دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

برآمدگی یا توده روی زبان - علل، درمان پزشکی و مداوای خانگی

تبخال دهانی، هرپس دهانی، آسیب‎دیدگی زبان، برآمدگی روی زبان، عفونت، سل، سرطان دهان، تحریک زبان، غذاهای تند، سل، زخم‎های دهان (زخم کانکر)، پاپیلیت زبانی موقتی، زخم کانکر، زخم دهان

علل متعددی می‎توانند بـاعث ایجاد برآمدگی‎های زبان شوند. صرف وجود برآمدگی زبان به ندرت اطلاعات کافی برای دستیابی به تشخیص ایجاد می‌کند.

مقالات پوست / درماتولوژی

• زاون ویلینز، دکتر جودیت مرسین
• ترجمه محمدقاسم رافعی

برآمدگی زبان شایع‏ است و بر اثر علل مختلفی شامل جراحات، انواع آلرژی و عفونت ایجاد می‎شود. اگرچه برآمدگی‎های روی زبان ممکن است حس عجیبی ایجاد کنند و باعث نگرانی شود به طور معمول عوارضی بی‌ضرر محسوب می‎شوند.
برخی از مردم دچار برآمدگی‎های زبان نگران ابتلاء خود به سرطان هستند اما سرطان‎های دهان نسبتاً نادرند. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی سرطان" در سطح ایالات متجد آمریکا حدود 50.000 نفر در سال 2018 با تشخیص ابتلاء به سرطان دهان مواجه خواهند شد.
سرطان زبان حتی از سرطان دهان نیز کمتر شایع است، اما هر کسی که در مورد برآمدگی‎‎های ایجاد بر روی زبان خویش دچار نگرانی است باید برای رفع شبهۀ ذهنی به پزشک مراجعه کند.

[مطالب این مقاله:]
• علل
• تشخیص
• درمان پزشکی و مداوای خانگی
• دورنما
• پیام همراه

علل
علل متعددی می‎توانند بـاعث ایجاد برآمدگی‎های زبان شوند. صرف وجود برآمدگی زبان به ندرت اطلاعات کافی برای دستیابی به تشخیص ایجاد می‌کند. برخی از شایع‌ترین علل برآمدگی زبان شامل موارد زیرند:

آسیب‎دیدگی زبان
آسیب‎دیدگی زبان می‎تواند باعث ایجاد حس برآمدگی بر روی آن شود. همانند دیگر قسمت‎های بدن، زبان نیز ممکن است در واکنش به آسیب‎دیدگی دچار ورم شود.
مردمی که تصادفاً زبان خود را گاز می‎گیرند متوجه می‎شوند که تودۀ متورمی تا چند روز پس از بروز آسیب مزبور روی زبان آنها باقی می‎ماند. سوختگی ناشی از خوردن مایعات یا غذاهای داغ دیگر علت شایع جراحات و آسیب‎دیدگی‎های زبان محسوب می‎شود.

تبخال دهانی (هرپس دهانی)
هرپس یک عفونت ویروسی شایع است که در حدود 60 درصد مردم بزرگسال در ایالات متحد آمریکا دچار آن هستند. برخی از مردم مبتلاء به هرپس هرگز دچار علایمی نمی‎شوند. در هر حال، اغلب مردم هر از گاه به تاول‎های تبخال دور بینی یا دهان دچار می‎شوند.
برخی از مردم ممکن است بر روی زبان یا لثه‎ها دچار تاول شوند. این تاول‎ها ممکن است دردناک باشند و می‎توانند برای یک هفته یا بیشتر ادامه پیدا کنند.
تبخال دهانی عفونتی مسری است و می‎تواند از طریق بزاق دهان، تماس مستقیم با ناحیۀ آسیب دیده یا تماس با جدار دهان و زبان از فردی به فرد دیگر منتقل شود. این انتقال حتی در زمان فقدان وجود علایم ممکن است رخ دهد.

زخم‎های دهان (زخم کانکر)
زخم‎های کانکر در جمع شایع‎ترین علل ایجاد زخم‎های دهان قرار می‎گیرند. آنها اغلب در قسمت داخل لب ظاهر می‎شوند اما احتمال بروز آنها روی زبان نیز وجود دارد. این زخم‎ها گرایشی به بروز به رنگ قرمز، آبی یا زرد از خود نشان می‎دهند و ممکن است بسیار زبر و دردناک باشند.
برخی از مردم پی می‎برند که بعضی غذاها به نظر می‎رسد که محرک بروز زخم کانکر هستند. در هر حال کماکان در مورد علت بروز این نوع زخم دانش اندکی وجود دارد.
اغلب زخم‌های کانکر به خودی خود از بین می‎روند اما برخی از آنها ممکن است بسیار دردناک باشند و فرد دچار این زخم‎ها نیاز پیدا کند تا به دکتر مراجعه کند.

