دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

لیپوما یا تومورهای بافت چربی در زیر پوست 

لیپوما، تومور چربی، تومور زیر پوست، سرطان، لیپوسارکوما، تومور خوش‌خیم، چاقی، بالا بودن میزان کلسترول، دیابت، بیماری کبد، عدم تحمل گلوکز،  سندرم گاردنر، سندرم کاودن، بیماری مدلونگ، دولوروسا ادیپوزیس

لیپوماها توده‎های خوش‌خیم شکل گرفته از سلول‎های چربی هستند. در هر حال، کارشناسان در این مورد که لیپوماها ممکن است پتانسیل تبدیل شدن به توده‎های سرطانی را داشته باشند، توافق نظر ندارند. تودۀ سرطانی سلول‎های چربی لیپوسارکوما (لیپوسارکوم) نامیده می‎شود

مقالات پوست / درماتولوژی

• دکتر جودیت مرسین، جوانا کاوادو سیلوا
• ترجمه هامیک رادیان

لیپوما توده‎ای در زیر پوست است که به علت رشد بیش از حد سلول‎های چربی ایجاد می‎شود. پزشکان لیپوماها را تومورهای خوش‌خیم تلقی می‎کنند که به معنی غیر سرطانی بودن این توده‎ها است.
در هر حال، مردم ممکن است به علت دردناک بودن لیپوما، پیامدهای بروز آن، یا وجود دیگر علایم مایل به خارج کردن این توده‎ها باشند. برخی از مردم در مورد جنبه‎های زیبایی شناختی ناشی از حضور این توده‎ها دچار ناخشنودی می‎شوند.
لیپوماها ممکن است در هر نقطه از بدن که در آنجا سلول‏‌های چربی وجود دارد ایجاد شوند، اما گرایشی به بروز بر روی شانه‌ها، قفسه سینه، تنه، کفل‎ها و زیر بغل در آنها به چشم می‎خورد. در موارد کمتر شایع امکان بروز لیپوماها در دستگاه‌های داخلی بدن، استخوان‎ها یا عضلات وجود دارد.
لیپوما نرم احساس می‌شود و ممکن است تحت فشار دست زیر پوست جابجا شود. آنها به طور معمول به کندی و در طول ماه‎ها یا سال‎ها رشد می‎کنند و معمولاً از نظر اندازه به 2 تا 3 سانتی‎متر می‎رسند. برخی از اوقات مردم دچار لیپوماهای غول‌پیکر می‎شوند که اندازۀ آنها ممکن است به بیش از 10 سانتی‎متر برسد.

[مطالب این مقاله:]
• علل لیپوما
• علایم لیپوما
• پیامدهای سلامت ناشی از لیپوما
• ریسک فاکتورهای لیپوما
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• تشخیص لیپوما
• چه هنگامی خارج کردن لیپوما ضروری است؟
• عمل خارج کردن لیپوما
• دورنما

علل لیپوما
پزشکان به طور دقیق علت بروز لیپوما را نمی‎دانند.
برخی از مردم یک ژن خطا را از والدین خود به ارث می‎برند که می‎تواند سبب ایجاد یک لیپوما یا تعداد بیشتری از آن شود. این مورد نادری است و زیر عنوان مالتیپل لیپوماتوزیس خانوادگی شناخته می‎شود.
لیپوماها ممکن است با تکرار بیشتر در مردم مبتلاء به برخی اختلالات پزشکی شامل موارد زیر بروز کنند:
سندرم گاردنر
• سندرم کاودن
• بیماری مدلونگ
• دولوروسا ادیپوزیس
پژوهشگران در عین حال عنوان کرده‎اند که برخی از لیپوماها ممکن است نتیجۀ بروز یک آسیب‌دیدگی باشند که تأثیری قابل توجه بر ناحیه آسیب دیده بر جا گذاشته است.

علایم لیپوما
فرد دچار لیپوما به طور معمول وجود یک توده نرم و تخمک شکل را درست زیر پوست خود احساس می‎کند. لیپوماها معمولاً بدون درد هستند مگر اینکه دچار مفصل‎ها، ارگان‎ها، عصب‎ها یا رگ‎های خونی شوند. در اغلب موارد لیپوماها سبب بروز علایم دیگری نمی‌شوند.
فرد دچار لیپومایی که در قسمت عمقی‎تر زیر پوست بروز کرده باشد ممکن است اصلاً وجود آن را احساس نکند. در هر حال، لیپومای عمقی ممکن است به دستگاه‌های داخلی بدن یا عصب‎ها فشار آورده و سبب بروز علایم همراه شود. برای مثال فرد دچار لیپومای شکل گرفته در نزدیکی روده‎ها ممکن است دچار تهوع، استفراغ و یبوست شود.

پیامدهای لیپوما برای سلامت
لیپوماها توده‎های خوش‌خیم شکل گرفته از سلول‎های چربی هستند. در هر حال، کارشناسان در این مورد که لیپوماها ممکن است پتانسیل تبدیل شدن به توده‎های سرطانی را داشته باشند، توافق نظر ندارند. تودۀ سرطانی سلول‎های چربی لیپوسارکوما (لیپوسارکوم) نامیده می‎شود.
بر مبنای تحقیق، بسیاری از کارشناسان به این جمع‎بندی رسیده‎اند که لیپوسارکوماها نتیجۀ توسعه یا تغییر شکل لیپوماها نیستند بلکه در واقع نوع متفاوتی از تومور به شمار می‏روند. پژوهشگران بر این اعتقادند که پزشکان در برخی مواقع لیپوما را با لیپوسارکوما اشتباه می‎گیرند.
در نقطۀ مقابل این نظر، کارشناسان دیگری معتقدند که لیپوماها حاوی سلول‏های سرطانی و نیز پیش‎سرطانی هستند اما در عین حال تبدیل لیپوما به یک تودۀ سرطانی مورد بسیار نادری است.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

