دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

درمان‌های ریزش مو در مردان: بهترین انتخاب‌ها

مقالات پوست / درماتولوژی

• جینا فلچر، تیموتی جی. لیگ
• ترجمة هستی فراست‌فر

بسیاری از مردان دچار ریزش مو می‌شوند. اگرچه الگوهای طاسی مردانه یا آلوپسی اندروژنیک سبب بیشتر موارد ریزش مو در مردان است، دلایل بسیاری برای ریزش مو در مردان وجود دارد.
بر مبنای نظر "انجمن ریزش موی آمریکا" تقریباً دو‌سوم مردان درجاتی از ریزش مو را تا سن 35 سالگی تجربه می‌کنند. در پنجاه سالگی در حدود 85 درصد مردان دچار ریزش و تُنک شدن مو می‌شوند.
در حالی که دلایل متعددی برای ریزش مو در مردان وجود دارد، گزینه‌های درمانی متعددی نیز برای مقابله با ریزش مو هست.
مطالب این مقالة:
- گزینه‌هایی برای پیشگیری و درمان
- علل طاسی در مردان
- مقابله با ریزش مو

گزینه‌هایی برای پیشگیری و درمان
پیشگیری اغلب اوقات بهترین راه برای درمان هر بیماری است. در برخی مواقع، بسته به علت دقیق ریزش مو، پیشگیری از آن یا دستکم کُند کردن روند ریزش مو، امکان‌پذیر است.
برخی از بهترین روش‌های پیشگیری در این مورد عبارتند از:
- تغذیة متعادل
- استفاده از شانه با دندانه‌های فاصله‌دارتر
- اجتناب از درمان‌های نامناسب و سبک‌های مو
- استفاده از دارو برای اجتناب از عوارض جانبی ریزش مو در صورت امکان
- اجتناب از کندن یا تاب دادن مو
این موضوع مهم است که به یاد داشته باشیم رعایت موازین پیشگیری همة انواع ریزش مو قادر به پیشگیری یا حتی کند کردن روند ریزش نیست. در این موارد، مردان باید با ریزش مو از طریق درمان‌های فعال مقابله کنند.
برخی از روش‌های مقابله با ریزش مو توسط مردان عبارتند از:

داروها
برخی داروهای کمک به پیشگیری از ریزش مو به صورت غیر نسخه‌ای در بازار وجود دارد. این داروها اکثراً به شکل کف یا فوم یا پمادهای موضعی دیگر هستند.
دو مورد از رایج‌ترین این داروها شامل مینوگزیدیل (روژن) و فیناسترید (پروپسیا) است.

مینوگزیدیل
مینوگزیدیل در ابتدا برای درمان فشار خون بالا توسعه داده شد. سازندگان این دارو پی بردند که عوارض جانبی آن شامل رشد موی ناخواسته و زیاد است. این اثر به کمپانی‌های دارویی این دلیل را به دست داد که آن را دارویی برای طاسی در مردان تلقی کنند.
روش دقیقی که به توسط آن مینوگزیدیل اثر می‌کند روشن نیست. به نظر می‌رسد این دارو باعث ازدیاد فولیکول مو می‌شود، که این سبب می‌گردد تا موی در حال رشد دارای رشتة ضخیم‌تری باشد.
به علاوه به نظر می‌رسد که مینوگزیدیل دورة رشد مو را طولانی‌تر می‌کند، که نتیجه‌اش موهای بلندتر و تعداد بیشتر تار مو است. مینوگزیدیل نشان داده است که وقتی به شکل کامل و درست مصرف شود ایمن و مؤثر است.

فیناسترید
فیناسترید برای درمان الگوهای طاسی مردانه که در ناحیة فرق سر و وسط جمجمه بروز می‌کنند استفاده می‌شود.
این دارو دارای چند هشدار مصرف است. داروی مزبور فقط باید توسط مردان بزرگسال مصرف گردد و از دسترس کودکان و زنان باردار یا شیرده دور باشد.
فیناسترید در ابتدا برای مقابله با سرطان پروستات تولید شد. این دارو از طریق کاهش مقدار یک هورمون به نام DHT در جمجمه کار می‌کند. به نظر می‌رسد هورمون DHT باعث نازک شدن فولیکول‌های مو در ناحیة جمجمه می‌شود، بنابراین با کاهش میزان این هورمون، رشد مجدد مو می‌تواند افزایش و ریزش مو کاهش یابد.
خلاف مینوگزیدیل داروی فیناسترید بر رشد مو در دیگر نقاط بدن تأثیر نمی‌گذارد.

