دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

روغن‎های ضروری برای پیشگیری از علایم کشیدگی پوست - روش استفاده، عوارض جانبی

روغن ارگن (آرگان)، روغن کندر، روغن ضروری، روزغن حامل، روغن رزمری، روغن رز، روغن جوجوبا، روغن پرتقال تلخ، روغن نرولی، کشیدگی پوست، ترک برداشتن پوست، شیار خوردن پوست، روغن بادام تلخ، روغن اسطوخودوس، روغن نعناع هندی، درماتوبراسیون، لیزردرمانی

زنان باردار یا شیرده باید از مصرف روغن‎های ضروری برای پوست اجتناب کنند مگر اینکه این موضوع به تصریح از سوی پزشک تجویز شده باشد

مقالات پوست / درماتولوژی

• جین لئونارد، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه پریسا شعله‎دوست

روغن‎های ضروری داروهایی طبیعی هستند که اثربخشی آنها در پیشگیری و کاهش علایم کشیدگی پوست یا شیار برداشتن آن به اثبات رسیده است.
کشیدگی پوست و ترک برداشتن یا شیار خوردن آن شکایتی شایع به ویژه در میان زنان باردار و نوجوانان است. خطوط یا شیارهای دراز روی پوست ممکن است آزار دهنده باشد اما آنها سبب ایجاد هیچ نوع مشکل پزشکی نمی‎شوند.
اگرچه اغلب کشیدگی‏‌های پوستی به مرور زمان به شکل قابل توجهی محو می‎شوند، بسیاری از مردم مایلند تا نمای ظاهری آنها را در کمترین زمان به حداقل برسانند. در این مقاله در مورد بهترین روغن‎های ضروری برای رسیدن به این هدف بحث خواهد شد.

[مطالب این مقاله:]
• کشیدگی یا ترک پوست چیست؟
• روغن‎های ضروری
• روش استفاده
• عوارض جانبی و ریسک‎ها
• درمان‎های پزشکی
• پیام همراه

ترک و کشیدگی پوست چیست؟
کشیدگی پوست از نظر پزشکی زیر عنوان استرایا یا استرایا گراویداروم شناخته می‎شود. آنها زمانی ظاهر می‎شوند که لایۀ میانی پوست یا درمیس تا حد پاره شدن دچار کشیدگی می‎شوند.
این پارگی‌ها می‎توانند به صورت جای زخم بروز کنند که بر سطح پوست به صورت علایم کشیدگی ظاهر می‎شود.
این نوع پارگی پوست اغلب در موارد زیر بروز می‎کند:
• در طول بارداری، تا 90 درصد زنان دچار آن می‎شوند
• در زمان رشد جهشی دوران نوجوانی
• پس از کاهش وزن یا افزایش وزن
سطوح بالای هورمون‎های استروئیدی بر اثر مصرف دارو یا بیماری‎هایی مثل سندرم کوشینگ و سندرم مارفان نیز با علایم کشیدگی پوست مرتبط شده‎اند.
علایم کشیدگی پوست به صورت خطوط بنفش رنگ و در ابتدا اندکی برجسته ظاهر می‎شوند. آنها به مرور زمان به سفید یا نقره‎ای تغییر رنگ می‎دهند و هموار و صیقلی می‎شوند. زنان بیش از مردان مستعد ابتلا به کشیدگی پوست هستند و معمولاً این وضعیت در نواحی زیر در بدن آنها خود را نشان می‌‏دهد:
• پستان‎ها
• باسن
• کشاله ران
• شکم
• ران
• بازو

بهترین روغن‎های ضروری برای علایم کشیدگی پوست
برخی از روغن‎های ضروری بیش از بقیه برای کاهش رویت‎پذیری کشیدگی پوست مؤثر هستند.
روغن‎های ضروری را باید پیش از استفاده رقیق کرد. این روغن‎ها خوراکی نیستند.
برخی از بهترین گزینه‎ها در مورد کشیدگی پوست شامل موارد زیر است:

1. روغن ارگن (آرگان)
روغن ضروری ارگن یک فرآوردۀ طبیعی محبوب برای مراقبت از پوست و مو است. از مغز درخت ارگن برای تولید آن استفاده می‎شود.
برخی تحقیقات عنوان می‎کنند که روغن ارگن می‏‌تواند باعث بهبود انعطاف‌پذیری پوست شود، که این خود می‎تواند به پیشگیری از کشیدگی پوست کمک کند. بر مبنای نتایج یک مطالعه این روغن را می‌‏توان به صورت موضعی برای تقویت انعطاف‎پذیری پوست مورد استفاده قرار داد.

