دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

در مردم دارای پوست تیره، لکه‌ای که کمی تیره‌تر از پوست است به طور معمول در طول 6 تا 12 ماه از بین می‌رود

مقالات پوست / درماتولوژی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• علایم لکه‌های تیره روی پوست
• علل لکه‌های تیره روی پوست
• چگونه لک‌های تیره روی پوست را برداریم
• مداوای خانگی برای اجتناب از لکه‌های تیره روی پوست
• تشخیص لکه‌های تیره روی پوست
• ریسک فاکتورهای لکه‌های تیره روی پوست
• پیشگیری از لکه‌های تیره روی پوست
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنما


لکه‌های تیره روی پوست یا بیش‌رنگدانگی زمانی بروز می‌کند که برخی نواحی پوست بیش از میزان معمول ملاتونین تولید می‌کنند. ملاتونین به چشم، پوست و مو رنگ خاص آنها را می‌دهد.
لکه‌های تیره روی پوست علتی برای نگران شدن ندارند و در مورد آنها نیازی به درمان نیست، اگرچه مردم ممکن است به دلایل زیبایی شناختی نسبت به برداشتن آنها اقدام کنند. بسته به علت، مردم ممکن است برخی از لکه‌های تیره روی پوست را لک‌های پیری یا آفتاب‌لک بنامند.

علایم لکه‌های تیره روی پوست
لکه‌های تیره روی پوست ممکن است در یک طیف رنگی از قهوه‌ای روشن یا قهوه‌ای تیره ظاهر شوند. رنگ این لکه‌های تیره ممکن است به تون رنگ پوست بستگی داشته باشد. لکه‌های مزبور همان بافت پوست را داشته و دردناک نیستند.
لکه‌های تیره همچنین از نظر اندازه متفاوتند و ممکن است در هر قسمتی از بدن ظاهر شوند اما بیشترین شیوع آنها مرتبط به نواحی قرار گرفته در معرض نور آفتاب است.
لکه‌های تیره در نقاط زیر فراوان‌ترند:
• پشت دست‌ها
• صورت
• پشت
• شانه‌ها
در مردم دارای پوست تیره، لکه‌ای که کمی تیره‌تر از پوست است به طور معمول در طول 6 تا 12 ماه از بین می‌رود. رنگ‎های تیره‌تر ممکن است برای برطرف شدن به سال‌ها وقت نیاز داشته باشند. تغییرات رنگی عمقی اغلب به صورت آبی یا خاکستری ظاهر می‌شوند، اگرچه یک لکه ممکن است به رنگ قهوه‌ای بسیار تیره‌تر از رنگ طبیعی پوست شخص ظاهر شود.

علل لکه‌های تیره روی پوست
لکه‌های تیره علل متعددی شامل موارد توصیف شده در زیر دارند:

آسیب ناشی از آفتاب
این لکه‎ها که آفتاب‌لک، لنتیجین‎ها خورشیدی، یا لک‌های کبدی نیز نامیده می‌شوند، ممکن است پس از قرار گرفتن پوست مردم در معرض تابش آفتاب یا استفاده از تخت‌های برنزه کردن بروز کنند.
آن نواحی از بدن که در معرض بیشترین تابش آفتاب قرار داشته‌اند، مثل صورت، دست‎ها یا بازوها بیش از سایر نواحی در معرض ایجاد لک‌های مزبور قرار دارند.

تغییرات هورمونی
ملازما یک اختلال پوستی است که به ایجاد لکه‌های پوست تغییر رنگ یافته منجر می‌شود. این اختلال در زنان به ویژه در دوره بارداری بیشتر شایع است.
بر مبنای اعلام "آکادمی آمریکایی درماتولوژی"، هورمون‌ها می‌توانند محرک ایجاد ملازما باشند.

عوارض جانبی داروها
برخی داروها می‌توانند رنگدانه پوست را افزایش داده و به بروز لک‌های تیره منجر شوند. داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs)، تتراسایکلین، و داروهای سایکوتروپیک در این زمینه بیشترین نقش را دارند.

التهاب
لک‌های تیره ممکن است پس از یک طغیان التهابی روی پوست ایجاد شوند. التهاب به دلایل مختلف شامل اگزما، پسوریازیس، آسیب دیدگی پوست و آکنه ایجاد می‌شود.

التیام زخم
لک‌های تیره ممکن است پس از گزش حشرات، سوختگی یا التیام بریدگی روی پوست باقی بمانند. این لک‌ها به مرور زمان از بین می‌روند.

آزردگی پوست
محصولات زیبایی پوست یا مو می‌توانند باعث آزردگی پوست شده سبب شکل‌گیری لکه‌های تیره شوند.

دیابت
دیابت می‌تواند باعث شود تا برخی نواحی پوست تیره‌تر گردند.
اختلالات همراه دیابت شامل اکانتوسیس نیگریکانس، که سبب ایجاد پوست تیره و مخملی و لک‎های قهوه‌ای رنگ یا درماتوپاتی دیابتی می‎شوند ممکن است با لک‌های پیری اشتباه گرفته شوند.

