دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آکنه کیستیک - آنچه دانستنش نیاز است

آکنه کیستیک، بنزویل پراکسید، پروبیونیباکتریوم آکنه (پی. آکنه)، ایزوتریتینوئین، آنتی‌بیوتیک، داروی تراتوژنیک، تزریق استروئید، کوریتکوستروئید، تریامیسینولون،   قرص‌های کنترل بارداری، استروژن، پروژسترون، لیتیم، فنی‌توئین، ایسونیازید، ایزونیازید، کامدوژنیک

آکنه عموماً دچار نوجوانان و بزرگسالان جوان می‌گردد؛ و تخمین زده می‌شود که 80 درصد مردم سنین 11 تا 30 سال در مقطعی از زندگی دچار آکنه می‌شوند.

مقالات پوست / درماتولوژی

• درمان آکنه کیستیک
• علایم آکنه کیستیک
• علل آکنه کیستیک
• مداوای خانگی
• پیشگیری


آکنه کیستیک نوع شدیدی از آکنه است که در آن منافذ پوست مسدود و به عفونت و التهاب منجر می‌شود.
آکنه کیستیک عمدتاً به صورت لطمه می‌زند اما در عین حال بسیاری مواقع مبتلابه قسمت فوقانی تنه و بالای بازوها آسیب می‌زند.
آکنه عموماً دچار نوجوانان و بزرگسالان جوان می‌گردد؛ و تخمین زده می‌شود که 80 درصد مردم سنین 11 تا 30 سال در مقطعی از زندگی دچار آکنه می‌شوند.
آکنه کیستیک شدیدترین شکل آکنه است و گروه کمی از مردم به آن مبتلاء می‌شوند.
در سال 2009 CDC اعلام کرد که آکنه اصلی‌ترین دلیل مراجعه مردم به متخصص پوست است.

درمان آکنه کیستیک
درمان آکنه کیستیک شدید نیاز به کمک پزشک متخصص و رعایت معیارهای مراقبت شخصی دارد. دارودرمانی می‌تواند در پیشگیری از بروز کیست و جای زخم مؤثر باشد.
آکنه متوسط تا شدید را می‌توان به کمک دکتر مدیریت کرد. به هر جهت، آکنه شدید دارای ندول و کیست ممکن است نیاز به مراجعه به متخصص داشته باشد زیرا این نوع آکنه‌ها می‌توانند به ایجاد جای زخم منجر شوند. علت این که داروهای اصلی مورد استفاده برای درمان آکنه کیستیک تحت کنترل‌های سختگیرانه قرار دارند، همین است.

بنزویل پراکسید
بنزویل پراکسید دارویی در دسترس برای تمامی افراد دچار آکنه با هر شدتی است. این دارو همچنین یک گزینه درمانی برای مردم دچار آکنه شدید است که در فهرست انتظار برای درمان تخصصی قرار دارند.
بنزویل پراکسید به شکل مستقیم و به صورت غیر نسخه‌ای قابل خریداری است و در فورمولاسیون‌های مختلف برای تحویل به پوست در دسترس است. این دارو به مدت نیم قرن در جریان اصلی درمان آکنه مورد استفاده قرار گرفته و از طریق کشتن باکتری‌ها و مشخصاً پروبیونیباکتریوم آکنه (پی. آکنه) کار می‌کند.
بنزویل پراکسید در عین حال کامدن‌ها را تجزیه می‌کند. کامدن‎ها شامل جوش‌های سرسیاه و سرسفید هستند.
فورمولاسیون‌های بر پایه آب و الکل بنزویل پراکسید در دسترس است، و مناسبت‌ترین فرم آن برای استفاده به نوع پوست بستگی دارد. ترکیبات بر پایه الکل تأثیری خشک کننده بر پوست دارند، که این باعث می‌شود تا آنها برای پوست‌های چرب (روغنی) مناسب باشند.
محصولات حاوی بنزویل پراکسید که شامل پاک کننده‌های مایع، لوسیون، کرم، و ژل هستند یک تا دو بار در روز استفاده می‎شوند. شایع‌ترین عارضه جانبی این دارو آزردگی پوستی است. آلرژی به شکل شایع بروز نمی‎کند.