آلرژی
عدم تحمل غذایی و واکنش‌های آلرژیک می‌‏توانند سبب ایجاد توده روی زبان شده و آن را متورم کنند. تورم ناگهانی و فوری کل زبان می‎تواند نشانه‎ای از نوعی واکنش خطرناک به نام آنافیلاکسی باشد.
مردم در صورت مواجهه با موارد زیر باید به اورژانس مراجعه کنند:
• دچار شدن به ورم لب، زبان، یا دهان
• دچار شدن ناگهانی به راش یا کهیر
خس خس سینه یا ابتلاء به دیگر مشکلات تنفسی

سرطان
اگرچه مورد نادری است اما بروز توده‌ای بر روی زبان می‎تواند نشانۀ سرطان باشد. احتمال سرطانی بودن چنین توده‎ای هنگامی بیشتر است که در طرفین زبان بروز کرده باشد، و نیز به طور مشخص اگر تودۀ مزبور سفت و فاقد درد باشد. در صورتی که توده‎ای به روی زبان ظاهر و به مدت بیش از یک تا دو هفته دوام داشته باشد، موضوع ارزش مراجعه به پزشک را دارد.

عفونت
بروز عفونت در دهان یا روی زبان می‎تواند باعث ایجاد ورم و درد در محل بروز عفونت شود. اگر زبان پس از گاز گرفته شدن یا بر اثر جراحتی قابل ملاحظه دچار ورم شود، مردم باید به پزشک مراجعه کنند.
حتی دهان‌های سالم نیز پر از باکتری هستند. وجود جراحت می‎تواند ورود باکتری‎ها به درون بافت‌های زبان را تسهیل کند.
اگر توده مورد بحث بسیار دردناک بوده یا با تب همراه باشد مراجعه به پزشک در طول 24 ساعت حیاتی است زیرا این وضعیت می‎تواند نشانه‎ای از عفونتی جدی باشد.

سیفلیس
سیفلیس یک عفونت باکتریایی قابل درمان اما بالقوه کُشنده است. مردم ممکن است از طریق تماس مستقیم با زخم‌های سیفلیس در طول سکس واژینال، مقعدی یا دهانی دچار سیفلیس شوند.
برخی از مردم دچار سیفلیس گاهی از اوقات به عنوان یک نشانۀ اولیۀ ابتلا به این بیماری دچار زخم‎های دهان می‎شوند. این موضوع هنگامی بیشتر شایع است که زبان محل بروز عفونت باشد، همانند مواردی که در آنها سیفلیس از طریق سکس دهانی منتقل می‎شود.

سل
سل نوعی بیماری عفونی است که به طور معمول به ریه‎ها آسیب می‎زند. برخی از مردم مبتلا به سل دچار ضایعات و زخم‎هایی در سطح بدن می‎شوند. این زخم‎ها ممکن است در همه جا، شامل زبان، بروز کنند.
ضایعات زبانی ناشی از سل بسیار نادرند اما می‎توانند به عنوان نخستین علامت اختلال مزبور در فرد تازه مبتلا شده به سل بروز یابند.

برفک دهانی
برفک دهانی نوعی عفونت مخمری در دهان است. مخمر نوعی قارچ است که عموماً در محیط‌های مرطوب و تیره رشد می‎کند. نوزادان به ویژه نوزادان تازه به دنیا آمده اغلب دچار برفک دهان می‎شوند.
دیگر ریسک فاکتورهای توسعۀ برفک دهان شامل موارد زیر است:
دیابت
• داروهای کورتیکوستروئیدی شامل داروهای استنشاقی آسم
• اختلالات تضعیف کننده سیستم ایمنی مثل HIV، پیوند عضو، بیماری‎های خودایمنی و سرطان
• داروها یا اختلالات مسبب ایجاد زروستومیا (خشکی دهان)
اغلب مردم دچار برفک دهان معمولاً متوجه وجود لکه‌های زبر سفید رنگی روی زبان یا لب‌های خود می‎شوند. بیشتر اوقات سرخی و زخم دهان نیز مطرح است.
برخی از مردم آن را به عنوان حسی شبیه قرار داشتن پنبه در دهان یا احساس خشکی دهان توصیف می‎کنند. دیگران دچار ترک خوردن نواحی مجاور لب یا احساس درد در هنگام غذا خوردن می‎شوند.

