دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ریزش مو در زنان - علل تنک شدن مو و راه‎حل‎ها

ریزش مو، ریزش مو در زنان، آلوپسی آریتا، آلوپسی اندروژنیک، سندرم تخمدان پلی‎کیستیتک، ژنتیک، تغییرات هورمونی، یائسگی، بارداری، زایمان، قرص گنترل بارداری، مشکلات تیروئید، FDA، مینوکسیدیل (روگین)، لیزر کم‌توان، داروی کورتیکوستروئیدی

ریزش مو مشکلی صرفاً مردانه نیست چه کوتاه مدت باشد و چه درازمدت، ریزش مو در زنان روندی مشابه مردان دارد.

مقالات پوست / درماتولوژی

• دکتر استفانی اس. گاردنر
 ترجمه هستی فراست‌فر

موی شما چیزهای زیادی در مورد شما می‎گوید. دراز، کوتاه، مجعد یا براق، برای اغلب زنان مو چیزی بیش از توده‎ای فیبر است. مو نوعی بیان سبک و شخصیت زنان است. اما وقتی مو شروع به ریزش می‎کند واقعاً می‎تواند باعث از کوره در رفتن زنان گردد.

ریزش مو مشکلی صرفاً مردانه نیست
چه کوتاه مدت باشد و چه درازمدت، ریزش مو در زنان روندی مشابه مردان دارد. مو ممکن است در کُل تُنک شود یا در فرق سر کاهش یاید. حتی این امکان وجود دارد که در فرق سر مو دچار ریزش شود و نقطه‎ای سفید رنگ به جا بماند. چیزی که زنان به ندرت دچارش می‎شوند ریزش مو در ناحیۀ پیشانی و جلو سر است.

مو چطور رشد می‎کند؟
جمجمۀ شما محل استقرار حدود 100.000 تار مو است. هر یک از این تار موها چرخۀ زندگی خاص خود را دارد. یک فولیکول یک تار موی منفرد تولید می‎کند که دارای رشدی به میزان حدود 1.2 سانتی‎متر در ماه است. این تار مو در حدود 2 تا 6 سال سر جای خود آویزان باقی می‎ماند و سپس به مدت یک ماه متوقف می‎شود. وقتی چرخۀ بعدی رشد مو آغاز می‎شود تار موی مزبور دچار ریزش می‎گردد. در هر برهۀ زمانی اغلب موهای شما در مرحلۀ رشد قرار دارند.

چه مقدار ریزش مو طبیعی است؟
اغلب مردم روزانه 50 تا 100 تار مویشان دچار ریزش می‎شود. از دیدن چند تار مو در میان دندانه‌های برس یا شانۀ خود نگران نشوید. اما اگر مو به صورت توده‎‌وار ریزش می‎کند یا اگر متوجه تنک و نازک شدن آن در گذر زمان می‎شوید، زمان مراجعه به دکتر فرا رسیده است.

چرا مو دچار ریزش می‎شود؟
دلیل منفردی برای این موضوع وجود ندارد. محرک‎های ریزش مو شامل طیفی از اختلالات پزشکی - در حدود 30 سالگی - تا استرس و عوامل مربوط به سبک زندگی مثل نوع تغذیه را شامل می‎شود. البته ژن‎ها نیز در این مورد نقش دارند. گاهی از اوقات برای پزشک امکان یافتن یک علت خاص برای ریزش مو وجود ندارد. به عنوان نقطۀ شروع، کارشناسان ریزش مو پیشنهاد می‎کنند که شما مشکلات تیروئیدی و عدم تعادل هورمونی را مورد بررسی قرار دهید. در اغلب موارد در صورت رفع مشکل مو مجدداً رشد خود را از سر می‎گیرد.

آیا امکان اندازه‎گیری ریزش مو وجود دارد؟
جواب مثبت است. دکترها در این مورد از مقیاس ساوین استفاده می‎کنند. این مقیاس طیفی از تراکم موی نرمال تا طاسی فرق سر را که نادر است، شامل می‎شود. مقیاس مزبور کمک می‌کند تا الگوهای طاسی زنانه مستند شود، وضعیتی که ممکن است پزشک زیر عنوان آلوپسی اندروژنیک از آن نام ببرد. احتمالاً زنان این اصطلاح را به عنوان الگوی طاسی مردانه می‎شناسند، اما فقط در سطح ایالات متحد آمریکا این اختلال دامنگیر حدود 30 میلیون زن است. کارشناسان بر این باورند که ژن‎ها و سالخوردگی در این مورد نقش دارند، و در کنار آنها تغییرات هورمونی مربوط به یائسگی مطرح است. موی زنان ممکن است در کل دچار کاهش شود و بیشترین میزان کاهش در ناحیۀ مرکز سر اتفاق می‎افتد.

