دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کهیر روی پستان: علل، شناسایی و درمان

 بیماری هیلی-هیلی, ماستیت, ماستوسیتوزیس, آنتی‌هیستامین, مواد آلرژی‌زا, کورتیکوستروئید, امالیزومب

کهیرها مقدمتاً به وسیله رهش ماده شیمیایی هیستامین توسط بدن که در واکنش‌ آلرژیک تکثیر می‌گردد ایجاد می‌شون

کهیر (یوریتیکاریا) ممکن است یه صورت برآمدگی‌های صورتی-قرمز، یا لکه‌های روی پوست ظاهر گردد و بسیار خارش‌آور است. کهیرها اغلب نشانه‌ای از یک واکنش آلرژیک هستند، اما آنها ممکن است ایدیوپاتیک نیز باشند، که بدین معنی است که علت آنها ناشناخته است. در حالی که کهیرها گرایشی به ناپدید شدن در طول چند ساعت نشان می‌دهند امکان برگشت آنها وجود دارد. آنها امکان بروز بر هر نقطه‌ای از بدن را که در تماس با مواد محرک‌ قرار گرفته باشد دارند که این موضوع پستان‌ها را نیز شامل می‌شود.

خارش نوک پستان: علل و درمان

پریود, تغییرات هورمونی, درماتیت, درماتیت اتوپیک, درماتیت تماسی, عفونت مخمری, ماستیت

خارش گهگاهی چیزی نیست که جای نگرانی داشته باشد

نوک پستان‌ها و پوست اطراف آن در ناحیه قفسه سینه به دلایل مختلفی ممکن است دچار خارش شوند. این خارش ممکن است برخی اوقات شدیدتر احساس شود: در طول پریود، پس از ورزش، پس از دوش گرفتن، در طول بارداری. خارش گهگاهی چیزی نیست که جای نگرانی داشته باشد، به ویژه اگر شخص علامتی به شکل التهاب یا ورقه ورقه شدن پوست نبیند. همانند دیگر قسمت‌های بدن نوک پستان‌ها نیز ممکن است گاهی از اوقات دچار خارش شوند – به ویژه اگر شخص دارای پوست خشک بوده یا نسبت به برخی مواد شیمیایی حساسیت داشته باشد.

خشکی پلک چشم: علل، درمان، و مداوای خانگی

 بلفاریت, کورتیکوستروئید, باکتری, آنتی‌بیوتیک, موضعی

عوامل تحریک کننده خارجی، محیط زیست، و سالخوردگی همگی می‌توانند باعث خشکی پلک چشم شوند

پوست پلک چشم ما در مقایسه با دیگر قسمت‌های بدن حالت منحصر به فردی دارد. این پوست نازک‌تر از پوست قسمت‌های دیگر است، و چربی زیادی در بستر آن وجود ندارد. به علاوه پلک چشم و نواحی اطراف آن عروقی هستند بدین معنی که مقدار زیادی خون از طریق رگ‌های پیرامون آن جریان پیدا می‌کند. بنابراین مواد تحریک کننده یا اختلالات پوست بیشتر محتمل است که بر پلک چشم بیش از دیگر بخش‌های بدن تأثیر بگذارند.

اگزما: آنچه دانستنش نیاز است

درماتیت استاسیس, گلیسرین, اسید لاکتیک, هیدروکورتیزون, آنتی‌هیستامین, نوردرمانی, سیکلوسپورین, . کرم الیدل, پماد پروتوپیک, دوپیلومب

اگزما مسری نیست، بنابراین از کسی به دیگری منتقل نمی‌شود

اگزما گروهی از اختلالات است که باعث التهاب یا تحریک پوست می‌شود. شایع‌ترین نوع آن درماتیت اتوپیک یا اگزمای اتوپیک است. "اتوپیک" به ضعف شخص نسبت به اختلالات آلرژیک مثل آسم و تب یونجه اشاره دارد. اگزما مبتلابه 10 تا 20 درصد اطفال و در حدود 3 درصد بزرگسالان و کودکان آمریکایی است. اکثریت کودکان تا سن ده سالگی برای مشکل غلبه می‌کنند. در بعضی افراد علایم برای مابقی زندگی به تناوب ادامه می‌یابد. هیچ علاجی برای اگزما وجود ندارد اما اکثریت افراد می‌توانند علایم مبتلابه خود را با درمان و اجتناب از تحریک بیماری مدیریت کنند. اگزما مسری نیست، بنابراین از کسی به دیگری منتقل نمی‌شود.

