دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

خال پوسته داده و سرطان: کدام خال‌ها خطرناکند؟

مرز, رنگ, قطر, تحول, UMSkinCheck, درماتولوژیست, تاریخچه خانوادگی, سرطان پانکراتیک

خالی که ظاهر آن تغییر می‌کند می‌تواند نشان دهنده ملانوما (ملانوم) باشد.

خال‌ها مجموعه‌ای از رنگدانه‌های پوست هستند که معمولاً در دوره نوجوانی ظاهر می‌شوند. در حالی که آنها اکثراً بی‌ضررند، برخی انواع خال به ویژه خال‌های دچار تغییر نمای ظاهری وجود دارند که باید در مورد آنها نگران بود. خالی که ظاهر آن تغییر می‌کند می‌تواند نشان دهنده ملانوما (ملانوم) باشد. ملانوما شکلی شدید و گاه کشنده از سرطان پوست است که در ملانوسیت‌ها یا سلول‌های تولید رنگدانه در پوست رشد می‌کند. اگر یکی از تغییرات ایجاد شده پوست پوسته شدن خال باشد، آیا باید نگران شد؟ آری. این امکان هست که پوسته پوسته شدن خال یک نشانگر ملانوما باشد. اما در عین حال این امکان هم هست که شخص به شکل اتفاقی پوست خود را خراشیده و خال را دچار جراحت کرده باشد.

بک لیفت یا تورسوپلاستی پوست چیست؟

 پیکرسازی, جراح پلاستیک, کبودی, خونریزی, عفونت, ورم, بی‌حسی, اسکار, شاخص توده بدن

در بک لیفت پوست اضافی برداشته شده و مابقی پوست روی پشت کشیده می‌شود

بک لیفت نوعی عمل جراحی برای برداشتن پوست اضافی از ناحیه پشت است. این جراحی تورسوپلاستی نیز نامیده می‌شود. مردم در اغلب موارد پس از کاهش وزن زیاد که باعث ایجاد پوست شل و آویخته در آنان می‌شود به این عمل اقدام می‌کنند. گاهی از اوقات لیپوساکشن و دیگر اقدامات شکل دهنده بدن همزمان با بک لیفت انجام می‌شود. روی هم رفته این اقدامات می‌توانند نمای ظاهری در مجموع سفت‌تری ایجاد کنند.

جوش چرکی و درمان آن

 پروکسید بنزویل, روغن درخت چای, نیاسینامید, آلفا هیدروکسی اسیدها, رتینول‌ها, ازلائیک اسیدها, نیاسینامید, ویتامین A

جوش‌ها زمانی شکل می‌گیرند که سلول‌های مرده پوست و روغن موسوم به سبوم باعث مسدود شدن فولیکول مو می‌شوند

جوش‌ها شایعند، و هرچند ناخوشایند هستند بخشی از زندگی ما محسوب می‌شوند. این ضایعات قابل درمانند اما مردم باید از فشار دادن آنها خودداری کنند. جوش‌های چرکی ممکن است در هر جای بدن ظاهر شوند اما بیشتر در نقاط زیر بروز می‌کنند: صورت، پشت، قفسه سینه، شانه، کفل، بازو، گردن، درمان به موقع و دقیق به ویژه در مورد جوش‌های چرکی می‌تواند ریسک طغیان‌های برگشت کننده و جای زخم را کاهش دهد. 

انباشت اجرام روی پوست سر

 سبوم, کرم کورتیکوستروئیدی, لوریل فسفات, فولیکول‌های مو, فولیکولیت

در صورتی که شخص نتواند خود را با تدابیر خانگی از شر انباشت اجرام روی پوست سر خلاص نماید باید به دکتر مراجعه کند

محصولات مو، روغن، عرق، و سلول‌های مرده پوست ممکن است روی جمجمه انباشته شده و سپس پوسته دهند. درمان اغلب شامل مداوای خانگی و تغییرات سبک زندگی و پیشگیری از انباشت مجدد توده روی سر است. انباشت اجرام روی پوست سر ممکن است در هر مقطعی از زندگی شخص بروز کند. به هر حال، نوزادان اغلب در طول چند ماه اول زندگی دچار لکه‌های زبر و زرد رنگ روی جمجمه می‌شوند که به نام کلاه گهواره معروف است، و افراد بزرگسال در سنین 30 تا 50 بیشتر محتمل است که انباشت اجرام روی پوست سر را بر اثر درماتیت سبورئیک تجربه کنند.

