دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مقاومت به انسولین ریسک ابتلاء به پیش‎دیابت و در نهایت دیابت نوع 2 را افزایش می‎دهد.

انسولین یک هورمون است که توسط لوزالمعده ساخته می‎شود و برای سلول‎ها امکان جذب گلوکز را ایجاد می‎کند، به شکلی که بتوان از آن به عنوان انرژی استفاده کرد. سلول‎های مردم دچار مقاومت به انسولین قادر به استفادۀ مؤثر از این هورمون نیستند. وقتی سلول‏‌ها قادر به جذب گلوکز (قند) نباشند، این ماده در خون انباشته می‎شود. اگر سطح گلوکز بالاتر از میزان نرمال بوده اما این افزایش سطح به میزانی نباشد که باعث تشخیص ابتلاء به دیابت شود، به وضعیت مزبور زیر عنوان پیش‎دیابت ارجاع می‎شود. مقاومت به انسولین ریسک ابتلاء به پیش‎دیابت و در نهایت دیابت نوع 2 را افزایش می‎دهد.

اگر نتایج تست نشان دهندۀ خارج بودن میزان کورتیزول از محدوده استاندارد باشد، این وضعیت عنوانگر وجود طیفی از اختلالات شامل بیماری ادیسون و سندرم کوشینگ خواهد بود

تست هورمون کورتیزول مستلزم گرفتن مقدار کمی خون برای اندازه‎گیری سطح کورتیزول در بدن است. کورتیزول هورمونی است که نقشی حیاتی در پاسخ بدن در برابر استرس ایفاء می‎کند. اگر نتایج تست نشان دهندۀ خارج بودن میزان کورتیزول از محدوده استاندارد باشد، این وضعیت عنوانگر وجود طیفی از اختلالات شامل بیماری ادیسون و سندرم کوشینگ خواهد بود. اقدام به تست در این مورد نسبتاً ساده است و نباید به بروز هیچ عارضۀ جانبی قابل ملاحظه‎ای منجر شود. کورتیزول هورمونی است که چند عملکرد بدن شامل مقابله با استرس یا دوری از آن را تقویت می‎کند. وقتی کسی ظن به در خطر بودن در مورد خود را داشته باشد مغز یک مادۀ شیمیایی بسیار قدرتمند به نام هورمون ادرنوکورتیکوتروپیک (ACTH) ترشح می‎کند.

گالاکتوریا معمولاً در زنان، حتی آنهایی که هرگز بچه‌دار نشده‎اند و نیز در دورۀ یائسگی بروز می‎کند؛ اما احتمال بروز گالاکتوریا در مردان و حتی نوزادان نیز وجود دارد.

گالاکتوریا نوعی ترشح شیری نوک پستان است که به تولید نرمال شیر در هنگام شیردهی از پستان مرتبط نیست. گالاکتوریا به خودی خود بیماری محسوب نمی‎شود اما می‎تواند نشانه‎ای از وجود اختلالی زیربنایی باشد. گالاکتوریا معمولاً در زنان، حتی آنهایی که هرگز بچه‌دار نشده‎اند و نیز در دورۀ یائسگی بروز می‎کند؛ اما احتمال بروز گالاکتوریا در مردان و حتی نوزادان نیز وجود دارد. تحریک بیش از حد پستان، عوارض جانبی برخی داروها یا اختلالات غده هیپوفیز همگی می‎توانند تقویت کننده امکان بروز گالاکتوریا باشند. اغلب اوقات، گالاکتوریا نتیجۀ افزایش سطح پرولاکتین است، هورمونی که محرک تولید شیر محسوب می‎شود. برخی از اوقات علت بروز گالاکتوریا قابل تشخیص نیست. این وضعیت ممکن است خود به خود برطرف شود.

