دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

درماتیت یا التهاب پوست - علل، انواع، علایم، تشخیص، و درمان

درماتیت، التهاب پوست، درماتیت استزیس، درماتیت سبوریک، درماتیت تماسی، درماتیت دیسیدوریک، بلغور جو دوسر، سیستم ایمنی، دیفن‌هیدرامین، راش، تاول، خشکی و ترک‌دار شدن پوست، خارش پوست،  • دردناک شدن پوست، سرخی، ورم

برخی انواع درماتیت ممکن است زمانی طولانی ادامه یابد حال آنکه انواع دیگر ممکن است به صورت مواردی عود کننده ظاهر شوند، که این به فصل، مواد مورد تماس یا استرس مرتبط است.

مقالات پوست / درماتولوژی

• سینتیا کاب، مری‎آن دی‎پیترو
• ترجمه هستی فراست‌فر

درماتایتیس [درماتیت] اصطلاحی کلی برای التهاب پوست است. پوست دچار درماتیت به طور معمول خشک، متورم و قرمز به نظر می‌رسد. درماتیت ممکن است علل مختلفی داشته باشد اما مسُری نیست.
درماتیت ممکن است برای برخی افراد مبتلاء ناراحت کننده باشد. میزان خارش پوست متفاوت بوده و از خفیف تا شدید را شامل می‌شود. برخی انواع درماتیت ممکن است زمانی طولانی ادامه یابد حال آنکه انواع دیگر ممکن است به صورت مواردی عود کننده ظاهر شوند، که این به فصل، مواد مورد تماس یا استرس مرتبط است.
برخی انواع درماتیت در کودکان بیشتر شایع است و مابقی در بزرگسالان عمومیت دارد. این احتمال وجود دارد که مردم با استفاده از داروها و کرم‌های موضعی در مورد درماتیت تسکین پیدا کنند.
در صورتی که پوست عفونی یا ناراحت کننده شده باشد یا اگر درماتیت گسترش پیدا کند یا بدتر شود به پزشک مراجعه کنید.

[مطالب این مقاله:]
• علایم درماتیت کدامند؟
• انواع درماتیت
• چه چیز باعث درماتیت می‌شود؟
• محرک‌های درماتیت
• ریسک فاکتورهای درماتیت کدامند؟
• درماتیت چگونه تشخیص داده می‌شود؟
• درماتیت چگونه درمان می‌شود؟
• چگونه از درماتیت پیشگیری کنیم؟
• دورنما

علایم درماتیت کدامند؟
علایم درماتیت طیفی از خفیف تا شدید را شامل می‌شود و بر مبنای محل آسیب دیدگی در بدن متفاوت است. تمامی مردم مبتلاء به درماتیت دچار تمامی علایم مربوط به آن نمی‌شوند.
در کل، علایم درماتیت شامل موارد زیر است:
راش
تاول
• خشکی و ترک‌دار شدن پوست
• خارش پوست
• دردناک شدن پوست که به صورت درد نیشدار یا سوزش بروز می‌کند
• سرخی
• ورم

انواع درماتیت
چند نوع مختلف درماتیت وجود دارد که شایع‎ترین انواع آن عبارتند از:

درماتیت اتوپیک
درماتیت اتوپیک یا اگزما به طور معمول ارثی است و در طول دوران طفولیت ایجاد می‌شود. فرد دچار اگزما احتمالاً دچار لکه‌های خشک، زبر و خارش‌آور پوستی می‌گردد.

درماتیت تماسی
درماتیت تماسی زمانی بروز می‌کند که ماده‌ای آلرژی‌زا با پوست تماس پیدا کرده و سبب ایجاد واکنش آلرژیک یا تحریک کننده می‌شود. این واکنش‌ها ممکن است به راش باعث ایجاد سوزش، درد، خارش یا تاول منجر شود.

درماتیت دیسیدوریک
در درماتیت دیسیدوریک پوست قادر به محافظت از خود نیست، که نتیجه آن خارش، خشکی پوست و اغلب با تاول‌های کوچک همراه است. این مشکل به طور عمده در دست و پا بروز می‎نماید.

