دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

خشکی و ترک لب - بهترین روش‌های مداوای خانگی

ترک لب، خشکی لب، ترک لب، چیلیت، موم لب، منتول، حنا، فنول، پترولیوم، لانولین، 	موم زنبور عسل، سرامیدها، آلو ورا، روغن نارگیل، عسل، خیار، چای سبز، لایه‌برداری پوست لب، دهیدراسیون، دستگاه مرطوب کننده، مصرف دخانیات

لب‌ها فاقد غدد روغنی هستند و بنابراین نمی‎توانند رطوبت مورد نیاز خود را تولید کنند

مقالات پوست / درماتولوژی

خشکی و ترک لب که به عنوان چیلیت نیز شناخته می‎شود یک مشکل شایع و ناراحت کننده است. مداوای خانگی می‎تواند به خلاصی از این مشکل بدون خشکی بیشتر لب‌ها کمک کند.
پوست لب نازک‌تر و حساس‌تر از پوست دیگر نقاط بدن است. لب‌ها در عین حال در معرض چیزهای متفاوتی شامل نور آفتاب و هوای سرد و خشک قرار دارند که آنها را در برابر خشکی، ترک، پوست دادن و لایه برداشتن آسیب‌پذیرتر می‌کند.
لب‌ها فاقد غدد روغنی هستند و بنابراین نمی‎توانند رطوبت مورد نیاز خود را تولید کنند، اما مرطوب کننده‎های طبیعی می‌توانند در این مورد کمک کننده باشند.


[در این مقاله:]
• از موم لب خوب استفاده کنید
• مداواهای طبیعی برای لب‌ها
• لایه‌برداری پوست لب
آب بنوشید
• از دستگاه مرطوب کننده استفاده کنید
• از مصرف دخانیات اجتناب کنید
• پیشگیری از ترک لب
• چه چیز باعث ترک لب می‎شود؟
• دورنما


1. از موم لب خوب استفاده کنید
برخی از موم‌های لب بهتر از مابقی هستند و برندهای عامه‌پسند ممکن است حاوی ترکیباتی باشند که باعث خشکی لب‌ها می‎شوند.
برای مثال، برخی موم‌های لب حاوی منتول یا اسانس‌های دیگر نعناع هستند. این مواد نوعی حس خنکی ایجاد می‌کنند اما نعناع بسیار خشک کننده است و می‌تواند حتی باعث خشک‌تر و ترک‎دارتر شدن لب شود.
ترکیبات خشک کننده موجود در موم لب عبارتند از:
• منتول
• حنا
• فنول
مردم باید از فرآورده‎های معطر و اسانس‎دار برای لب اجتناب کنند چون این محصولات می‎توانند باعث خشکی لب‌ها شوند.
در عوض آنها باید به محصولاتی که حاوی ترکیبات زیر هستند رو بیاورند:
• پترولیوم
• لانولین
• موم زنبور عسل
• سرامیدها

2. مداواهای طبیعی برای لب‌ها
چند مداوای طبیعی مؤثر برای ترک لب وجود دارد. برخی از مردم ممکن است این مواد را در آشپزخانه خود داشته باشند.
برای نرم و مرطوب کردن لب‌های ترک خورده مواد زیر را می‎توان مستقیماً روی لب‌ها مالید:
• آلو ورا. این ژل در برگ‌های گیاه آلو ورا شکل می‌گیرد. آلو ورا حاوی انواع ویتامین، مواد معدنی، آنتی‎اکسیدان و مواد ضد التهابی است که باعث نرم و سیراب شدن پوست آسیب دیده می‌شوند.
• روغن نارگیل. روغن نارگیل با التهاب مقابله می‌کند و یک امولینت است، به این معنی که پوست را نرم و آرام می‌کند.
• عسل. عسل دارای قدرت مرطوب کنندگی بالایی است که آن را به درمان خوبی برای خشکی لب تبدیل می‎کند. عسل همچنین حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدان و آنتی‌باکتریال است، که به پیشگیری از گسترش عفونت از توسعه در لب‌های بیش از حد خشک و ترک خورده کمک می‌کند.
• خیار. خیار می‌تواند رطوبت ملایمی را وارد لب‌ها کند و حاوی مواد معدنی و ویتامین‌هایی است که نمای ظاهری لب‌ها را بهبود می‌بخشند.
• چای سبز. چای سبز که سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد معدنی است در عین حال حاوی پلی‌فنول‎ها است که باعث کاهش التهاب می‎شوند. چای سبز کیسه‌ای را در آب گرم خیس داده و آن را به روی لب‌ها بمالید. این تکنیک ملایم‎تر از لایه‎برداری سنتی است.
آلو ورا، روغن نارگیل و عسل همگی حاوی ترکیبات ضد میکربی و ضد التهابی هستند، که می‌توانند در عین مرطوب و نرم کردن پوست لب از بروز عفونت پیشگیری کنند.

