دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آکنه باسن با آکنه صورت یکی نیست. بروز آکنه روی صورت به طور معمول اختلالی است که آکنه ولگاریس نامیده می‎شود، که درمان‎ها و مدواهای خاص خود را دارد

مقالات پوست / درماتولوژی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• جون جانسون، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه محمدقاسم رافعی

آکنه باسن یا سرین ممکن است ناخوشایند و ناراحت کننده باشد و اغلب مردمی که دچار این نوع آکنه می‎شوند مایلند تا در اولین فرصت ممکن از شر آن خلاص شوند. برخی مداواهای خانگی می‎توانند به برطرف شدن انسداد فولیکول‎ها و خلاص شدن از شر جوش‎های روی باسن کمک کنند. آکنه باسن با آکنه صورت یکی نیست. بروز آکنه روی صورت به طور معمول اختلالی است که آکنه ولگاریس نامیده می‎شود، که درمان‎ها و مدواهای خاص خود را دارد. هر کسی که در صدد امتحان کاربرد روش‎های درمان آکنه صورت در مورد آکنه باسن باشد متوجه خواهد شد که نتایج یکسان نیستند.
آنچه مردم زیر عنوان آکنه باسن به آن اشاره می‎کنند به طور معمول اختلال متفاوتی است. اصطلاح پزشکی در این مورد فولیکولیت است. فولیکولیت بیش از آنکه به پرزهای پوست آسیب بزند به فولیکول‎های مو صدمه می‎زند.
فولیکولیت هنگامی بروز می‎کند که فولیکول‎های مو توسط باکتری‎ها مسدود و عفونی می‎شوند و به بــــروز برآمدگی‎های سرخ رنگ و فولیکول‎های پر از چرک منجر می‎گردند. این فولیکول‎های موی مسدود شده شبیه به جوش یا منافذ مسدود شده به نظر می‎رسند، که این دلیل اشتباه گرفتن دو اختلال مورد بحث از سوی مردم است.

[مطالب این مقاله:]
• مداواهای خانگی و طبیعی
• آنچه باید از آن اجتناب کرد
• چه چیز سبب فولیکولیت می‎شود؟
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم

مداواهای طبیعی و خانگی برای آکنه باسن
باکتری ایجادگر فولیکولیت در شرایط خاصی رشد می‎کند. راه‎های پیشگیری از توسعه و ایجاد فولیکولیت توسط باکتری‎ها شامل موارد زیر است:

1. شستشوی منظم
شستشوی منظم کمک می‎کند تا فولیکول‎ها تمیز مانده و مواد زائد، روغن و عرق از پوست زدوده شود. شستشوی مزبور می‎تواند میزان باکتری‏های روی پوست و خطر توسعه فولیکولیت را کاهش دهد.
مردمی که در برابر ابتلاء به فولیکولیت آسیب‌پذیرتر هستند باید شستشو در هنگام صبح و عصر را در برنامه روزانه خود لحاظ کنند. برای پیشگیری از رشد توده‎های باکتریایی می‎توان از صابون آنتی‎باکتریال استفاده کرد.
شستشوی حداقل دو بار در روز به ویژه در مردمی که منظماً ورزش می‎کنند اهمیت دارد. ممکن است امکان شستشو پس از هر بار دوچرخه‎سواری یا شرکت در کلاس یوگا و غیره وجود نداشته باشد، اما عرق اضافی ناشی از ورزش می‎تواند محیطی کاملی برای رشد باکتری‎ها ایجاد کند.

2. اجتناب از لایه‎برداری با سایش
لایه‎برداری پوست بهترین راه برای پیشگیری از انسداد منافذ سلول‎های پوست و فولیکول‎ها است. به هر حال، استفاده از سنگ پا یا لیف ممکن است به ویژه در مورد افراد دچار پوست ملتهب یا حساس حرکت بیش از حد خشنی باشد.
استفاده از یک لیف معمولی یا نایلونی برای شستشو و لایه‎برداری پوست به پیشگیری از تحریک و التهاب پوست کمک خواهد کرد.

