همچنین استفاده از مقادیر زیاد روغن برای پوست می‌تواند به نوعی سرریز منجر گردد. برای یافتن مقادیر مناسب باید آزمایشی عمل شود.

تغییر عادات
خشکی پوست اطراف دهان ممکن است بر اثر فعالیت‌های روزمره ایجاد شود. سیگار کشیدن ممکن است یکی از علل باشد و ترک دخانیات می‌تواند به برطرف شدن مشکل کمک کند.
دهانشویه، خمیر دندان و محصولات صورت - شامل لوازم آرایش، مرطوب کننده‌ها، پاک کننده‌ها و صابون‌ها - می‌توانند به خشکی پوست در ناحیه مزبور منجر شوند، بنابراین استفاده از محصولات تازه دارای ترکیبات طبیعی بیشتر می‌تواند به رفع مشکل بینجامد.
همچنین عادات دوش گرفتن شخص می‌تواند یک مشکل باشد. ایستادن زیر دوش یا شستشوی صورت با آب داغ می‌تواند باعث زدودن روغن‌های طبیعی پوست، که باعث مرطوب ماندن آن می‌شوند، گردد. در کل ماندن طولانی مدت در آب می‌تواند چنین تأثیری داشته باشد.
بر مبنای نظر "آکادمی آمریکایی درماتولوژی" دوش گرفتن و حمام کردن باید در راستای تقویت سلامت پوست بین 5 تا 10 دقیقه محدود شود.

استفاده از رطوبت‌ساز در زمستان و محدود کردن تهویه هوا
خشکی پوست مزمن صورت اغلب نتیجه مجاورت زیاد با هوای خشک است. هوای زمستان و استفاده مداوم از دستگاه تهویه هوا و گرماساز بخش بزرگی از رطوبت موجود در هوا را از آن می‌گیرد، که این می‌تواند به خشکی پوست منجر شود.
اگر خشکی پوست اطراف دهان یک مشکل برگشت کننده باشد، مردم می‌توانند استفاده از یک دستگاه مولد رطوبت را در زمستان در دستور کار قرار دهند و قرار گرفتن در معرض دستگاه تهویه یا حرارت مرکزی را کاهش دهند.

تشخیص خشکی پوست اطراف دهان
درماتولوژیست‌ها اغلب می‌توانند علت خشکی پوست اطراف دهان را تشخیص دهند. این پزشکان به طور معمول پس از معاینه دقیق ناحیه و بحث در مورد تاریخچه پزشکی شخصی و خانوادگی فرد به این تشخیص می‌رسند.
شناسایی خشکی پوست اطراف دهان کار تقریباً ساده‌ای است، اما درک علت ریشه‌ای مشکل ممکن است به چشمی پرتجربه نیاز داشته باشد. در صورت تداوم خشکی پوست مردم باید به متخصص پوست مراجعه کنند.

پیشگیری از خشکی پوست اطراف دهان
برای پیشگیری از خشکی پوست اطراف دهان مردم باید از عادات محرک خشکی یا تحریک پوست خودداری کنند. این عادات می‌تواند موارد زیر را شامل باشد:
• اجتناب از خراشیدن پوست
• استفاده از محصولات ملایم برای صورت و عدم استفاده از ترکیبات حاوی مواد خشک کننده پوست
• استفاده از تیغ و ژل اصلاح مناسب
• تمیز کردن پوست با آب گرم و نه داغ
• کاهش میزان حضور در فضای باز در فصل سرما یا هوای بادخیز
• اجتناب از تهویه هوای بیش از حد
• دوری کردن از آلرژی‌زاهای شناخته شده
مرطوب کردن منظم، پاکسازی ملایم، و لایه‌برداری گهگاهی پوست اطراف دهان می‌تواند در اغلب موارد به پیشگیری از خشکی پوست در این ناحیه کمک کند.

خلاصه
خشکی پوست اطراف دهان می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. مردم در اغلب موارد می‌توانند با درمان‌های خانگی و ایجاد تغییراتی در زندگی روزمره به این مشکل غلبه کنند. هر کس که دچار خشکی پوست مزمن باشد ممکن است از مراجعه به یک متخصص پوست برای تشخیص و درمان مشکل سود ببرد./


• ابی راین، دکتر سینتیا کاب
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Medical News Today
Dry skin around the mouth: Causes and remedies
Last reviewed Fri 26 April 2019
By Abbey Ryan
Reviewed by Cynthia Cobb, APRN

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

منیزیم گلیسینات: کاربردها، فواید و عوارض جانبی

جایگزین‌های وایاگرا - قرص‌ها، داروهای گیاهی و دیگر درمان‌ها

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.