دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

نازک شدن پوست یا پوست نازک - چگونه این وضعیت را مدیریت کنیم

پوست نازک، نازک شدن پوستف نور آفتاب، اشعه یو وی، داروهای استروئیدی، کورتیکوستروئیدها، کلاه آفتابی، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، کلاژن، درمیس، اپی‎درمیس، هیپودرمیس، ضخامت پوست،

درمان خاصی برای نازکی پوست در دست نیست، بنابراین پیشگیری در این مورد بهترین گزینه محسوب می‎شود

مقالات پوست / درماتولوژی

• کلیر سیسونز، سینتیا کاب
• ترجمه هستی فراست‌فر

با پا به سن گذاشتن مردم، یا بر اثر صدمات ناشی از آفتاب، مصرف دارو و عوامل مرتبط به سبک زندگی، پوست نازک‌تر می‎‎شود. این وضعیت معمولاً برگشت‌پذیر نیست، اما راه‎هایی برای محافظت از پوست و پیشگیری از عوارض وجود دارد.
نازک شدن پوست دست مشکلی نسبتاً شایع است. به هر حال وقتی مردم پیر می‎شوند در عین حال ممکن است نازک شدن پوست به ناحیۀ بازوها و پاهای آنها نیز گسترش یابد. پوست نازک سریع‌تر کبود و پاره می‎شود.

[مطالب این مقاله:]
• علایم
• علل
• درمان
• پیشگیری
• چه هنگامی به پزشک مراجعه کنیم

پوست نازک چیست؟
پوست به صورت طبیعی در برخی از قسمت‎های بدن نازک‎تر است. پوست پلک چشم فقط 0.5 میلی‎متر ضخامت دارد در حالی که ضخاکت پوست پاشنه پا به 4 میلی‎متر می‎رسد.
پوست از سه لایه تشکیل شده است که هر یک از آنها نقش خاص خود را دارد:
• هیپودرمیس داخلی‎ترین لایۀ پوست است که از بافت، چربی، و غده‎های تعریق ساخته شده است.
• درمیس لایۀ میانی پوست است که شامل عصب‌ها و رگ‎های خونی است.
• اپی‎درمیس لایۀ خارجی پوست است که حایلی در برابر اجرام کثیف و باکتری‎ها به شمار می‎رود.
پوست نازک به این معنی است که اپی‎درمیس به اندازۀ کافی ضخیم نیست. هیپودرمیس نیز ممکن است چربی کمتری داشته باشد که باعث می‎گردد از ضخامت این لایۀ پوست نیز کاسته شود.
نازکی پوست به خودی خود باعث ایجاد هیچ‎گونه اختلال و مشکل پزشکی نمی‎شود. در هر حال، در وضعیت مزبور فرد متوجه می‎شود که آسان‎تر از گذشته دچار کبودی و صدمات پوستی می‎گردد.

علایم نازکی پوست
اگر کسی دارای پوست نازک باشد، این پوست ممکن است شفاف‎تر به نظر برسد و در این حالت می‎توان وریدها، استخوان‎ها یا تاندون‌های فرد را به روشنی از روی پوست مشاهده کرد.
پوست نازک به آسانی آسیب می‎بیند. فرد ممکن است متوجه شود که بر اثر کمترین جراحتی پوست وی پاره یا کبود می‎شود.
کمبود چربی در هیپودرمیس باعث می‎گردد تا پوست کمتر مهر و موم شده یا پر به نظر برسد که این می‎تواند به نازک‌تر جلوه کردن پوست منجر شود.

علل
علل نازک شدن پوست شامل موارد زیر است:
پیری شایع‎ترین علت نازک شدن پوست است. پوست نازک در کنار شیار خوردن و چروک برداشتن، کاهش میزان انعطاف‎پذیری و خشکی یا به سادگی دچار آسیب شدن پوست، بخشی طبیعی از فرآیند پیری است.
• نور آفتاب نقش قابل ملاحظه‌ای در نازک شدن پوست به مرور زمان بازی می‎کند. پرتوهای UVA و UVB آفتاب می‎تواند سلول‎های پوست را از بین ببرند یا به آنها آسیب برسانند.
• مصرف دخانیات و مشروب الکی هر دو به روند پیری پوست سرعت می‎‏دهند و می‌‏توانند عامل تقویت کننده نازک شدن پوست به مرور زمان باشند.
کرم‎های استروئیدی می‎توانند سلول‎های پوست را در ناحیۀ اپی‌درمیس کوچک‎تر کنند. آنها در عین حال می‎توانند بر بافت همبند سلول‎های پوست تأثیر منفی بـگذارند. این وضعیت می‎تواند به چروک شدن یا شل شدن پوست منجر شود.
• داروهای دیگری نیز می‎توانند به عنوان یک عارضۀ جانبی باعث نازک شدن پوست شوند. این اتفاق ممکن است بر اثر استفاده از استروئیدهای موضعی رخ دهد، که مردم به شکل مستقیم آنها را روی پوست می‎مالند. این داروها معمولاً به شکل کرم یا پماد عرضه می‎شوند و برای درمان برخی اختلالات پوستی مثل اگزما به کار می‎روند.
استروئیدهای موضعی فقط هنگامی باعث نازک شدن پوست می‎شوند که مردم به صورت طولانی مدت از آنها استفاده کنند. موضوع پیگیری دستورالعمل مصرف این داروها امری ضروری است.
پوست دست فرد پس از قطع مصرف داروی مورد بحث باید به حالت نرمال خود برگردد. به هر حال، این موضوع ممکن است به گذشت چند هفته وقت نیاز داشته باشد زیرا سلول‎های پوست برای نوسازی نیاز به زمان دارند.

