دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

پانزده درمان خانگی برای آکنه - آنچه تحقیقات علمی می‎گویند

آکنه، باکتری پی. آکنه، روغن جوجوبا، کلیندامایسین، عسل، سم تصفیه شده زنبور عسل، روغن درخت چای، چای سبز، عصاره رزمری، بیماری عفونی، اکیناسیا، رزماریوس افیسنالیس، تریتینوئین

برخی از محبوب‎ترین مداواهای خانگی برای آکنه شامل استفاده از عصاره گیاهان دارویی است که بسیاری از آنها در طول قرن‎ها از سوی طبیبان طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته است.

مقالات پوست / درماتولوژی

• جنیفر هوآیزن، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه هستی فراست‎فر

بسیاری از مداواهای خانگی می‎توانند به بهبود زخم و جوش ناشی از آکنه کمک کنند. مداواهای خانگی برای آکنه شامل کرم‎ها و ژل‏‎های گیاهی ملایم، روغن‎های ضروری، مکمل‎های طبیعی و برخی تغییرات سبک زندگی است.
آکنه هنگامی بروز می‎کند که منافذ پوست مسدود شده یا توسط باکتری‎ها عفونی می‎شوند. آکنه شایع‎ترین نوع اختلال پوستی در سطح ایالات متحد آمریکا است و در حدود 80 درصد مردم در برهه‎ای از زندگی خود به آن مبتلا می‎شوند.
مردم می‏‎توانند از مداواهای خانگی خاصی برای کمک به ایجاد تعادل لازم در سطح پوست، کاهش التهاب، کشتن باکتری‎ها و پیشگیری از بروز مجدد آکنه در آینده استفاده کنند.
با وجود این شواهد علمی زیادی برای اثبات کارآیی اغلب مداواهای خانگی وجود ندارد.

[مطالب این مقاله:]
• مداوای خانگی
• تغییرات سبک زندگی
• درمان‎های پزشکی
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنما

مداواهای خانگی برای آکنه
برخی از محبوب‎ترین مداواهای خانگی برای آکنه شامل استفاده از عصاره گیاهان دارویی است که بسیاری از آنها در طول قرن‎ها از سوی طبیبان طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته است.

1. روغن درختچه چای
روغن درختچه چای نوعی ماده ضد باکتری و ضد التهاب طبیعی است که بدین معنی است که می‎تواند پی. آکنه، باکتری مسبب آکنه را از بین ببرد.
ترکیبات ضد التهابی روغن درختچه چای به این معنی نیز است که این ترکیب می‎تواند میزان ورم و سرخی ناشی از جوش‌ها را کاهش دهد.
یک مطالعه مروری در سال 2015 به بررسی شواهد موجود در مورد خواص روغن درختچه چای در مورد آکنه پرداخته است. محققان پی بردند که روغن درختچه چای می‎تواند شمار زخم‎های ناشی از آکنه را در مردم دچار آکنه خفیف تا متوسط کاهش دهد.
این مطالعه عنوان می‎کند که روغن درختچه چای می‎تواند به اندازه بنزویل پراکسید 5 درصد که یک داروی غیر نسخه‎ای رایج برای آکنه است، کارآیی داشته باشد.

چگونه از روغن درختچه چای استفاده کنیم
مردم می‎توانند از عصاره درختچه چای برای آکنه در اشکال مختلف روغن‎های ضروری، ژل یا کرم استفاده کنند. اگر مردم در این مورد روغن ضروری به کار می‎برند حتماً باید پیش از استفاده روغن مزبور را ابتدا در روغن حامل رقیق کنند.

2. روغن جوجوبا
روغن جوجوبا یک مادۀ طبیعی موم شکل استخراج شده از دانه‎های بوته جوجوبا است.
مواد مومی روغن جوجوبا ممکن است به ترمیم پوست آسیب دیده کمک کنند، که این بدان معنی است که این روغن در عین حال می‎تواند باعث تسریع روند التیام زخم شامل ضایعات آکنه شود.
برخی از ترکیبات روغن جوجوبا ممکن است به کاهش التهاب پوست کمک کنند که این بدین معنی است که این روغن می‎تواند سرخی و ورم اطراف جوش‎ها، کورک‎های سرسفید و دیگر نقاط ملتهب پوست را کاهش دهد.
در یک مطالعه مربوط به سال 2012، محققان به 133 نفر ماسک گل رس حاوی روغن جوجوبا دادند. پس از گذشت 6 هفته استفاده از ماسک مزبور به مدت 2 تا 3 بار در هر هفته، مردم به میزان 54 درصد بهبود در آکنه مبتلابه خود مشاهده کردند.

