دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کیسک یا پف‎کردگی زیر چشم – علایم، علل، تشخیص، و درمان

کیسک زیر چشم، پف کردگی زیر چشم، بلفاروپلاستی، جراحی پلاستیک، جراحی زیبایی، چربی زیر پوست، پیری، خواب ناکافی، مصرف الکل زیاد، اکولوپلاستی، آلرژی، عفونت، بیماری تیروئید

کیسک‎های زیر چشم به طور معمول نوعی نگرانی زیبایی‌شناختی محسوب می‎شوند و به ندرت نشانه‎ای از یک اختلال زیربنایی پزشکی هستند

مقالات پوست / درماتولوژی

مایو کلینیک
• ترجمه پریسا شعله‌دوست

ایجاد کیسک* زیر چشم - تورم خفیف یا پف کردن زیر چشم‎ها - در هنگامی که مردم پا به سن می‎گذارند موضوعی شایع است. در روند پیر شدن بافت‎های اطراف چشم‎‎ها، شامل برخی از عضلات پلک چشم، تضعیف می‎شوند. چربی نرمالی که به حمایت از چشم کمک می‎کند در موقعیت مورد اشاره می‌تواند به درون پلک زیرین انتقال یابد که این باعث پف‎آلود به نظر رسیدن پلک چشم می‎شود. در عین حال امکان انباشت مایع در فضای زیر چشم‎ها وجود دارد که این موضوع خود به ورم ایجاد شده در این ناحیه اضافه می‎شود.
کیسک‎های زیر چشم به طور معمول نوعی نگرانی زیبایی‌شناختی محسوب می‎شوند و به ندرت نشانه‎ای از یک اختلال زیربنایی پزشکی هستند. مواردی از مداوای خانگی مثل کمپرس سرد می‎توانند به بهبود نمای ظاهری پف زیر چشم کمک کنند. برای موارد پایدار یا آزار دهنده پف‎کردگی زیر چشم، جراحی پلک چشم را می‎توان به عنوان یک گزینه در مد نظر قرار داد.

[مطالب این مقاله:]
• علایم پف‎کردگی زیر چشم
• علل پف‎کردگی زیر چشم
• تشخیص پف‎کردگی زیر چشم
• درمان پف‎کردگی زیر چشم

علایم پف‌کردگی زیر چشم
کیسک‎های زیر چشم می‎توانند شامل موارد زیر باشند:
• ورم خفیف
• پوست آویخته یا شل شده
• هاله‎های تیره رنگ

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
مردم ممکن است از ظاهر این کیسک‎ها خوششان نیاید اما پف کردگی زیر چشم به طور معمول بی‎ضرر است و نیازی به مراقبت پزشکی ندارد. مردم باید در صورت شدید بودن ورم، مداوم، دردناک یا خارش‌دار بودن یا سرخ شدن ناحیۀ مزبور به پزشک مراجعه کنند.
دکتر ممکن است بخواهد تا دیگر علل محتمل را که می‎توانند باعث تقویت بروز ورم در زیر چشم شوند (مثل بیماری تیروئید، عفونت یا آلرژی) از تشخیص خارج کند. پزشکان به طور معمول در این موارد فرد را به چشم‌پزشک، جراح پلاستیک چشم (جراح اکولوپلاستیک) ارجاع می‎دهند.

علل پف‌کردگی زیر چشم
وقتی مردم پا به سن می‌گذارند ساختار بافت‎ها و عضلات تقویت کنندۀ پلک‎های چشم آنها تضعیف می‎شود. پوست ممکن است شروع به شل شدن کند و چربی معمولاً جایگیر شده در ناحیۀ اطراف چشم ممکن است به ناحیۀ زیر چشم‎ها منتقل شود. همچنین این احتمال هست که فضای زیر چشم‎ها از مایع انباشته شود که این باعث می‎گردد تا فضای زیر چشم پف‎آلود یا متورم به نظر برسد. چند عامل مختلف می‎توانند باعث ایجاد یا تشدید این تأثیر شوند که عبارتند از:
• حبس مایعات، به ویژه در زمان برخاستن از خواب یا خوردن غذاهای پرنمک
• کم‎خوابی یا فقدان خواب
• انواع آلرژی
• مصرف دخانیات
• موارد وراثتی - کیسک‌های زیر چشم می‎توانند در نسل‌های مختلف خانواده ادامه یابند

درمان پف‎کردگی زیر چشم

بلفاروپلاستی چگونه انجام می‎شود
کیسک‎های زیر چشم به طور معمول یک نگرانی زیبایی‎ شناختی محسوب می‎شوند و نیاز به درمان خاصی ندارند. درمان‎های خانگی و مرتبط با سبک زندگی می‎توانند به کاهش یا رفع پف کردگی چشم کمک کنند.
در صورتی که مردم نگران نمای ظاهری تورم زیر چشم خود باشند گزینه‎های درمانی جراحی برای آنان در دسترس است. این نوع درمان در صورتی که علت انجام آن صرفاً ملاحظات زیبایی شناختی باشد ممکن است تحت پوشش حمایت بیمه‎ای قرار نگیرد.