پاپیلیت زبانی موقتی (برآمدگی‌های کاذب)
پاپیلیت زبانی موقتی که زیر عنوان بر‌آمدگی‌های دروغین نیز شناخته می‎شود التهاب موقتی پاپیلای زبان است. اینها توده‎های کوچکی هستند که روی سطح فوقانی زبان بروز می‎کنند.
برآمدگی‎های کاذب ممکن است دردناک بوده و سبب خارش، حساسیت بش از حد یا حس سوزش زبان شوند. این برآمدگی‎ها معمولاً به شکل ناگهانی بروز می‎کنند. علت بروز برآمدگی‎های کاذب چندان شناخته شده نیست، اما علایم آن به طور معمول در طول چند روز به صورت خود به خودی از بین می‎رود.

تحریک
برخی خوردنی‎ها مثل آب‎نبات‎های ترش یا غذاهای بسیار اسیدی مـی‎توانند سبب تحریک زبان، لثه و لب شوند. این وضعیت می‎تواند به بروز نقطه‎های برآمده منجر شود که برای چند روز دوام دارند. اگر ناحیۀ مورد بحث دچار زخم بوده و زبر احساس شود می‎توان تغییرات غذایی اخیراً ایجاد شده را مسؤول دانست.

تشخیص و هنگام مراجعه به پزشک
تنها مورد برآمدگی‎های زبان که یک اورژانس پزشکی محسوب می‎شود آنافیلاکسی است. مردم دچار تورم بیش از حد زبان یا کسانی که مشکلات تنفسی را در کنار برآمدگی‎های زبانی تجربه می‎کنند باید به فوریت تحت مراقبت پزشکی قرار گیرند.
مگر در صورتی که برآمدگی روی زبان سبب درد شدید شده یا فرد در عین حال تب‎دار شده باشد، به طور معمول چند روز صبر پیش از مراجعه به پزشک رویکردی ایمن محسوب می‎شود. اگر علایم بیش از یک هفته ادامه داشته باشند بهترین گزینه همانا مراجعه به پزشک است. یک برآمدگی روی زبان که رفع نمی‎شود می‎تواند مشکلی جدی‎تر بوده یا به طور بالقوه حتی می‎تواند سرطان باشد.
همچنین توصیه می‎شود که مردم در صورت مواجهه با برآمدگی‎های دردناک برگشت کننده روی زبان به دکتر مراجعه کنند.
برای تشخیص برآمدگی‎ها، دکتر آنها را بررسی کرده و پرسش‌هایی در مورد شرح حال پزشکی فرد و هر گونه ابتلاء وی به آلرژی غذایی مطرح خواهد کرد.
در برخی موارد، این احتمال وجود دارد که پزشک برای از تشخیص خارج کردن احتمال وجود عفونت‎هایی مثل سیفلیس و سل انجام تست خون را در دستور کار قرار دهد. اگر ظن به سرطان مطرح باشد یا علت برآمدگی ناشناخته باشد، احتمال انجام بیوپسی مطرح است.

درمان و مداوای خانگی
درمان برآمدگی‎های روی زبان به علت بروز آنها بستگی دارد. داروهای ضد قارچ یک گزینۀ درمانی برای برفک دهانی محسوب می‎شوند حا آنکه درمان عفونت‎های باکتریایی نیاز به استفاده از آنتی‎بیوتیک دارد.
برخی اختلالات مثل برآمدگی‎های کاذب خود به خود از بین می‎روند. هرپس قابل علاج نیست، اما داروهای ضد ویروسی می‎توانند از طغیان گسترده‌تر ویروس پیشگیری کنند.
بسیاری از اختلالات پزشکی می‎توانند باعث تضعیف سیستم ایمنی شده و احتمال بروز برآمدگی‎های زبان را افزایش دهند، بنابراین درمان باید شامل آزمایش‎های مورد نیاز برای دیگر بیماری‎ها مثل دیابت باشد. مدیریت کامل این اختلالات ریسک بازگشت برآمدگی‎های روی زبان را کاهش می‎دهد.
فارغ از علت بروز مشکل مورد بحث برخی مداواهای خانگی می‎توانند مفید باشند که از جمله می‏توان به موارد زیر اشاره کرد:
• اجتناب از خوردن غذاهای تند و اسیدی تا زمان ناپدید شدن برآمدگی‎ها
• نوشیدن مقدار زیادی آب
• قرقره ترکیب آب گرم و نمک و جوش شیرین برای آبکشی دهان به صورت منظم
• استفاده از داروهای موضعی مثل داروهای زخم کانکر یا ژل‎های بی‌حس کننده زبان برای کاهش درد
• اجتناب از دهانشویه‎های بر پایۀ الکل تا زمان از بین رفتن برآمدگی‎ها
رعایت بهداشت مناسب دهان می‎تواند ریسک برآمدگی‎های روی زبان و سرطان را کاهش دهد، و نیز می‎تواند از عفونی شدن برآمدگی‎ها یا دردناک شدن آنها پیشگیری نماید. مردم می‎توانند از طرق زیر مراقب بهداشت دهان خود باشند:
• دو بار مسواک زدن دندان‎ها به صورت روزانه و یک بار استفاده از نخ دندان
• دو بار مراجعه به دندان‌پزشک در طول سال
• آب کشیدن کامل دهان پس از استفاده از داروهای استنشاقی استروئیدی
• اجتناب از مصرف غذاهای تحریک کننده لثه‎ها
• محدود کردن مصرف اسنک‎های قنددار و غذاهای مسبب فساد دندان
• ترک سیگار و اجتناب از جویدن تنباکو یا فرآورده‎های مشابه
• محدود کردن مصرف مشروب الکلی
• درمان هر گونه مشکل زیربنایی سلامت مثل دیابت
مردم تا سن 26 سالگی باید گرفتن واکسن پاپیلوماویروس انسانی (HPV) را در مد نظر داشته باشند. HPV ویروسی است که با سرطان دهان و ناحیه تناسلی مرتبط است.