چگونه روغن جوجوبا را به کار ببریم
روغن ضروری جوجوبا را در ترکیب با یک ژل، کرم یا ماسک گل رس روی سطح دچار آکنه استفاده کنید. از سوی دیگر، چند قطره روغن جوجوبا را روی یک پد نخی بریزید و آن را به نرمی روی زخم‎های ناشی از آکنه مالش دهید.

3. آلو ورا
آلو ورا یک ماده ضد باکتریایی و ضد التهابی طبیعی است که بدین معنی است که می‎تواند نمای ظاهری آکنه را کاهش دهد و از طغیان آکنه پیشگیری کند.
آلو ورا حاوی مقدار زیادی آب بوده و یک مرطوب کننده عالی محسوب می‎شود، بنابراین این ماده به ویژه برای مردمی که با استفاده از دیگر فرآورده‎های مربوط به آکنه دچار خشکی پوست می‎شوند مناسب است.
در یک مطالعه مربوط به سال 2014، محققان به مردم دچار آکنه خفیف تا متوسط ژل آلو ورا و کرم تریتینوئین دادند که یک مداوای غیر نسخه‎ای رایج برای آکنه است و این ترکیب به مدت 8 هفته مورد استفاده قرار گرفت.
نمونه‎های مطالعه در مقایسه با نمونه‎هایی که فقط از ژل تریتینوئین استفاده کرده بودند خبر از بهبود قابل ملاحظه‎ای در آکنه التهابی و نیز غیر التهابی دادند.

چگونه از ژل آلو ورا استفاده کنیم
زخم‎های آکنه را تمیز کرده و یک لایۀ نازک کرم یا ژل محتوی دستکم ده درصد آلو ورا را روی آنها بمالید.
از سوی دیگر مردم می‎توانند از ژل یا کرم حاوی آلو ورا به عنوان مرطوب کننده استفاده کنند.

4. عسل
عسل برای درمان اختلالات پوستی مثل آکنه از هزاران سال پیش مورد استفاده قرار گرفته است. عسل حاوی آنتی‎اکسیدان‎های بسیاری است که می‎توانند مواد زائد و کثافات پرزهای مسدود شده را پاکسازی کنند.
پزشکان از عسل به دلیل ترکیبات ضد باکتریایی و شفا دهندۀ زخم در پوشش جراحات استفاده می‎کنند.

چگونه عسل را به کار ببریم
با استفاده از یک انگشت تمیز یا پد نخی مقدار کمی عسل را به جوش‎های آکنه بمالید. از سوی دیگر می‏توان از عسل به عنوان ماسک برای صورت یا بدن استفاده کرد.

5. سیر
بسیاری از هواداران طب سنتی از سیر برای درمان عفونت و تقویت توانایی بدن برای مقابله با اجرام و عفونت‎ها استفاده می‎کنند.
سیر حاوی ترکیبات ارگانوسولفور است که دارای اثرات ضد باکتریایی و ضد التهابی طبیعی هستند. ترکیبات ارگانوسولفور در عین حال می‎توانند به تقویت سیستم ایمنی کمک نمایند که این به نوبۀ خود به مقابله بدن با عفونت‎ها کمک می‏‌کند.

چگونه سیر را به کار ببریم
برای مقابله با التهاب و عفونت ناشی از آکنه، مردم می‎توانند مصرف سیر بیشتری را در برنامۀ غذایی خود لحاظ کنند. مردم در عین حال می‏توانند پودر یا کپسول سیر را مورد استفاده قرار دهند.
اگرچه بسیاری منابع اینترنتی توصیه می‎کنند که مردم سیر را به طور مستقیم به جوش‎های ناشی از آکنه بمالند این کار در عمل به تحریک بیشتر پوست منجر می‎شود. سیر می‎تواند باعث ایجاد سوزش و سوختگی در پوست شود بنابراین در استفاده از آن باید دقت گردد.