3. استفاده از جایگزین‎های طبیعی
برای مردمی که نمی‎خواهند تا از کرم‎های طبی غیر نسخه‎ای استفاده کنند برخی جایگزین‎های طبیعی شامل موارد زیر در دسترس است:

روغن درختچه چای
روغن درختچه چای یک درمان طبیعی برای پوست محسوب می‎شــــود. به نظر می‎رسد این روغن ضروری دارای آنتی‎اکسیدان‎های طبیعی است که می‎توانند به پاکسازی پوست کمک کرده و باکتری‎های مسبب فولیکولیت را از بین ببرند.

زردچوبه
برخی از مردم می‌گویند که زردچوبه نیز می‎تواند به پیشگیری از فولیکولیت کمک کند. همچنان که یک مطالعه خاطرنشان کرده است، یک ترکیب موجود در زردچوبه به نام کورکومین علیه استافیلوکوکوس آرئوس، یک باکتری که می‎تواند به فولیکولیت منجر شود، فعال است.
مالیدن خمیر حاصل از ترکیب آب و زردچوبه به ناحیه آسیب دیده به صورت روزانه می‎تواند یک راه درمانی طبیعی مفید باشد. در هر حال زردچوبه ممکن است باعث زرد رنگ شدن موقتی پوست شود.
به هر جهت ارزش یاددآوری دارد که اغلب تحقیقات مربوط به ترکیبات ضد باکتریایی کورکومین بیش از زردچوبه بر خود کورکومین متمرکز شده‎اند.

سرکه
اسید استیک موجود در سرکه سیب یا سرکه خانگی، یک ماده ضد باکتریایی طبیعی دیگر است که می‎تواند در ایجاد تعادل مورد نیاز به روی پوست مفید باشد. در یک مطالعه، محققان گزارش دادند که اسید استیک باعث کاهش رشد باکتری‎ها روی زخم‎های ناشی از سوختگی شده است. پژوهشگران مطالعه مزبور همچنین پی بردند که اسید استیک در نمونه‎های آزمایشگاهی نیز باعث کاهش رشد توده‎های باکتریایی می‎شود.
افزودن یک فنجان سرکه به آب گرم وان می‏تواند برای مقابله با باکتری‎های مسبب فولیکولیت کمک کننده باشد و پوست روی باسن را پاکسازی کند. ارزش یادآوری دارد که تحقیقات در این مورد به طور خاص بر اسید استیک و نه سرکه، متمرکز شده‎اند.

4. استفاده از مرطوب کننده مناسب
مرطوب نگه داشتن پوست امری ضروری است اما برخی مرطوب کننده‎ها در مورد انسداد فولیکولیت بیش از آنکه مفید باشند مضر هستند و باعث وخامت وضعیت جوش‎های ناحیه مورد بحث می‎شوند.
مرطوب کننده‎های غیر چرب دارای ترکیباتی مثل اسید استیک ممکن است در مورد برخی از مردم به پیشگیری از بروز فولیکولیت منجر شوند.
اسید لاکتیک ترکیبی شبیه به اسید استیک است که در بعضی داروهای مورد استفاده برای آکنه وجود دارد. اسید استیک می‎تواند به مرطوب کردن پوست کمک کند و در عین حال باعث نرم و برطرف شدن سلول‎های مرده پوست گردد.
روغن نارگیل نیز ممکن است یک مرطوب کننده طبیعی مناسب برای آرام کردن پوست دچار تحریک باشد.

5. استفاده از لباس‎های لخت و تهیه شده از مواد طبیعی
لباس ورزشی باید در دور کردن عرق از بدن در هنگام ورزش کمک کند اما در عین حال این امکان هست که این لباس باعث تقویت رشد توده‎های باکتریایی در برخی نواحی بدن شود.
لباس ورزش تنگ نیز ممکن است به ایجاد گرما و سایش بیشتر منجر گردد که این می‎تواند به انسداد فولیکول‎ها یا التهاب نواحی تحت تحریک منجر شود.
مردم باید پوشیدن لباس‎های راحت و دارای منافذ تنفس پوست مثل انواع نخی، کنفی یا کتانی را در دستور کار قرار دهند.

