دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بیماری ازگود-اشلاتر، و رشد جهشی دوره بلوغ

بیماری ازگود-اشلاتر، رشد جهشی دوره بلوغ، اشعه X، استامینوفن، ایبوپروفن،  ناپروکسن سدیم، پاتلا، سرمادرمانی

بیماری ازگود-اشلاتر به طور معمول در پسران سنین 12 تا 14 سال و دختران 10 تا 13 ساله بروز می‌کند

مقالات پزشکی ورزشی

• علایم بیماری اُزگود-اشلاتر
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• علل بیماری ازگود-اشلاتر
• ریسک فاکتورهای بیماری ازگود-اشلاتر
• عوارض بیماری ازگود-اشلاتر
• تشخیص بیماری ازگود-اشلاتر
• درمان بیماری ازگود-اشلاتربیماری ازگود-اشلاتر می‌تواند باعث ایجاد توده استخوانی دردناکی روی استخوان ساق پا (درشت نی) درست در قسمت زیر زانو شود. این بیماری معمولاً در کودکان و نوجوانان در حال تجربه جهش رشد دوره بلوغ بروز می‌کند.
بیماری ازگود-اشلاتر بیشترین شیوع را در کودکانی دارد که به فعالیت‌های ورزشی مثل فوتبال، بسکتبال، اسکیت خیابانی و باله که مستلزم دویدن، پرش و تغییر مسیر هستند می‌پردازند.
در حالی که این بیماری زمانی در پسرها بیشتر شایع بود، شکاف جنسیتی در این مورد کاهش یافته است زیرا دختران بیشتری به فعالیت ورزشی پرداخته‌اند.
بیماری ازگود-اشلاتر به طور معمول در پسران سنین 12 تا 14 سال و دختران 10 تا 13 ساله بروز می‌کند. تفاوت مزبور نتیجه بلوغ سریع‌ترین دختران در مقایسه با پسران است. بیماری مورد بحث معمولاً خود به خود و زمانی که رشد استخوانی بچه متوقف می‌گردد، برطرف می‌شود.

علایم بیماری ازگود-اشلاتر
درد و ورم زانو درست در ناحیه زیر کاسه زانو نشانه‌های اصلی بیماری ازگود-اشلاتر محسوب می‌شوند. درد معمولاً در طول برخی فعالیت‌ها مثل دویدن، زانو زدن و پریدن افزایش یافته و در هنگام استراحت فروکش می‌کند.
این بیماری به طور معمول فقط در یک زانو بروز می‌کند اما امکان آسیب دیدن هر دو زانو وجود دارد. ناراحتی ناشی از این بیماری ممکن است هفته‌ها تا ماه‌ها ادامه یابد و احتمال برگشت آن تا زمان توقف رشد فرد مطرح است.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورتی که درد زانو باعث ایجاد مشکل در انجام فعالیت‌های روزمره شود بچه را باید به پزشک ارجاع داد. در صورت متورم و قرمز شدن زانو یا اگر درد با تب، قفل شدن زانو یا ناپایداری مفصل زانو همراه باشد، فرد باید تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.

علل بیماری ازگود-اشلاتر
در طول فعالیت‌های نیازمند دویدن، پرش، و خم شدن، مثل فوتبال، بسکتبال، والیبال و باله، عضلات ران بچه روی تاندون متصل کننده کاسه زانو به صفحه رشد در قسمت بالای ساق پا کشیده می‌شود.
تکرار استرس (فشار) مزبور می‌تواند باعث شود تا تاندون مزبور روی صفحه رشد کشیده شود در قسمتی که در آن تاندون مورد بحث وارد درشت نی می‎شود، و نتیجه در این وضعیت درد و ورم همراه بیماری ازگود-اشلاتر خواهد بود. بدن برخی کودکان سعی می‌کند تا شکاف پدید آمده را با رشد استخوان تازه پر کند، که نتیجه این وضعیت می‌تواند بروز یک زائده استخوانی در آن نقطه باشد.

ریسک فاکتورهای بیماری ازگود-اشلاتر
ریسک فاکتورهای اصلی بیماری ازگود-اشلاتر شامل موارد زیرند:
• سن. بیماری ازگود-اشلاتر در دوره رشد جهشی دوران بلوغ ایجاد می‎شود. طیف سنی ابتلاء به این بیماری بر مبنای جنس بچه متفاوت است زیرا دختران پیش از پسران وارد دوران بلوغ می‌شوند. بیماری ازگود-اشلاتر به طور معمول در پسران سنین 12 تا 14 سال و دختران 10 تا 13 ساله ایجاد می‌شود.
• جنس. بیماری ازگود-اشلاتر در پسران شایع‌تر است اما از آنجا که میزان مشارکت دختران در فعالیت‌های ورزشی رو به افزایش دارد شکاف جنسی در این مورد باریک‌تر شده است.
• ورزش. این بیماری بیشترین شیوع را در ورزش‌هایی دارد که نیاز به دویدن، پریدن و تغییرات مسیر در هنگام حرکت دارند.
• انعطاف‌پذیری. سفتی عضلات در بیماری ازگود-اشلاتر می‌تواند کشیدگی تاندون کاسه زانو را روی صفحه رشد در بالای استخوان ساق پا افزایش دهد.