درمان
معکوس کردن روند نازک شدن پوست غیر ممکن است. در هر حال، مرطوب نگه داشتن پوست می‎تواند میزان انعطاف‎پذیری آن را افزایش دهد و احتمال ترک یا شیار خوردن آن را کم کند.
هر چیزی که باعث ایجاد سرخی یا ناسور شدن پوست شود احتمالاً باعث آسیب دیدن آن نیز خواهد شد. مردم دارای پوست نازک باید از آن در برابر آسیب‌دیدگی محافظت کنند. برای مثال، آنان باید از تماس پوست با مواد شیمیایی قوی پیشگیری نمایند.
فرد دارای پوست نازک ممکن است متوجه سریع‎تر آسیب دیدن و کبود شدن پوست خود شود. محافظت از پوست با پوشیدن لباس‎های آستین بلند و پیراهن یا شلوار بلند می‎تواند در این مورد مفید باشد.
استفاده از کرم‌های حاوی ویتامین A، که زیر عنوان رتینول یا رتئینوئید شناخته می‎شود می‎تواند به پیشگیری از نازک شدن بیشتر پوست کمک کند.
تحقیق منتشر شده در سال 2018 عنوان می‎کند که در برخی موارد رتینول می‏تواند به نرمال شدن میزان ضخامت پوست کمک کند. در هر حال، از رتینول باید با احتیاط استفاده کرد و برای تمامی انواع پوست مناسب نیست.
در حالی که هیچ شواهد قطعی در مورد مفید بودن کاربرد کلاژن برای بهبود سلامت پوست یا ضخامت آن در دست نیست، برخی از مردم استفاده از کلاژن را مفید می‎یابند.
خوردن غذاهای متوازن و سالم می‌‏تواند به سلامت کلی مردم کمک کند. مردم باید مصرف میوه و سبزیجات، غلات کامل و پروتئین‎ها را به مقدار کافی در برنامۀ غذایی خود لحاظ کنند.
ویتامین E که در برخی غذاها مثل انواع بادام و آووکادو وجود دارد نیز می‎تواند باعث تقویت سلامت پوست شود. چربی‎های موجود در این غذاها می‎توانند به تغذیۀ پوست کمک نمایند.
خوردن آب به میزان کافی به سیراب شدن پوست کمک می‎کند. پوست خشک راحت‎تر آزرده شده و آسیب می‎بیند و اغلب اوقات انعطاف‌پذیری کمتری دارد.

پیشگیری
پیشگیری از تمامی نشانه‎های پیری ممکن نیست. ایجاد خطوط و چروک در پوست یا نازک و خشک شدن آن با پا به سن گذاشتن مردم بروز می‎کند. در هر حال، این امکان وجود دارد که مردم بتوانند تا حدودی نشانه‎های پیری را کمتر قابل رویت کنند.
این امکان هست که بتوان از بخشی از نازک شدن مرتبط به سالخوردگی پوست از طریق محافظت از آن در برابر پرتوهای مضر آفتاب، مرطوب کردن منظم پوست و عدم مصرف دخانیات پیشگیری کرد.
نور UV ناشی از آفتاب یکی از علل اصلی پیر شدن پوست است. مردم می‎توانند با اتکاء به روش‌های زیر از پوست خود محافظت کنند:
• استفاده از ضد آفتاب SPF30 یا قوی‎تر که از پوست در برابر هر دو نوع اشعه UVA و UVB محافظت می‎کند.
• نشستن در سایه یا گذراندن وقت در محیط سرپوشیده در ساعات گرم و آفتابی روز
• استفاده از پیراهن آستین بلند و شلوار یا دامن بلند
• استفاده از کلاه پوشانندۀ گردن و صورت از آفتاب
مرطوب کردن پوست می‎تواند به پیشگیــری از خشکی و آسیب دیدن پوست کمک کند. دلیلش آن است که این کار مانع از خروج آب از پوست می‎شود. پوست سیراب شده انعطاف‎پذیرتر و سالم‎تر است.
الکل نیز باعث خشکی پوست می‎شود، بنابراین باید از مصرف زیاد آن خودداری کرد. نوشیدن یک لیوان آب در فواصل میان مصرف مشروب الکلی می‏تواند به سیراب ماندن پوست کمک کند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
معمولاً در مورد نازک شدن پوست به عللی مثل سالخوردگی نیازی به مراجعه به دکتر نیست. اگر مردم متوجه بروز کبودی یا آسیب دیدگی مداوم پوست خود شوند باید به پزشک مراجعه کنند.
برخی داروها می‎توانند باعث نازک شدن پوست شوند. پزشک می‎تواند به بیمار چگونگی متوقف کردن مصرف داروی مورد اشاره را آموزش دهد و داروی دیگری را جایگزین کند.
اگر نازک شدن پوست هیچ علت آشکاری نداشته باشد، مراجعه به پزشک می‎تواند در شناخت و رفع علت کمک کند. دلیل ممکن است سبک زندگی فرد و برای مثال قرار داشتن طولانی مدت در معرض آفتاب، یا استعمال دخانیات باشد.
درمان خاصی برای نازکی پوست در دست نیست، بنابراین پیشگیری در این مورد بهترین گزینه محسوب می‎شود. محافظت از پوست در برابر نور آفتاب و سیراب نگه داشتن پوست می‎تواند از نازک‎تر شدن پوست پیشگیری کند./

Source:
How to manage thin skin
Last reviewed Thu 10 May 2018
By Claire Sissons
Reviewed by Cynthia Cobb, APRN

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تمرینات اروبیک و بهبود شناخت در دوران پیری

کرم‌های جدید ضد آفتاب از پوست در برابر پیری و سرطان پوست ناشی از اشعة یو وی ای محافظت می‌کنند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.