دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

رنگ‎های مختلف کبودی پوست چه معنایی دارند؟

کبودی، کبودی پوست، هماتوما، هماتوم، نیاسین، کبود شدن پوست، جمع شدن خون زیر پوست، هموگلوبین، هموفیلی، آسپیرین، داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی، ویتامین B-3، ارنیکا، کوئرستین، سرمادرمانی

مردم می‎توانند بر مبنای رنگ کبودی مدت ایجاد آن را حدس بزنند. همچنان که بدن التیام پیدا کرده و هموگلوبین یا ترکیبی را که به خون رنگ سرخ آن را می‎دهد خرد می‎کند، کبودی ایجاد شده دچار تغییر رنگ می‎شود.

مقالات پوست / درماتولوژی

• دکتر جودیت مرسین، جنا فلچر
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

کبودی وقتی بروز می‎کند که رگ‎های خونی کوچک درون پوست آسیب می‎بینند. به مرور زمان، به موازات درهم شکستن سلول‎های خون زیر پوست و التیام کبودی، رنگ آن عوض می‎شود.
کبودی به طور معمول هنگامی ایجاد می‌شود که فرد دچار آسیب‎دیدگی ناحیه‎ای در پوست شده یا سقوط کرده و یا بدنش را به جایی می‎کوبد. رگ‎های خونی بین پوست و دیگر بافت‎های بدن دچار پارگی می‎شوند. خون زیر سطح پوست جمع شده باعث ایجاد کبودی می‎گردد. تغییر رنگ کبودی در فرآیند بهبود آن موضوعی طبیعی است.

[مطالب این مقاله:]
• رنگ‎های کبودی
• چه هنگامی باید نگران باشیم
• سرعت بخشیدن به روند التیام
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• پیام همراه

رنگ‎های کبودی به مرور زمان و علت بروز این رنگ‎ها
مردم می‎توانند بر مبنای رنگ کبودی مدت ایجاد آن را حدس بزنند. همچنان که بدن التیام پیدا کرده و هموگلوبین یا ترکیبی را که به خون رنگ سرخ آن را می‎دهد خرد می‎کند، کبودی ایجاد شده دچار تغییر رنگ می‎شود. این تغییر رنگ بخشی معمول از فرآیند التیام است.
در هر حال رنگ خود پوست بر نمـــای ظاهری کبودی تأثیر می‎گذارد. مردم دارای پوست‎های نیمه روشن دارای ته‎رنگ‎های قرمز و زرد بیشتری در کبودی‌های خود هستند در حالی که کبودی در پوست‎های تیره نمای تیره‎تری دارد.
در طول فرآیند التیام، کبودی به طور معمول مراحل زیر را از نظر تغییرات رنگ پشت سر می‎گذارد:
• کبودی به طور معمول با رنگ قرمز آغاز می‎شود زیرا خون جمع شده زیر پوست تازه و پر از اکسیژن است.
• پس از گذشت یکی - دو روز خون مزبور اکسیژن خود را از دست می‎دهد و دچار تغییر رنگ می‎شود. کبودی که چند روز از زمان آن گذشته باشد اغلب به رنگ آبی، بنفش یا سیاه خود را نشان می‎دهد.
• در طول 5 تا 10 روز کبودی به رنگ زرد یا سبز چرخش می‎کند. این رنگ‎ها بر اثر وجود ترکیباتی به نام بیلی‎وردین و بیلی‎روبین ایجاد می‎گردد که در هنگام درهم شکستن هموگلوبین توسط بدن تولید می‎شوند.
• پس از گذشت 10 تا 14 روز، کبودی به زرد متمایل به قهوه‎ای یا قهوه‎ای روشن گرایش پیدا می‎کند.
در نهایت، زمانی که کبودی به رنگ قهوه‎ای روشن درمی‎آید شروع به رنگ باختن می‎کند. اغلب کبودی‎ها در طول 2 هفته بدون نیاز به درمان از بین می‎روند.

چه هنگامی باید در مورد کبودی‎ها نگران شویم
کبودی‎ها به طور معمول عاملی برای ایجاد نگرانی محسوب نمی‎شوند. اغلب اوقات، آنها جراحتی سطحی هستند که هیچ نیازی به مراقبت پزشکی ندارند و مردم می‎توانند آنها را در محیط خانه درمان کنند.
اما در برخی موارد مردم باید به علت دچار شدن به کبودی به پزشک مراجعه کنند.
یک مشکل شایع در این مورد هماتوما (هماتوم) است. هماتوم مقدار زیادی خون است که در میان بافت‎ها به دام می‎افتد. هماتوم در بیشتر موارد به تروماهای جدی مرتبط است.
وقتی هماتوم بروز می‎کند، بدن دیگر نمی‎تواند کبودی را به سهولت یا سرعت آسیب‎دیدگی‎های خفیف التیام بخشد. در نتیجه، هماتوم به همان رنگ اولیه، و محکم سر جایش باقی می‎ماند و پس از گذشت چندین روز کماکان همان درد اولیه را ایجاد می‎کند.
مردم برای پی بردن به این موضوع که آیا هماتوم آنها نیاز به درمان بیشتری دارد یا خیر باید مورد بررسی پزشکی قرار گیرند.
محدوده، اندازه و علت بروز هماتوم چگونگی درمان آن را مشخص می‎کند.
برخی از نشانه‎های هشدار دهنده در این مورد که فرد دچار کبودی نیاز به درمان دارد شامل موارد زیر است:
• کبودی‎هایی که باعث ایجاد حالت بی‎حسی در دست و پا می‎شوند
• کبودی‎هایی که باعث کاهش عملکرد مفصل، اندام یا عضله می‎شوند
• کبودی‎هایی که اندازه یا ابعاد آنها افزایش می‎یابد
• کبودی‎هایی که در یک نقطه بازگشت کرده یا بیش از دو هفته ادامه پیدا می‎کنند
• کبودی‎هایی که در کنار شکستگی استخوان بروز می‎کنند
• کبودی‎هایی روی سر یا گردن
• کبودی‎های منجر به اختلال بینایی
• کبودی‎هایی که بدون هیچ علت مشخصی روی شکم، سر، یا تنه بروز می‎کنند، زیرا این وضعیت می‎تواند نشانۀ وجود مشکلی در یکی از دستگاه‌های داخلی بدن باشد

