plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا عکسبرداری اشعه X ایمن است؟

اشعه X اوروگرام وریدی، CT اسکن وریدی، CT اسکن دستگاه گوارش فوقانی

اشعه‎های X می‎توانند باعث ایجاد جهش‎هایی در DNA شوند

مقالات پرتودرمانی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر ویلیام موریسون، تیم نیومن
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

 اشعه X یک ابزار حیاتی تصویربرداری است که در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. از زمان نخستین کاربرد آن در سال 1896 میلادی، اشعه X زندگی‌های بسیاری را نجات داده و در طیف گسترده‌ای از کشفیات مهم نقش داشته است.
اشعه‌های X یک شکل طبیعی بروز اشعه الکترومغناطیسی است. آنها وقتی ذرات شارژ شده با انرژی کافی به فلز برخورد می‌کنند ایجاد می‌شوند.
در طول سال‌ها، دانشمندان نگرانی‌هایی در مورد عوارض سلامت مرتبط به استفاده از اشعه X داشته‌اند. با همۀ اینها، اشعه X شامل شلیک اشعه به بیمار است. اما آیا فواید این کار بر ریسک‌های آن چربش دارد؟

[مطالب این مقاله:]
• اشعه X چیست؟
• انواع
• ریسک‌ها
• عوارض جانبی
• فواید
• ایمنی

اشعه‌ X چیست؟
ویلهلم رونتگن / Wilhelm Röntgen نخستین توصیف را از اشعه X ارائه داد. فقط چند هفته پس از اینکه وی کشف کرد این اشعه می‌تواند استخوان‌ها را قابل رویت کند، از آن در تنظیمات پزشکی استفاده شد.
نخستین کسی که از اشعه X برای اقدامات پزشکی در مورد وی استفاده شد جوانی به نام ادی مک‌کارتی هانوفری بود، که در سال 1896 در جریان اسکی روی رودخانه کنکتیکت سقوط کرد و مچ دست وی شکست.
هر کسی بر روری سیاره زمین در کوران زندگی روزمره خود در معرض تماس با مقداری اشعه قرار دارد. مواد رادیواکتیو به طور طبیعی در هوا، خاک، آب، صخره‌ها و گیاهان وجود دارند. بزرگ‌ترین منبع اشعه طبیعی برای اغلب مردم رادون است.
به علاوه زمین به طور مداوم توسط اشعه کیهانی بمباران می‌شود که حاوی اشعه‌های X است. این اشعه‌ها بی‌ضرر نبوده اما گریزی از آنها نیست و میزان اشعه به قدری ناچیز است که در عمل می‌توان آن را نادیده گرفت.
خلبان‌ها، مسافران هواپیماها و فضانوردها در معرض دوز بالاتری از این اشعه قرار دارند زیرا میزان تماس با اشعه‌های کیهانی در ارتفاعات افزایش پیدا می‌کند.
در هر حال مطالعات اندکی به افزایش ریسک سرطان در صورت داشتن شغلی مرتبط یه نقل و انتقالات هوایی پرداخته‌اند.

انواع اشعه X
برای انجام تصویربرداری اشعه X استاندارد، بیمار یا بخشی از بدن وی در معرض دستگاه کشاف اشعه X قرار گرفته و با پالس‌های کوتاه اشعه X به تصویر کشیده می‌شود. از آنجا که استخوان‌ها سرشار از کلسیم هستند، که عدد اتمی بالایی دارد، اشعه‌های X جذب شده و در تصویر ایجاد شده به رنگ سفید دیده می‌شوند.
هر نوع گاز به دام افتاده برای مثال درون ریه‌ها به شکل لکه‌های سفید دیده می‌شود زیرا میزان جذب اشعه توسط آنها اندک است.
رادیوگرافی. رادیوگرافی شناخته‌ترین شکل تصویربرداری اشعه X است. رادیوگرافی برای تصویر کردن استخوان‌های شکسته، دندان‌ها و قفسه سینه استفاده می‌شود. رادیوگرافی در عین حال از کمترین مقادیر اشعه برای عملکرد خود استفاده می‌کند.
فلوروسکپی. رادیولوژیست، یا متخصـص رادیوگرافی می‌تواند تصویر اشعه X بیماران را در زمان واقعی ببیند و از آنها عکس‌های فوری بگیرد. این نوع اشعه X را می‌توان برای مشاهدۀ فعالیت روده پس از خوردن مایع باریم مورد استفاده قرار داد. فلوروسکپی در مقایسه با اشعه X استاندارد از اشعه بیشتری استفاده می‌کند اما کماکان میزان اشعه بسیار ناچیز است.
توموگرافی محاسباتی (CT). بیمار روی میزی دراز کشیده و وارد یک اسکنر حلقه‌ شکل می‌شود. یک پرتو پروانه‌ای شکل از بیمار عبور کرده وارد تعدادی کشف کننده می‌شود. بیمار به آهستگی از داخل ماشین گذر داده می‌شود به شکلی که بتوان یک سری "اسلاید" برای ایجاد تصاویر سه بعدی از وی گرفت. این اقدام از بالاترین دوز اشعه X استفاده می‌کند زیرا در یک دور عکسبرداری تعداد زیادی تصویر از بیمار گرفته می‌شود.