محرک‏‌های ریزش مو: مشکلات تیروئید
غدۀ پروانه شکل جلو گردن شما موادی شیمیایی ترشح می‎کند که بدن را در تک و پو نگه می‎دارد. اگر این غده به میزان بیش از حد یا کمتر از میزان مورد نیاز هورمون ترشح کند، احتمال مواجهه با مشکل برای چرخۀ رشد مو وجود خواهد داشت. اما تنک شدن مو به ندرت تنها نشانۀ مشکلات تیروئیدی محسوب می‎شود. شما ممکن است دچار کاهش یا افزایش وزن شوید، نسبت به گرما یا سرما حساس گردید، و یا پی ببرید که ضربان قلب شما دچار تغییراتی شده است.

محرک‌های ریزش مو: سندرم تخمدان پلی‎کیستیک
اگر زنان دچار سندرم تخمدان پلی‎کیستیک (PCOS) باشید هورمون‎ها به طور مداوم در معرض تهدید قرار دارند. بدن شما به عنوان یک زن بیش از میزان مورد نیاز هورمون‌های مردانه یا اندروژن تولید خواهد کرد. این وضعیت می‎تواند باعث رشد اضافی مو در صورت و بدن زنان شود در حالی که همزمان موی زنان در ناحیۀ سر تنک می‎شود. PCOS در عین حال می‎تواند به مشکلات تخمک‎گذاری، آکنه، و افزایش وزن منجر گردد. اما در برخی مواقع تنک شدن مو تنها نشانۀ آشکار اختلال مورد بحث محسوب می‎شود.

محرک‎های ریزش مو: آلوپسی آریتا
آلوپسی آریتا باعث می‎شود تا مو در سطحی وسیع دچار ریزش شود. مقصر در این مورد سیستم ایمنی بدن است که به خطا فولیکول‎های سالم مو را مورد حمله قرار می‎دهد. این از دست دادن مو ممکن است در طول 6 ماه تا 1 سال برطرف شود. برخی از مردم دچار ریزش مو در کل سر و بدن خود می‎شوند اما این مورد نادری است.

محرک‎های ریزش مو: کرم حلقوی
وقتی قارچ موسوم به کرم حلقوی به جمجمۀ شما آسیب می‌زند محرک الگوی خاصی از ریزش مو می‎شود که با خارش و لکه‎های طاس شدۀ مدور همراه است. این نواحی در عین حال ممکن است قرمز رنگ شوند و پوسته بدهند. کرم حلوی با استفاده از داروهای ضد قارچ درمان می‎شود. کرم حلقوی به آسانی از طریق تماس مستقیم منتقل می‎شود بنابراین شما در جستجوی نشانه‎ها باید افراد دیگر خانواده را نیز مورد بررسی قرار دهید.

محرک‎های ریزش مو: زایمان
زنان ممکن است متوجه شوند که موهای آنان در طول بارداری پرتر به نظر می‎رسد. علت آن است که مقادیر بالای هورمون مانع از ریزش بقیۀ مو می‎شود. اما پس از تولد بچه، هورمون‎ها به سطح نرمال برمی‎گردند و تار موهای مورد اشاره به سرعت ریزش می‎کنند. امکان از دست دادن مقدار زیادی از مو در یک زمان وجود دارد. احتمال دارد که برای برگشت میزان مو به وضعیت نرمال به 2 سال وقت نیاز باشد.

محرک‎های ریزش مو: قرص پیشگیری از بارداری
هورمون‎های سرکوب کنندۀ تخمک‎گذاری در زنان در عین حال می‌توانند باعث تنک شدن موی آنان شوند. احتمال زیادی دارد که شما دارای تاریخچۀ خانوادگی ریزش مو باشید. این ممکن است هنگامی اتفاق بیفتد که شما مصرف قرص را متوقف می‎کنید. دیگر داروهای مرتبط به ریزش مو شامل داروهای رقیق کنندۀ خون و داروهای مورد استفاده برای درمان فشار خون بالا، بیماری قلبی، ارتریت و افسردگی است.

محرک‎های ریزش مو: رژیم غذایی کراش
شما ممکن است با استفاده از یک رژیم غذایی سفت و سخت وزن بیشتری از دست دهید. و اگر شما در این مسیر چند کیلو وزن کم کنید در عین حال ممکن است که مقداری از موی خود را نیز در طول چند ماه از دست بدهید. چندان نگران نباشید - وقتی شما رژیم غذایی سالم خود را از سر بگیرید موهای از دست رفته بازخواهند گشت. در صورتی که میزان زیادی ویتامین A مصرف می‎کنید و دچار کمبود مصرف پروتئین هستید خود را برای ریزش مقداری از موهایتان آماده کنید.