3. لایه‌برداری پوست لب
لب‌های ترک خورده از یک لایه پوست خشک پوشیده می‌شوند که می‌توانند از التیام ناشی از موم لب بر اثر نرسدن ترکیبات آن به ناحیه مورد نیاز پیشگیری کنند.
مردم می‌توانند از ساینده لب حاوی شکر یا جوش شیرین برای لایه‌برداری ملایم این پوست خشک استفاده کنند.
در هنگام خرید یک لایه‌بردار پوست لب باید دنبال محصولاتی بود که حاوی نرم و مرطوب کننده لب باشند.

4. آب بنوشید
وقتی پای ترک لب در میان باشد دهیدراسیون یک مقصر اصلی است.
مردم ممکن است در هنگامی که دچار کم‎آبی جزئی بدن هستند متوجه این مشکل نشوند، بنابراین بهترین کار آن است که عادت به نوشیدن آب به میزان کافی در سراسر روز در شخص ایجاد شود.
دهیدراسیون زمانی رخ می‌دهد که مصرف آب در بدن بیش از دریافت آن است. وقتی بدن دچار کم‎آبی می‎شود، آب را برای سیراب نگه داشتن سلول‌ها از برخی قسمت‌ها بیرون می‎کشد. این وضعیت می‌تواند به بروز خشکی در پوست شامل لب‌ها منجر شود. دیگر نشانه‌ها عبارتند از: احساس تشنگی، خشکی دهان، سردرد، سرگیجه.
میزان آب توصیه شده برای مصرف روزانه در هر کس متفاوت است و بستگی به عوامل مختلف شامل سن، جنسیت و میزان فعالیت فیزیکی شخص دارد.

5. از دستگاه مرطوب کننده استفاده کنید
گذراندن زمان زیادی در هوای خشک می‌تواند به خروج رطوبت از پوست منجر شود. این مشکل به ویژه در اوقات زمستان مشخصاً شایع است.
مردم باید برای سیراب نگه داشتن بدن در تمامی اوقات سال آب به میزان کافی بنوشند. به هر جهت، می‎توان از یک دستگاه تولید رطوبت در طول اوقات زمستان برای برگرداندن رطوبت کافی به هوا استفاده کرد.

6. از مصرف دخانیات اجتناب کنید
تنباکو می‌تواند باعث آزردگی و تحریک پوست حساس اطراف لب‌ها شود و آنها را خشک کرده و نسبت به ترک برداشتن ضعیف‌تر کند.
مصرف دخانیات در عین حال می‌تواند باعث ایجاد مشکلات دیگری مثل اولسرهای دهان و درد لثه شود.
مردم ممکن است در صورت ترک دخانیات متوجه بهبود سریع ترک لب شوند، زیرا پوست شروع به التیام خود می‌کند.

پیشگیری از ترک لب
مردم اغلب متوجه میزان بازی بازی یا لمس لب‌های خود نمی‌شوند، آنها به لیسیدن لب‌ها، جویدن آن و حتی کشیدن آنها گرایش دارند حتی بی‌آنکه متوجه کارهای خود باشند.
این عادات در صورتی که لب‌ها به شکل غیر معمول خشک باشند می‌توانند مشکل را دوچندان کنند.
اگرچه ممکن است مقاومت در برابر پوست گرفتن لب‌های دچار خشکی و ورقه ورقه شدن پوست دشوار باشد، مردم در این فرآیند در خطر برداشتن لایه‎های سالم پوست نیز قرار دارند. این کار می‎تواند به طولانی‌تر شدن زمان التیام و حتی بروز خونریزی منجر شود.
مردم می‎توانند از طریق زیر مانع از ترک لب شوند:
• استفاده از محصولات حاوی ضد آفتاب
• اجتناب از مصرف محصولات معطر یا اسانس‎دار
• اجتناب از محصولات لب حاوی مواد آلرژی‌زای شناخته شده
• لایه‎برداری منظم
• سیراب نگه داشتن بدن
• ترک دخانیات

چه چیز باعث ترک لب می‎شود؟
پوست لب با پوست دیگر نقاط بدن تفاوت دارد. در حالی که زیرساخت‌های انواع پوست مشابه هستند، پوست روی لب‌ها نازک‌تر و ظریف‌تر است.
خلاف پوست نقاط دیگر بدن، پوست لب‌ها فاقد غدد روغنی است و بنابراین قادر به تولید مرطوب کننده نیست.
طیفی از عوامل خارجی می‌توانند باعث ترک خوردن لب‌ها شوند. کنترل این عوامل می‎توانند باعث درمان ترک پوست و پیشگیری از آن یا ممانعت از وخامت بیشتر وضعیت شود:

هوا
وقتی حرارت افت می‌کند رطوبت موجود در هوا کاهش می‌یابد که این اتفاق در ماه‌های پاییز و زمستان معمول است. هوای خشک رطوبت پوست را به خود می‌کشد و دلیل مواجهه بیشتر با ترک پوست در فصول سردتر سال همین است.
اجتناب از هوای سرد می‎تواند به مدیریت ترک لب و خشکی پوست کمک کند.

