دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

تعریق واژن - چرا واژن عرق می‌کند و چه باید کرد

واژن، هیپرهیدروز، تعذیق واژن، عرق کردن واژن، شورت یا تنکه جاذب عرق،  پارچه‎های دارای هواخور، پارچه‎های لخت و راحت،  تعویض لباس، موزدایی، دئودورانت،  محصولات پودری، پودر بچه، نوار بهداشتی،  دستمال مرطوب، موی زهاری، موی ناحیه شرمگاهی

برخی نواحی بدن مثل زیر بغل بیش از دیگر قسمت‌های آن مستعد عرق کردن هستند. دلیل موضوع به طور معمول تعدد غدد تعریق و فولیکول‌های مو در این قسمت‌ها است.

مقالات پوست / درماتولوژی

• دکتر الین کی. لیو، کارین اُکیفی آزبورن
• ترجمه پریسا شعله‌دوست

برای بسیاری از عرق کردن یک واقعیت ناخوشایند زندگی است - به ویژه وقتی که این تعریق در قسمت‌های پایین تنه بروز می‌کند.
تعریق راهی است که بدن برای خنک کردن خود استفاده می‌کند. تعریق در هر آنجایی که بدن بیش از حد گرم می‌شود واکنشی طبیعی است. این مهم نیست که تعریق بر اثر ورزش کردن ایجاد می‌شود یا قرار گرفتن در یک اتومبیل با فضای گرم یا فقط برای اینکه فرد لباس زیادی پوشیده است.
برخی نواحی بدن مثل زیر بغل بیش از دیگر قسمت‌های آن مستعد عرق کردن هستند. دلیل موضوع به طور معمول تعدد غدد تعریق و فولیکول‌های مو در این قسمت‌ها است. کشاله ران یک قسمت از بدن است که رفتاری بسیار شبیه به زیر بغل دارد: دارای مو، گرم، و پر از غدد تعریق و باکتری است.
این موضوع واقعیت دارد که برخی از مردم بیش از دیگران عرق می‌کنند، اما هیچ‌کس نباید ناچار شود سالن ورزش را هر روزه خیس عرق و ناراحت ترک کند. در این مقاله نکاتی برای راهنمایی در مورد خنک و خشک نگه داشتن ناحیه واژن ارائه خواهد شد.

[مطالب این مقاله:]
• شورت یا تنکه جاذب عرق
• پارچه‎های دارای هواخور
• پارچه‎های لخت و راحت
• تعویض لباس
• موزدایی
• دئودورانت
• محصولات پودری
• پودر بچه
• نوار بهداشتی
• دستمال مرطوب
• پیام همراه

1. لباس زیر جاذب عرق
فناوری جذب عرق که سال‎ها جزئی از فناوری مورد استفاده برای تهیه لباس ورزشکاران بوده حالا برای همان جایی که مورد نیاز شماست در دسترس است: شورت یا تنکه.
پارچه‌های جذب کننده عرق رطوبت را از پوست گرفته و آن را به بیرون لباس زیر انتقال می‎دهند. این کار به خشک نگه داشتن قسمت داخلی لباس زیر کمک می‎کند.
لباس زیر جاذب عرق، حامل مولکول‎های جذب بوی بد است که کمک می‌کنند که فرد تمام روز بوی تازگی بدهد.
برخی کمپانی‌های دست‌اندرکار در صنعت لباس ورزشی نیز بیکینی‌هایی با فناوری کنترل بو تولید می‌کنند.