چین و چروک زیر چشم: چگونه از آنها خلاص شویم

جوانسازی پوست, فیلرها, هیالورونیک اسید, واکنش آلرژیک

شخص ممکن است به یک یا چند نوع چین و چروک زیر چشم دچار گردد

بسیاری از مردم دچار چین و چروک زیر چشم هستند. این چین و چروک‌ها بخشی طبیعی از فرآیند سالخوردگی محسوب شده و بی‌ضررند. وقتی انسان پا به سن می‌گذارد پوست توانایی خود را برای نوسازی از دست می‌دهد. پوست ناحیه زیر چشم مشخصاً در برابر فرآیند پیری آسیب‌پذیر است زیرا این پوست نازک است. در نتیجه، دچار شدن به چین و چروک زیر چشم در گذر زمان شایع است.

لیکنیفیکاسیون یا سفت و زبر شدن پوست: علل و درمان

پسوریازیس, درماتوسس پسوریاسیفورم، لیکن سیمپلکس کرونیکوس

لیکنیفیکاسیون اولیه عمدتاً نتیجه نوع رفتار با پوست – خارش یا مالش مداوم است

لیکنیفیکاسیون [لیکنیفیکیشن] اصطلاحی برای توصیف نواحی زبر و زمخت شده پوست است. این نواحی معمولاً بر اثر تکرار خارش یا مالش پوست ایجاد می‌شوند. دو نوع اصلی لیکنیفیکاسیون وجود دارد: لیکنیفیکاسیون اولیه و لیکنیفیکاسیون ثانویه. لیکنیفیکاسیون اولیه عمدتاً نتیجه نوع رفتار با پوست – خارش یا مالش مداوم است. وقتی یک اختلال پزشکی زمینه‌ای مسؤول لیکنیفیکاسیون باشد، متخصصان پزشکی آن را به عنوان لیکنیفیکاسیون ثانویه طبقه‌بندی می‌کنند. آنان ممکن است این نواحی زبر شده را به عنوان ضایعات ثانویه رده‌بندی کنند.

نوتالژیا پارستتیکا و خارش پشت بر اثر اختلال عصبی: علایم و درمان

پسوریازیس, گاباپنتین, نورونتین, کپسیسین, بوتاکس, دولوکستین

نام "نوتالژیا پارستتیکا" از لغات یونانی "نوتوس" به معنی "پشت" و "اليژیا" به معنی "درد" گرفته شده است

نوتالژیا پارستتیکا نوعی اختلال عصبی است که باعث خارش شدید و دردناک در پشت می‌شود که این خارش می‌تواند بر کیفیت زندگی تأثیر منفی بگذارد. نوتالژیا پارستتیکا عموماً بر ناحیه زیر یکی از کتف‌ها تأثیر می‌گذارد اما خارش ممکن است به شانه‌ها و قفسه سینه نیز گسترش پیدا کند. یک مطالعه جدید عنوان می‌کند که نوتالژیا پارستتیکا ممکن است به نوعی شایع باشد اما احتمالاً کمتر از میزان واقع تشخیص داده می‌شود. بر مبنای یک تحقیق مربوط به سال 2021، نوتالژیا پارستتیکا قسمتی از زیرطبقه‌بندی است که احتمالاً در حدود 8 درصد موارد خارش مزمن را تشکیل می‌دهد.

مقالات دیگر...