دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

خارش ریش - علل، و مداوا

خارش ریش، درماتیت سبورئیک، اختلال زیربنایی، نظافت، بهداشت، شستشوی صورت، روغن‎ جوجوبا یا ارگان، موپیروسین (باکتروبان)، با عفونت‎های باکتریایی،  کرم‎های ضد قارچ، کرم‎های کورتیکوستروئیدی، هیدروکورتیزون، کلوبوتازول (کورمکس)، دوزنید (دزونات) ، اگزمای سبورئیک، کتونازول (نیزورال)،   اسید گلیکولیک (نیو - استراتا)، ایتراکونازول یا تربینافین

برخی از علل خارش ریش موارد کوچکی هستند؛ در حالی که موارد دیگر می‎توانند جدی‎تر بوده و نیازمند درمان باشند.

مقالات پوست / درماتولوژی

• بتانی کدمن، سینتیا کاب
• ترجمه محمدقاسم رافعی

خارش ریش می‎تواند نامطبوع و ناراحت کننده باشد. این خارش در هر زمانی ممکن است ایجاد شود، چه ریش در مراحل اولیۀ رشد قرار داشته و چه زمانی که بلند شده باشد. احساس خارش طیفی از خفیف تا شدید را شامل می‎شود - ممکن است بتوان آن را نادیده گرفت و به حال خود رها کرد تا تخفیف پیدا کند یا ممکن است خارش مزبور چنان آزار دهنده شود که نیاز به مداخلۀ درمانی پیدا کند.

مطالب این مقاله:
• 7 مداوا برای خارش ریش
• علت خارش ریش
• پیام همراه

هفت مداوا برای خارش ریش
از آنجا که خارش ریش یک عارضۀ شایع است راه‎های متعددی نیز برای مقابله و مدارا با آن در دسترس است. برخی روش‎های درمان خارش ریش تغییرات ساده‎ای در بهداشت یا نظافت روزانه را شامل می‌شوند.
به هر حال، اگر خارش ریش ناشی از یک اختلال زیربنایی پزشکی باشد، دکتر ممکن است برخی داروها یا آنتی‎بیوتیک‎ها را برای مداوای اختلال مزبور توصیه کند.
در زیر برخی روش‌های رایج برای تخفیف خارش ریش توضیح داده شده است.

1. تمیز نگه داشتن صورت
شستشوی منظم ریش و صـورت از تجمع باکتری‎ها و مواد کثیف پیشگیری می‎کند. این کار در عین حال باعث ایجاد اطمینان در این مورد می‎شود که پوست بیش از حد حالت روغنی پیدا نمی‏کند. ریش را باید هر روزه با استفاده از آب گرم و صابون یا مادۀ پاک کننده شستشو داد.

2. دوش گرفتن یا حمام کردن منظم
افراد دارای ریش باید هر روز یا حداکثر یک روز در میان دوش بگیرند یا حمام کنند. آنها نباید از آب داغ استفاده کنند و نباید به مدت طولانی در حمام یا زیر دوش باقی بمانند.

3. تهویۀ ریش
تهویۀ موی ریش آن را نرم‎تر و نسبت به تحریک پوستی کمتر آسیب پذیر می‎کند. استفاده از روغن‎های جوجوبا یا ارگان می‎تواند سبب تهویۀ ریش شود.

4. اجتناب از مواد شیمیایی
هنگام اصلاح یا مرتب کردن ریش از فوم، شوینده یا لوسیون‎های حاوی مواد شیمیایی قوی اجتناب کنید. به جای اینها از جایگزین‎های طبیعی استفاده نمایید.

5. اجازه دهید ریش رشد کند
هنگام رشد ریش به شکلی اصلاح کنید که مو بتواند ورای فولیکول رشد کند. این کار خطر تحریک و آسیب دیدگی فولیکول را کاهش می‎دهد.