2. به "نخ" روی خوش نشان دهید
مواد صناعی مثل انواع پلی‎استر هم‎اندازه پارچه‎های تولید شده از مصالح طبیعی به پوست امکان تنفس نمی‌دهند. پارچه‌های مورد اشاره به جای اینکه به عرق امکان تبخیر و دور شدن از بدن بدهند باعث حبس شدن عرق در پوست می‌شوند.
پارچه‌های طبیعی مثل نخ و پنبه به عرق امکان تبخیر می‌دهند. این پارچه‌ها ضد عرق‌های ارگانیک محسوب می‎شوند.
نقطه ضعف؟ کتان باعث می‌شود تا رطوبت بیش از پارچه‌های جاذب عرق در بدن باقی بماند. این بدان معنی است که فرد استفاده کننده از این لباس زیرها باید پیش از خشک شدن تا مدتی با رطوبت کنار بیاید.
اگر کسی با این موضوع مشکلی نداشته باشد می‌تواند از لباس زیر صد در صد نخی با مارک معتبر استفاده کند.
نقش کتان را در عین حال می‌توانید برای دیگر لباس‎های کمد خود لحاظ کنید. اگر زنی با مشکل تعریق واژن درگیر باشد، باید برای زمان ورزش و هنگام خواب پارچه‌های منفذدار کتان را در مد نظر قرار دهد.

3. پارچه‌های لخت و راحت
هر کسی ممکن است لباس‌های جین تنگ و چسبان را دوست داشته باشد، اما آیا آنها هم پشتیبان چنین علاقه‌ای هستند؟ احتمالاً خیر. هر چیز سفت و سخت در نواحی دچار انشعاب در بدن باعث بالا بردن دما در آن نواحی می‌شود.
وقتی پوست به پارچه مالیده می‌شود، این سایش باعث ایجاد اصطکاک می‌گردد و گرما تولید می‎کند. وقتی گرما زیر لباس‌های تنگ و چسبان به دام می‎افتد فرد دچار تعریق می‌شود.

4. شورت را پس از هر بار تعریق عوض کنید
مخمر نوعی قارچ فرصت‌طلب است که در محیط‌های گرم و مرطوب تکثیر می‌شود. به تن داشتن لباس زیر خیس در طول روز به مخمر فرصتی برای رشد خارج از کنترل می‌دهد که به بروز خارش واژن، سوزش واژن و دیگر نشانه‌های عفونت مخمری منجر می‌شود.
مردم می‌توانند با تعویض لباس‌های عرق کرده در اولین فرصت ممکن خطر بروز عفونت مخمری را در مورد خود کاهش دهند.
اگر شورت شما در طول یک روز با فعالیت معمولی خیس می‌شود، یک یا دو شورت زاپاس همراه خودتان داشته باشید.
و اگر این رویکرد کارآیی نداشت؟ ممکن است متوجه شوید که استفاده از برخی برندها به واژن شما بیش از لباس زیر نخی امکان تنفس می‌دهد.

5. موزدایی را مد نظر قرار دهید
موی زهاری (موی ناحیه شرمگاهی) بی‌دلیل سر جایش نیست. این مو باعث کاهش سایش لباس با پوست شده و در راستای دور کردن عرق از پوست بدن کار می‌کند.
مو در عین حال باکتری‌های روی پوست را به دام می‎اندازد. در مورد ناحیه واژن مو هم چیز خوبی است هم چیز بدی. زنان به حفظ باکتری‌های خوب واژن برای پیشگیری از رشد بیش از حد مخمر نیاز دارند اما وقتی باکتری با عرق و روغن در موی زهاری مخلوط می‌شود، این وضعیت باعث تولید بوی بدی خواهد شد.
اگر زنی در ناحیه واژن دچار تعریق شدید باشد، باید یک محیط سالم را امتحان کند. متخصصان اغلب پاک‌تراش کردن تر و تمیز این ناحیه را توصیه می‌کنند.
خطر ایجاد بریدگی در این ناحیه حساس را از طریق استفاده از ابزار مناسب کاهش دهید یا برای انجام آن از پاک‎تراش الکتریکی تخصصی استفاده کنید. اگر پولش را دارید موم‌زدایی و درمان لیزری هم گزینه‌های مناسبی خواهند بود.