6. چای سبز
چای سبز حاوی مقادیر زیادی از گروهی از آنتی‎اکسیدان‎های پلی‎فنول به نام کاتچین‏‌ها است.
بسیاری از مردم مبتلا به آکنه دارای مقدار زیادی سبوم یا روغن طبیعی بدن در منافذ پوست خود بوده و فاقد آنتی‎اکسیدان‎های کافی هستند.
آنتی‎اکسیدان‎ها به بدن در شکستن و خرد کردن مواد شیمیایی و محصولات زائد که به سلول‎های سالم صدمه می‎زنند کمک می‎کند. چای سبز می‎تواند مقدار از مورد کثیف و زائد را که روی زخم‎های باز آکنه جمع می‎شوند پاکسازی کند.
چای سبز در عین حال حاوی ترکیباتی است که می‎توانند در موارد زیر کمک کننده باشند:
• کاهش تولید سبوم پوست
• کاهش پی. آکنه
• کاهش التهاب

چگونه چای سبز را به کار ببریم
چای سبز چه به صورت نوشیدنی به عنوان چای و چه در هنگامی که از آن به صورت عصاره روغن چای سبز استفاده می‏شود می‎تواند مفید باشد، اگرچه محققان می‎گویند که شواهد موجود در این مورد ناکافی است.
به هر حال یک مطالعه پی برده است که پس از هشت هفته استفاده از پلی‎فنول موجود در عصاره چای سبز به ترتیب 79 و 89 درصد کاهش در جوش‎های سرسفید و جوش‎های سرسیاه ایجاد شده است.

7. اکیناسیا
اکیناسیا، اکیناسیا پورپورئا که زیر عنوان گل مخروطسان بنفش نیز شناخته می‎شود می‎تواند حاوی ترکیباتی باشد که به نابود کردن ویروس‎ها و باکتری‎ها شامل پی. آکنه کمک می‎کنند.
بسیاری از مردم معتقدند که اکیناسیا می‎تواند باعث تقویت سیستم ایمنی و کاهش التهاب شود و استفاده از آن باعث نابودی عفونت‎ها یا پیشگیری از آنها می‌گردد که این شامل انواع سرماخوردگی و آنفولانزاها نیز می‎شود.

چگونه اکیناسیا را به کار ببریم
مردم می‎توانند از کرم‏‌های حاوی اکیناسیا در نواحی دچار ضایعات آکنه استفاده کنند یا مکمل‎های اکیناسیا را مورد استفاده قرار دهند.

8. رزمری
عصاره رزمری یا رزماریوس افیسنالیس حاوی مواد شیمیایی و ترکیبات حاوی آنتی‎اکسیدان، ضد باکتری و ضد التهابی است.
مطالعات معدودی به برسی اثرات عصاره رزمری بر روی آکنه پرداخته‎اند اما یک مطالعه بر روی مدل‎های سلول‎های موشی و انسانی در سال 2013 عنوانگر این موضوع بوده است که عصاره رزمری می‎تواند التهاب ناشی از باکتری پی. آکنه را کاهش دهد.

9. زهر تصفیه شده زنبور عسل
زهر تصفیه شده زنبور عسل دارای ترکیبات ضد باکتریایی است.
در یک مطالعه مربوط به سال 2013، محققان پی بردند که سم تصفیه شده زنبور عسل می‎تواند باکتری پی. آکنه را نابود کند. مردمی که از سم تصفیه شده زنبور عسل به عنوان مواد آرایشی استفاده کرده بودند در طول 2 هفته بهبودهایی را در در شماری از ضایعات مربوط به آکنه شاهد بودند.
در یک مطالعه مربوط به سال 2016 مردمی که از ژل حاوی سم تصفیه شده زنبور عسل به مدت 6 هفته بر روی صورت خود استفاده کرده بودند شاهد کاهشی در ضایعات خفیف تا متوسط آکنه بودند.
سم تصفیه شده زنبور عسل می‎تواند یکی از ترکیبات داروهای آکنه در آینده باشد اگرچه در این مورد به تحقیق بیشتری نیاز است.