ریسک‌های اشعه X
اشعه‌های X می‌توانند باعث ایجاد جهش‌هایی در DNA شوند و بنابراین قادرند در ادامۀ زندگی بیمار به بروز سرطان منجر شوند. اشعه X هم از سوی WHO و هم توسط دولت ایالات متحد آمریکا به عنوان یک عامل بیماری‌زا طبقه‌بندی می‌شود. به هر حال، فواید فناوری اشعه X بسیار فراتر از عواقب بالقوه منفی کاربرد این اشعه‌ها است.
تخمین زده می‌شود که 0.4 درصد سرطان‌ها در ایالات متحد آمریکا بر اثر CT اسکن ایجاد می‌شود. دانشمندان انتظار دارند که این میزان به موازات افزایش استفاده از این اسکن‌ها در اقدامات پزشکی افزایش یابد. بنا به آمار در سال 2007 فقط در سطح ایالات متحد آمریکا 62 میلیون مورد CT اسکن انجام شد.
بر مبنای یک مطالعه در سن 75 سالگی اشعه X ریسک سرطان را از 0.6 تا 1.8 درصد افزایش می‌دهد. به عبارت دیگر ریسک‌های این اقدام در مقایسه با فواید پزشکی آن بسیار اندک است.
هر اقدامی ریسک خاص مرتبط به خود بسته به نوع اشعه X و قسمتی از بدن را که از آن تصویربرداری می‌شود، دارد. فهرست زیر برخی از شایع‌ترین اقدامات تصویربرداری را نشان داده و دوز اشعه را با اشعه ‌زمینه نرمال که مردم در زندگی روزمره با آن مواجهند مقایسه می‌کند.
• اشعه X قفسه سینه
معادل 2.4 روز اشعه زمینه طبیعی است
• اشعه X جمجمه
معادل 12 روز اشعه زمینه طبیعی است
• اشعه X ستون فقرات کمری
• معادل 182 روز اشعه زمینه طبیعی است
• اشعه X اوروگرام وریدی
• معادل 1 سال اشعه زمینه طبیعی است
• اشعه X معاینات دستگاه گوارش فوقانی
• معادل دو سال اشعه زمینه طبیعی است
• تنقیه باریم
• معادل 2.7 سال اشعه زمینه طبیعی است
• CT اسکن سر
• معادل 243 روز اشعه زمینه طبیعی است
• CT اسکن ناحیه شکم
• معادل 2.7 سال اشعه زمینه طبیعی است
اعداد مزبور برای اشعه مربوط به بزرگسالان است. کودکان در برابر اثرات رادیواکتیو اشعه X آسیب‌پذیرتر هستند.

عوارض جانبی اشعه X
در حالی که اشعه X با افزایش جزئی در ریسک بروز سرطان مرتبط شده است، ریسک بسیار اندکی برای اثرات جانبی طولانی مدت مطرح است.
قرار داشتن در معرض سطوح بالای اشعه طیفی از اثرات مثل استفراغ، خونریزی، غش کردن، ریزش مو، و از دست دادن پوست و مو در پی دارد.
به هر حال اشعه X چنان مقدار کمی اشعه تولید می‌کند که اعتقاد بر آن است که باعث ایجاد مشکلات سلامت آنی نمی‌گردد.

