دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

کراتوسیس پیلاریس (کراتوز پیلاریس) یا پوست قازی شدن پوست بدن

کراتوسیس پیلاریس، کراتوز پیلاریس، گوشت قازی شدن پوست، درماتولوژیست فولیکول، کراتین، آلفا هیدروکسی اسید، اسید لاکتیک، سالیسیلیک اسید، اوره، ویتامین A،  رتینوئیدهای موضعی، تریتینوئین (رتین A، رنووا، اویتا)، تازاروتن (اویج، تازاراک)،  لانولین (لانسینو، میدلا)، ژل پترولیوم، (وازلین)، گلیسیرین، Mayo Clinic

کراتوز پیلاریس به طور معمول در سن 30 سالگی ناپدید می‎شود.

مقالات پوست / درماتولوژی

کراتوسیس پیلاریس (کراتوز پیلاریس) یک اختلال شایع و بی‌ضرر پوستی است که باعث ایجاد لکه‌های خشک و زبر و برآمدگی‌های کوچک پوستی، معمولاً در بخش فوقانی بازوها، ران‌ها، گونه‌ها یا باسن می‌شود. این برآمدگی‌ها به طور معمول آزاردهنده نبوده یا خارش ایجاد نمی‌کنند.
کراتوز پیلاریس اغلب به عنوان نوعی پوست نرمال تلقی می‌شود. کراتوز پیلاریس قابل علاج یا پیشگیری نیست. اما مردم می‌توانند با مرطوب کردن پوست و استفاده از کرم‌های تجویزی در راستای بهبود نمای ظاهری پوست تلاش کنند. این وضعیت به طور معمول در سن 30 سالگی ناپدید می‌شود.


[در این مقاله:]
• علایم کراتوز پیلاریس
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• علل کراتوز پیلاریس
• تشخیص کراتوز پیلاریس
• درمان کراتوز پیلاریس
• سبک زندگی و مداوای خانگی


علایم کراتوز پیلاریس
کراتوز پیلاریس ممکن است در هر سنی بروز نماید، اما بیشترین شیوع آن مربوط به کودکان خردسال است. نشانه‌ها و علایم کراتوز پیلاریس شامل موارد زیر است:
• برآمدگی‌های کوچک فاقد درد، که به طور معمول در قسمت فوقانی بازوها، ران‎ها، گونه‌ها یا کفل ظاهر می‎شوند
• خشکی و زبری پوست در نواحی دارای برآمدگی
• تشدید وضعیت در هنگام بروز تغییرات فصلی موجب کاهش رطوبت و پوست متمایل به خشکی
• توده‌های سمباده مانند گوشت قاز


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
کراتوز پیلاریس عموماً نیازی به درمان ندارد. اما اگر کسی نگران نمای ظاهری پوست خود یا بچه خویش باشد، می‌تواند با پزشک یا متخصص بیماری‌های پوست (درماتولوژیست) در این مورد مشورت کند. پزشک به طور معمول کراتوز پیلاریس را با صرف معاینه پوست و مشاهده لکه‌های پوستی معرف این وضعیت تشخیص می‌دهد.


علل کراتوز پیلاریس

کراتوز پیلاریس نتیجه انباشت کراتین است، پروتئین سختی که پوست را در برابر مواد مضر و عفونت محافظت می‎کند. کراتین یک حایل لکه‌وار ایجاد می‌کند که باعث مسدود شدن دهانه فولیکول مو می‌شود. به طور معمول تعداد زیادی از این حایل‎ها ایجاد می‌شود که سبب ایجاد پوست زبر و برجسته می‌گردد.
هیچ‌کس دقیقاً علت انباشت کراتین را نمی‎داند. اما ممکن است این وضعیت مرتبط به بیماری‌های ژنتیکی یا دیگر اختلالات پوست مثل درماتیت اتوپیک باشد. خشکی پوست اختلال مورد بحث را تشدید می‎کند.


تشخیص کراتوز پیلاریس
مردم به طور معمول نیازی نیست تا برای کراتوز پیلاریس به پزشک مراجعه کنند. اگر کسی در این مورد پیش پزشک برود وی قادر خواهد بود تا با مشاهده قسمت آسیب دیده پوست علت آن را تشخیص دهد. به انجام هیچ تستی در مورد کراتوز پیلاریس نیاز نیست.