10. روغن نارگیل
همانند دیگر مداواهای طبیعی روغن نارگیل حاوی ترکیبات ضد التهابی و ضد باکتریایی است.
وجود این ترکیبات بدین معنی است که روغن نارگیل می‏تواند باکتری‎های ناشی از آکنه را از بین ببرد و سرخی و ورم ناشی از جوش‎های آکنه را کاهش دهد. روغن نارگیل در عین حال می‎تواند سرعت التیام زخم‎های آکنه را افزایش دهد.

چگونه روغن نارگیل را به کار ببریم
روغن نارگیل خالص و تصفیه نشده را به طور مستقیم به روی نواحی دچار اکنه بمالید.

تغییرات سبک زندگی در مورد آکنه
در کنار داروهای طبیعی برخی تغییرات مربوط به سبک زندگی می‎توانند تأثیری نیرومند بر سالم نگه داشتن بدن، کاهش میزان روغن پوست و کاهش عود آکنه داشته باشند.
تغییرات سبک زندگی برای بهبود آکنه عبارتند از:

11. هرگز نقطه‎های دچار آکنه را لمس نکنید
این کار می‎تواند بسیار وسوسه‌انگیز باشد اما لمس کردن زخم‎های آکنه می‎تواند به تحریک پوست منجر شود، که این باعث بدتر شدن آکنه شده و نیز می‎تواند باعث گسترش آکنه به دیگر نقاط بدن شود.
لمس کردن، مالش دادن، فشردن، یا کندن زخم‎های آکنه می‎تواند باکتری‎های بیشتری را وارد ناحیۀ دچار ضایعه کند و سبب افزایش میزان عفونت شود.
فشردن جوش می‎تواند باکتری‎ها و مواد زائد را به عمق بیشتری در پوست وارد کند بنابراین این امکان به وجود خواهد آمد که نقاط دچار آکنه با شدت بیشتری برگردند.
مردم دچار آکنه باید در مورد زخم‎های بزرگ‎تر یا آنهایی که در عمق پوست شکل گرفته‎اند با پزشک مشورت کنند تا برداشتن آنها با ایمنی همراه باشد.

12. از پاک کننده‎های مناسب استفاده کنید
بسیاری از صابون‎های معمولی اسیدیته یا pH بالایی دارند و می‎توانند پوست را تحریک کرده و آکنه را تشدید کنند.
مردم باید از پاک کننده‌‏ها، شستشو دهنده‌ها و آبکشی کننده‎هایی با اسیدیته نزدیک به اسیدیته پوست طبیعی که در حدود 5.5 است برای کاهش ریسک عود آکنه و ایجاد امکان التیام برای زخم‎ها استفاده کنند.

13. از مراقبت کننده‎های پوست فاقد روغن استفاده کنید
محصولات بر پایۀ روغن یا چرب می‎توانند به انسداد منافذ پوست منجر شده ریسک انسداد آنها و شکل‎گیری زخم‎های آکنه را افزایش دهند.
در این مورد از محصولات با برچسب "فاقد روغن" یا "غیر کامدوژنیک" استفاده کنید که حاوی ترکیباتی هستند که به منافذ پوست امکان تنفس می‎دهند.

14. بدن را سیراب نگه دارید
سیراب نگه داشتن بدن بسیار اهمیت دارد زیرا باعث تسریع بهبود زخم‎های آکنه شده و ریسک کلی طغیان آکنه را کاهش می‎دهد.
وقتی پوست خشک است، آسان‎تر تحریک شده و آسیب می‎بیند، که نتیجۀ آن بروز جوش است. سیراب کردن بدن در عین حال این اطمینان را پدید می‎آورد که وقتی زخم‎ها التیام پیدا می‎کنند سلول‎های جدید به درستی شکل گرفته و توسعه یابند.
هیچ میزان استانداردی برای مقدار مصرف آب روزانه وجود ندارد زیرا نیاز افراد در این مورد متفاوت است و بستگی به سن، میزان فعالیت جسمانی فرد، درجه حرارت هوا و اختلالات پزشکی مبتلابه شخص دارد.
بسیاری از مقامات بهداشتی توصیه می‎کنند که مردم روزانه بین 6 تا 8 لیوان مایعات بنوشند.