6. دارو
اگر علت خارش ریش وجود یک اختلال زیربنای پوست است دکتر می‎تواند داروهایی را برای رفع این مشکل تجویز کند.
داروهای رایج در این مورد شامل موارد زیر است:
پماد یا کرم حاوی اسید لاکتیک یا اوره. این مواد به درمان خشکی پوست کمک می‎کنند.
• موپیروسین (باکتروبان) برای مقابله با عفونت‎های باکتریایی.
• کرم‎های ضد قارچ برای درمان عفونت‎های قارچی
• کرم‎های کورتیکوستروئیدی در صورتی که علت خارس غیر عفونی باشد.
• هیدروکورتیزون، کلوبوتازول (کورمکس)، یا دوزنید (دزونات) را می‎توان برای درمان اگزمای سبورئیک یا در صورت غیر عفونی بودن التهاب تجویز کرد.
• کتونازول (نیزورال) اگر علت اگزمای سبورئیک عفونت قارچی باشد.
• اسید گلیکولیک (نیو - استراتا) برای درمان پسودوفولیکولیت باربا.
• درمان موضعی ضد قارچی برای مداوای موارد تاینیا باربا. داروهای ضد قارچ خوراکی مثل ایتراکونازول یا تربینافین نیز مفید است.

7. جراحی و اقدامات پزشکی
در صورت وجود احتمال مزمن شدن خارش و بروز موارد مکرر عفونت و التهاب دکتر ممکن است برای خارج کردن مو استفاده از لیزر را در دستور کار قرار دهد.
به صورت جایگزین دکتر ممکن است انجام عمل جراحی برای تخلیۀ جوش یا دمل را توصیه کند. دمل‏‌ها که به عنوان آبسه‌های پوست نیز شناخته می‎شوند، خوشه‎هایی از جوش هستند که می‎توانند باعث ایجاد عفونت‎های مهاجم شوند.
درمان فوتودینامیک (نور) نیز یکی از گزینه‎های درمانی است. این درمان می‏‌تواند در مقابله با عفونت و التهاب فولیکول‎های مو مؤثر باشد.

چرا ریش دچار خارش می‎شود؟
برخی از علل خارش ریش موارد کوچکی هستند؛ در حالی که موارد دیگر می‎توانند جدی‎تر بوده و نیازمند درمان باشند. شایع‎ترین علل خارش ریش عبارتند از:

رشد موی صورت
بسته به راه‎های رشد مو و فولیکول، فرآیند رشد ریش می‎تواند سبب بروز خارش شود.
وقتی فردی صورتش را اصلاح می‎کند، لبه‎های تیز مو درون فولیکول باقی می‎ماند. وقتی مو رشد می‎کند، این لبۀ تیز مو می‏تواند فولیکول را بخراشد و سبب ایجاد خارش گردد.
اگر فردی منظماً در زمان آغاز رشد ریش آن را اصلاح کند این کار می‎تواند سبب تحریک گستردۀ فولیکول‎ها شود، که می‎تواند سبب ایجاد ناراحتی یا خارش قابل ملاحظه‌ای شود.

خشکی پوست
مردم به دلایل مختلف دچار خشکی پوست می‎شوند و این خشکی می‎تواند واکنشی در برابر موارد زیر باشد:
• صابون‌ها یا مواد مخصوص مراقبت از پوست
• آب بیش از حد گرم
• تغییرات آب و هوا
• فقدان تولید روغن در پوست
اختلالی موسوم به ایکتیوز سبب تراکم پوست و لایه برداشتن آن می‎شود. 20 نوع مختلف از این اختلال وجود دارد.
معمولاً مردمی دچار این اختلال می‎شوند که حامل ژن خطایی هستند که از والدین به ارث می‎برند. استفاده از امولینت‎ها یا مرطوب کنندۀ پوست و برس کشیدن مو باعث از بین رفتن لایه‎ها و کمک به مدیریت ایکتیوز می‎شود.
پسوریازیس و اگزما دیگر اختلالات پوستی هستند که سبب خشکی شدید پوست می‎شوند. هر دوی این بیماری‎ها می‎توانند به خارش ریش منجر شوند.

