plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چگونه بدانیم دچار کوروناویروس شده‌ایم؟

 گلودرد، تعریق، لرز، پنومونی، استامینوفن، پاراستامول، جهش ژنتیکی

کوروناویروس‌ها در بسیاری گونه‌های حیوانات مثل شترها و خفاش‌ها وجود دارند

مقالات ویروس‌شناسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• اثرات عفونت بر روی بدن
• خطرات و پیامدها
• درمان کوروناویروس
• دورنماکوروناویروس‌ها (کروناویروس‌ها) عموماً بر سیستم تنفسی تأثیر گذاشته باعث ایجاد علایمی مثل سرفه و تنگی نفس می‌شوند. برخی افراد، شامل سالمندان، در خطر ناخوشی شدید ناشی از این ویروس‌ها قرار دارند.
کوروناویروس‌ها در بسیاری گونه‌های حیوانات مثل شترها و خفاش‌ها وجود دارند. جهش‌های این ویروس می‌تواند انسان را آلوده کند.
طغیان‌های پیشین بیماری‌های ناشی از کوروناویروس‌ها در انسان شدید بوده‌اند. این ویروس‌ها عموماً به سرعت گسترش می‌یابند و در مورد برخی افراد به مرگ منجر می‌شوند.
یک مثال در این مورد سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) است، که باعث ایجاد یک پاندمیک در سال 2002 شد. در حدود 8.439 نفر مبتلاء شدند و 812 نفر جان خود را از دست دادند.
طغیان بیماری موسوم به COVID-19 نتیجه نوعی کوروناویروس جدید است که اکنون SARS-CoV-2 نامگذاری شده، و هم‌اکنون در بسیاری از کشورها جهان گسترش یافته است.
تا مورخ 25 مارس سال 2020، در حدود 424.048 نفر به COVID-19 مبتلاء شده‌اند و 18.946 نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند.

اثرات عفونت بر روی بدن
ویروس‌ها از طریق ربایش (های‌جک) سلول‌ها در بدن عمل می‌کنند. آنها وارد سلول‌های میزبان می‌شوند و خود را بازتکثیر می‌کنند. ویروس‌ها در مرحله بعد می‌توانند در سلول‌های تازه‌ای در سطح بدن گسترش یابند.
کوروناویروس‌ها عمدتاً بر سیستم تنفسی تأثیر می‌گذارند، که گروهی از ارگان‌ها و بافت‌های بدن را شامل می‌شود که به آن امکان تنفس می‌دهد.
بیماری‌های سیستم تنفسی بر قسمت‌های مختلف سیستم مزبور مثل ریه‌ها تأثیر می‌گذارند. کوروناویروس به طور معمول جدار داخلی گلو، راه‌های هوایی و ریه‌ها را درگیر می‌کند.
علایم اولیه ابتلاء به کوروناویروس می‌تواند شامل سرفه یا تنگی نفس باشد. در برخی موارد این ویروس قادر است تا صدمات شدیدی در ریه ایجاد کند.
برای مثال برخی بیماران ممکن است دچار سندرم دیسترس تنفسی حاد شوند که به مشکلات شدید تنفسی منجر می‌گردد.
به طور معمول سیستم ایمنی بدن خیلی زود کوروناویروس را شناسایی کرده و با ارسال پروتئین‌های خاص یا آنتی‌بادی‌ها برای مقابله با عفونت به آن پاسخ می‌دهد.
پاسخ ایمنی به عفونت بدن را با عوارض جانبی شامل تب مواجه می‌کند. در طول عفونت، سلول‌های سفید خون پایروجن (پیروژن) آزاد می‌کنند، ماده‌ای که باعث ایجاد تب می‌شود.
دمای بدن بالاتر از 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتی‌گراد) اندازه‌گیری شده توسط دماسنج دهانی نشان دهنده تب محسوب می‌شود.
گاهی از اوقات علایم شامل موارد زیر به همراه تب بروز می‌کند:
آبریزش بینی
درد بدن و سردرد
• مشکلات خواب
گلودرد
• تعریق
لرز
علایم مزبور معمولاً تا زمان پایان مقابله بدن با کوروناویروس ادامه دارند.
علایم بیماری ممکن است به شکل سرراست خود را نشان ندهند. برای مثال، مردم مبتلاء به COVID-19 ممکن است به فاصله 2 تا 14 روز پس از ابتلاء به ویروس دچار علایم شوند.