2. روغن بادام تلخ
نوع متفاوتی از بادام که برای خوردن استفاده نمی‎شود جهت تهیۀ روغن ضروری بادام تلخ مورد استفاده قرار می‎گیرد.
یک مطالعه در سال 2012 عنوان می‎کند که روغن بادام تلخ ممکن است علایم کشیدگی پوست بر اثر بارداری را کاهش دهد. محققان 141 زن را به سه گروه تقسیم کردند:
• گروهی از زنان که روغن بادام تلخ برای ماساژ آنان استفاده شد
• گروهی از زنان که همین روغن بدون ماساژ به صورت موضعی برای آنها استفاده شد
• گروه کنترل
پژوهشگران پی بردند که علایم کشیدگی پوست فقط در 20 درصد زنان گروه ماساژ توسعه یافت در حالی که این رقم برای زنان روغن بدون ماساژ 38.8 درصد و برای زنان گروه کنترل 41 درصد بود.
در هر حال پیش از رسیدن به جمع‎بندی قطعی در مورد اثرات روغن بادام تلخ به تحقیق بیشتری نیاز است.
این روغن در عین حال دارای برخی ترکیبات سمی است که ممکن است استفاده از آن در برخی مقادیر به ویژه در دوران بارداری ایمن نباشد.

3. روغن پرتقال تلخ
روغن پرتقال تلخ از پوست میوه پرتقال تلخ استخراج می‎شود.
یک مطالعه خاطرنشان کرده است که این روغن می‎تواند به پوست ته‎رنگ و حالت بخشیده و نیز از ترک‎خوردگی ان پیشگیری کند. این اثرات به طور بالقوه باعث کاهش نمای کشیدگی پوست می‎شود.
مردم دارای پوست حساس ممکن است بر اثر استفاده از روغن ضروری مزبور دچار تحریک پوستی شوند. در عین حال امکان بروز حساسیت به نور در مردم دارای پوست روشن وجود دارد.

4. روغن اسطوخودوس
روغن ضروری اسطوخودوس بیشترین شهرتش را به خاطر ترکیبات آرامش‌بخش خود دارد. اما این روغن دارای فواید دیگری شامل التیام زخم و محو علایم پوستی نیز است.
تحقیق منتشر شده در سال 2016 گزارش داده است که روغن اسطوخودوس میزان تولید کلاژن را افزایش داده و بافت‎های همبند تازه‎ای ایجاد می‎کند که مشوق التیام زخم هستند.
این موضوع عنوانگر این نکته است که روغن مزبور می‌‏تواند به التیام کشیدگی پوست کمک کند، اما تذکر این نکته ضروی است که مطالعۀ مورد استناد در مورد موش‌های صحرایی انجام شده بود. به تحقیقات بیشتری بر روی انسان نیاز است.

5. روغن نرولی
روغن ضروری نرولی از گل‌های درخت نارنج ساخته می‎شود، همان درختی که برای تولید روغن پرتقال تلخ مورد استفاده قرار می‎گیرد.
اغلب شواهد مربوط به کمک روغن نرولی در التیام کشیدگی پوست روایی است، و این روغن به شکل سنتی برای روشن کردن پوست و کاهش عیوب پوستی مورد استفاده قرار می‎گرفته است.
در مطالعات انجام شده وجود اثرات قدرتمند آنتی‌‏اکسیدانی در روغن نرولی مشخص شده است. این فعالیت آنتی‎اکسیدانی ممکن است در بهبود نمای ظاهر پوست و کمک به بازتولید سلول‎ها کمک کننده باشد.

6. روغن نعناع هندی
مردم از روغن نعناع هندی برای تقویت خلق استفاده می‎کنند اما این روغن به خاطر اثراتش در مورد شفای زخم و محو اثرات زخم شناخته شده است.
مطالعات انجام شده روی مدل‎های حیوانی عنوان کرده‎اند که ترکیبات آنتی‎اکسیدان و تقویت سنتز کلاژن در این ماده می‎تواند باعث کاهش علایم کشیدگی پوست شود.

7. روغن انار
باور بر آن است که روغن ضروری انار دارای ترکیبات آنتی‎اکسیدان و ضد التهابی است. این روغن از دانۀ میوۀ انار به دست می‎آید.
یک مطالعه در سال 2017 پی برد که ترکیب حاوی روغن انار و عصارۀ دراگون، که از رزین درخت خون سیاوشان ساخته می‎شود، میزان انعطاف‌پذیری و تراکم پوست را افزایش می‎دهد.
این یافته‌ها محققان را به عنوان کردن این موضوع رساند که ترکیب دو جزء مزبور می‎تواند در پیشگیری یا به حداقل رساندن نمای علایم پوستی مفید باشد.

8. روغن ضروری کندر
روغن کندر برای قرن‎ها به خاطر ترکیبات التیام‎بخش و درمان اختلالات پوستی مورد استفاده بوده است.
کندر به سهولت به درون پوست نفوذ می‎کند و اسیدهای فرولیک و ویتامین‏‌های روغن آن دارای خواص آنتی‎اکسیدان برای پوست هستند، که به نرم و سالم ماندن پوست کمک می‎کند.