درمان‌ها
درمان‌های ریزش مو اغلب اوقات شامل تلفیقی از دارودرمانی، پمادها، کرم‌ها و شامپوها است.
دیگر درمان‌ها شامل مشاوره با متخصص پوست و مو است. چند کمپانی در زمینة درمان مو برای مردان تخصص دارند. آنها معمولاً سرویس‌هایی را برای کمک به انتخاب بهترین دورة عمل درمانی و پیگیری درمان بر مبنای نیازهای خاص هر فرد ارائه می‌دهند.

جراحی
تنها جراحی در دسترس برای ریزش مو جراحی کاشت (پیوند) مو است.
پیوند مو برای مردان دچار الگوهای طاسی کارکرد دارد. پیوند مو شامل برداشتن فولیکول‌های مو از ناحیة پشت سر که نسبت به DHT مقاوم است، و جاگذاری آنها بر روری جمجمه انجام است.

شانه لیزری
شانه لیزری شکل جدیدتری از درمان ریزش مو است. ادعا می‌شود که این دستگاه‌ها با استفاده از نور متمرکز که فولکیول‌های مو را تحریک می‌کند، باعث رشد مو می‌شود.
این درمان نتایج مختلفی در پی داشته و ممکن است بهترین نتیجه را هنگامی داشته باشد که همراه دیگر روش‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

کلاه‌گیس و پاره‌ مو
در برخی موارد ممکن است ریزش مو دایمی یا طولانی مدت باشد. در موارد دیگر، ممکن است مردان ترجیح دهند که با ریزش موی خود به روش‌های غیر پزشکی برخورد کنند. کلاه‌گیس یا پاره‌مو راهی برای پنهان کردن ریزش مو است.
کلاه‌گیس‌ها و پاره‌موها در سال‌های اخیر به شکل فوق‌العاده‌ای پیشرفت کرده‌اند. در آمریکا اگر طاسی نتیجة یک اختلال پزشکی باشد، هزینة خرید گلاه گیس ممکن است از طرف بیمه پرداخت شود.