فواید اشعه X
این واقعیت که اشعه‌ X در بازۀ زمانی چنان طولانی در پزشکی مورد استفاده قرار گرفته ‌است نشان دهندۀ میزان فایده‌ای است که برای آن لحاظ می‌شود. اگرچه اشعه X همیشه به تنهایی برای رسیدن به تشخیص در مورد یک اختلال یا بیماری کافی نیست، بخشی حیاتی از فرآیند تشخیصی به شمار می‌رود.
برخی از فواید اصلی اشعه X شامل موارد زیر است:
• غیر تهاجمی بودن. اشعه X می‌تواند به تشخیص یک اختلال پزشکی یا پایش پیشرفت درمان کمک کند بی‌آنکه نیازی به ورود فیزیکی و معاینۀ بیمار وجود داشته باشد.
• راهنمایی. اشعه X می‌تواند متخصصان مراقبت‌های پزشکی را در راستای به کار بردن کاتترها، استنت‌ها یا دیگر دستگاه‌های داخل بدنی راهنمایی کند. آنها در عین حال می‌توانند به درمان تومورها و خارج کردن لخته‌های خون یا دیگر انسدادهای مشابه کمک کننده باشند.
• یافته‌های غیر منتظره. اشعه X گاهی از اوقات یک ویژگی آسیب‌شناختی را نشان می‌دهد که با دلیل اولیه انجام عمل تصویربرداری تفاوت دارد. برای مثال، عفونت‌های استخوان، گاز یا مایع در جایی که نباید وجود داشته باشند یا برخی انواع تومور.

ایمنی اشعه X
این موضوع مهم است که ریسک‌ها در دورنما دیده شوند.
یک CT اسکن به طور میانگین می‏تواند شانس ابتلاء به یک سرطان کشنده را به میزان یک دوهزارم افزایش دهد. این ویژگی با شیوع طبیعی سرطان‌های مهلک در ایالات متحد آمریکا یعنی 1 به 5 قابل مقایسه است.
به علاوه این موضوع محل مناقشه است که آیا قرار گرفتن در معرض مقادیر اندک اشعه X اساساً می‌تواند سرطان‌زا باشد یا خیر. یک گزارش اخیر در این مورد که در "ژورنال آمریکایی انکولوژی بالینی" منتشر شد، مدعی است که اقدام به استفاده از اشعه X اساساً فاقد هر گونه ضرری است.
مقاله مزبور اصرار دارد که نوع اشعه مورد استفاده در اسکن آنقدر نیست که باعث ایجاد صدمات درازمدت شود. نویسندگان مطالعه مدعی هستند که هر گونه آسیب ایجاد شده توسط دوز کم اشعه از سوی بدن ترمیم می‌شود و هیچ جهش پایداری ایجاد نمی‌گردد. بحث آسیب دیدگی صرفاً زمانی مطرح خواهد بود که بدن در معرض سطح معینی از اشعه قرار گرفته باشد. این آستانه بر مبنای نظر نویسندگان بسیار بیشتر از دوز استاندارد اشعه X است که در هر نوع اسکن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
به خاطر سپردن این موضوع اهمیت دارد که این واقعیات مربوط به ایمنی در مورد بزرگسالان مصداق دارد. CT اسکن‌ها در کودکان می‌تواند ریسک ابتلاء به سرطان مغز و لوسمی را تا سه برابر افزایش دهد، به ویژه اگر اسکن مورد بحث در برخی دوزها برای ناحیۀ شکم و قفسه سینه انجام شده باشد. این اسکن‌ها کماکان انجام می‌شوند اما نیاز است که انجام آنها پس از مشورت و بحث در مورد ریسک‌ها و فواید با خانواده کودک انجام شود.
نویسندگان مطالعه در ادامه به این نکته اشاره می‌کنند که علی‌رغم بمباران توسط اشعه‌های کیهانی و اشعه زمینه مردم آمریکا اکنون بیش از هر دوران دیگری عمر می‌کنند، که این بخشاً ناشی از پیشرفت‌هایی است که در تصویربرداری پزشکی از جمله CT اسکن ایجاد شده است./


Source:
Are X-rays really safe?
Last updated Tue 9 January 2018
By Tim Newman
Reviewed by William Morrison, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تشخیص غیر تهاجمی سرطان مغز استخوان نزدیک است

ترموگرافی سینه (ترموگرافی پستان): فناوری، فواید، و علایم سرطان

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.