عوارض بیماری ازگود-اشلاتر
عوارض در بیماری ازگود-اشلاتر ناشایع است. اگر عارضه‌ای در این مورد بروز کند می‌تواند شامل درد مزمن یا ورم موضعی باشد.
حتی پس از برطرف شدن علایم یک زائده استخوانی روی استخوان ساق پا درست زیر کاسه زانو باقی می‌ماند. این زائده می‌تواند به درجاتی در سراسر زندگی کودک ادامه یابد اما لزوماً باعث ایجاد اختلال در عملکرد زانو نمی‌شود.
در موارد نادر، بیماری ازگود-اشلاتر می‌تواند باعث شود تا صفحه رشد از استخوان درشت نی دور شود.

تشخیص بیماری ازگود-اشلاتر
در طول معاینه جمسی، دکتر زانوی کودک را برای نشانه‌های حساسیت، ورم، درد و سرخی بررسی می‌کند. اشعه X را می‌توان برای بررسی استخوان‌های زانو و ساق پا و مشاهده از نزدیک ناحیه‌ای که در آن تاندون کاسه زانو به استخوان ساق پا متصل می‌شود مورد استفاده قرار داد.

درمان بیماری ازگود-اشلاتر
بیماری ازگود-اشلاتر به طور معمول بدون نیاز به درمان قراردادی برطرف می‌شود. علایم این بیماری معمولاً پس از توقف رشد استخوانی کودک از بین می‌روند.

دارودرمانی
داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای مثل استامینوفن (تاینلولایبوپروفن (ادویل، مورتین B، مورتین کودکان و غیره) یا ناپروکسن سدیم (الیو) می‌توانند کمک کننده باشند.

مداوا
یک فیزیوتراپیست می‌تواند به کودک ورزش‌هایی را برای توان‌بخشی عضله چهار سر آموزش دهد، که این به کاهش تنش در ناحیه اتصال تاندون کاسه زانو (پاتلا) به استخوان ساق پا (درشت نی) کمک می‌کند. ورزش‌های قدرتی برای عضله چهار سر و ساق پا در کل به پایداری مفصل زانو کمک می‌کنند.

عمل جراحی
در موارد بسیار نادر اگر درد ناتوان کننده بوده و پس از دوره جهشی رشد از بین نرود، عمل جراحی برای خارج کردن زائده استخوانی ممکن است توصیه شود.

سبک زندگی و مداوای خانگی
موارد زیر ممکن است به کودک کمک کنند:
• استراحت دادن مفصل. زمان صرف شده برای فعالیت جسمی تشدید کننده بیماری مثل زانو زدن، پریدن یا دویدن را کاهش دهید.
سرمادرمانی ناحیه آسیب دیده. این کار (استفاده از یخ درون لفاف) به کاهش درد و ورم کمک می‌کند.
• حرکات کششی برای عضلات ساق پا. حرکات کششی عضلات عضله چهار سر ران به ویژه اهمیت دارد.
• محافظت از زانو. وقتی بچه درگیر فعالیت ورزشی است، می‌توان او را به استفاده از عضوبند برای محافظت از زانو در محل آزردگی آن تشویق کرد.
• استفاده از استراپ. یک تسمه تاندون پاتلار در اطراف ساق پا باعث تثبیت ناحیه زیر کاسه زانو می‌شود. این تسمه باعث "پایین بردن" تاندون کاسه زانو در طول فعالیت و توزیع مقداری از نیرو در نواحی دور از ساق پا می‌شود.
• تغییر فعالیت. والدین می‌توانند کودک را به انجام فعالیت‎هایی تشویق کنند که شامل پریدن یا دویدن نیست، که از جمله آنها می‌توان دوچرخه‌سواری یا شنا را نام برد، تا اینکه علایم بیماری ازگود-اشلاتر فروکش کند./


مایو کلینیک
• ترجمه هامیک رادیان


Source:
Mayo Clinic
Osgood-Schlatter disease
Nov. 17, 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

آیا فیبرومیالژی واقعیت دارد؟ باورهای غلط رایج در مورد این بیماری

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.