دورنما
بسیاری از برآمدگی‎های روی زبان بدون علت مشخص بروز کرده و به خودی خود از بین می‎روند. این برآمدگی‎ها ممکن است ماه‌ها یا سال‏ها بعد دوباره برگردند یا ممکن است دیگر هیچ‎گاه ظاهر نشوند. در هر دو صورت، احتمال سرطانی بودن این توده‎ها بسیار کم است.
حتی وقتی که برآمدگی‌های روی زبان نتیجۀ وجود یک اختلال جدی‎تر مثل عفونت است، آنها را می‎توان یک نشانۀ هشدار مفید برای اقدام به درمان سریع و کامل تلقی کرد. با مراجعه به موقع به پزشک، این امکان وجود دارد که دورنمای مرتبط به وضعیت شامل مورد سرطان را بهبود بخشید.

پیام همراه
برآمدگی‌های روی زبان می‎توانند منبعی برای ایجاد نگرانی و آشوب ذهنی باشند. به هر حال آنها واقعه‎ای شایع محسوب می‎شوند و در اغلب موارد نشانۀ جراحات خفیف یا وجود اختلالی کمتر مضر محسوب می‎گردند.
مردم دچار برآمدگی‎های روی زبان باید علایم را پایش کنند و در مراقبت از دهان و زبان خود دقیق باشند. اگر علایم تشدید شده یا بسیار دردناک شوند، باید به پزشک مراجعه کرد./

Source:
What causes tongue bumps?
Last reviewed Wed 23 May 2018
By Zawn Villines
Reviewed by Judith Marcin, MD 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

نظرات (2)

  1. علی

سلاممیخواستم بدونم این لکه ها برای چیه؟عکسش رو گذاشتم
http://s8.picofile.com/file/8348189776/%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B9%DB%B0%DB%B1%DB%B0%DB%B7_%DB%B1%DB%B4%DB%B4%DB%B2%DB%B4%DB%B2_1.jpg

جواب. با سلام. شما باید به یک دندان‌پزشک و احتمالاً به متخصص...

سلاممیخواستم بدونم این لکه ها برای چیه؟عکسش رو گذاشتم
http://s8.picofile.com/file/8348189776/%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B9%DB%B0%DB%B1%DB%B0%DB%B7_%DB%B1%DB%B4%DB%B4%DB%B2%DB%B4%DB%B2_1.jpg

جواب. با سلام. شما باید به یک دندان‌پزشک و احتمالاً به متخصص پوست مراجعه بفرمایید. کار ما معرفی علمی بیماری‌ها و اختلالات مختلف است نه تشخیص و درمان موارد مشخص. در ضمن به توصیه‌های درمانی هیچ سایتی اعتماد نکنید و تشخیص و درمان را به پزشک واگذار کنید. موفق باشید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. علی

یادم رفت بگم این لکه ها هم روی زبونم هست لطفا زود جواب بدید،خیلی نگرانم
http://s8.picofile.com/file/8348190368/%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B9_%DB%B0%DB%B1_%DB%B0%DB%B7_%DB%B1%DB%B4_%DB%B3%DB%B7_%DB%B5%DB%B7.jpg

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.