دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

وریدهای عنکبوتی عموماً بر روی صورت یا پاها ظاهر می‌شوند اگرچه امکان ایجاد آنها در هر قسمتی از بدن وجود دارد.

مقالات پوست / درماتولوژی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• علل ایجاد وریدهای عنکبوتی
• درمان وریدهای عنکبوتی
• درمان‌های خانگی
• پیشگیری از وریدهای عنکبوتی
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم


رگ‌های خونی منکسر روی صورت رگ‌های خونی بزرگ شده‌ای هستند که درست زیر سطح پوست ظاهر می‌شوند. نمای ظاهری تار مانند و سرخ به آنها نام رایجشان، وریدهای عنکبوتی، را می‌دهد.
وریدهای عنکبوتی عموماً بر روی صورت یا پاها ظاهر می‌شوند اگرچه امکان ایجاد آنها در هر قسمتی از بدن وجود دارد. گذشته از نمای ظاهری وریدهای عنکبوتی سبب ایجاد علامت دیگری نمی‌شوند.

علل ایجاد وریدهای عنکبوتی
وریدهای عنکبوتی روی صورت ممکن است در هر فردی و در هر سنی بروز کنند اما برخی از مردم در مقایسه با دیگران شانس بالاتری برای ایجاد آنها دارند.
برخی علل ایجاد وریدهای عنکبوتی روی صورت شامل موارد زیر است:
ژن‌ها. مردمی که اعضاء خانواده آنان دچار وریدهای عنکبوتی بوده باشند بیشتر محتمل است که خود نیز دچار آنها شوند.
• قرار گرفتن در معرض نور آفتاب. آسیب ناشی از آفتاب می‎تواند عروق خونی را بزرگ کرده و آنها را به نزدیکی پوست بکشد.
• تغییرات هوا. تغییرات فاحش هوا می‌تواند بر جریان خون در بدن تأثیر منفی گذاشته باعث برافروختگی پوست صورت شود. رگ‎های خونی ممکن است بترکند و باعث ایجاد ورید عنکبوتی گردند.
• تغییرات فشار. تغییرات ناگهانی و شدید فشار ممکن است باعث بروز رگ‌های خونی کوچک شکسته شود. عطسه یا استفراغ غیر منتظره نیز می‌تواند باعث ایجاد چنین تغییری در فشار گردد.
• بارداری. تغییرات ناگهانی در طول بارداری نیز می‌تواند سبب ایجاد وریدهای عنکبوتی شود. وریدهای عنکبوتی مرتبط به بارداری معمولاً پس از زایمان از بین می‌روند.
• محرک‌های زیست‌محیطی. قرار گرفتن در معرض تماس با برخی مواد شیمیایی یا آلوده کننده‌های زیست‌محیطی ممکن است به آسیب دیدن پوست و مشهودتر شدن عروق خونی منجر شود.
روساسه. روساسه اختلال شایعی است که باعث می‌شود تا پوست به علت بزرگ شدن وریدها بروافروخته و قرمز رنگ شود. مردم مبتلاء به روساسه اغلب اوقات دچار وریدهای عنکبوتی می‌شوند.
• مشروب الکلی. الکل می‌تواند عروق خونی را به شکل موقتی متسع کند. مصرف مکرر مشروب الکلی می‌تواند به ایجاد وریدهای عنکبوتی درازمدت‎تر و سرخی صورت منجر شود.
• صدمات. صدمات به سر منجر به کبودی نیز می‌تواند عامل ایجاد وریدهای عنکبوتی باشد. در این مورد رگ خونی اغلب پس از برطرف شدن کبودی التیام می‌یابد.

درمان وریدهای عنکبوتی
پزشک معمولاً می‎تواند با یک معاینه بصری وریدهای عنکبوتی را تشخیص دهد.
طیفی از گزینه‌های درمانی برای این مورد در دسترس است، اما تمامی درمان‌ها برای تمامی افراد کارآیی ندارند، بنابراین فرد دچار ورید عنکبوتی ممکن است برای یافتن درمان صحیح به چند مورد آزمون و خطا نیاز داشته باشد.

رتینوئیدها
کرم‌های رتینوئید برای بسیاری از اختلالات پوست به کار می‌روند و دکتر ممکن است استفاده از آنها را برای برخی از مردم دچار وریدهای عنکبوتی توصیه کند.
رتینوئیدها می‌توانند میزان مشهود بودن وریدها را کاهش داده و سلامت پوست را تقویت کنند. به هر جهت، آنها در عین حال پوست را خشک کرده و سبب ایجاد خارش و سرخی پوست در نواحی مورد استفاده می‌شوند.

