دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پوبالژیا یک آسیب دیدگی شایع در ناحیه کشاله ران است

پوبالژیا یک آسیب دیدگی شایع در ناحیه کشاله ران است. پوبالژیا همچنین به نام‌های فتق هاکی، کشاله ران گیلمور یا فتق ورزشی نیز شناخته می‌شود. علی‌رغم نام‎های متعددش پوبالژیا فتق نیست. فتق زمانی ایجاد می‌شود که یک دستگاه یا بافت از درون عضله یا بافت نگهدارنده خود در سر جایش بیرون می‌زند. پوبالژیا به هر نوع کشیدگی یا پارگی در بافت نرم کشاله ران اشاره دارد. به مرور زمان پوبالژیا ممکن است به فتق تبدیل شود. این اختلال اغلب پوبالژیای ورزشکاران نامیده می‌شود زیرا به طور معمول بر اثر بازی‌های ورزشی به ویژه انواع مستلزم چرخش بدن، تغییر مسیر ناگهانی یا حرکات تکراری بروز می‌کند.

استروئیدهای آنابولیک ویرایش‌های شیمیایی هورمون اصلی مردانه، تستوسترون، هستند

استروئیدهای آنابولیک برای برخی اختلالات پزشکی به کار می‌روند اما مردم این داروها را به صورت غیر قانونی در برخی تنظیمات ورزشی هم استفاده می‌کنند. مردم آنها را برای افزایش توده عضلانی، عملکرد عضلات و استقامت و کوتاه کردن زمان ریکاوری بین مسابقات به کار می‌برند. این داروها به طرق صناعی از هورمون مردانه اصلی تستوسترون به دست می‌آیند. تستوسترون برای تکمیل و حفظ توده عضلانی و توسعه مشخصات ثانویه جنسی مثل بم شدن صدا و موی صورت مهم است.

کشیدگی عضله اینترکوستال تقریباً در تمامی موارد نتیجه اتفاقی مثل کشیدگی بیش از حد یا آسیب‌دیدگی است.

کشیدگی عضله اینترکوستال [کشیدگی عضله بین دنده‌ای] نوعی آسیب‌دیدگی است که به عضلات بین دو دنده یا تعداد بیشتری از دنده‌ها آسیب می‌زند. عضلات اینتراکوستال دارای لایه‌های مختلفی هستند که برای کمک به ایجاد دیواره قفسه سینه و حمایت از تنفس به دنده‌ها متصل شده‌اند. وقتی یک عضله اینتراکوستال دچار چرخش، فشار یا کشیدگی بیش از حد می‌شود امکان پارگی آن وجود دارد که سبب کشیدگی عضله اینترکوستال می‌گردد. قسمت فوقانی پشت به ندرت آسیب می‌بیند زیرا نسبتاً بی‌حرکت است. اگر این ناحیه مسبب درد باشد، این درد غالباً نتیجه تداوم حالت ضعیف قرارگیری بدن است. 

تاندینوز و تاندینیت هر دو به مشکلات مبتلابه تاندون اشاره دارند. این دو اختلال اغلب اوقات با یکدیگر اشتباه گرفته می‎شوند و جامعۀ پزشکی هنوز در حال کار بر روی تعریف دقیق این دو اصطلاح است.

تاندینوزیس (تاندینوز) آسیب‎دیدگی مزمن تاندون است. تاندینوز اختلال شایعی است اما اغلب اوقات با تاندینیتیس (تاندینیت) اشتباه گرفته می‎شود. تاندینوز وقتی بروز می‎کند که تاندون‎ها دچار تباهی یا انحطاط می‎شوند، به این معنی که روند پارگی یا شکسته شدن آنها آغاز می‎گردد. تاندون‎ها ممکن است دچار پارگی‎های کوچک شوند یا به جای فیبرهای کلاژن سرراست فیبرهای کلاژن بی‎نظم داشته باشند. این اختلال بیشترین شیوع را در ناحیۀ آرنج، شانه، زانو، ران، و تاندون‌های پاشنۀ آشیل (آخیلس) دارد.

انتخاب بهترین مکمل برای رشد عضله ممکن است کاری گیج کننده باشد که علت آن وجود طیف گسترده‌ای از مارک‌ها و محصولات تأیید شده است.

مکمل‌های عضله‌سازی می‌توانند عملکرد جسمانی را در طول ورزش‌های استقامتی بهبود ببخشند و به تحریک رشد عضله کمک کنند. پروتئین و کراتین دو مکمل عامه‌پسند هستند که می‌توانند چنین اثراتی داشته باشند. تمرینات استقامتی مثل وزنه‌برداری فشار شدیدی را بر عضلات تحمیل می‌کند. به مرور زمان عضلات آمُخته شده، قوی‌تر و به طور معمول بزرگ‌تر می‌شوند. بسیاری از مکمل‌های عضله‌سازی برای مردم متمایل به ارائه نمای ظاهری ورزشکاران و تقویت رشد عضلات آنان در دسترس است. مبتدیان به طور معمول نیاز به مکمل ندارند زیرا عضلات آنان به سرعت و پس از آغاز تمرینات استقامتی ساخته می‌شود. مکمل‌ها بیشتر برای مردمی مفیدند که در مراحل متوسط یا پیشرفته قرار دارند یا آنانی که در این زمینه مدارجی را طی کرده‌اند.

آن بخش از بدن که درگیر مشکل مزبور است می‎تواند نام خود را به آن دهد که برای مثال در این مورد می‎توان به تاندینیت آخیلس (آشیل) اشاره کرد. اصطلاحات آشنا در این مورد آرنج گلف‌باز، زانوی پرنده، و شانۀ پرتابگر است.

تاندینیتیس(تاندینیت) التهاب تاندون است. این اختلال وقتی بروز می‎کند که فرد از تاندون بیش از حد کار می‎کشد یا اینکه برای مثال در هنگام ورزش دچار آسیب‎دیدگی تاندون می‎شود. تاندینیت به طور معمول با یک آسیب دیدگی شدید همراه التهاب مرتبط می‌شود. آن بخش از بدن که درگیر مشکل مزبور است می‎تواند نام خود را به آن دهد که برای مثال در این مورد می‎توان به تاندینیت آخیلس (آشیل) اشاره کرد. اصطلاحات آشنا در این مورد آرنج گلف‌باز، زانوی پرنده، و شانۀ پرتابگر است. 

گرمادرمانی معمولاً بیش از سرمادرمانی در درمان درد مزمن عضلانی یا رنجور شدن مفاصل بر اثر ارتریت (آرتروز) مؤثر است

سرمادرمانی جریان خون به ناحیۀ آسیب دیده را کاهش می‎دهد. این باعث کند شدن میزان التهاب و کاهش خطر ورم و آسیب دیدگی بافت می‎شود. سرما در عین حال بافت صدمه دیده را بی‎حس، و نقش یک بی‌حسی موضعی را بازی می‎کند، و نیز پیام‌های درد ارسال شده برای مغز را کاهش می‎دهد. یخ می‎تواند برای درمان مفصل یا عضلۀ متورم و ملتهب مورد استفاده قرار گیرد. بیشترین اثربخشی آن در حدود 48 ساعت اول پس از آسیب دیدگی است. استراحت، یخ، کمپرس و بالا نگه داشتن ناحیۀ آسیب دیده بخشی استاندارد از درمان صدمات ورزشی محسوب می‎شود. باید به خاطر داشت که یخ نباید بی‎واسطه و مستقیم با پوست تماس پیدا کند.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.