محرک‎های ریزش مو: حالت‎های سفت در سبک مو
افسانه نیست: گیس درست کردن یا دم اسبی کردن موها می‎تواند باعث تحریک جمجمه شده و سبب ریزش مو گردد. همین موضوع در مورد استفاده از گیره‌های تنگ مصداق دارد. باید اجازه دهید مو راحت باشد و آنگاه مو رشد نرمال خود را از سر خواهد گرفت. زنان باید بدانند که استفادۀ درازمدت از برخی سبک‌های مو می‎تواند به جراحت جمجمه و ریزش دایمی مو منجر شود.

محرک‎های ریزش مو: درمان سرطان
شیمی درمانی و اشعه درمانی، یعنی دو مورد از پرکاربردترین درمان‎های مورد استفاده برای سرطان می‎توانند در ریزش مو نقش بازی کنند. آنها در روند کشتن سلول‎های سرطانی سلول‎های فولیکول مو را نیز از بین می‎برند و می‎تواند نقشی چشمگیر در ریزش مو بازی کنند. اما این آسیب تقریباً در تمامی موارد کوتاه مدت است. به طور معمول پس از پایان درمان و توقف آن رشد مو به حالت نرمال برمی‎گردد.

محرک‎های ریزش مو: استرس بیش از حد
استرس فیزیکی یا عاطفی بیش ار حد می‎تواند سبب ریزش ناگهانی مقدار قابل توجهی از موی زنان شود. مثال‌هایی در این مورد شامل موارد زیر است:
• بیماری شدید یا جراحی عمده
• ترومای شامل از دست دادن خون
• دیسترس عاطفی شدید
این فرآیند ممکن است 6 تا 8 ماه ادامه پیدا کند.

درمان ریزش مو: دارو
مینوکسیدیل (روگین) از سوی FDA برای درمان الگوی ریزش موی زنانه مورد تأیید قرار گرفته است. این دارو می‎تواند ریزش مو را در اکثر زنان کند کرده یا متوقف کند و نیز می‎تواند به رشد مجدد مو کمـــک کند. اما فواید این دارو در صورت قطع مصرف آن از بین می‎رود. داروهای کورتیکوستروئیدی می‎توانند در مورد رشد مجدد مو در زنان دچار آلوپسی آریتا مفید باشند. و اگر علت ریزش مو وجود یک اختلال پزشکی یا ضعف تغذیه باشد، در صورت تحت کنترل قرار گرفتن این علل موی شما رشد مجدد خود را باید از سر بگیرد.

درمان ریزش مو: لیزر
دستگاه‎های ساطع کنندۀ نور لیزر کم انرژی می‎تواننـد به رشد موهای تازه کمک کنند. این تکنولوژی در بسیاری از کلینیک‎ها در دسترس است. برخی از این روش‌ها هم در مورد مردان و هم در مورد زنان مورد تأیید هستند، و مطالعات کارآیی آنها را نشان داده‎اند. اما برای مشاهدۀ نتایج به گذشت 2 تا 4 ماه زمان نیاز است. این را نیز به خاطر داشته باشید: سیستم نظارتی سختگیرانۀ FDA در مورد دستگاه‎ها به اندازۀ داروها نیست. ایمنی درازمدت این روش‎ها و عوارض جانبی آنها هنوز شناخته شده محسوب نمی‎شوند.

پیوند مو در زنان
این اقدام پزشکی شامل انتقال مو از نواحی پرپشت به نواحی کم‌پشت سر است. مشکل در اینجاست که الگوی طاسی زنانه سبب تنک شدن مو در تمامی قسمت‌ها می‎شود، بنابراین نواحی اهدا کنندۀ مناسب ممکن است محدود باشد. این روش هنگامی بیشتر کارآیی دارد که زنان دچار الگوی طاسی مردانه باشند یا ریزش مو در آنان بر اثر جراحت صورت گرفته باشد.

دستگاه‎ها و فرآوردها‌ی ریزش مو

یک جستجوی سریع در اینترنت زنان را با ده‎ها محصول طراحی شده برای توقف ریزش مو یا رشد مجدد آن آشنا خواهد کرد. بدبختانه هیچ راهی برای مستند کردن عکس‌های "پیش از" و "پس از" استفاده نیست. برای اطمینان از کارآیی یک محصول موضوع را بر مبنای زیر بررسی کنید:

• مشورت با متخصص پوست و مو

• توصیه‎های ارائه شده از سوی بخش دستگاه‌های پزشکی FDA


Source:
Women's Hair Loss: Thinning Hair Causes and Solutions
Reviewed by Stephanie S. Gardner, MD on November 13, 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.