درماتیت سبوریک
درماتیت سبوریک که در نوزادان زیر عنوان کلاه گهواره نیز شناخته می‌شود بیشترین شیوع را در ناحیه جمجمه دارد. کلاه گهواره می‎تواند سبب ایجاد پچ‎های فلس‌مانند، سرخی پوست، و شوره شود و امکان بروز آن در دیگر نواحی پوست مثل صورت یا قفسه سینه وجود دارد.
دیگر انواع درماتیت شامل موارد زیر است:
نورودرماتیت شامل یک پچ خارش‎دار پوستی است که اغلب به تحریک استرس یا چیزی که عامل تحریک پوست باشد ایجاد می‌شود.
• درماتیت نومولار شامل زخم‎های بیضوی شکلی بر سطح پوست است و اغلب به دنبال جراحت پوست ایجاد می‌شود.
درماتیت استازیس شامل تغییرات پوستی به علت ضعف گردش خون است.

چه چیز باعث درماتیت می‌شود؟
علل درماتیت بسیار وابسته به نوع آن است. برخی انواع مثل اگزمای دیسیدوریک، نورودرماتیت و درماتیت نومولار ممکن است به علل ناشناخته ایجاد شوند.

درماتیت تماسی
درماتیت تماسی وقتی ایجاد می‌شود که فرد در تماس مستقیم با یک ماده محرک یا آلرژی‌زا قرار می‌گیرد. مواد رایجی که سبب ایجاد واکنش‌های آلرژیک می‌شوند شامل مواد شوینده، مواد آرایشی، نیکل، پیچک سمی و کاج است.

اگزما
اگزما بر اثر ترکیبی از عوامل مثل خشکی پوست، شرایط محیطی و باکتری‌های روی پوست ایجاد می‌شود. اگزما اغلب ژنتیکی است زیرا مردم دچار اگزما بیشتر مواقع دارای تاریخچه خانوادگی اگزما، مواد آلرژی‌زا یا آسم هستند.

درماتیت سبوریک
درماتیت سبوریک احتمالاً بر اثر یک قارچ در غدد روغنی ایجاد می‌شود. این نوع درماتیت گرایشی به تشدید در بهار و زمستان از خود نشان می‌دهد. چنین به نظر می‌رسد که درماتیت سبوریک نیز در مورد برخی مبتلایان ریشه ژنتیکی دارد.

درماتیت استازیس
درماتیت استازیس بر اثر ضعف گردش خون در بدن و اغلب در اندام‎های دور از قلب مثل دست و پا ایجاد می‌شود.

محرک‌های درماتیت
محرک چیزی است که باعث ایجاد واکنش در پوست می‌شود. این محرک می‎تواند یک ماده، محیط زیست فرد، یا چیزی باشد که درون بدن رخ می‌دهد.
محرک‌های شایع درماتیت که سبب ایجاد عود در علایم بیماری می‌شوند شامل موارد زیرند:
• استرس
• تغییرات هورمونی
• محیط زیست
• مواد تحریک کننده

ریسک فاکتورهای درماتیت کدامند؟
عواملی که باعث افزایش شانس ابتلاء به درماتیت می‌شوند عبارتند از:
• سن
• محیط زیست
• تاریخچه خانوادگی ابتلاء به درماتیت
• وضعیت سلامت
• آلرژی
• آسم
برخی عوامل ریسک برخی انواع درماتیت را بیش از سایر انواع آن افزایش می‌دهند. برای مثال، شستشوی مکرر و خشک کردن دست‎ها باعث زدودن روغن‌های محافظ پوست شده و تعادل اسیدیته (pH) پوست را تغییر می‌دهد. دلیل ابتلاء بسیاری از کارکنان بخش درمان و بهداشت به درماتیت دست همین موضوع است.

درماتیت چگونه تشخیص داده می‌شود؟
پزشک معاینه بالینی انجام داده و پیش از رسیدن به تشخیص از تاریخچه پزشکی فرد پرسش می‌کند. در برخی موارد، متخصص پوست قادر است با صرف مشاهده پوست نوع درماتیت را تشخیص دهد.
اگر علتی مشکوک کننده وجود داشته که بر مبنای آن فرد ممکن است واکنشی آلرژیک به چیزی داشته باشد پزشک ممکن است تست پچ پوستی انجام دهد. در تست مزبور مقدار اندکی از مواد مختلف را روی پوست قرار می‌دهند. پس از گذشت چند روز این پچ‌ها در مورد واکنش‌های احتمالی بررسی و تعیین می‎شود که آیا فرد ممکن است دچار واکنش آلرژیک باشد یا خیر.
در برخی موارد احتمال انجام بیوپسی پوست مطرح است که به از تشخیص خارج شدن علت کمک می‌کند. بیوپسی پوست شامل گرفتن نمونه کوچکی از پوست است که در مرحله بعد مورد بررسی میکروسکپی قرار می‌گیرد.
تست‌های دیگری نیز برای کمک به تعیین علت درماتیت روی نمونه پوست قابل انجام است.

