دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آن بخش از بدن که درگیر مشکل مزبور است می‎تواند نام خود را به آن دهد که برای مثال در این مورد می‎توان به تاندینیت آخیلس (آشیل) اشاره کرد. اصطلاحات آشنا در این مورد آرنج گلف‌باز، زانوی پرنده، و شانۀ پرتابگر است.

تاندینیتیس(تاندینیت) التهاب تاندون است. این اختلال وقتی بروز می‎کند که فرد از تاندون بیش از حد کار می‎کشد یا اینکه برای مثال در هنگام ورزش دچار آسیب‎دیدگی تاندون می‎شود. تاندینیت به طور معمول با یک آسیب دیدگی شدید همراه التهاب مرتبط می‌شود. آن بخش از بدن که درگیر مشکل مزبور است می‎تواند نام خود را به آن دهد که برای مثال در این مورد می‎توان به تاندینیت آخیلس (آشیل) اشاره کرد. اصطلاحات آشنا در این مورد آرنج گلف‌باز، زانوی پرنده، و شانۀ پرتابگر است. 

تاندینوز و تاندینیت هر دو به مشکلات مبتلابه تاندون اشاره دارند. این دو اختلال اغلب اوقات با یکدیگر اشتباه گرفته می‎شوند و جامعۀ پزشکی هنوز در حال کار بر روی تعریف دقیق این دو اصطلاح است.

تاندینوزیس (تاندینوز) آسیب‎دیدگی مزمن تاندون است. تاندینوز اختلال شایعی است اما اغلب اوقات با تاندینیتیس (تاندینیت) اشتباه گرفته می‎شود. تاندینوز وقتی بروز می‎کند که تاندون‎ها دچار تباهی یا انحطاط می‎شوند، به این معنی که روند پارگی یا شکسته شدن آنها آغاز می‎گردد. تاندون‎ها ممکن است دچار پارگی‎های کوچک شوند یا به جای فیبرهای کلاژن سرراست فیبرهای کلاژن بی‎نظم داشته باشند. این اختلال بیشترین شیوع را در ناحیۀ آرنج، شانه، زانو، ران، و تاندون‌های پاشنۀ آشیل (آخیلس) دارد.

گرمادرمانی معمولاً بیش از سرمادرمانی در درمان درد مزمن عضلانی یا رنجور شدن مفاصل بر اثر ارتریت (آرتروز) مؤثر است

سرمادرمانی جریان خون به ناحیۀ آسیب دیده را کاهش می‎دهد. این باعث کند شدن میزان التهاب و کاهش خطر ورم و آسیب دیدگی بافت می‎شود. سرما در عین حال بافت صدمه دیده را بی‎حس، و نقش یک بی‌حسی موضعی را بازی می‎کند، و نیز پیام‌های درد ارسال شده برای مغز را کاهش می‎دهد. یخ می‎تواند برای درمان مفصل یا عضلۀ متورم و ملتهب مورد استفاده قرار گیرد. بیشترین اثربخشی آن در حدود 48 ساعت اول پس از آسیب دیدگی است. استراحت، یخ، کمپرس و بالا نگه داشتن ناحیۀ آسیب دیده بخشی استاندارد از درمان صدمات ورزشی محسوب می‎شود. باید به خاطر داشت که یخ نباید بی‎واسطه و مستقیم با پوست تماس پیدا کند.