چگونه لک‌های تیره روی پوست را برداریم
لکه‌های تیره روی پوست نیازی به درمان ندارند اما برخی از مردم به دلایل زیبایی شناختی مایلند تا آنها را بردارند.
متخصصان پوست می‌توانند برای روشن کردن لک‎های تیره، یا در برخی موارد برای زدودن آنها کرم‎هایی ارائه دهند. اقدامات پزشکی در این مورد گران‌تر از کرم‌ها تمام شده و بیشتر محتمل است که با عوارض جانبی همراه باشند اگرچه گرایشی به کارآیی سریع‌تر در آنها وجود دارد.
بهترین گزینه درمانی به علت، اندازه و ناحیه‌ای از بدن که دچار لک‌های تیره شده است بستگی دارد.
درماتولوژیست‎ها ممکن است از یکی از درمان‌های تشریح شده در زیر برای زدودن لکه‌های تیره روی پوست استفاده کنند:

لیزر درمانی
انواع مختلف لیزر در دسترس است. رایج‌ترین نوع لیزر برای لکه‌های تیره روی پوست از یک پالس نور لیزر شدید برای زدودن لکه‌های تیره روی پوست استفاده می‌کند. نور مزبور ملانین را هدف قرار می‌دهد و لک‌های تیره را از بین می‌برد.

میکرودرمابراسیون
در طول میکرودرمابراسیون درماتولوژیست از یک دستگاه مخصوص استفاده می‌کند که دارای یک سطح ساینده برای زدودن لایه رویی پوست است. این درمان باعث تقویت رشد کلاژن‎های تازه می‌شود که می‎توانند به کاهش لکه‌ها کمک کنند.

لایه‌برداری شیمیایی
لایه‌برداری شیمیایی شامل استفاده از یک محلول بر روی پوست است که سطح پوست را لایه‌برداری کرده به رشد پوست تازه منجر می‌شود. این روش می‌تواند به تدریج لکه‌های تیره روی پوست را محو کند.

کرایوتراپی
کرایوتراپی اقدامی است که در آن از نیتروژن مایع برای منجمد کردن لک‌های تیره روی پوست استفاده می‎شود. در اغلب موارد پس از این درمان پوست رنگ روشن‌تری به خود می‌گیرد.

تجویز کرم روشن کننده پوست
کرم روشن کننده پوست از طریق سفید کردن پوست عمل می‌کند. این کرم معمولاً به تدریج تأثیر می‎کند و کاهش نمای ظاهری لک‌های تیره با این روش به چند ماه زمان نیاز دارد.
هیدروکینون که ترکیب فعال این کرم‌ها است مانع از تولید ملانین توسط پوست می‌شود. محصولات تجویزی در این مورد دارای قدرت 3 تا 4 درصدی ترکیب مزبور هستند.

درمان خانگی
در کنار اقدامات متخصصان پوست و داروهای تجویزی برخی از مردم ممکن است از درمان‌های خانگی به شرح زیر در این مورد سود ببرند.

کرم‌های غیر نسخه‌ای
کرم‌های غیر نسخه‌ای برای روشن کردن پوست ممکن است به اندازه داروهای تجویزی قوی نباشند اما آنها نیز ممکن است اثربخش باشند.
کرم‌ها و سرم‌های حاوی ترکیبات مختلف شامل رتینول و آلفا هیدروکسی اسید، می‌توانند لایه‌برداری پوست را تسریع کرده و رشد پوست تازه را تقویت کنند.
در هنگام جستجو برای یک تهیه یک کرم روشن کننده پوست مردم همیشه باید به توصیه یک متخصص پوست عمل کنند زیرا برخی فرآورده‌ها در این مورد می‌توانند مضر باشند.

درمان طبیعی
محصولات حاوی برخی ترکیبات طبیعی می‎توانند به درمان لکه‌های تیره روی پوست کمک کنند.
محققان یک مرور سیستماتیک مطالعات بالینی مربوط به کاربرد محصولات طبیعی برای درمان لکه‌های تیره روی پوست را منتشر کرده‌اند. آنها به چند ترکیب شامل نیاسینامید (یکی از اشکال ویتامین B-3)، سویا، عصاره شیرین بیان و ‌توت سفید پرداخته‌اند.
اگرچه مطالعات در این مورد محدود بودند محققان عنوان کرده‌اند که درمان‌های طبیعی برای روشن کردن بیش‌رنگدانگی نویدبخش ظاهر شده‌اند.
نتایج یک مطالعه در مقیاس کوچک مربوط به سال 2017 که از ژل آلو ورا در این مورد استفاده کرده بود عنوان می‌کند که این ترکیب می‌تواند پس از 5 هفته استفاده ملازمای مربوط به دوره بارداری را کاهش دهد.

لوازم آرایش و زیبایی
اگرچه این محصولات باعث روشن شدن لک‌های تیره نمی‌شوند، می‌توانند این لک‌ها را بپوشانند.