لیپوسارکوما (لیپوسارکوم) یا سرطان با آغاز شکل‎گیری در سلول‎های چربی

ریسک فاکتورهای لیپوما
بروز لیپوما در مردم پدیده نسبتاً شایعی است. کارشناسان تخمین می‎زنند که در حدود یک درصد مردم به لیپوما مبتلاء هستند.
مردمی که در میان خویشاوندان نزدیک آنها یک نفر مبتلاء به یک لیپوما یا تعداد بیشتری از آن هست در ریسک بالاتری برای ابتلاء به این اختلال قرار دارد. احتمال بروز لیپوماها در مردم سنین 40 تا 60 سال بیشتر است.
دیگر ریسک فاکتورهای ابتلاء به لیپوما شامل موارد زیر است:
چاقی
• بالا بودن میزان کلسترول
دیابت
بیماری کبد
• عدم تحمل گلوکز

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
مردم همیشه باید در هنگام بروز تغییراتی در لیپوما یا تکثیر و افزایش تعداد آن به پزشک مراجعه کنند. تغییرات زیر ممکن است در پیوند با لیپوما مطرح باشند:
• افزایش اندازه یا رشد بسیار سریع و به شکل ناگهانی
• بروز درد
• سرخ یا داغ شدن لیپوما
• چرخش به سمت حالت توده‎ای سفت و ساکن
• ایجاد تغییرات قابل رویت در پوست روی لیپوما

تشخیص لیپوما
پزشکان به طور معمول می‎توانند لیپوما را تنها با یک معاینه فیزیکی ساده تشخیص دهند.
پزشک کار تشخیص لیپوما را با بررسی و لمس توده آغاز می‎کند. اگر لیپوما بزرگ یا دردناک باشد آنگاه پزشک ممکن است برای بررسی احتمال سرطانی بودن آن تست‏هایی را در دستور کار قرار دهد.
امکان استفاده از تست‎های زیر در این مورد مطرح است:
بیوپسی که در آن پزشک نمونۀ کوچکی از سلول‎های توده را خارج کرده و در جستجوی نشانه‎های سرطان بافت توده مزبور را زیر میکروسکپ بررسی می‎کند.
• اسکن اولتراسوند
• اسکن MRI
CT اسکن

چه هنگامی خارج کردن لیپوما ضروری است؟
لیپوماها معمولاً بی‌ضررند، بنابراین نیازی نیست که مردم برای خارج کردن آنها عمل جراحی انجام دهند. مردم در صورتی اقدام به خارج کردن لیپوما می‎کنند که:
• سرطانی باشد
• بزرگ بوده یا دارای رشد سریع باشد
• سبب ایجاد علایم آزاردهنده مثل درد و ناراحتی شده باشد
• در انجام فعالیت‎های نرمال بدن اختلال ایجاد کند
• سبب ایجاد ناراحتی یا دیسترس ناشی از دلایل زیبایی‎شناختی شده باشد
• دکتر نتواند تأیید کند که توده موجود لیپوما بوده یا نوع دیگری از تومور است

عمل خارج کردن لیپوما
پزشک می‎تواند با استفاده از عمل جراحی لیپوما را از بدن خارج کند. یک روش در این مورد ایجاد شکاف کوچکی درون پوست و سپس فشردن و خارج کردن لیپوما است. در طول انجام این عمل فرد مورد بی‎حسی موضعی قرار می‎گیرد و قادر خواهد بود تا همان روز انجام عمل راهی خانه شود.
پزشک ممکن است برای خارج کردن کامل لیپوماهای بزرگ‎تر نیاز به ایجاد برش جراحی عمیق‎تری در پوست داشته باشد. همچنین امکان خارج کردن برخی لیپوماها با استفاده از لیپوساکشن وجود دارد. برای انجام این کار، دکتر نیاز به ایجاد برشی در داخل توده و فرو بردن یک لوله باریک و توخالی به درون شکاف ایجاد شده دارد. در مرحلۀ بعد از لولۀ مزبور برای ساکشن توده و خارج کردن آن از بدن استفاده می‎شود.
پس از جراحی دکتر به طور معمول توده لیپوما را برای انجام تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می‎کند. در این نوع عمل اغلب اوقات پس از التیام زخم صرفاً جای زخم کوچکی در ناحیه عمل باقی می‎ماند.

دورنما
لیپوماها تومورهای چربی بی‎ضرری هستند که زیر پوست شکل می‎گیرند. آنها معمولاً فاقد دردند و نیازی به درمان ندارند. در هر حال، پزشک می‎تواند با استفاده از عمل جراحی لیپوما را در صورتی که باعث ایجاد درد یا دیگر علایم شده باشد از بدن خارج کند.
تومورهای چربی ممکن است خوش‎خیم یا در مقابل سرطانی باشند. در هر حال، کارشناسان در این مورد توافق نظر ندارند که خود لیپوماها می‎توانند سرطانی شوند. در صورتی که لیپوما دردناک بوده، بزرگ شود، یا هر تغییر دیگری در آن بروز کند، نیاز به آن هست که فرد مبتلا به لیپوما به پزشک مراجعه نماید./

Source:
What is a lipoma?
Last reviewed Mon 23 July 2018
By Joana Cavaco Silva
Reviewed by Judith Marcin, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.