دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

بوتاکس برای مو - کاربرد، خطرات، و دیگر گزینه‌های درمانی

بوتاکس، سم بوتولینونم، بوتاکس یرای مو، بوتاکس مو، فرمالدئید، بایفورمیل، فرمالین، متیلن گلیکول، فر دهنده‎های فلزی، صاف کننده‎های مو، سشوار

شایعاتی در مورد تقویت رشد مو توسط تزریق‌های بوتاکس جمجمه وجود دارد، اما این شایعات به اثبات نرسیده‌اند

مقالات پوست / درماتولوژی

• راچل نل، سینتیا کاب
• ترجمه هستی فراست‎فر

بوتاکس ترکیبی است که از سم بوتولینوم به دست می‎آید، ماده‎ای که به عنوان علت فلج عضلانی شناخته می‎شود.
اگرچه سم بوتولینوم در مقادیر بالا می‎تواند مسموم کننده باشد، دکترها از این سم در مقادیر اندک برای مقاصد مفید مختلفی استفاده می‎کنند. این استفاده شامل کاهش تعریق، سردردهای میگرنی، تنبلی چشم (چشم تنبل) و مشکلات بلع و همچنین عمل‌‏های زیبایی است.

مطالب این مقاله:
• بوتاکس مو چیست؟
• بوتاکس مو چگونه کار می‎کند؟
• خطرات و ملاحظات
• دیگر گزینه‎های درمانی
• دورنما

بوتاکس مو چیست؟
بوتاکس برای استفاده در ایجاد زیبایی بیشتر برای مو تبلیغ شده است. دو نوع درمان بوتاکس وجود دارد.
اولی بوتاکس برای مو است که اصلاً حاوی بوتاکس نیست. در عوض این یک اپلیکیشن موضعی است که برای "پر کردن" موهای آسیب دیده طراحی شده که باعث می‎شود مو سالم‎تر و خوش‌نماتر به نظر برسد.
اپلیکیشن دوم حاوی بوتاکسی است که داخل جمجمه تزریق می‎شود. این نوعی کاربرد غیر متعارف مخصوص بوتاکس است، که بدین معنی است که این نوع استفاده از آن توسط FDA مورد تأیید قرار نگرفته است.
بوتاکس یکی از چـند گزینۀ درمانی در دسترس برای مردمی است که مایلند نمای ظاهری موی خود را تقویت کنند. درک اینکه این درمان‎ها چطور کار می‎کنند می‎تواند به فرد کمک کند تا در مورد مفید بودن آنها تصمیم بگیرد

چه کسی باید از بوتاکس برای مو استفاده کند؟
اپلیکیشن‌های موضعی فرآورده‎های بوتاکس برای مو معمولاً برای افرادی تجویز می‎شود که دارای موهای شکننده، آسیب دیده یا مجعد هستند. مردمی که موهایشان توسط حالت دهنده‌های گرمایشی مثل سشوار یا چیزهایی مثل رنگ مو آسیب دیده است نیز می‎توانند از درمان‎های نرم و قوی کنندۀ مو سود ببرند.
تزریق‌های بوتاکس در جمجمه برای مردمی به بازار آمده است که دچار تعریق بیش از حد هستند زیرا تعریق می‎تواند باعث شود که مو به سرعت حالت رشته رشته پیدا کند و کثیف به نظر برسد.
مردمی که از این تزریق‎ها می‎گیرند ممکن است بتوانند فاصلۀ بیشتری میان دوره‎های شستشوی موها ایجاد کنند. شایعاتی در مورد تقویت رشد مو توسط تزریق‌های بوتاکس جمجمه وجود دارد، اما این شایعات به اثبات نرسیده‌اند.

بوتاکس مو چطور کار می‎کند؟
ایدۀ بوتاکس برای مو از این نظریه می‌آید که درمان‌های موضعی می‎توانند بخش‌های آسیب دیدۀ مو را پر کنند و این سبب نرم‎تر و سالم‌تر به نظر رسیدن مو می‎شود. همین نظریه در مورد بوتاکس تزریق شده در صورت برای کاهش میزان نمای ظاهری خطوط و چین و چروک مصداق دارد.
برخی از فرآورده‎هایی که به نام بوتاکس مو به بازار آمده‎اند محصول اورآل هستند. این محصول حاول ترکیبی است که کمپانی "اینترا-سیکلین" می‎نامد که به قصد نرم و قطور کردن مو طراحی شده است.
دیگر کمپانی‎ها و سالن‌های مو ترکیبی از محصولاتی مثل انواع ویتامین، روغن‌های ضروری و کلاين را به عنوان بوتاکس مو به بازار آورده‎اند.
وقتی بوتاکس به داخل جمجمه تزریق می‎شود، کارکرد اککرین یا غدد تعریق را کاهش می‎دهد.
تزریق‌های بوتاکس می‎تواند باعث کم شدن میزان جعد مو شود و این امکان را فراهم می‌کند که بتوان فاصلۀ میان شستشوهای مو را کاهش داد. یکی از نام‎های مستعار این رویکرد نسبت به بوتاکس برای مو "بلوتاکس" است زیرا می‎گویند که این تزریق‎ها عمر انبوه‌نمایی مو را افزایش می‎دهد.