برخی آگهی‎های تبلیغاتی در مورد محصولات جایگزین تستوسترون ممکن است مردم را به این نتیجه برسانند که صرف احساس خستگی یا ضعف در مردان نشانۀ کمبود تستوسترون است. در عالم واقع، علایم مرتبط به این کمبود پیچیده‎تر از اینها است

وقتی مردم به موضوع کاهش سطح یا میزان هورمون تستوسترون فکر می‎کنند ممکن است اینطور گمان کنند که این مشکلی مرتبط به دوران میانسالی یا پیری مردان است. اما مردان در سنین زیر 30 سال نیز ممکن است دچار این مشکل شوند. بر مبنای اعلام مایو کلینیک، سطح تستوسترون گرایشی به رسیدن به بالاترین میزان در طول دورۀ بلوغ و اوایل بزرگسالی از خود نشان می‎دهد. سطح این هورمون به طور معمول هر ساله در حدود یک درصد کاهش می‎یابد، و زمان آغاز این کاهش پیرامون 30 سالگی مردان است. اما در برخی موارد مردان ممکن است در سنین پایین‎تر با کاهش میزان تستوسترون مواجه شوند.

در مورد مردان میزان بالای پرولاکتین می‎تواند سبب اختلال نعوظ و کاهش میل و توان جنسی شود.

میزان باروری مردم ممکن است تحت تأثیر مقدار هورمون پرولاکتین موجود در خون آنان قرار گیرد. پزشک ممکن است درمان‎های در دسترس را پس از اندازه‎گیری میزان هورمون پرولاکتین با یک تست خون تجویز کند. پرولاکتین هورمونی است که به بدن پیام می‌‏دهد تا در صورت باردار بودن زن یا شیرده بودن وی شیر پستان تولید کند. هورمون پرولاکتین در غده هیپوفیز تولید می‎شود. در مورد اغلب مردان و نیز زنان غیر باردار یا غیر شیرده صرفاً مقدار اندکی از هورمون پرولاکتین در بدن وجود دارد. مقیاس اندازه‌گیری هورمون مزبور بر اساس نانوگرم در میلی‎لیتر است. پزشکان سطح پرولاکتین خون فرد را برای کسب اطلاعاتی در مورد میزان سلامت فرد اندازه‌گیری می‎کنند.

ژنیکوماستی عوارض جسمانی معدودی دارد اما به دلیل نمای ظاهری خود می‎تواند تبعات روان‎شناختی و عاطفی متعددی داشته باشد

گانیکوماستیا [ژنیکوماستی] تورم یا بزرگ شدن بافت پستان در پسران یا مردان بر اثر عدم تعادل هورمون‎های استروژن و تستوسترون است. ژنیکوماستی می‎تواند مبتلابه یک پستان یا هر دو پستان شود و گاهی از اوقات به شکل غیر یکنواخت بروز می‎کند. نوزادان، پسران در کوران بلوغ جنسی، و مردان سالمند ممکن است بر اثر تغییرات نرمال در سطح هورمون‎ها دچار ژنیکوماستی شوند، و با وجود این علل دیگری نیز در این مورد مطرح است. در کل، ژنیکوماستی مشکلی جدی محسوب نمی‎شود، اما در عین حال مدارا با این وضعیت می‎تواند دشوار باشد. مردان و پسران مبتلا به ژنیکوماستی گاهی از اوقات دچار درد پستان می‎شوند و ممکن است به احساس شرمندگی دچار شوند. ژنیکوماستی ممکن است به خودی از بین برود. در صورت تداوم، دارودرمانی و عمل جراحی در مورد آن در دسترس است.

در صورت عدم کفایت میزان تستوسترون، مردان دچار ناباروری می‎شوند

تستوسترون هورمون جنسی کلیدی در مردان است که باروری، توده عضلانی، توزیع چربی، و تولید گلبول‎ قرمز خون را تنظیم می‎کند. وقتی سطح تستوسترون به میزانی کمتر از سطوح سالم نزول می‌‏کند، این اختلال می‎تواند به مواردی مثل هیپوگونادیسم یا ناباروری منجر شود. به هر حال، منابعی وجود دارد که با استفاده از آنها مردم می‎توانند میزان تستوسترون خود را افزایش دهند. کمبود تستوسترون به شکلی روزافزون به مشکلی شایع تبدیل می‎شود. شمار تجویزهای مربوط به مکمل‎های تستوسترون از سال 2012 به این سو 5 برابر افزایش یافته است.

مقالات دیگر...