دارودرمانی یا ایزوتریتینوئین
ایزوتریتینوئین یکی از داروهای نسخه‌ای برای درمان آکنه کیستیک است، که تحت برندهای مختلف مثل ابسوریکا، امنستیم، کلاراویس، میوریسان، و ساترت در ایالات متحد آمریکا به فروش می‌رسد.
ایزوتریتینوئین داروی بسیار مؤثری است اما عوارض جانبی قابل توجهی دارد و برای نوزاد تازه به دنیا آمده خطرناک است. این دارو به طور معمول با دوز 1 میلی‌گرم به ازاء هر کیلوگرم وزن بدن یک بار در روز به مدت 16 تا 20 هفته استفاده می‎شود.
تا زمانی که درمان با آنتی‌بیوتیک خوراکی برای درمان مؤثر تشخیص داده نشود، برای موارد آکنه متوسط ایزوتریتینوئین توصیه نمی‎شود. به هر جهت برای موارد آکنه شدید ایزوتریتینوئین به عنوان خط مقدم درمان مطرح است.
عوارض جانبی بالقوه همراه مصرف ایزوتریتینوئین شامل موارد زیر است:
• خشکی ناحیه تناسلی و چشم
ترک لب
درد مفصل
افسردگی
• آسیب‎دیدگی کبد
• بالا رفتن میزان چربی‌ها
ایزوتریتینوئین یک داروی تراتوژنیک است. این بدان معنی است که مصرف این دارو در طول بارداری یا هر دوزی می‌تواند به بروز نقایص مادرزادی در جنین منجر شود.
ایزوتریتینوئین همچنین می‌تواند به از دست دادن بارداری یا تولد نوزاد نارس بینجامد و سبب مرگ نوزاد تازه به دنیا آمده شود.
بنابراین زنانی که امکان باردار شدن آنان وجود دارد نیاز به استفاده از دو روش پیشگیری از بارداری به مدت یک ماه در طول پیش از درمان، در کوران درمان و پس از درمان با ایزوتریتینوئین دارند.
همچنین دادن تست بارداری پیش از آغاز درمان با ایزوتریتینوئین نیاز است و این تست باید هر ماهه تا یک ماه پس از توقف درمان با ایزوتریتینوئین ادامه پیدا کند.
وضعیت‌هایی که برای تجویز دارو مطرح است شامل داشتن دو تست منفی بارداری می‌شود.

تزریق استروئید
تزریق یک داروی کوریتکوستروئیدی به نام تریامیسینولون به شکل مستقیم درون کیست به کاهش التهاب و پیشگیری از ایجاد جای زخم کمک می‌کند. این درمان باید توسط متخصص پوست صورت گیرد.
احتمال بروز عوارض جانبی موضعی کوتاه مدت پس از تزریق تریامیسینولون مطرح است.
متخصصان پوست در عین حال ممکن است برش‌هایی در پوست ایجاد و برخی کیست‌های بزرگ را تخلیه کنند اما قویاً توصیه می‌شود که مردم به شخصه از این کار خودداری نمایند زیرا احتمال تشدید مشکل پوستی در آن مطرح است و می‌تواند به ایجاد جای زخم جدی و عفونت عمقی منجر شود.

قرص‌های کنترل بارداری
درمان درازمدت برای آکنه در زنان می‌تواند شامل استفاده از قرص کنترل بارداری باشد که باعث سرکوب تولید سبوم می‎شود. هر آنجایی که موقعیت مناسب باشد یک داروی خوراکی حاوی استروژن و پروژسترون را می‌توان به مدت 6 ماه یا بیشتر مورد استفاده قرار داد.
دارویی به نام اسپیرونولاکتون نیز ممکن است با قرص پیشگیری از بارداری تجویز شود. اسپیرینولاکتون یک استروئید صناعی است که اندروژن‌ها را مهار می‌کند.

علایم آکنه کیستیک
آکنه علایمی ایجاد می‌کند که به چشم همه مردم آشــنا هستند. آکنه کیستیک حتی مشهودتر است زیرا شدیدترین شکل آکنه بوده و در کنار جوش‎ها و کورک‎های التهابی کیست‌ها و ندول‎هایی نیز ایجاد می‎کند. آکنه همچنین می‌تواند به بروز جای زخم مشهود بینجامد.
تمامی اشکال آکنه می‌توانند بر عزت نفس و خلق و خوی مبتلایان تأثیر منفی بگذارند اما خطر بروز پریشان‌حالی روان‌شناختی در مورد آکنه کیستیک بیشتر است زیرا این نوع آنکه به طور معمول تأثیر مخرب‎تری بر نمای ظاهری صورت داشته و به شکلی نمایان بر افراد جوان که ممکن است به لحاظ اجتماعی حساس‎تر باشند تأثیر منفی بر جای می‌گذارد.
اغلب مردم دچار آکنه معمولاً دچار علایم فیزیکی نمی‌شوند اما نمای ظاهری پوست می‌تواند به بروز اختلالات عاطفی منجر گردد. به هر حال در آکنه کیستیک دیسترس مزبور بیشتر است و کیست‌های ایجاد شده ممکن است دردناک باشند.
اهمیت درمان تحت تأثیر ریسک بروز جای زخم درازمدت بر اثر آکنه کیستیک قرار می‌گیرد. این می‌تواند به صدمات درازمدت و دایمی به اشکال زیر منجر شود:
• چاله چوله‌های کوچک و عمیق که به نام "جای زخم یخ‌شکن" معروف است
• حفرات بزرگ‌تر روی پوست
• گودرفتگی‎های سطحی در پوست
• جای زخم قرمز رنگ برجسته

