plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کوروناویروس (کروناویروس) جدید - بایدها و نبایدها

کوروناویروس جدید، کروناویروس جدید، آب و صابون، ضد عفونی کننده‌ دست، ماسک، سالمندان، بیماری قلبی، بیماری مزمن تنفسی،  دیابت، ایتالیا، ژاپن، ایران، حیوانات خانگی،  باکتری، بیماری‌های ویروسی، آنتی‌بیوتیک، چین

یک مورد تست مثبت از آزمایش ویروس در مورد یک سگ خانگی در هنگ کنگ وجود دارد

مقالات ویروس‌شناسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

باید
دست‌های خود را چند بار در روز، هر بار به مدت 20 ثانیه بشویید. برای شستشو از آب و صابون یا ضد عفونی کننده‌های دست با حداقل 60 درصد الکل استفاده کنید:
• پیش از پخت و پز یا غذا خوردن
• پس از رفتن به دستشویی
• پس از گرفتن بینی، سرفه کردن یا عطسه زدن

نباید
به چشم‌ها، بینی و دهان خود دست نزنید. اگر شما به نحوی با ویروس در تماس بوده باشید، لمس صورت می‌تواند باعث کمک به ورود ویروس به داخل بدن شود.
علایم این بیماری را که شبیه به آنفولانزا است بشناسید:
تب
• سرفه
تنگی نفس
در بیشتر موارد در آغاز بیمار آبریزش بینی وجود ندارد.

نباید
از ماسک استفاده نکنید مگر اینکه بیمار باشید. ماسک به پیشگیری از ابتلاء دیگران کمک می‌کند اما استفاده از آن در زمانی که شما سالم هستید کمک زیادی نخواهد کرد. تقاضا برای ماسک در سطح جهان به قدری زیاد بوده که باعث کمبود ماسک شده است. ماسک را برای مردمی مثل بیماران و کارکنان بخش بهداشت و درمان که واقعاً به آن نیاز دارند کنار بگذارید.
در صورتی که سن شما بالای 60 سال است، یا اگر دچار بیماری قبلی هستید پرهیزهای لازم را در نظر بگیرید و از محل‌های عمومی دوری نمایید زیرا در این وضعیت شما در ریسک بالاتری برای ابتلاء به بیماری مورد بحث قرار دارید. به خاطر داشته باشید که در حال حاضر چنین به نظر می‌رسد که سالمندان و مردم دچار بیماری‌هایی مثل بیماری قلبی، بیماری مزمن تنفسی و دیابت در بالاترین ریسک ابتلاء به این بیماری قرار دارند.
در صورت تب داشتن از سفر خودداری کنید. اگر در هنگام پرواز بیمار هستید بلافاصله موضوع را به خدمه پرواز اطلاع دهید. در زمان حضور در خانه با متخصصان مراقبت‌های پزشکی تماس بگیرید.

باید
سفر به کشورهای در معرض خطر را مجدداً بررسی کنید. در حال حاضر CDC سفر غیر ضروری را به برخی کشورها توصیه نمی‌کند. در مورد گروه‌های در معرض ریسک بالا - سالمندان و مردم دچار بیماری‌های از پیش موجود - CDC به تعویق انداختن سفرهای غیر ضروری را به ایتالیا، ژاپن، و نیز ایران توصیه می‌کند.
مواد مورد نیاز را برای مورد افراد بیمار در محیط خانه آماده کنید. این شامل داروهای نسخه‌ای برای هر فرد بیمار در خانواده، دیگر نیازهای مرتبط به سلامت مثل مسکن‌های ضد درد غیر نسخه‌ای و مواد ضد عفونی کننده برای نظافت سطوح خانگی می‌شود. بنا به مطالعات کوروناویروس می‌تواند از چند ساعت تا چند روز بر روی سطوح به بقاء خود ادامه دهد. سطوح را منظماً با مواد ضد عفونی کننده تمیز کنید تا ویروس مزبور از بین برود.
اگرچه COVID-19 هنوز به عنوان یک پاندمی شناخته نمی‌شود یک وبسایت دولتی پیشنهاد ذخیره غذا و آب را به مدت دو هفته در مورد پاندمی و گرفتن کپی‌های الکترونیک پرونده‌های بهداشتی توصیه می‌کند.

باید و نبایدها در زمان احساس ناخوشی

باید
در صورت ابتلاء به تب، سرفه، و مشکل تنفسی به دنبال کمک باشید. اما بلافاصله به نزدیک‌ترین کلینیک درمانی نروید. ابتدا برای یافتن یک پروتکل مناسب با پزشک تماس بگیرید، تا این اطمینان ایجاد شوید که بیماری از سوی شما به دیگران منتقل نمی‌شود.
پس از تماس قبلی با پزشک و مگر برای دیدن پزشک خود از خانه بیرون نروید. و اگر ناچارید که از خانه خارج شوید از استفاده از وسایل نقلیه عمومی، تاکسی یا اتوبوس خودداری کنید.

باید
برای سرفه کردن از خم داخل آستین ناحیه آرنج یا دستمال کاغذی استفاده کنید و پس از استفاده دستمال را بلافاصله داخل سطل زباله دردار بیندازید (شما باید این کار را چه در صورت ظن ابتلاء به COVID-19 یا عدم وجود چنین ظنی انجام دهید --- شما نمی‌خواهید حتی ویروس سرماخوردگی را نیز به دیگران انتقال دهید.).
در صورت وجود ظن ابتلاء به ویروس با خانواده یا حیوانات خانگی خود اختلاط نکنید. برای محافظت از آنان، غذای خود را جداگانه بخورید و دور از آنان بخوابید، سعی کنید در یک اتاق مجزا بمانید و در صورت امکان از یک دستشویی جداگانه استفاده کنید. آری، حیوانات خانگی نیز در این توصیه‌ها قرار می‌گیرند. یک مورد تست مثبت از آزمایش ویروس در مورد یک سگ خانگی در هنگ کنگ وجود دارد. اما مقامات هنگ کنگی گفته‌اند که عملاً از ابتلاء سگ به این ویروس مطمئن نیستند. CDC می‌گوید که کارشناسان با اطمینان نمی‌دانند که این ویروس می‌تواند حیوانات خانگی را مبتلاء کند یا خیر.

باید
در صورت وجود ظن ابتلاء خود به ویروس مورد بحث در زمان حضور در کنار دیگران از ماسک به صورت درست استفاده کنید - خود ماسک در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌های مرتبط به آن می‌تواند یک منبع عفونت باشد.

نباید
از آنتی‌بیوتیک استفاده نکنید. آنتی‌بیوتیک‌ا صرفاً در مورد بیماری‌های ناشی از باکتری کارآیی دارند و در مورد بیماری‌های ویروسی بی‌اثرند.


• دبی کوئینگ، دکتر برانیلدا نازاریو، برندا گودمن
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Preparing for Coronavirus: Dos and Don’ts
WebMD Health News Reviewed
By Debbie Koenig
WebMD senior health writer Brenda Goodman contributed to this report.
by Brunilda Nazario, MD
On February 28, 2020

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.