6. دئوردورانت استفاده نکنید
نواحی اطراف دهانه واژن (مادگی) از بافت‎های بسیار حساس و ظریف تشکیل شده است. ضد عرق‌ها و دئودورانت‌ها ممکن است برای چاله‌ چوله‌های پوست شما کارآیی داشته باشند اما در عین حال می‌توانند ضرر قابل توجهی را متوجه نواحی زیر کمربند شما کنند.
به جای استفاده از چسب یا اسپری معمولی از موادی استفاده کنید که مخصوص همین ناحیه تولید شده‌اند.
در مورد اغلب مردم یک تا دو بار شستشو در روز با استفاده از آب و صابون برای زدودن عرق و روغن مسبب بوی بد کافی است. فقط مراقب باشد که در این مورد از یک شستشو کننده ملایم و مرطوب کننده با مارک معتبر استفاده کنید.

7. پودرهای جاذب عرق را مد نظر قرار دهید
برخی پودرهای هدفمند و مخصوص به طور ویژه برای ناحیه واژن طراحی و تولید شده‌اند.

8. از پودر بچه استفاده کنید
هر پودری که 100 درصد از نشاسته ذرت تهیه شده باشد به جذب رطوبت کمک می‌کند. در این مورد از مارک‌های معتبر و شناخته شده استفاده کنید.

9. از نوار بهداشتی مگر در شرایط لکه‌بینی چشم‌پوشی کنید
اگر شورت یا تنکه برای عوض کردن دم دست ندارید تنکه‌های روکش‌دار و نوارهای بهداشتی راه سریعی برای گرفتن خیسی زیر لباس محسوب می‌شوند. اما این وسایل در عین حال به ایجاد تعریق بیشتر منجر می‌گردند. بسیاری از نوارهای بهداشتی فاقد امکان تنفس برای پوست هستند و باعث احتباس گرما در مناطقی از بدن می‌شوند که به دو شاخه منشعب می‌گردند.
برای رفع این مشکل زنان می‎توانند از شورت‌های با روکش 100 درصد نخی در موارد قرار داشتن در تنگنا استفاده کنند. و اگر مایلند که محافظ پریود خود را به روز کنند می‎توانند از نوار بهداشتی هواخوردار نخی با مارک خوب استفاده نمایند.

10. ناحیه را با دستمال مرطوب پاک کنید
اغلب دستمال کاغذی‌های مرطوب توالت راه راحتی برای گرفتن عرق بدن در ساعات میانی روز هستند.
اگر زنان به چیزی دم دست و دارای کارآیی آسان نیاز داشته باشند می‎توانند از انواع دستمال مرطوب معتبر استفاده کنند. این دستمال‌های مرطوب نرم و غیر معطر هستند.
در این مورد زنان باید از دستمال مرطوب‌های ضد باکتریایی (آنتی‌باکتریال) استفاده نکنند چرا که این دستمال‌ها باعث از بین رفتن باکتری‌های خوب ساکن ناحیه واژن می‌شوند.

پیام همراه
تعریق بیش از حد واژن را به طور معمول می‌توان با ترکیبی از مداوای خانگی و تغییرات سبک زندگی مدیریت کرد. اگر این رویکردها کارآیی نداشته باشند این احتمال وجود دارد که فرد دچار وضعیتی به نام هیپرهیدروز یا تعریق بیش از حد باشد. در صورتی که زنی دچار تعریق مداوم بوده یا متوجه وجود بوی نامتعارفی در ناحیه واژن خود شود باید به پزشک مراجعه کند./

* توضیح مهرین – اخبار سلامت: در این مقاله اسم کمپانی‌های تولید کننده برخی اقلام برای پیشگیری از سوگیری تجاری حذف شده است

Source:
Healthline
Sweaty Vagina: Why It Happens and What You Can Do
Medically reviewed by Elaine K. Luo, MD
on March 23, 2018 —
Written by Corinne O’Keefe Osborn

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هفتة 37 بارداری: مطلوب برای زایمان دوقلویی

دستورالعمل جدید غربالگری سرطان پستان

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.
د÷