اسکلروتراپی
اسکلروتراپی از تزریق عوامل اسکلروز کننده برای کمک به ناپدید شدن وریدهای عنکبوتی در یک دوره زمانی کوتاه و معمولاً چند هفته‌ای استفاده می‌کند.
مواد تزریق شده کمک می‌کنند تا عروق خونی مهر و موم شوند، که این باعث می‌گردد تا خون مشهود زیر پوست ناپدید شود.
برخی از مردم ممکن است در طول کاربرد این روش دچار ناراحتی و درد گردند، اما عوارض جانبی مورد اشاره در طول چند هفته از بین می‌روند.

لیزر درمانی
لیزر درمانی از نور قدرتمند لیزر برای از بین بردن وریدهای مشکل‌ساز استفاده می‌کند. به هر جهت، لیزر درمانی همچنین می‌تواند به پوست آسیب برساند، و آن را در طول بهبود حساس می‌کند.
لیزر درمانی در عین حال فرآیندی پرهزینه است، و اغلب برای رسیدن به نتایج مورد نظر به جلسات متعدد درمان نیاز دارد. امکان برگشت وریدهای مشکل‎ساز وجود دارد و در نتیجه احتمال نیاز مجدد به درمان مطرح است.

پرتو نور نافذ 
این درمان از نور مخصوصی که بدون آسیب زدن به لایه رویی آن به داخل لایه‌های عمقی پوست نفوذ می‌کند استفاده می‌نماید. استفاده از این درمان به زمان ریکاوری کمتری نیاز دارد و آسیب کمتری به پوست وارد می‌شود.
این درمان به روشی مشابه لیزر درمانی برای وریدهای عنکبوتی استفاده می‌کند، اگرچه ممکن است برای رسیدن به نتایج لازم به چند جلسه درمان نیاز باشد.

درمان‌های خانگی
در برخی موارد مداوای خانگی می‌تواند از بروز وریدهای عنکبوتی روی صورت پیشگیری کرده یا از آن پیشگیری کند.
مداوای خانگی معمولاً ایمن است و سبب بروز هیچ‌گونه عارضه جانبی نمی‌شود اما ایده خوبی است که مواد جدید پیش از استفاده گسترده بر روی پوست ابتدا در نقطه کوچکی از آن به مدت 24 ساعت تست شوند تا هر گونه واکنش عارضی از تشخیص خارج گردد.
در زمان استفاده از دارو یا قرار گرفتن تحت درمان‌های پزشکی بهترین رویکرد این است که مردم پیش از استفاده از درمان‌های خانگی با پزشک مشورت کنند.

اجتناب از کاربرد آب داغ
صورت حساس است و گرمای بیش از حد به ایجاد وریدهای عنکبوتی منجر می‌شود. ضروری است که مردم در هنگام شستشوی صورت از کاربرد آب داغ خودداری کنند.
استفاده از آب گرم یا خنک برای شستشوی صورت و بدن می‌تواند از وارد شدن آسیب به رگ‌های خونی پیشگیری کند.

کمپرس سرد
برای کمپرس سرد ساده آیس پک یا کیسه لوبیای منجمد را می‌توان پس از مجاورت صورت با آفتاب یا حرارت روی آن قرار داد. سرمادرمانی می‌تواند به کاهش نمای ظاهری وریدهای عنکبوتی در صورت کمک کند.

روغن ارنیکا
روغن ارنیکا یا فرآورده‌های حاوی ارنیکا می‌توانند به کاهش نمای ظاهری وریدهای عنکبوتی کمک کنند. این روغن می‌تواند در مورد برخی از مردم باعث ایجاد واکنش آلرژیک شود، بنابراین تست آن پیش از استفاده مهم است و همچنین در صورت بروز عوارض جانبی مردم باید به متخصص پوست مراجعه کنند.

سرکه سیب
سرکه می‌تواند در مورد صورت نقش داروی قابض را بازی کند، و برای کاهش میزان سرخی، پوست را سفت بکشد. این موضوع به کاهش نمای ظاهری وریدهای عنکبوتی در مورد برخی از مردم کمک می‌کند.
مردم می‌توانند یک گلوله نخی را داخل سرکه سیب خیس داده و آن را به روی عروق خونی پاره شده شده صورت بمالند.

