دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پای ورزشکار یک بیماری جدی نیست اما برخی از اوقات درمان آن دشوار است. اگر کسی دچار دیابت بوده یا دارای سیستم ایمنی ضعیف باشد و ظن ابتلاء به پای ورزشکار در مورد او مطرح باشد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند.

پای ورزشکار - که تینئا پدیس نیز نامیده می‌شود - یک عفونت قارچی مُسری است که به پوست پا لطمه می‎زند. عفونت قارچی پای ورزشکار می‎تواند به ناخن انگشتان پا و دست‌ها گسترش پیدا کند. این عفونت قارچی به این دلیل پای ورزشکار نامیده می‎شود که در میان این گروه از مردم شایع است. پای ورزشکار هنگامی ایجاد می‎شود که قارچ تینئا روی پا رشد می‌کند. فرد ممکن است قارچ را از طریق تماس مستقیم با فرد آلوده یا از راه لمس سطوح آلوده به قارچ به خود منتقل کند. قارچ مزبور در محیط گرم و مرطوب رشد می‎کند. تینئا پدیس به شکل شایع در حمام، کف اتاق‌های فاقد تهویه و در محدوده استخرهای شنا یافت می‎شود. پای ورزشکار یک بیماری جدی نیست اما برخی از اوقات درمان آن دشوار است. اگر کسی دچار دیابت بوده یا دارای سیستم ایمنی ضعیف باشد و ظن ابتلاء به پای ورزشکار در مورد او مطرح باشد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند.

هر کسی ممکن است دچار زخم کانکر شود اما این زخم‎ها در نوجوانان و بزرگسالان جوان شیوع بیشتری دارد و در زنان بیش از مردان شایع است.

زخم کانکر که آفتس [آفتوس، آفت] نیز نامیده می‎شود، ضایعه‌ای کوچک و سطحی است که روی بافت نرم دهان یا در پایه لثه‌ها ایجاد می‌شود. خلاف زخم‌ سرد یا تبخال، زخم کانکر در سطح لب‎ ایجاد نمی‌شود و مُسری نیست. به هر حال زخم کانکر ممکن است دردناک باشند و غذا خوردن یا حرف زدن را با مشکل مواجه کنند. در اغلب موارد زخم کانکر به خودی خود و در طول یک تا دو هفته از بین می‎رود. در صورتی که زخم کانکر در فرد بزرگ‌تر از معمول بوده یا دردناک باشد یا التیام پیدا نکند، فرد باید به پزشک مراجعه نماید. چند نوع مختلف زخم کانکر شامل مینور، ماژور و زخم‎های هرپسی شکل وجود دارد.

شوره سر و یک اختلال التهابی پوست موسوم به درماتیت سبوریئک شایع‎ترین علل خارش پوست سر محسوب می‌شوند

پرورایتس جمجمه که زیر عنوان خارش پوست سر [خارش جمجمه] شناخته می‌شود وضعیتی شایع است. خارش جمجمه به علل محتلفی بروز می‌کند. شوره سر و یک اختلال التهابی پوست موسوم به درماتیت سبوریئک شایع‎ترین علل خارش پوست سر محسوب می‌شوند. خارش پوست سر یک مشکل شایع و دارای علل متعدد است. در برخی مواقع این اختلال را می‎تواند با درمان خانگی برطرف کرد، اما در بعضی اوقات برطرف کردن این مشکل به درمان پزشکی نیاز دارد. اگر علایم خارش پوست سر در طول چند هفته از بین نروند مردم باید برای یافتن علت زیربنایی خارش پوست سر و بهترین راهکار درمانی برای آن به پزشک مراجعه کنند.

اکروسیانوز در نوزادان شایع است. اغلب موارد دیگر این اختلال در نوجوانان و بزرگسالان جوان رخ می‌دهد.