چگونه روند التیام را سرعت ببخشیم
مردم ممکن است در صدد آن باشند که درد مرتبط به کبودی را کاهش داده و سرعت التیام را افزایش دهند. چند روش بالقوه برای استفاده در خانه برای این مورد در دسترس است

کاربرد سرمادرمانی
یکی از نخستین مراحل کمک به بهبود کبودی استفاده از یخ برای ناحیه دچار کبودی است. مردم می‎توانند با استفاده از هر چیز یخ زده مثل یخ فریزر یا کیسه پر از سبزیجات یخ‌زده به این کار اقدام کنند.
مردم باید از کاربرد مستقیم یخ روی پوست اجتناب نمایند و یخ مورد استفاده را در پارچه بپیچند.
وقتی کسی یخ را به روی ناحیه دچار کبودی مورد استفاده قرار می‎دهد این کار به کند شدن خونریزی و کاهش ورم کمک می‎کند. این کار می‎تواند به کاهش اندازه کلی کبودی منجر شود زیرا مانع نشت بیشتر خون شده و میزان التهاب را کاهش می‌دهد.

استفاده از کرم‌‏های مسکن
بسیاری از مردم از کرم‎های ارنیکا، کوئرستین، ویتامین B-3، یا ویتامین K برای سرعت بخشیدن به روند التیام کبودی استفاده می‎کنند.
مردم در عین حال می‎توانند از داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای مثل استامینوفن و داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) مثل ایبوپروفن برای کاهش درد یا التهاب در اطراف ناحیه کبود شده استفاده کنند. مردم باید از مصرف آسپیرین در این مورد اجتناب کنند زیرا این دارو باعث افزایش میزان خونریزی می‎شود.
اجتناب از داروهای NSAIDs نیز ممکن است در مواقع بروز کبودی پس از عمل جراحی یا در صورت شدید بودن کبودی نیاز باشد زیرا این داروها ریسک بدتر شدن خونریزی را به همراه دارند. در صورت ابتلاء به این نوع کبودی مردم باید در مورد مصرف NSAIDs با پزشک مشورت کنند.

در پوشش قرار دادن ناحیه کبودی
استفاده از یک لفاف انعطاف‌پذیر در طول ساعات بیداری برای یکی دو روز اول پس از ایجاد کبودی می‎تواند به کاهش کبودی و ناراحتی پس از آسیب دیدگی کمک کند.
لفاف مزبور باید محکم بوده اما سفت نباشد. بی‎حسی، مور مور یا افزایش ناراحتی به این معنی است که لفاف مزبور باید شل شده یا به کل برداشته شود.

بالا نگه داشتن ناحیه آسیب دیده
بالا نگه داشتن ناحیه آسیب دیده اثراتی مشابه استفاده از یخ بر کبودی دارد. این کار از بزرگ‎تر شدن ناحیه کبودی پیشگیری می‎کند. فرد باید ناحیه دچار کبودی را در وضعیتی آرام‎بخش بالا نگه دارد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
مردم در صورت مواجه شدن با هر یک از علایم یا مشکلات زیر در پیوند با کبودی باید به پزشک مراجعه کنند:
• ظن به شکستگی استخوان
• از دست رفتن عملکرد یک مفصل، اندام یا عضله
• افزایش میزان درد
• بروز کبودی برگشت کننده در یک ناحیه
• در صورت نامشخص بودن علت بروز کبودی
• در صورت عدم التیام کبودی پس از گذشت دو هفته
• در صورت ایجاد اختلال بینایی بر اثر کبودی
افراد مصرف کننده داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین (کومادین)، باید در صورت مواجهه با هر نوع سقوط یا آسیب دیدگی به پزشک مراجعه کنند.
دکتر می‎تواند وجود هر اختلال جدی یا علت کبودی را در موردی که شخص از آن آگاه نیست تعیین کند.
در موارد نادر کبودی می‎تواند نشان دهندۀ اختلالات جدی شامل موارد زیر باشد:
• اختلالات خونریزی دهنده مثل هموفیلی
• شکستگی استخوان
• برخی انواع سرطان
• مشکلات کبد

پیام همراه
همچنان که بدن در مسیر التیام کبودی حرکت می‎کند کبودی رنگ‎های متفاوتی به خود می‎گیرد. تغییر رنگ ناحیه کبود شده به مرور زمان موضوعی نرمال محسوب می‎شود. مردم می‎توانند تا پیش از اینکه کبودی به طور کامل برطرف شود انتظار بروز چهار رنگ را در آن داشته باشند.
اگر کبودی خود به خود برطرف نشود یا تشدید گردد، یا مشکلات دیگری در کنار آن بروز کند، فرد باید به پزشک مراجعه نماید. در موارد دیگر اغلب کبودی‎ها در طول دو هفته بدون نیاز به هر گونه درمان خود به خود برطرف می‎شوند./

Source:
What do the colors of a bruise mean?
Last reviewed Fri 10 August 2018
By Jenna Fletcher
Reviewed by Judith Marcin, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

دیابت و قطع عضو

استفادة موفق از سلول‌های بینی برای ترمیم غضروف صدمه دیدة زانو

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.