زگیل انگشت

 نوار مجرا, اسید سالیسیلیک, کرایوتراپی, فوتودینامیک, اسید امینولوولینیک, بلیومایسین, کورتاژ, کوتری

زگیل‌ها گاه خود به خود برطرف می‌شوند

زگیل‌ها ضایعاتی خوش‌خیم هستند که بر روی پوست یا غشاهای مخاطی ظاهر می‌شوند. مردم ممکن است در هر نقطه‌ای روی بدن شامل صورت، انگشتان، جمجمه، و ناحیه تناسلی دچار زگیل شوند. ویروس واگیردار پاپیلوماویروس انسانی (HPV) باعث ایجاد زگیل می‌شود. گونه‌های مختلف این ویروس وجود دارند که می‌توانند به ایجاد انواع مختلف زگیل منجر شوند. برخی از مردم متوجه می‌شوند که زگیل‌ها گاه بدون درمان برطرف می‌شوند. در هر حال، شخص باید در صورت ابتلاء به زگیل به پزشک مراجعه کند زیرا برداشتن زگیل‌ها ممکن است نیاز به درمان پزشکی داشته باشد.

علل و درمان چین و چروک دور دهان

لایه‌برداری شیمیایی, درمابراسیون, میکرودرمابراسیون, میکرونیدلینگ, پلاسمای غنی از پلاکت, فیلرهای حرارتی, بوتاکس, فیس لیفت, ریتیدکتومی

ناحیه دهان یکی از اولین نقاط روی صورت است که در آن چین و چروک ایجاد می‌شود

چین و چروک دور دهان زمانی ایجاد می‌شود که پوست کلاژن خود را از دست می‌دهد. کلاژن فیبرهایی است که باعث محکم و انعطاف‌پذیر بودن پوست می‌شود. از دست دادن کلاژن به شکل طبیعی با بالا رفتن سن بروز می‌کند، اما همچنین دیگر اجزاء پوستی و برخی عادت‌های سبک زندگی ممکن است این فرآیند را تسریع کنند. چین و چروک دور دهان گرایشی به بروز در نمایان‌ترین شکل در اطراف نواحی نازک صورت شامل دور دهان از خود نشان می‌دهد. در حالی که هر کسی با بالا رفتن سن دچار چین و چروک دور دهان می‌شود، راه‌هایی برای کم کردن نمای ظاهری آنها وجود دارد. حتی قدم‌هایی هست که می‌توان برای پیشگیری از ایجاد پیش از وقت این چین و چروک‌ها برداشت.

برآمدگی یا غده روی میاندوراه (پرینیوم)

هموروئید, بیماری‌های واگیردار جنسی, کیست, آبسه, هماتوم, سرطان, سیستیت بینابینی, ولوودینیا

برآمدگی در پرینیوم یا میاندوراه اگر با درد میاندوراه، ورم، یا دیگر علایم غیر معمول همراه نباشد بی‌ضرر است

پرینیوم [میاندوراه] یک قطعه کوچک شامل پوست، عصب، و رگ‌های خونی است که بین ناحیه تناسلی و مقعد قرار دارد. این قسمت بدن به لمس حساس است. میاندوراه به طور معمول مهم به نظر نمی‌رسد زیرا کوچک است، در حالت معمول دیده نمی‌شود و به نظر نمی‌رسد که کار زیادی انجام دهد. اما در برخی مواقع این احتمال هست که شخص متوجه بروز برآمدگی یا غده‌ای روی میاندوراه یا در اطراف آن شود. گاهی وقت‌ها مثل زمان بارداری این وضعیت قابل انتظار است و پرینیوم در مقطع نزدیک به انتهای بارداری متورم یا دردناک می‌شود.

مقالات دیگر...