اکروسیانوسیس [اکروسیانوز] برگرفته از کلمات یونانی "اکروس" به معنی "مفرط" و "کیانوس" به معنی "آبی" است. اکروسیانوز یک اختلال فاقد درد است که در آن رگ‎های خونی پوست دچار انقباض یا محدودیت می‌شوند و رنگ پوست، عمدتاً در ناحیه دست و پا آبی رنگ می‎شود. این رنگ آبی بر اثر کاهش جریان خون و اکسیژن درون عروق باریک شده اندام‌های دور از قلب ایجاد می‌گردد. اکروسیانوز در نوزادان شایع است. اغلب موارد دیگر این اختلال در نوجوانان و بزرگسالان جوان رخ می‌دهد. اکروسیانوز برای نخستین بار در سال 1896 میلادی توصیف شد اما کماکان در مورد آن درک کافی و مطالعات بسنده وجود ندارد. دو نوع اکروسیانوز وجود دارد: اکروسیانوز اولیه، و اکروسیانوز ثانویه

زخم سرد که تاول تب (تبخال) نیز نامیده می‎شود - یک عفــونت ویروسی شایع است. نتیجۀ تست ویروس مسبب زخم‎ سرد در مورد حدود 90 درصد افراد بزرگسال در سطح جهان - حتی آنانی که هرگز دچار علایم عفونت شده‎اند - مثبت می‎شود.

زخم سرد که تاول تب (تبخال) نیز نامیده می‎شود - یک عفــونت ویروسی شایع است. نتیجۀ تست ویروس مسبب زخم‎ سرد در مورد حدود 90 درصد افراد بزرگسال در سطح جهان - حتی آنانی که هرگز دچار علایم عفونت نشده‎اند - مثبت می‎شود. زخم سرد بر اثر گونه خاصی از ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می‎شود. HSV-1 به طور معمول عامل بروز تبخال است. HSV-2 معمولاً هرپس تناسلی (تبخال تناسلی) ایجاد می‎کند. به هر حال، هر دو نوع ویروس می‎توانند در صورت یا ناحیه تناسلی زخم ایجاد کنند. اغلب مردم عفونی شده به این ویروس هرگز علامت یا نشانه‎ای را تجربه نمی‎کنند. زمانی که تاول‎های ترشح‎دار زخم‎های سرد وجود دارند، میزان مسری بودن بیماری از هر زمان دیگری بیشتر است. اما امکان انتقال بیماری از یک فرد به دیگری حتی در صورت نبود تاول‎ها نیز مطرح است.

اختلالات پزشکی متعددی می‌توانند به ایجاد خارش پا منجر شوند

پرورایتس اصطلاح پزشکی معرف خارش بر اثر وجود حسی تحریک کننده روی پوست است که فرد را وادار به خاراندن خود می‎کند. این حس ممکن است در هر نقطه‎ای از پوست بروز کند. پا به ویژه در این مورد حساس است زیرا مردم گرایشی به قرار دادن آن در شرایط مختلف باعث تحریک مثل انواع پوشش پا (جوراب، کفش و غیره) دارند. بسیاری از این شرایط می‎توانند به خارش پا منجر شوند که از جملۀ آنها می‎توان موارد زیر را نام برد: رطوبت، محیط خشکی که به ایجاد خشکی پوست منجر می‌شود، مواد محرک موجود در محیط، در زمان راه رفتن با پای برهنه، انواع باکتری‎، ویروس‎، پارازیت یا قارچ عفونی

بر مبنای اعلام "آکادمی آمریکایی درماتولوژی" صرفاً 10 درصد کل موارد ملازما در مردان بروز می‌کند. زنان دارای پوست تیره‎تر و نیز زنان باردار در ریسک بالاتری برای ابتلاء به ملازما قرار دارند.

ملازما یک اختلال شایع در رنگدانه پوست است که سبب ایجاد لک و پیس‎های قهوه‌ای یا خاکستری رنگ بر روی پوست و مقدمتاً در ناحیه صورت می‌شود. بیشترین بروز ملازما در صورت و شامل قسمت‌های زیر است: روی پل یا قوز بینی، پیشانی، گونه‌ها، لب بالایی. ملازما در عین حال ممکن است غیر از صورت در دیگر نواحی بدن به ویژه آن قسمت‌هایی که در معرض تابش آفتاب قرار دارند ایجاد شود. این نواحی شامل موارد زیر است: ساعد، گردن، شانه‌ها. بر مبنای اعلام "آکادمی آمریکایی درماتولوژی" صرفاً 10 درصد کل موارد ملازما در مردان بروز می‌کند. زنان دارای پوست تیره‎تر و نیز زنان باردار در ریسک بالاتری برای ابتلاء به ملازما قرار دارند.

مقالات دیگر...