دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هم مردان و هم زنان ممکن است دچار خشکی نوک پستان شوند

نوک پستان یکی از حساس‌ترین قسمت‌های بدن است. خشکی نوک پستان می‌تواند باعث ناراحتی و خارش شود اما علل این وضعیت معمولاً بی‌ضررند. هم مردان و هم زنان ممکن است دچار خشکی نوک پستان شوند. بسته به علت، نوک پستان ممکن است خارش‌دار یا ناسور شود و پوست پستان ممکن است ترک خورده یا فلس مانند به نظر برسد. اغلب موارد خشکی یا خارش نوک پستان بی‌ضرر و موقتی هستند. علل طیفی از عرق‌سوز شدن تا تغییرات هورمونی را شامل می‌شود. در زنان خشکی نوک پستان ممکن است به بارداری و شیردهی مرتبط باشد.

در مردم دارای پوست تیره، لکه‌ای که کمی تیره‌تر از پوست است به طور معمول در طول 6 تا 12 ماه از بین می‌رود

لکه‌های تیره روی پوست نیازی به درمان ندارند اما برخی از مردم به دلایل زیبایی شناختی مایلند تا آنها را بردارند. متخصصان پوست می‌توانند برای روشن کردن لک‎های تیره، یا در برخی موارد برای زدودن آنها کرم‎هایی ارائه دهند. اقدامات پزشکی در این مورد گران‌تر از کرم‌ها تمام شده و بیشتر محتمل است که با عوارض جانبی همراه باشند اگرچه گرایشی به کارآیی سریع‌تر در آنها وجود دارد. بهترین گزینه درمانی به علت، اندازه و ناحیه‌ای از بدن که دچار لک‌های تیره شده است بستگی دارد. لکه‌های تیره همچنین از نظر اندازه متفاوتند و ممکن است در هر قسمتی از بدن ظاهر شوند اما بیشترین شیوع آنها مرتبط به نواحی قرار گرفته در معرض نور آفتاب است.

بهترین راه برای تخفیف علایم راش گرما خنک نگه داشتن پوست و پیشگیری از تعریق آن است

راش گرما که زیر عنوان عرق‌سوز و میلیاریا نیز شناخته می‌شود مختص نوزادان نیست. این راش به ویژه در هوای گرم و مرطوب دچار افراد بزرگسال نیز می‌شود. راش گرما هنگامی بروز می‌کند که منافذ مسدود شده پوست (مجاری تعریق) عرق بدن را زیر پوست به دام می‌اندازند. علایم طیفی از تاول‌های سطحی تا برآمدگی‌های عمقی قرمز رنگ را شامل می‌شود. برخی اشکال راش گرما بسیار زبر یا دارای خارش شدید احساس می‌شوند. راش گرما معمولاً خود به خود از بین می‌رود. اشکال شدید این اختلال ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشند، اما بهترین راه برای تخفیف علایم خنک نگه داشتن پوست و پیشگیری از تعریق آن است.

 تلانجی‌یک‌تِیزیا [تلانژکتازی] اختلالی است که در آن رگ‌های خونی کوچک نزدیک به سطح پوست یا غشاهای مخاطی شکسته یا متسع می‌شوند و خطوطی با الگوهای قابل رویت ایجاد می‌کنند. در مورد اغلب مردم این الگوها یا تلانژکتازها نه باعث ایجاد صدمه‌ای به سلامت کلی شخص می‌شوند و نه نیاز به درمان دارند. عروق خونی گشاد شده ضعیف‌تر می‌گردند، که این سبب خونریزی و در نهایت بروز تلانژکتازها می‌شود. به هر حال، آنها برخی از اوقات می‌توانند نشانگر یک اختلال پزشکی جدی‌تر باشند که به بررسی دقیق‌تر نیاز دارد.

در برخی موارد کیست بیکر با هیچ‌گونه دردی همراه نیست و شخص ممکن است متوجه وجود آن نشود.

کیست بیکر یک کیست پر از مایع است که باعث ایجاد برآمدگی و احساس سفتی در قسمت پشت زانو می‌شود. درد کیست بیکر هنگامی که زانو به طور کامل کش می‌آید یا پا در حالت راست قرار می‌گیرد یا در هنگام فعالیت تشدید می‌شود. کیست بیکر که در عین حال کیست پوپلیتیال نامیده می‌شود به طور معمول نتیجه وجود مشکلی مثل ارتریت یا پارگی غضروف در مفصل زانو است. هر دو اختلال مزبور می‌توانند باعث تولید مایع بیش از حد شوند، که این می‌تواند به بروز کیست بیکر منجر گردد. اگرچه کیست بیکر قادر است تا سبب ورم و ناراحتی شود درمان مشکل زیربنایی احتمالی باعث برطرف شدن آن می‌شود.

آکنه عموماً دچار نوجوانان و بزرگسالان جوان می‌گردد؛ و تخمین زده می‌شود که 80 درصد مردم سنین 11 تا 30 سال در مقطعی از زندگی دچار آکنه می‌شوند.

آکنه کیستیک نوع شدیدی از آکنه است که در آن منافذ پوست مسدود و به عفونت و التهاب منجر می‌شود. آکنه کیستیک عمدتاً به صورت لطمه می‌زند اما در عین حال بسیاری مواقع مبتلابه قسمت فوقانی تنه و بالای بازوها آسیب می‌زند. آکنه عموماً دچار نوجوانان و بزرگسالان جوان می‌گردد؛ و تخمین زده می‌شود که 80 درصد مردم سنین 11 تا 30 سال در مقطعی از زندگی دچار آکنه می‌شوند. آکنه کیستیک شدیدترین شکل آکنه است و گروه کمی از مردم به آن مبتلاء می‌شوند. در سال 2009 CDC اعلام کرد که آکنه اصلی‌ترین دلیل مراجعه مردم به متخصص پوست است.

وریدهای عنکبوتی عموماً بر روی صورت یا پاها ظاهر می‌شوند اگرچه امکان ایجاد آنها در هر قسمتی از بدن وجود دارد.

رگ‌های خونی منکسر روی صورت رگ‌های خونی بزرگ شده‌ای هستند که درست زیر سطح پوست ظاهر می‌شوند. نمای ظاهری تار مانند و سرخ به آنها نام رایجشان، وریدهای عنکبوتی، را می‌دهد. وریدهای عنکبوتی عموماً بر روی صورت یا پاها ظاهر می‌شوند اگرچه امکان ایجاد آنها در هر قسمتی از بدن وجود دارد. گذشته از نمای ظاهری وریدهای عنکبوتی سبب ایجاد علامت دیگری نمی‌شوند. وریدهای عنکبوتی روی صورت ممکن است در هر فردی و در هر سنی بروز کنند اما برخی از مردم در مقایسه با دیگران شانس بالاتری برای ایجاد آنها دارند. پزشک معمولاً می‎تواند با یک معاینه بصری وریدهای عنکبوتی را تشخیص دهد.

مقالات دیگر...