علل آکنه کیستیک
پرزهای پوست دارای غدد سیبیشس هستند که موادی روغنی به نام سبوم ترشح می‌کنند.
ترشحات نرمال سبوم به محافظت از فولیکول‌های مو و پوست کمک می‎کند اما تولید سبوم بیش از حد و رشد زیاد سلول‌های پوست می‎تواند باعث انسداد منافذ یا پرزهای پوست شود. این وضعیت می‌تواند به ایجاد شرایط ایده‎آل برای رشد پی. آکنه منجر گردد.
کیست‌ها ملتهب‌ترین نوع آکنه هستند و بیش از همه قابلیت پاره شدن دارند.
بزرگ‌ترین عامل مسبب آکنه تغییرات هورمونی در سال‌های نوجوانی است. در طول دوره بلوغ، سطح هورمون‌های اندروژن در گردش خون به شکلی چشمگیر افزایش می‌یابد، که این باعث افزایش میزان تولید سبوم می‌شود. سرعت رشد سلول‌های پوست نیز شروع به افزایش می‌کند.
به هر حال آکنه محدود به نوجوانان نیست، و عوامل دیگری شامل موارد زیر در این مورد دخیلند:
• تغییرات هورمونی مرتبط به چرخه عادت ماهانه، بارداری، کنترل بارداری، کاربرد هورمون درمانی، و استرس
• محصولات آرایشی روغنی، پاک کننده‎ها، لوسیون‎ها و لباس
• میزان بالای رطوبت و تعریق
• عوامل ژنتیکی، زیرا برخی از مردم به شکل طبیعی در برابر آکنه آسیب‌پذیرتر هستند
• برخی داروها و مواد شیمیایی برای مثال کورتیکوستروئیدها، لیتیم، فنی‌توئین، و ایسونیازید (ایزونیازید)، می‌توانند سبب تشدید آکنه شوند یا مسبب اختلالاتی گردند که به آکنه شبیه هستند
افسانه‌های متعددی در مورد علل ایجاد آکنه وجود دارد که عوامل ملامت‎گری محسوب می‌شوند که توسط تحقیقات علمی مردود شناخته شده‌اند.
آکنه، شامل آکنه کیستیک، بر اثر موارد زیر ایجاد نمی‌شود:
• شکلات، آجیل یا غذاهای روغنی
• اغلب دیگر گزینه‌های غذایی
• فقر بهداشتی یا عدم شستشوی کافی صورت
• جلق زدن (خودارضائی) یا سکس

مداوای خانگی
مقیاس‌های عملی برای اجتناب از بدتر شدن آکنه برای تمامی مبتلایان شامل مردم دچار آکنه کیستیک مفیدند:
• بیش از حد شستشو نکنید. دو بار در روز کافی است و برای شستشو از صابون یا پاک کننده ملایم و آب ولرم استفاده کنید.
• در هنگام شستشو از سابیدن پوست خودداری کنید. از صابون‌، پاک کننده‎های گرانوله، رطوبت‌گیرها یا مواد لایه‌بردار پوست استفاده نکنید.
• جوش‌ها را به حال خود بگذارید. کندن و فشردن جوش احتمال تشدید آکنه را به دنبال دارد.
• از آرایش غلیظ خودداری کنید. در هنگام میکاپ، از فورمولاسیون‎های بر پایه آب و غیر کامدوژنیک استفاده نمایید، از فورمولاسیون‌های روغنی اجتناب نموده و پیش از رفتن به بستر خواب آرایش خود را پاک کنید.

پیشگیری از آکنه
اگر دچار آکنه خفیف هستید یا مایلید خطر بروز آکنه روی پوست شفاف را کاهش دهید موازین زیر را به کار ببرید:
• پوست خود را صبح‌ها به ملایمت تمیز کنید و همین کار را پیش از رفتن به بستر خواب، و پس از ورزش سنگین انجام دهید.
• از لمس پوست در حد امکان خودداری نمایید.
• پیش از اصطلاح ریش صورت را با صابون مایع نرم کرده و در اصلاح مراقبت لازم را انجام دهید. مطمئن شوید که برای اصلاح آرامش‌بخش‌ترین روش ممکن را یافته‌اید و فقط در هنگام نیاز اصلاح کنید.
• از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آفتاب خودداری کنید زیرا به سلامت و نمای ظاهری پوست آسیب می‌زند.
• موها را منظماً شامپو کنید. مردم دارای موی روغنی می‌توانند این کار را هر روزه انجام دهند.
عوامل دیگری مثل ژنتیک در مورد ایجاد و تشدید آکنه دخالت دارند اما موارد مزبور می‌تواند به توقف روند تبدیل آکنه نرمال به نوع کیستیک کمک کننده باشد./


• مارکوس مک‌گیل
• زیر نظر دانشکده پزشکی دانشگاه ایلی‌نویز-شیکاگو
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Medical News Today
Everything you need to know about cystic acne
Last updated Mon 4 December 2017
By Markus MacGill
Reviewed by University of Illinois-Chicago, School of Medicine

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.