مداوای خانگی برای اجتناب از لکه‌های تیره روی پوست
مردم باید این موضوع را در ذهن داشته باشند که بسیاری از درمان‌های خانگی توصیه شده توسط وبسایت‌ها می‌توانند اثرات جانبی ایجاد کرده یا هیچ شواهدی مربوط به اثربخشی آنها وجود نداشته باشد. مثال‌هایی در این مورد لیمو و سرکه سیب را شامل می‌شود. هیچ مطالعه‌ای در پشتیبانی از اثربخشی این فرآورده‌ها در دست نیست.
در برخی موارد درمان‌های فاقد تأیید می‌توانند به تشدید وضعیت پوست منجر شوند. برای مثال "انجمن آمریکایی جراحی درماتولوژیک" استفاده از آب لیمو یا اسکراب‌های سایش دهنده را توصیه نمی‌کند، زیرا این روش‌ها می‌توانند به وخامت تیرگی پوست منجر شود.
برخی محصولات روشن کننده پوست ممکن است بیش از سود ضرر داشته باشند. بسیاری از آنها ممکن است حاوی ترکیباتی مثل جیوه یا استروئید باشند که برای پوست یا حتی سلامت عمومی مضرند. استفاده از این محصولات سبب ایجاد جوش، راش، و شکنندگی پوست به مرور زمان می‌شود.

تشخیص لکه‌های تیره روی پوست
دکتر یا درماتولوژیست اغلب اوقات می‌تواند با بررسی پوست و گرفتن شرح حال پزشکی علت لکه‌های تیره روی پوست را تشخیص دهد.
در طول معاینه فیزیکی متخصص مراقبت پزشکی ممکن است از آزمون پوستی لامپ وود استفاده کند که در آن لکه‎ها توسط یک دستگاه مخصوص که نور تیره ساطع می‌کند بررسی می‌شود.
در برخی موارد مشخصات خاص لکه ممکن است بررسی بیشتری نیاز داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که علت مرتبط به سرطان پوست نیست.

ریسک فاکتورهای لکه‌های تیره روی پوست
هر کسی ممکن است دچار لکه‌های تیره روی پوست شود. برخی ریسک‌ فاکتورها شامل موارد زیر به نظر می‌رسد که خطر بروز این لکه‎ها را افزایش می‌دهند:
• قرار گرفتن در معرض نور آفتاب
• بارداری
• اختلالات پوستی مثل آکنه، اگزما یا پسوریازیس
تروما یا آسیب دیدن پوست
• داروهای افزایش دهنده رنگدانه
بیماری کبد
• دیابت

پیشگیری از لکه‌های تیره روی پوست
ممکن است همیشه اوقات امکان پیشگیری از ایجاد لکه‌های تیره روی پوست وجود نداشته باشد. برای مثال تغییرات هورمونی در طول بارداری که ممکن است به ملازما منجر شوند قابل پیشگیری نیستند.
به هر حال کارهایی هست که مردم می‌توانند برای کاهش شانس ایجاد لکه‌های پوستی و پیشگیری از تیره‌تر شدن پوست انجام دهند:
• استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 30 به صورت هر روزه، حتی وقتی که هوا آفتابی نیست.
• استفاده از کلاه لبه پهن و عینک برای محافظت بیشتر از پوست.
• درمان اختلالات پوستی مثل آکنه، که می‌توانند به التهاب منجر شوند.
• اجتناب از آفتاب در فاصله ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر که تابش خورشید در بالاترین میزان خود قرار دارد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در اغلب موارد لکه‌های تیره روی پوست مضر نیستند. اما در برخی موارد ممکن است تشخیص بین یک لکه پوستی و دیگر تغییرات پوست مثل ملانوما (ملانوم)، که نوعی سرطان پوست است، مشکل باشد.
مردمی که در مورد ماهیت لکه پوستی ایجاد شده مطمئن نیستند یا قادر به خلاصی از آنها نبوده‌اند می‌توانند به پزشک مراجعه کنند.
در صورت مواجهه با موارد زیر مراجعه به پزشک مهم است:
• لک‌ها ناگهان ظاهر شده باشند
• خارش
مور مور
• خونریزی
• تغییرات رنگ یا اندازه

دورنما
لکه‌های تیره روی پوست یا بیش‌رنگدانگی ممکن است به علل مختلف ایجاد شود. آنها معمولاً بی‌ضررند و نیازی به درمان ندارند. اگر کسی مایل به خلاص شدن از این لک‌ها باشد درمان‌های مختلفی در این مورد در دسترس است.
اثربخشی درمان به علت لک‌های تیره و میزان گسترش آنها بستگی دارد. لکه‌های تیره روی پوست ممکن است به طور کامل از بین نروند. ممکن است مشاهده تغییر نیاز به زمان داشته باشد اما درمان اغلب به روشن شدن رنگ لکه‌ها منجر می‌شود./


• مری‌آن دی‌ پیترو، دکتر سینتیا کاب
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Medical News Today
Dark spots on the skin: Causes and how to treat them
Last reviewed Fri 29 March 2019
By MaryAnn de Pietro
Reviewed by Cynthia Cobb, APRN

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تمرینات اروبیک و بهبود شناخت در دوران پیری

کرم‌های جدید ضد آفتاب از پوست در برابر پیری و سرطان پوست ناشی از اشعة یو وی ای محافظت می‌کنند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.