15. استرس خود را کاهش دهید
"آکادمی آمریکایی درماتولوژی" استرس را به عنوان یک علت ممکن برای عود آکنه فهرست کرده است.
استرس باعث می‎شود تا میزان هورمون اندروژن افزایش پیدا کند. اندروژن فولیکول‎های مو و غدد روغنی داخل منافذ پوست را تحریک کرده، ریسک ایجاد آکنه را افزایش می‎دهد.
راهنمایی در مورد مدیریت استرس می‎تواند نکات زیر را شامل شود:
• صحبت با خانواده، دوستان، پزشک یا دیگر گروه‎های حمایتی
• برخورداری از خواب کافی
• داشتن رژیم غذایی سالم و متوازن و اجتناب از نخوردن غذا در برخی وعده‎های غذایی
• ورزش منظم
• محدود کردن میزان مصرف کافئین و الکل
• اقدام به تنفس عمیق، یوگا، مراقبه ذهنی یا مدیتیشن

درمان پزشکی برای آکنه
گزینه‎هایی درمانی برای آکنه در دسترس است که برخی از آنها بسیار مؤثرند، اگرچه این درمان‎ها برخی عوارض جانبی نیز دارند و برای تمامی بیماران مناسب نیستند.
مردم می‎توانند در مورد استفاده از دارو یا کرم‎های دارویی مناسب برای خود با پزشک مشورت کنند به ویژه اگر مداوای خانگی در مورد آنها کاربرد نداشته باشد.
داروهای غیر نسخه‎ای عامه‎پسند برای موارد خفیف تا متوسط زخم‎های آکنه حاوی ترکیبات فعال فهرست شده در زیر هستند:
اسید سالیسیلیک
• پراکسید هیدروژن
• اسیدهای آلفا هیدروکسی
دکترها ممکن است برای درمان آکنه داروهای نسخه‎ای قوی‎تری شامل فهرست زیر را تجویز کنند:
• ژل‎ها و کرم‎های تریتینوئین
• ژل‎ها و کرم‎های کلیندامایسین
• آنتی‎بیوتیک‎های خوراکی
• ایزوتریتینوئین خوراکی
• داروهای کنترل بارداری

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورتی که آکنه در کسی دارای ویژگی‎های زیر باشد وی باید به پزشک مراجعه کند:
• بسیار دردناک باشد
• عموماً عفونی شود
• به صورت عمیق در زیر پوست شکل گرفته باشد
• به درمان خانگی پاسخ ندهد
• قسمت وسیعی از پوست را فرا گرفته باشد
• باعث ایجاد پریشان‎حالی عاطفی شده باشد

دورنما
مردم می‎توانند برای درمان آکنه از طیف گسترده‎ای از درمان‎های خانگی استفاده کنند. به هر حال این درمان‎ها برای تمامی مبتلایان و در تمامی موارد کارآیی ندارند.
مردم باید برای یافتن بهترین رویکرد درمانی برای خود به آزمایش و خطا بپردازند. FDA فرآورده‎هایی گیاهی یا روغن‎های ضروری را تحت تنظیمات خود پایش نمی‎کند.
بسیاری از مداواهای طبیعی برای آکنه از پشتوانه اثبات علمی برای کارآیی خود برخوردار نیستند اما مردم ممکن است استفاده از آنها را مفید بیابند.
مردم همیشه باید پیش از استفاده از مداواهای طبیعی برای موارد شدید، مزمن، عمیق یا دردناک جراحات آکنه با پزشک مشورت کنند. در عین حال هنگامی که موارد خفیف آکنه به مراقبت پایه جواب نمی‎دهند یا رو به تشدید می‎روند نیز باید با پزشک مشورت شود./

Source:
Fifteen home remedies for acne
Last reviewed Thu 12 July 2018
By Jennifer Huizen
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.
د÷