درمان کراتوز پیلاریس
کراتوز پیلاریس به تدریج و خـود به خود برطرف می‌شود. در این اثناء، مردم می‌توانند هر یک از محصولات مختلفی را که برای بهبود نمای ظاهری پوست آسیب دیده در بازار وجود دارد مورد استفاده قرار دهند. اگر مرطوب کننده‌ها و دیگر محصولات خودمراقبتی کمک کننده نباشند، دکتر ممکن است کرم‌های دارویی را تجویز کند.
• کرم‌هایی برای زدودن سلول‌های مرده پوست. کرم‌های حاوی آلفا هیدروکسی اسید، اسید لاکتیک، سالیسیلیک اسید یا اوره به شل و زدوده شدن سلول‌های مرده پوست کمک می‌کنند. این کرم‌ها در عین حال باعث مرطوب و نرم شدن پوست می‎شوند. بسته به میزان قدرت آنها، کرم‌های مزبور (لایه‌بردار موضعی پوست) به صورت غیر نسخه‌ای یا نسخه‌ای در دسترسند. پزشک می‌تواند در مورد بهترین گزینه برای هر کس و نحوه مصرف آن کمک کند. اسید موجود در این کرم‌ها سبب ایجاد سرخی، حالت سوزن سوزن یا تحریک پوست می‎شوند، بنابراین استفاده از آنها برای کودکان توصیه نمی‌گردد.
• کرم‌هایی برای پیشگیری از انسداد فولیکول. کرم‌های مشتق از ویتامین A (رتینوئیدهای موضعی) از طریق تقویت چرخه تعویض پوست و پیشگیری از انسداد فولیکول‌های مو عمل می‌کنند. تریتینوئین (رتین A، رنووا، اویتا) و تازاروتن (اویج، تازاراک) نمونه‌هایی از رتینوئیدهای موضعی هستند. این محصولات می‌توانند پوست را آزرده و دچار خشکی کنند. همچنین در صورتی که زنی باردار یا شیرده باشد، پزشک به تأخیر انداختن درمان با رتئینوئید یا انتخاب گزینه‌های دیگر را توصیه خواهد کرد.
استفاده از کرم دارویی به شکل منظم می‌تواند باعث بهبود نمای ظاهری پوست شود. اما اگر مصرف این کرم‌ها متوقف گردد، کراتوز پیلاریس بازخواهد گشت. و حتی در صورت درمان کراتوز پیلاریس گرایشی به پایداری در طول سالیان متمادی از خون نشان می‌دهد.


سبک زندگی و مداوای خانگی
موازین مراقبت از خود باعث پیشگیری از بروز کراتوز پیلاریس یا برطرف شدن آن نمی‌گردد. اما این موازین می‌توانند باعث بهبود نمای ظاهری پوست آسیب دیده شوند.
• از آب گرم استفاده کنید و زمان حمام کردن را محدود نمایید. آب داغ و دوش گرفتن یا حمام کردن طولانی مدت باعث زدودن روغن پوست می‌شود. زمان حمام کردن یا دوش گرفتن خود را به حدود ده دقیقه یا کمتر محدود کنید. برای استحمام از آب گرم و نه داغ، استفاده نمایید.
• با پوست خود رفتار ملایمی داشته باشید. از مصرف صابون‌های قوی و خشک کننده پوست خودداری کنید. سلول‌های مرده پوست را به آرامی و با استفاده از لیف یا کیسه حمام از پوست بزدایید. مالش شدید یا زدودن پلاگ‌های فولیکول می‏‌تواند به آزردگی پوست و تشدید کراتوز پیلاریس منجر شود. پس از دوش گرفتن یا حمام کردن، پوست را با استفاده از حوله به نرمی خشک کنید به طوری که مقداری از رطوبت روی پوست باقی بماند.
• از کرم‌های دارویی استفاده کنید. مقداری کرم غیر نسخه‌ای حاوی اوره (نوتراپلاس، اوسرین)، اسید لاکتیک (املاکتین، لاک-هیدرین)، آلفا هیدروکسی اسید یا اسید سالیسیلیک استفاده کنید. این کرم‌ها به نرم و جدا شدن سلول‌های مرده پوست کمک می‌کنند. آنها در عین حال به مرطوب و نرم شدن پوست نیز کمک می‌نمایند. این محصولات را پیش از مرطوب کننده به کار ببرید.
• پوست خود را مرطوب نگه دارید. وقتی که پوست هنوز رطوبت ناشی از حمام کردن را در خود دارد از یک مرطوب کننده حاوی لانولین (لانسینو، میدلا)، ژل پترولیوم (وازلین) یا گلیسیرین (گلیسولید) استفاده کنید. این ترکیبات پوست خشک را نرم کرده و به حبس رطوبت کمک می‌کنند. مرطوب کننده‌های غلیظ‌تر مثل اوسرین و کاتافیل بهترین کارآیی را دارند. از این محصولات چند بار در روز بر روی بخش آسیب دیده پوست بمالید.
• از دستگاه رطوبت‌ساز استفاده کنید. کمبود رطوبت باعث خشکی پوست می‌شود. رطوبت‎سازهای قابل حمل خانگی یا انواع قابل اتصال به منبع می‌توانند میزان رطوبت هوای درون خانه را افزایش دهند.
• از سایش پوست به لباس‎های تنگ و چسبان پیشگیری کنید. پوست آسیب دیده را از سایش با لباس‌های تنگ و چسبان از طریق خودداری از پوشیدن این گونه لباس‌ها محافظت نمایید./


مایو کلینیک
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Mayo Clinic
Keratosis pilaris
Jan. 03, 2019

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

الکلیسم تحت تأثیر صدها ژن است

پیش‌بینی ریسک آلزایمر در 18 سالگی با محاسبات ژنتیک

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.
د÷