دارو
اگر مردم بر این باور باشند که پف کردگی زیر چشم آنان ناشی از آلرژی است، باید با پزشک در مورد داورهای تجویزی برای آلرژی مشورت کنند.

درمان‎ها
درمان‎های مختلفی برای رفع چروک پوست با هدف بهبود نمای ظاهری پف کردگی زیر چشم مورد استفاده قرار می‎گیرند. این درمان‎ها نوسازی با لیزر، مواد لایه‎بردار و فیلرهای شیمیایی را که می‎توانند باعث بهبود تون پوستی شوند، سفت کردن پوست و جوانسازی نمای کیسک‏های زیر چشم را شامل می‎شود.

جراحی پلک چشم
بسته به علت بروز کیسک‎های زیر چشم، جراحی پلک چشم (بلفاروپلاستی) ممکن است به عنوان یک گزینۀ درمانی استفاده شود. در طول بلفاروپلاستی جراح چربی اضافی زیر چشم را از طریق ایجاد یک برش جراحی در چین و چروک طبیعی یا داخل پلک پایینی خارج می‏‎کند. جراح در مرحله بعد پوست را با استفاده از مواد چسبناک حل شونده به هم متصل می‎نماید. این عمل به طور معمول با تنظیمات اعمال جراحی سرپایی انجام می‎شود.
در کنار تصحیح وضعیت کیسک‎های زیر چشم بلفاروپلاستی در عین حال می‎تواند به ترمیم موارد زیر منجر شود:
• افتادگی یا پف‎دار بودن پلک‎های بالایی چشم
• خارج کردن پوست اضافی در پلک بالایی که ممکن است مخل بینایی فرد باشد
• رفع افتادگی پلک‏‌های پایینی که ممکن است سبب نمایان شدن سفیدی عنبیه شوند - قسمت رنگی چشم
• ترمیم پوست اضافی پلک‎های زیرین چشم
مردم باید در مورد عوارض جانبی جراحی پلک چشم شامل خشکی چشم، نمدار شدن چشم، درد، ورم، کبودی و تاری دید با پزشک مشورت کنند. عوارض نادر در این مورد شامل کاهش بینایی، خونریزی، عفونت، آسیب دیدگی عضلات چشم، حراشیده شدن قرنیه و افتادگی پلک چشم است.

سبک زندگی و مداوای خانگی
نکات راهنمای فهرست زیر می‎توانند به کاهش یا رفع پف کردگی زیر چشم کمک کنند:
• از کمپرس سرد استفاده کنید. یک تکه پارچه تمیز را در آب سرد خیس کنید. در حالت نشسته پارچه مرطوب را با فشار ملایم به مدت چند دقیقه روی پوست زیر چشم و اطراف آن قرار دهید.
• از خوردن مایعات در زمان پیش از رفتن به بستر خواب خودداری کنید و مصرف نمک را در رژیم غذایی خود کاهش دهید. این کارها به کاهش احتباس مایع منجر می‎شود که می‎توانند عاملی برای ایجاد پف کردگی زیر چشم باشند.
• از مصرف دخانیات خودداری کنید. مصرف دخانیات می‎تواند به تشدید مشکلات مربوط به کیسک‎های زیر چشم منجر شود.
• خواب کافی داشته باشید. در مورد اکثر بزرگسالان هفت تا نُه ساعت خواب شبانه کافی است.
• به حالتی بخوانید که سر اندکی بالاتر از سطح بدن قرار گیرد. این کار با استفاده از یک بالش یا بالا بردن ارتفاع سر بستر قابل انجام است. بالاتر قرار گرفتن سر نسبت به مابقی بدن باعث پیشگیری از انباشت مایع در اطراف چشم‎ها در هنگام خواب می‎شود. دایره‎های تیره رنگ ناشی از احتباس آب در پلک چشم به طور معمول در هنگام برخاستن از خواب از بین می‎روند.
• علایم آلرژی را در خود کاهش دهید. در حد امکان از مواد آلرژی‎زا دوری کنید. در این زمینه می‎توان از داروهای ضد آلرژی غیر نسخه‌ای استفاده کرد. در صورتی که بر اثر استفاده از مواد رنگ مو، انواع صابون، مواد آرایشی یا دیگر مواد آلرژی‎زا دچار واکنش‎هایی در ناحیۀ زیر چشم می‎شوید با پزشک در این مورد مشورت کنید.
• از مواد آرایشی استفاده کنید. در صورتی که مایلید هاله‎های زیر چشم را از چشم دیگران پنهان نگه دارید از مواد آرایشی مرتبط و مناسب استفاده کنید./

*کیسک در فارسی به معنی کیسه کوچک است. توضیح م.

Source:
Bags under eyes
Mayo Clinic
Jan. 26, 2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

انحراف تیغه بینی - علل، علایم، و درمان

کلوئید یا رشد بیش از حد بافت همبند در محل زخم - چطور از دستش خلاص شویم؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.