لیسیدن لب‌ها
وقتی لب‎های کسی خشک می‌شوند وی به طور غریزی در تلاش برای افزایش رطوبت آنها شروع به لیسیدن لب‌ها می‎کند.
در حالی که عمل لیسیدن لب می‌تواند به طور موقتی باعث مرطوب شدن لب‌ها شود، این عادت در عمل مشکل را بیشتر می‌کند. وقتی بزاق دهان تبخیر می‎شود به همراه خود رطوبت را از سطح لب‌ها به خود می‌گیرد.

ترکیبات خشک کننده در محصولات لب
برخی موم‎های لب، رژ لب‌ها و محصولات مشابه حاوی ترکیباتی هستند که باعث خشکی بیشتر پوست پوست می‎شوند.
برخی از این ترکیبات شامل موارد زیرند:
• لیز و روان کننده‌هایی مثل گلیسیرین
• حنا
• منتول
• فنول
روان کننده‎ها موادی هستند که از خروج آب پیشگیری می‎کنند.
مردم ممکن است نسبت به برخی ترکیبات رایج در محصولات مربوط به لب به ویژه رنگدانه‎ها یا رایحه‎ها دچار آلرژی باشند. استفاده از یک محصول مخصوص لب که حاوی یک ماده آلرژی‌زا است می‎تواند سبب خشکی، قرمز شدن، و ترک برداشتن لب شود.

آسیب ناشی از آفتاب
قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب می‎تواند باعث ایجاد آسیب قابل ملاحظه‌ای برای لب شده و به خشکی و ترک لب منجر گردد.
آسیب آفتاب در عین حال ممکن است در اختلالی به نام کراتوز اکتینیک خود را نشان دهد که باعث ایجاد برآمدگی‌های ورقه ورقه شده روی لب‌ها می‌شود. این برآمدگی تهدید کننده زندگی نیستند اما می‎توانند سرطانزا شوند، بنابراین مردم باید در اولین فرصت ممکن نسبت به برداشتن آنها اقدام کنند.

داروها
برخی داروها مثل آنتی‎هیستامین‌ها، داروهای شیمی درمانی و دیورتیک‌ها می‎توانند به عنوان یک عارضه جانبی باعث بروز دهیدراسیون شوند.
داروهای موضعی آکنه شامل ترکیباتی مثل اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پراکسید هستند که می‎توانند عامل ایجاد خشکی لب شوند. اگر این داروها با لب‌ها تماس پیدا کنند می‎توانند به ترک لب منجر شوند.

دورنما
دچار شدن به ترک لب یک مشکل شایع و گاهی از اوقات ناراحت کننده است. برخی از مردم فقط در فصل زمستان دچار این مشکل می‎شوند حال آنکه دیگران ممکن است در تمام اوقات سال به چنین مشکلی گرفتار شوند.
مردم باید در هنگام استفاده از محصولات مربوط به لب احتیاط کنند. برخی تنظیمات مربوط به سبک زندگی ممکن است برای التیام ترک لب و پیشگیری از بروز مجدد این مشکل در آینده کافی باشد.
مردم دچار ترک لب مزمن می‎توانند با یک پزشک مشورت کنند. برخی داروها و اختلالات پزشکی می‌توانند سبب دهیدراسیون و ترک لب شوند. اگر این مورد مطرح باشد، پزشک ممکن است تغییر داروی مصرفی را توصیه کند.
مردمی که از چند درمان مختلف اما بی‌نتیجه برای مشکل ترک لب استفاده کرده باشند می‎توانند با پزشک در مورد علل زیربنایی و گزینه‌های درمانی مشورت کنند./


• جِیمی اِسک، سینتیا کاب
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Medical News Today
Best 6 ways to relieve chapped lips
Last reviewed Thu 24 January 2019
By Jamie Eske
Reviewed by Cynthia Cobb, APRN

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

منیزیم گلیسینات: کاربردها، فواید و عوارض جانبی

جایگزین‌های وایاگرا - قرص‌ها، داروهای گیاهی و دیگر درمان‌ها

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.