نارون کوهی
نارون کوهی نوعی قابض طبیعی است که به کاهش نمای ظاهری وریدهای عنکبوتی کمک می‌کند. نارون کوهی دارای تانین است، که ترکیبات آنتی‌اکسیدان دارد و می‌تواند کمک کند تا منافذ پوستی کوچک‌تر به نظر برسند.

آلو ورا
ژل گیاه آلو ورا می‌تواند برای درمان سرخی پوست مفید باشد. تحقیقات پی برده‌اند که آلو ورا قادر است همانند یک کرم دارویی (هیدروکورتیزون) سرخی پوست را کاهش دهد و در عین حال سلول‌های پوست را خشک سازد.
مردمی که استفاده از آلو ورا را انتخاب می‌کنند باید پس از هر بار استفاده مرطوب کننده به کار ببرند.

ویتامین C
استفاده از مکمل ویتامین C می‌تواند به کاهش وریدهای عنکبوتی بر روی صورت کمک کند.
یک مطالعه پی برده است که ویتامین C نقشی کلیدی در سالم نگه داشتن عروق خونی دارد. ویتامین C کمک می‌کند تا عروق خونی منعطف باقی مانده و کلاژن سلولی حفظ شود.

گیاهان دارویی
تحقیقات پی برده‌اند که بسیاری از گیاهان دارویی دارای اثرات ضد التهابی بر روی پوست هستند.
اگرچه این گیاهان دارویی به طور مستقیم در مورد وریدهای عنکبوتی تست نشده‌اند، در برخی موارد می‌توانند به تقویت روند درمان کمک کنند.
گیاهان دارویی قابل استفاده در این مورد عبارتند ازک:
• مریم گلی
• کالندولا
• جو دوسر
• بومادران
• ریشه گل ختمی
• بابونه

پیشگیری از وریدهای عنکبوتی
قدم‌هایی که مردم می‌توانند برای پیشگیری از دچار شدن به وریدهای عنکبوتی بردارند عبارتند از:
• اجتناب از دمای بیش از حد بالا. هوای بسیار گرم می‌تواند باعث اتساع عروق خونی و افزایش شانس بروز وریدهای عنکبوتی شود.
• کاهش تماس با آفتاب. استفاده از کرم ضد آفتاب، کلاه، و لباس‌های آستین بلند می‌تواند ایجاد ورید عنکبوتی بر اثر تماس بیش از حد با آفتاب را کاهش دهد. در عین حال خودداری از قرار گرفتن زیر آفتاب در ساعات شدت تابش آن در این مورد مفید است.
• استفاده از محافظ. استفاده از محافظ می‎تواند به اجتناب از وریدهای عنکبوتی ناشی از آسیب‌دیدگی کمک کند. مثال‌هایی در این مورد استفاده از ماسک صورت در مواقع انجام برخی ورزش‌ها مثل دوچرخه‌سواری و راندن موتورسیکلت است.
• اجتناب از وازودیلاتورها. وازودیلاتورها می‌توانند باعث پر شدن رگ از خون شوند که این باعث می‌گردد تا ورید عنکبوتی خود را بیشتر نشان دهد. وازودیلاتورهای رایج شامل کافئین، غذاهای چاشنی‌دار، و مشروب الکلی است. حتی نوشیدن مقادیر کم الکل می‌تواند باعث سرخی پوست و وریدهای عنکبوتی در برخی از مردم شود.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
ورید عنکبوتی مسبب بروز هیچ ضرر یا علایم اضافی نمی‌شود. مردمی که از نمای ظاهری ورید عنکبوتی رنج می‌برند می‌توانند به سراغ علت مستقیم بروز آن بروند و قدم‌هایی را در راستای اجتناب از این وضعیت بردارند.
در برخی موارد وریدهای عنکبوتی روی صورت می‌تواند نشانه‌ای از وجود یک اختلال زیربنایی پزشکی باشد. هر کسی که در مورد علت ایجاد وریدهای عنکبوتی در مورد خود مطمئن نیست باید برای معاینه و تشخیص به پزشک مراجعه کند.
دچار شدن به وریدهای عنکبوتی روی صورت یک مشکل شایع زیبایی‌شناختی است. درمان‌های پزشکی و مداواهای خانگی متعددی برای کمک به کاهش یا رفع این مشکل و نیز بهبود سلامت کلی پوست در دسترس است./


• جون جانسون، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Medical News Today
What causes broken blood vessels on the face?
Last reviewed Tue 3 April 2018
By Jon Johnson
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

خونریزی مغزی: علل، علایم، و درمان‌ها

آسپیرین درمان مؤثری برای فیبریلاسیون دهلیزی نیست

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.