دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

گرلین، هورمون تنظیم اشتها و موارد دیگر

فروکتوز, کربوهیدرات, ورزش, ورزش اروبیک, استرس , کانابیس, تتراهیدروکانابینول, کنترل انسولین, سلامت قلبی عروقی

گریلین حس‌های گرسنگی و سیری را تسهیل و به ذخیره چربی کمک می‌کند

مقالات هورمون‌شناسی

در این مقاله:
• عملکرد گرلین چیست؟

• دیگر اثرات گرلین
• گاهش گرلین
• خلاصهگرلین یک هورمون است. نقش اولیه این هورمون تنظیم اشتها است. گرلین در عین حال تسهیلاتی برای عملکرد غده هیپوفیز، کنترل انسولین، و محافظت از سلامت قلب و عروق ایجاد می‌کند.

عملکرد گرلین چیست؟
گرلین که به نام "هورمون گرسنگی" نیز شناخته می‌شود، هورمونی در سیستم گردش خون است که عملکردهای متعددی در بدن دارد.
تولید و رهش گرلین عمدتاً در معده انجام می‌شود اما در عین حال این فرآیند در روده کوچک، مغز، و لوزالمعده نیز صورت می‌گیرد.
اگرچه گرلین نقش‌های مختلفی در بدن ایفاء می‌کند عملکرد اصلی آن مربوط به ناحیه معده‌ای-روده‌ای است. این قسمت از بدن معده و روده کوچک را شامل می‌شود.
گریلین حس‌های گرسنگی و سیری را تسهیل و به ذخیره چربی کمک می‌کند.
سطح گریلین در طول روز به شکلی قابل ملاحظه تغییر می‌یابد، و در زمان گرسنگی شخص افزایش یافته و پس از خوردن غذا کاهش پیدا می‌کند.

دیگر اثرات گرلین
در کنار گرسنگی و سیری گرلین چند عملکرد دیگر نیز در بدن بر عهده دارد. برخی از این عملکردها شامل موارد زیر است:
• ترشح غده هیپوفیز. غده هیپوفیز در مغز قرار دارد و عملکرد اصلی آن رهش هورمون است. هیپوفیز دارای دو قسمت اصلی است: لوب قدامی و لوب خلفی. گریلین به غده هیپوفیز در ترشح هورمون‌های هیپوفیز خلفی کمک می‌کند.
• تنظیم انسولین. برخی شواهد عنوانگر آنند که گرلین ممکن است به تنظیم انسولین کمک کند. گرلین این کار را از طریق کنترل ترشحات انسولین و پیام‌رسانی به گیرنده‌های انسولین انجام می‌دهد.
• سلامت قلبی عروقی. گرلین می‌تواند چندین اثر مفید بر قلب داشته و عامل درمانی امیدبخشی برای مداوای بیماری قلب و عروق باشد. به هر حال، مکانیسم زمینه‌ای پشت چگونگی فایده‌رسانی گرلین به سیستم قلبی عروقی به طور کامل روشن نیست.
• رفتار بر پایه پاداش. گرلین ممکن است به عنوان پیام‌رسان تحریک کننده مسیر پاداش بین معده و مغز عمل کند. بنابراین، ممکن است نقشی در خوردن به شکل هدونیک داشته باشد که در آن شخص غذا را به جای نیاز به تحریک لذت می‌خورد.
• رفتار جنسی. یک مطالعه با بررسی موش‌ها پی برده است که وقتی موش‌های نر مکمل گرلین دریافت می‌کنند، این رویکرد به افزایش رفتار جنسی در آنها منجر می‌شود. برای ارزیابی بروز این رویکرد در انسان به تحقیق بیشتری نیاز است.


کاهش گرلین
انسان برای حفظ و تنظیم برخی کارکردهای جسمانی حیاتی بدن نیاز به گرلین دارد. به هر حال، از آنجا که گرلین نقشی کلیدی در گرسنگی و سیری ایفاء می‌کند، کاهش میزان گرلین ممکن است باعث کاهش اشتها شده و در نتیجه کاهش وزن ایجاد شود.
بعضی تحقیقات نشان می‌دهند که سطح گرلین پس از کاهش وزن افزایش می‌یابد. شخص ممکن است بیش از اوقات معمول احساس گرسنگی کند، که این شخص را به خوردن غذای بیشتر ترغیب می‌کند، که احتمالاً به جبران وزن از دست رفته منجر می‌گردد.
به هر حال، تحقیق این نکته را بارز کرده است که تغییرات سطح گرلین به تنهایی برای ایفاء نقش پیش‌بینی کننده افزایش وزن پس از کاهش آن کافی نیست. عوامل رفتاری و زیست محیطی نیز ممکن است در این مورد نقش داشته باشند.
افراد مایل به کاهش سطح گرلین در بدن خود به شکل طبیعی می‌توانند موارد زیر را امتحان کنند:

کاهش مصرف فروکتوز
مطالعات این نکته را برجسته کرده‌اند که مصرف غذاهای دارای فروکتوز زیاد می‌تواند باعث افزایش گرلین شود. افزایش میزان گرلین ممکن است باعث گردد تا شخص در طول یک وعده غذای بیشتری بخورد یا کمی پس از خوردن غذا دچار حس گرسنگی شود.

خوردن مقدار بیشتری از برخی مواد غذایی
خوردن غذاهای دارای پروتئین زیاد ممکن است باعث سرکوب گرلین شده، به ایجاد حس پایدار سیری منجر گردد.
یک مطالعه عنوان کرده است که مردان دارای وزن بدن متوسط پس از خوردن وعده غذایی با کربوهیدرات بالا احساس سیری بیشتری داشته و سطح گرلین در آنها کاهش یافته است. این نتایج با نتایج به دست آمده در مورد افراد چاق مشابه نبوده است.

ورزش
موضوع توانایی ورزش برای افزایش یا کاهش سطح گرلین در بدن مناقشه‌ای محل مناقشه است. یک مرور مربوط به سال 2018 پی برده است که ورزش اروبیک شدید می‌تواند باعث کاهش سطح گرلین شود، در حالی مطالعه دیگری به این نتیجه رسیده است که ورزش‌های مداری ممکن است باعث افزایش میزان گرلین شوند.
حتی علی‌‌غم آنکه برخی اشکال ورزش می‌توانند سطح گرلین را افزایش دهند، این نباید بر حس گرسنگی تأثیرگذار باشد. ورزش همچنین بر هورمون‌های دیگری مثل انسولین و لپتین که نقشی در مورد گرسنگی دارند نیز تأثیر می‌گذارد.

کاهش استرس
بالا و مزمن بودن استرس می‌تواند باعث خیزش سطح گرلین در بدن شود. به همین علت، مردم دچار این نوع استرس ممکن است به پرخوری روی بیاورند. اگر کسی در طول دوره‌های استرس با خوردن خو بگیرد، این وضعیت می‌تواند بر مسیر پاداش تأثیر بگذارد و شخص به سمت راحت‌خوری گرایش پیدا کند.

محدود کردن کانابیس
همچنین شواهدی دال بر تحریک رهش گرلین توسط کانابیس وجود دارد. کارشناسان معتقند که تتراهیدروکانابینول (THC)، ترکیب روانگردان موجود در کانابیس، مقدمتاً مسؤول این وضعیت است.
یک مطالعه مربوط به سال 2020 پی برده است که مصرف کانابیس به روش خوراکی بیش از دود کردن یا تبخیر آن به افزایش گرلین منجر می‌شود. بنابراین این روش تحویل باعث می‌گردد تا شخص دچار احساس گرسنگی شده و غذای بیشتری بخورد.


خلاصه
گرلین هورمونی است که نقش‌های متعددی در بدن ایفاء می‌کند. این نقش‌ها تنظیم اشتها، کنترل انسولین، و بهبود سلامت قلبی عروقی را شامل می‌شود.
انسان برای تنظیم فرآیندهای مختلفی در بدن نیاز به گرلین دارد. در هر حال، برخی از افراد ممکن است مایل به کاهش سطح گریلین در بدن خود باشند زیرا این کار می‌تواند سبب سرکوب اشتها شود و در نتیجه شخص به کم‌خوری روی بیاورد.
کسانی که مایلند تا سطح گراین را در بدن خود یه شکل طبیعی کاهش دهند باید فروکتوز کمتری مصرف کرده، ورزش کنند، و کوشش نمایند تا میزان استرس خود را به حداقل برسانند./گرلین، هورمون تنظیم اشتها و موارد دیگر
دکتر النا بیگرز، لوئیس مورالس-براون
ترجمه هامیک رادیان

Source:
Medical News Today
What to know about ghrelin
Medically reviewed by Alana Biggers, M.D., MPH —
Written by Louise Morales-Brown
On July 13, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

آمفتامین قلب را سریع‌تر پیر می‌کند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.