علل طاسی در مردان
مردان ممکن است به علل مختلف دچار طاسی یا ریزش مو شوند.
در حالی که علل بسیاری برای ریزش مو وجود دارد، محتمل‌ترین علت، ژنتیک است. درک این موضوع که ریزش مو علت ژنتیکی دارد یا به دلایل دیگر بروز کرده است می‌تواند در تصمیم‌گیری برای انتخاب بهترین راه درمان کمک کننده باشد.
الگوی طاسی مردانه یک اختلال ژنتیکی است و شایع‌ترین علت طاسی مردانه محسوب مي‌شود. این نوع طاسی ممکن است از دورة بلوغ شروع شود یا در دوره‌های بعدی زندگی توسعه پیدا کند. در اغلب موارد به تدریج و در الگوهای قابل پیش‌بینی بروز می‌کند، و به ناحیة شقیقه و جلو و فرق سر لطمه می‌زند.
در اغلب موارد مردان با یک الگوی نعل اسبی شکل از مو باقی می‌مانند. وراثت بر اینکه یک مرد با چه سرعتی، در چه سنی، و به چه میزان طاسی دچار می‌شود، تأثیر می‌گذارد.
مردان دچار الگوی طاسی موهایی را به ارث می‌برند که به DHT حساس هستند، و DHT هورمونی است که می‌تواند عمر فولیکول‌های مو را کوتاه کند.
برخی از دیگر علل شایع ریزش مو در مردان شامل موارد زیر است:
- عفونت‌های جمجمه: عفونت‌هایی مثل کرم حلقه‌ای می‌توانند به مو و پوست ناحیة جمجمه حمله کنند. وقتی چنین اتفاقی روی دهد نتیجه می‌تواند وصله‌های فلس‌مانند و ریزش مو باشد.
- تغییرات هورمونی. تغییرات و عدم تعادل هورمونی می‌تواند سبب ریزش موقت مو در مردان شود. در مورد مردان غدة تیروئید محتمل‌ترین علت ریزش مو بر اثر تغییرات هورمونی است.
- ریزش موی ناحیه‌ای. این نوع ریزش مو که به نام آلوپسی اریه‌تا نیز شناخته می‌شود، وقتی بروز می‌کند که سیستم ایمنی به فولیکول‌های مو حمله‌ور می‌شود. این حمله سبب ریزش موی ناگهانی و سریع می‌شود که وصله‌های صاف و اغلب گرد بر روی پوست باقی می‌گذارد.
- اختلالات پوستی. بیماری‌هایی نظیر پسوریازیس و لوپوس ممکن است در نواحی آسیب دیده سبب بروز ریزش موی دایمی شوند.
- اختلالات کندن مو. اختلال کندن مو سبب می‌شود مردم دچار یک اصرار و وسواس غیر قابل مقاومت در مورد کشیدن و کندن مو باشند. شخص، مو را از ناحیة جمجمه، ابروها یا دیگر قسمت‌های بدن بیرون می‌کشد.
- دارو. برخی از داروها ممکن است دارای عارضة جانبی ریزش مو باشند.
برخی از علل کمتر رایج ریزش مو شامل موارد زیر است:
- درمان با اشعه: اگر فردی در ناحیة نزدیک به جمجمه هر نوع اشعه درمانی بگیرد، این امکان هست که مو دچار ریزش شود و بعد به شکلی متفاوت از گذشته بروید.
- سبک‌های مو یا درمان‌ها. پوشاندن مو به شکلی که باعث بیش از حد کشیده شدن آن شود یا درمان آن با روغن‌ها و رنگ می‌تواند سبب ریزش موی دایمی شود.
- محرک‌های طبیعی. استرس یا ترومای شدید می‌تواند باعث ریزش مو شود. اغلب اوقات تُنُک شدن مو وقتی که فرد از زمان بروز حادثة محرک ریزش مو دور می‌شود کاهش می‌یابد.

مقابله با ریزش مو
همانند هر وضعیت دیگری که سبب دگرگونی ظاهر فرد می‌شود، مواجهه با ریزش مو از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است.
برخی از مردان ممکن است به عنوان بخشی از درمان در جستجوی سرویس‌های مشاوره باشند. برخی دیگر از آنها ممکن است سبک مویی را انتخاب کنند که ریزش مو را پنهان نگه می‌دارد، نظیر تراشیدن سر.
برخی از اوقات ممکن است ریزش مو تأثیری ویرانگر بر عزت نفس مرد بر جا بگذارد و به افسردگی و کاهش کیفیت زندگی منجر شود.
اگر مردی متوجه شود که کیفیت زندگی‌اش پس از آغاز ریزش مو دچار لطمه شده است، باید برای کمک گرفتن به متخصص مراجعه کند.

Source:
medicalnewstoday.com
Hair loss treatments for men: Best options
Written by Jenna Fletcher Reviewed by Timothy J. Legg, PMHNP-BC, GNP-BC, CARN-AP, MCHES
Last reviewed: Fri 21 April 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تفاوت خطر مرگ بر اثر فیبریلاسیون دهلیزی در زنان و مردان

آیا مکمل‌های جنسی مردان ایمن هستند؟

نظرات (2)

  1. علیرضا کورشی

مطلب خوبی است اما کاش در مورد قضیه اضراب و استرس و ارتباطشان با طاسی و ریزش مو بیشتر توضیح می‌داد. تشکر

  پیوست ها
 
  1. مهرناز رستگار

خوبی این سایت اینه که همه مطالبش با منبع و مأخذه. پایین هر خبر و مقاله منبه با ذکر تاریخ و همه مشخصاتش هست. این خیلی خوبه

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.