6. استفاده از کمپرس گرم
استفاده از کمپرس گرم با پارچه به باز کردن فولیکول‎ها کمک کرده این امکان را ایجاد می‎کند که چرک و باکتری‎ها بدون ایجاد هر گونه ناخوشی یا زخم از پوست جدا شوند. مردم باید پس از کمپرس مزبور بدن خود را بشویند.
گرمای حاصل از کمپرس مورد بحث در عین حال می‎تواند به ایجاد آرامش در پوست‎های حساس، ملتهب یا تحریک‎پذیر کمک کند.

7. استفاده از آب نمک
آب نمک می‎تواند به استرلیزه کردن ناحیه و درمان عفونت‎های خفیف کمک کند.
استفاده از یک تشت آب نمک گرم راهی مناسب برای تسکین، آرام کردن و پاکسازی پوست به صورت طبیعی است.

آنچه باید از آن اجتناب کرد
برخی چیزها که در هنگام درمان فولیکولیت باسن باید از آنها اجتناب شود شامل موارد زیر است:
• ساییدن یا لایه‎برداری سفت و سخت یا مکرر
• ترکاندن جوش‏‌ها یا فولیکول‎های مسدود شده
• پوشیدن همان لباس‎های مورد استفاده برای ورزش پس از پایان آن
• اجتناب از مواد شیمیایی غیر ضروری مثل عطرها یا مواد شوینده یا ورق‎های خشک‌کن

چه چیز سبب فولیکولیت می‎شود؟
فولیکولیت به طور معمول به علت رشد بیش از حد باکتری‎هایی مثل اس. آرئوس ایجاد می‎شود. این باکتری‎ها در حالت معمول به میزان متعادل بر روی پوست زندگی می‎کنند.
اگر باکتری مزبور به زیر پوست راه یابد می‎تواند رشد کند و تکثیر شود که این باعث بروز عفونت در فولیکول‎های عمقی‎تر مو می‎شود.
گذشته از باکتری‎ها عواملی مثل سایش یا تعریق می‎توانند بر فولیکولیت‎ها تأثیر بگذارند.
صرف تعریق یا عرق‎سوز شدن مثل مواردی که در هنگام ورزش ایجاد می‎شود ممکن است بـــرای رشد باکتری‎ها کافی باشد. نشستن به روی صندلی بلافاصله پس از ورزش نیز ممکن است یک علت دیگر در این مورد باشد. برخی از اوقات این احتمال وجود دارد که صرف پوشیدن لباس تنگ و چسبان باعث ایجاد فولیکولیت باسن شود.

چه هنگامی به دکتر یا درماتولوژیست مراجعه کنیم
مردم باید در مراجعه به درمـاتولوژیست‎ها برای درمان فولیکولیت باسن احساس راحتی کنند. متخصصان پوست تجربه زیادی در درمان این اختلال دارند و می‎توانند مداوای خانگی مناسبی را برای برطرف کردن علایم توصیه کنند.
اگر فولیکولیت گسترش یافته یا علی‎رغم درمان رو به تشدید برود، مراجعه به پزشک الزامی است.
در عین حال اگر توده‎های روی پوست به کاربونکل تبدیل شده باشند درمان آنها الزامی است. موارد طغیان شدید این اختلال نیاز به آنتی‎بیوتیک‎ها یا کرم‎های قدرتمندتر برای مقابله با عفونت دارد.
فولیکولیت می‎تواند عارضه‎ای ناراحت کننده باشد اما طیفی از درمان‎ها برای آن در دسترس است. پزشکان می‎توانند به ویژه در موارد شدید گزینه‎های درمانی مناسب را توصیه کنند. فولیکولیت به طور معمول به درمان خوب جواب می‎دهد./

Source:
Home remedies for pimples on the buttocks
Last reviewed Fri 24 August 2018
By Jon Johnson
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.