موی درون‌رشد
وقتی موی اصلاح شده به سمت داخل پوست رشد کند و به درون فولیکول برگردد این وضعیت موی درون‌رشد نامیده می‎شود.
نتیجۀ این وضعیت می‎تواند بروز التهاب فولیکول و خارش باشد. موهای درون‎رشد معمولاً به صورت توده‎هایی قرمز رنگ ظاهر می‎شوند که می‎توانند خارش‎دار و دردناک باشند.

اگزمای سبورئیک
این نوع اگزما معولاً زیر عنوان درماتـیت سبورئیک نیز مورد اشاره قرار می‎گیرد. این اختلال می‎تواند سبب قرمز و ورقه ورقه شدن پوست شود. در برخی موارد لایه‎های زرد، و شبه روغنی بروز می‎کنند. وقتی اگزمای سبورئیک در ناحیۀ جمجمه باشد به طور معمول زیر عنوان شوره شناخته می‎شود.
این وضعیت ممکن است روی پوست صورت فرد ظاهر شود و مردم دارای پوست روغنی معمولاً در این مورد آسیب پذیر هستند.

فولیکولیت
فولیکولیت توصیف‌گر التهاب فولیکول مو است. اگر این وضعیت در صورت بروز کند می‏تواند به خارش ریش منجر گردد.
انگل‌‏ها، باکتری‎ها، قارچ‎ها و موهای درون‎رشد همگی می‎توانند سبب التهاب شوند. فولیکولیت اغلب اوقات جلب توجه می‏کند زیرا فولیکول‌های ناحیۀ ریش قرمز رنگ هستند و می‎توانند ایجاد زخم کرده و دردناک باشند. امکان بروز تاول نیز وجود دارد.

پسودوفولیکولیت باربا
وقتی ریش رشد می‎کند امکان لغزش و ورود آن به فولیکول مو وجود دارد یا ممکن است به عقب برگردد و به سمت داخل پوست رشدش را ادامه دهد. این وضعیت پسودوفولیکولیت باربا نامیده می‎شود.
این اختلال سبب ایجاد التهاب فولیکول می‎شود که به نوبۀ خود ممکن است باعث خارش، و دردناک شدن استفاده از ریش ‎تراش شود. تاول‌های چرکی ممکن است بروز کنند. خلاف فولیکولیت پسودوفولیکولیت باربا سبب بروز عفونت نمی‎شود.

تاینیا باربا
تاینیا باربا توسط یک قارچ ایجاد می‎شود. این اختلال می‎تواند سبب قرمزی، لایه برداشتن و التهاب شود و نیز باعث ایجاد خارش گردد. گونه‎ها، چانه، و دهان بیشترین آسیب را از این اختلال متحمل می‎شوند.

پیام همراه
خارش ریش بسیار شایع است، به ویژه وقتی فردی برای اولین بار ریش خود را بلند می‏کند.
تمیز نگه داشتن ریش و اجازه دادن به مو برای رشد پیش از اصلاح می‎توانند میزان خارش را به حداقل برساند.
اگر خارش بر اثر عفونت یا یک مشکل زیربنایی ایجاد شده باشد شناسایی علت و استفاده از درمان متناسب برای پیشگیری از صدمۀ بیشتر به پوست و فولیکول‎های آن ضروری است./

Source:
What are some itchy beard remedies?
Last reviewed Fri 23 February 2018
By Bethany Cadman
Reviewed by Cynthia Cobb, APRN

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تفاوت خطر مرگ بر اثر فیبریلاسیون دهلیزی در زنان و مردان

آیا مکمل‌های جنسی مردان ایمن هستند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.