چگونه روغن‎های ضروری را در مورد کشیدگی پوست استفاده کنیم
روغن‎های ضروری پیش از استفاده باید در روغن‎های حامل رقیق شده و به صورت موضعی به روی پوست مالیده و ماساژ داده شوند.
روغن‌های ضروری پیش از مصرف و برای پیشگیری از سوزش و تحریک پوست باید توسط روغن‎های حامل رقیق شوند. این موضوع به ویژه در مورد مردم دارای پوست حساس اهمیت دارد.
روغن‎های حامل عامه‎پسند عبارتند از:
• روغن نارگیل
• روغن دانه انگور
• روغن جوجوبا
• روغن زیتون
• روغن بادام شیرین
• روغن گل رُز
برای استفاده 15 تا 30 قطره روغن ضروری را با 1 اونس روغن حامل مخلوط کنید. کار را با مقدار کم روغن شروع کنید و بسته به میزان تحمل بدن مقدار روغن مصرفی را افزایش دهید.
یک تست پوستی همیشه پیش از استفادۀ آزادانه از روغن ضروری باید انجام شود. اگر پس از گذشت 24 ساعت از زمان تست واکنشی در پوست بروز نکند استفاده از روغن ضروری ایمن خواهد بود.

روغن گل رز
این روغن از تقطیر دانه‎های گل رز به دست می‎آید و در عین استفاده به عنوان روغن حایل خود نیز می‎تواند در پیشگیری از بروز کشیدگی پوست مؤثر باشد.
وقتی محققان از زنان باردار خواستند که از یک مرطوب کننده حاوی گل رز و ویتامین E یا دارونما استفاده کنند، پی بردند که کرم مزبور در مقایسه با دارونما برای پیشگیری از کشیدگی پوست مؤثرتر است.
بنا به اظهار محققان این روغن می‎تواند شدت کشیدگی پوست را در طول بارداری کاهش دهد و از تشکیل علایم جدید پیشگیری کرده و پیشرفت علایم موجود را متوقف کند.

عوارض جانبی و ریسک‌ها
مردمی که از روغن‎های ضروری استفاده می‎کنند ممکن است دچار تحریک پوستی یا واکنش‎های آلرژیک شوند، زیرا این موارد شایع‎ترین عوارض جانبی روغن‎های ضروری محسوب می‎شوند. مردم در صورت بروز راش یا سرخی در پوست باید مصرف روغن ضروری را متوقف کرده و در صورت تداوم علایم به پزشک مراجعه کنند.
مردم در هنگام استفاده از روغن‎ مرکبات باید مراقب باشند زیرا این روغن‏‌ها می‎توانند در فاصلۀ 24 ساعت پس از مصرف پوست را در برابر نور آفتاب حساس‌تر ‎کنند، که خود این موضوع باعث افزایش خطر آفتاب سوختگی می‎شود.
به مردم توصیه می‎شود که پیش از مصرف روغن ضروری با پزشک مشورت کنند، به ویژه اگر آنها از داروهای دیگر یا داروهای موضعی استفاده می‎کنند.

استفاده در دورۀ بارداری
کشیدگی پوست در دورۀ بارداری بسیار شایع است، و بسیاری از زنان باردار مایلند تا روش‌هایی طبیعی برای پیشگیری از یا درمان آن بیابند.
این موضوع مشخص نیست که استفاده موضعی از روغن‎های ضروری برای استفاده در دورۀ بارداری ایمن است یا خیر. زنان باردار یا شیرده باید از مصرف روغن‎های ضروری برای پوست اجتناب کنند مگر اینکه این موضوع به تصریح از سوی پزشک تجویز شده باشد.

درمان پزشکی برای کشیدگی پوست
مردم دچار اشکال شدید کشیدگی پوست که در مورد روغن‎های ضروری دچار آلرژی هستند می‎توانند از درمان‌‏های پزشکی شامل موارد زیر استفاده کنند:
• کرم رتینوئید
• درمان‎های لیزر
• میکرودرمابراسیون

پیام همراه
کشیدگی‎های پوست یک اختلال جدی پزشکی محسوب نمی‎شوند، اما برخی از مردم به دلایل بهداشتی مایلند تا آنها رفع گردند.
اغلب موارد کشیدگی پوست به طور کامل از بین نمی‏رود اما استفاده از روغن‌های ضروریی می‎توان نمای ظاهری آنها را به حداقل رساند. اگر روغن‎های مزبور کارآیی نداشته یا با تحریک پوست همراه باشند، درمان‎های دیگری به واسطۀ پزشکان یا متخصصان پوست در دسترس است.
در بسیاری از موارد، کشیدگی پوست بدون هر گونه درمان خاصی به مرور زمان و خود به خود رنگ می‎بازد./

Source:
What essential oils are good for preventing stretch marks?
Last reviewed Tue 24 April 2018
By Jayne Leonard
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط افسردگی و دیابت بارداری دوسویه است

فشار خون زنان پیش از بارداری جنسیت فرزند را پیش‌بینی می‌کند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.