درماتیت چگونه درمان می‌شود؟
درمان درماتیت به نوع آن، شدت علایم، و علت بروز درماتیت بستگی دارد. پوست ممکن است خود به خود و در طول یک تا سه هفته بهبود یابد.
اگر این بهبود حاصل نشود، پزشک یا درماتولوژیست ممکن است موارد زیر را توصیه کند:
• داروهایی برای کاهش آلرژی و خارش مثل آنتی‌هیستامین دیفن‎هیدرامین
• نوردرمانی یا قرار دادن بخش‌هایی از سطح بدن در معرض مقادیری کنترل شده‌ای از نور
• کرم‌های موضعی حاوی استروئید، مثل هیدروکورتیزون برای تسکین خارش و التهاب
• کرم‌ها یا لوسیون‌هایی برای خشکی پوست
• استفاده از خیسانده بلغور جو دوسر برای تسکین خارش
داروهای آنتی‌بیوتیک یا ضد قارچ که معمولاً فقط در هنگام بروز عفونت تجویز می‌شوند. عفونت‎ها در هنگام بروز خراشیدگی شدید و پارگی امکان بروز دارند.
مراقبت خانگی در مورد درماتیت می‎تواند شامل استفاده از سرمادرمانی برای پوست در راستای کاهش خارش و ناراحتی باشد. مردم می‌توانند از جوش شیرین در کنار حمام سرد برای کمک به کاهش علایم استفاده کنند. اگر پوست دچار پارگی باشد، مردم می‌توانند با بانداژ ناحیه آسیب دیده از بروز تحریک پوست یا عفونت آن پیشگیری کنند.
درماتیت برخی از اوقات در صورت بروز استرس برای فرد عود می‌کنند. درمان‌های جایگزین مثل طب سوزنی، ماساژ، و یوگا می‌توانند برای کاهش استرس مفید باشند.
تغییرات رژیم غذایی مثل حذف غذاهای مسبب تحریک یا واکنش از برنامه غذایی می‌تواند در مدیریت علایم اگزما کمک کننده باشد. در برخی موارد مکمل‌های غذایی مثل ویتامین D و پروبیوتیک‌ها نیز می‌توانند مفید باشند.

چگونه از درماتیت پیشگیری کنیم؟
آگاهی نخستین قدم در راستای اجتناب از درماتیت است. تنها راه پیشگیری از واکنش آلرژیک اجتناب از تماس با ماده آلرژی‌زا یا موادی است که سبب ایجاد راش می‌شوند. اما اگر کسی دچار اگزما باشد که همیشه قابل پیشگیری نیست، بهترین گزینه، پیشگیری از عود علایم این بیماری خواهد بود.
مردم باید سعی کنند از خارش دادن و خراشیدن ناحیه آسیب دیده خودداری کنند. خراشیدن پوست می‌تواند به سر باز کردن یا سر باز کردن مجدد زخم و گسترش باکتری‌ها به دیگر نقاط بدن شود.
راه دیگر برای پیشگیری از خشکی پوست گرفتن دوش کوتاه مدت، استفاده از صابون‌های ملایم و استفاده از آب گرم به جای آب داغ است. بسیاری از مردم نیز در صورت استفاده مکرر از مرطوب کننده در این مورد سود خواهند برد.
"دانشگاه میشیگان" استفاده از مرطوب کننده‌های بر پایه آب را پس از شستشوی دست‌ها و مرطوب کننده‌های بر پایه روغن را برای موارد خشکی پوست شدید توصیه می‌کند.

دورنما
اگرچه درماتیت یک اختلال پزشکی شدید تلقی نمی‎شود، خراشیدن شدید یا مکرر پوست می‌تواند به ایجاد زخم‌های باز و عفونت منجر شود. این وضعیت می‌تواند گسترش یابد اما به ندرت شکل تهدیدی برای زندگی را به خود می‌گیرد.
مردم می‌توانند با درمان اختلال مورد بحث از موارد عود وضعیت پیشگیری کرده یا عود احتمالی را کنترل نمایند. ممکن است تشخیص علت به مقداری زمان نیاز داشته باشد و فرد ملزم به استفاده از ترکیبی از درمان‌ها و اجتناب از مواد محرک گردد./

Source:
Healthline
What Causes Dermatitis?
Medically reviewed by Cynthia Cobb, APRN
on October 4, 2018 —
Written by MaryAnn DePietro

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مروری بر انواع شایع آلرژی

آیا سل نوعی بیماری خودایمنی است؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.