خطرات و ملاحظات
در حالی که بوتاکس موضعی برای تزریق‌های مو به قصد قدت بخشیدن به مو و بهبود نمای ظاهری آن انجام می‎شود گاهی از اوقات نتیجه برعکس از آب درمی‎آید.
بسیاری از متخصصان مو استفاده از این درمان‎ها را بیش از 3 تا 4 بار در سال توصیه نمی‎کنند. در غیر این صورت شکنندگی مو، باریک شدن مو و بی‎حالتی در آن ایجاد می‌شود.
در عین حال این احتمال وجود دارد که این درمان‎ها کارآیِی نداشته باشند و باید توجه داشت که درمان‎های مزبور بسیار پرهزینه هستند.
تزریق‌های بوتاکس به داخل جمجمه ممکن است راه حل کوتاه مدتی برای موهای خشک یا روغنی باشد. در نهایت بدن بوتاکس را به داخل سیستم جذب می‎کند که این بدان معنی است که فرد می‎تواند پس از تزریق اولیۀ بوتاکس تا 2 یا 3 ماه شاهد تأثیری کمتر از میزان مورد نظر باشد.
همانند همۀ درمان‎های موضعی تزریق‎های بوتاکس ممکن است گران قیمت باشد. برخی از درمان‎ها ممکن است بیش از 1000 دلار هزینه روی دست فرد بگذارد.

دیگر گزینه‎های درمانی
کارشناسان زیبایی درمان‎های کراتین را در مورد مو همانند بوتاکس تلقی می‎کنند. این درمان‎ها شامل استفاده از یک محلول مخصوص برای مو با هدف نرم و قوی کردن آن است. برخی از ترکیبات شامل کراتین و آمینو اسید است.
به هر جهت برخی درمان‎های کراتین مورد تحقیق قرار گرفته‎اند زیرا حاوی ترکیباتی مثل متیلن گلیکول یا فرمالین هستند. اینها مواد نگهدارنده‏ای هستند که در صورت گرما دادن ترکیبات فرمالدئید می‎شوند.
فرمالدئید به عنوان یک عامل کارسینوژن شناخته می‎شود، که بدین معنی است که می‎تواند سرطان‎زا باشد. بنابراین، این درمان‎ها برای مردم مفید نیستند.
دیگر درمان‎های نرم کنندۀ کراتین مثل کراتین مایع و درمان کراتین ارگانیکس برزیلی نیز در سالن‎های مو در دسترسند. به جای فرمالین یا متیلن گلیکول، این درمان‎ها حاوی ترکیبی به نام بایفورمیل هستند.
اگرچه محققان بایفورمیل را هم‏‌اندازۀ فرمالدئید خطرناک تلقی نمی‌کنند، این ماده همچنان قادر است تا پوست، چشم‌ها و سیستم تنفسی را به میزان قابل توجهی تحریک کند.
مردم همچنین می‎توانند محصولات کراتین و ضد خشکی مو را در فروشگاه‎های لوازم آرایشی خریداری کنند. مثال‌هایی در این مورد شامل سیستم نرم کنندۀ سوپرسیلک و سزان پرفکت فینیش است.
به جای خریداری این داروها فرد می‎تواند از فواید چند تغییر سبک زندگی استفاده کند که می‎توانند موها را سالم‌تر و قوی‌تر کنند. این تغییرات شامل موارد زیر است:
• کاهش تعداد حالت دهنده‌های مو مثل فر دهنده‎های فلزی، صاف کننده‎های مو و سشوار. اینها می‎توانند مو را تضعیف کرده و آن را در برابر شکنندگی آسیب‌پذیرتر کنند.
• کاهش میزان استرس. استرس می‎تواند بر پوست و مو تأثیر منفی بگذارد. استرس باعث می‎شود تا بدن میزان بیشتری هورمون‌های استرس ترشح کند، که این می‌تواند در موارد شدید به ریزش مو منجر شود.
• خوردن غذاهای سالم شامل طیف گسترده‎ای از میوه‎ها و سبزیجات.
برخی از مردم ممکن است مایل باشند که مکمل‌های ویتامینی و مواد معدنی را که به عنوان بهبود دهندۀ نما و حالت مو شناخته می‎شوند، مصرف کنند. این مکمل‌ها شامل بیوتن، آهن، سیلیکا، و زینک است. به هر جهت، دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند به طور قطعی مفید بودن این مکمل‎ها را اثبات کنند.
اغلب اوقات وقتی فرد این روش‎های خودیاری را در منزل انجام می‎دهد، ممکن است بهبودهایی را در وضعیت موی خود تجربه کند.

دورنما
اگرچه بوتاکس محصولی انقلابی در بسیاری از موارد نگرانی و اختلالات جلوه کرده است، هنوز به طور قطعی مفید بودن این ترکیب در ترمیم یا بهبود مو اثبات نشده است.
اگر کسی دجار صدمات عمیق مو یا ریزش مو است که با استفاده از فرآورده‌های غیر نسخه‎ای بهبود نمی‌یابند وی باید به پزشک متخصص مراجعه کند./

Source:
What is Botox for hair and what does it do?
Last reviewed Wed 20 December 2017
By Rachel Nall, RN, BSN, CCRN
Reviewed by Cynthia Cobb, APRN

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

منیزیم گلیسینات: کاربردها، فواید و عوارض جانبی

جایگزین‌های وایاگرا - قرص‌ها، داروهای گیاهی و دیگر درمان‌ها

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.