خطرات و پیامدها
کوروناویروس ممکن است با پیامدهای شدید مثل پنومونی (ذات‌الریه) همراه باشد.
پنومونی زمانی بروز می‌کند که ویروس مزبور یکی از ریه‌ها یا هر دو را درگیر کرده باشد. کیسک‌های هوایی* داخل ریه‌ها ممکن است با مایع یا چرک پر شوند که این باعث دشوارتر شدن تنفس خواهد شد.
کوروناویروس در عین حال قادر است تا قلب، کبد، یا کلیه‌ها را درگیر کند. در برخی از مردم، این ویروس بر خون و سیستم ایمنی تأثیر می‌گذارد. برای مثال COVID-19 می‌تواند باعث نارسایی قلبی، کلیوی یا نارسایی چند ارگانی شود که نتیجه آن مرگ بیمار خواهد بود.
بعضی افراد در مقایسه با دیگران در ریسک بالاتری برای پیامدهای شدید این بیماری قرار دارند. ریسک مزبور می‌تواند در مورد مردم دچار بیماری‌های زمینه‌ای شامل موارد زیر افزایش یابد:
• بیماری قلبی
دیابت
• بیماری ریه
افراد سالمند نیز در ریسک ناخوشی شدید ناشی از کوروناویروس قرار دارند. دیگر گروه‌های در معرض خطر عبارتند از:
• افراد دچار HIV
• زنان باردار
• افراد دچار آسم

درمان کوروناویروس
داروهای ضد ویروسی روش متداول درمان ویروس‌ها محسوب می‌شوند. این داروها ویروس‌ها را می‌کشند یا از گسترش آنها در سلول‌های بدن پیشگیری می‌کنند. به هر حال، در حال حاضر هیچ داروی ضد ویروسی برای درمان کوروناویروس وجود ندارد.
به علت پاندمیک شدن COVID-19 اکنون پژوهشگران در سراسر جهان در حال کار بر روی توسعه درمان‌ها و واکسن‌های تازه برای کوروناویروس هستند.
در صورت خفیف بودن علایم این بیماری درمان آن در تمامی موارد ضروری نیست. اگر کسی فاقد هر گونه ریسک فاکتور تأثیرگذار بر سیستم تنفسی یا سیستم ایمنی باشد بدن وی ممکن است بدون نیاز به دارو یا مداخله پزشکی با موفقیت در برابر عفونت مورد بحث مقاومت کند.
برای موارد خفیف بیماری، پزشکان ممکن است استفاده از داروهای غیر نسخه‌ای مختلفی را برای درمان علایم توصیه کنند. برای مثال، استامینوفن، که به عنوان پاراستامول نیز شناخته می‌شود ممکن است در مورد برخی از بیماران مفید باشد.
در موارد شدیدتر بیماری درمان در بیمارستان صورت می‌گیرد و شامل استفاده از ونتیلاتور برای حمایت تنفسی است. این احتمال وجود دارد که برای کاهش خطر بروز پنومونی باکتریایی از داروهای آنتی‌بیوتیک استفاده شود.

دورنما
اثرات کوروناویروس بر روی بدن شامل علایم سیستم تنفسی و نشانه‌های عفونت مثل سرفه، تب، و خستگی مفرط است.
در مورد برخی از مردم کوروناویروس‌ها می‌توانند باعث ایجاد بیماری شدید شوند. عوامل تأثیرگذار بر ریسک مورد بحث شامل موارد زیر است:
• سن بالا
• اختلالات زمینه‌ای سلامت مثل دیابت
• HIV
• آسم
• بارداری
افراد در معرض ریسک ناخوشی شدید ناشی از COVID-19 باید در صورت بروز نشانه‌های آن بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرند. این نشانه‌ها عبارتند از:
• سرفه ناگهانی
• تب
• تنی نفس


*توضیح: کیسک در فارسی به معنی کیسه کوچک است.


• دکتر مردیت گودوین، آرون کندولا
• ترجمه دکتر علی‌رضا سلیمی، فرهنگ راد


Source:
Medical News Today
How does coronavirus affect the body?
Medically reviewed by Meredith Goodwin, MD, FAAFP
On March 25, 2020
New —
Written by Aaron Kandola

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.