دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

گُرگرفتگی در مردان: علل، علایم، درمان و پیشگیری

 شهوت جنسی, برافروختگی, پروژستین, میگسترول, سیپروترون, درمان جایگزینی تستوسترون

گرگرفتگی احساس گرمای شدیدی است که به تحریک عوامل پیرامونی بلاواسطه ایجاد نمی‌شود

گرگرفتگی احساس گرمای شدید است که اغلب زنان را در طول یائسگی درگیر می‌کند. اما مردان نیز بر اثر تغییرات هورمون‌ها، تغییرات سبک زندگی و برخی دلایل پزشکی ممکن است دچار گرگرفتگی شوند. گرگرفتگی احساس گرمای شدیدی است که به تحریک عوامل پیرامونی بلاواسطه ایجاد نمی‌شود. این وضعیت اغلب به شکل ناگهانی بروز می‌کند. گرگرفتگی عموماً به زنان در حال گذار به دوره یائسگی مرتبط می‌شود. به هر حال مردان نیز ممکن است این وضعیت را تجربه کنند.

درمان ژنیکوماستی یا بزرگ شدن پستان در مردان بدون عمل جراحی

هروئین, متادون, آمفتامین, استروئیدهای آنابولیک, سایکواکتیو, درمان جایگزینی تستوسترون

مطالعات دریافته‌اند که بین 32 تا 65 درصد مردان دچار ژنیکوماستی هستند

ژنیکوماستیا [ژنیکوماستی] – که گاهی از اوقات "ممه مردان" نامیده می‌شود – زمانی رخ می‌دهد که شخص بدون تعادل هورمونی متعارف برای رشد غدد پستانی عملکردی و بافت چربی پیرامون آن دچار رشد بافت پستان می‌شود. در حالت متعارف هورمون تستوسترون توسعه بافت پستان را مهار می‌کند حال آنکه استروژن در این مورد تأثیری محرک دارد. عدم تعادل هورمونی در این موارد می‌تواند به ژنیکوماستی منجر گردد. داشتن اضافه وزن می‌تواند به افزایش ذخیره چربی روی قفسه سینه و همچنین در کل بدن بینجامد.

سندرم کوشینگ یا هیپرکورتیزولیسم، افزایش بیش از حد هورمون کورتیزول

کرم‌های استروئیدی موضعی, ACTH, کوهان گاومیش, تست کورتیزول آزاد ادراری, غده هیپوفیز, درمان جایگزینی هورمون

سندرم کوشینگ در زنان بیش از مردان شایع است.

سندرم کوشینگ نوعی اختلال هورمونی است که بر اثر بالا بودن میزان هورمون کورتیزول در بدن ایجاد می‌گردد. سندرم کوشینگ همچنین به نام هیپرکورتیسولیزم [هیپرکورتیزولیسم] شناخته می‌شود. کورتیزول در غدد فوق کلیوی تولید می‌شود که در قسمت بالای کلیه‌ها قرار دارند. هورمون کورتیزول به بدن در موارد زیر کمک می‌کند: حفظ فشار خون، تنظیم قند خون، کاهش التهاب، تبدیل غذای خورده شده به انرژی. اما زمانی که مقدار کورتیزول در بدن بیش از حد افزایش یابد، این وضعیت می‌تواند دیگر سیستم‌های بدن را با مشکل مواجه کند. اکثریت موارد سندرم کوشینگ قابل درمان است اگرچه ممکن است برای برطرف شدن علایم به مقداری زمان نیاز باشد.

اخته کردن شیمیایی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اندروژن, گاسرلین, هیسترلین, لئوپرولید, تریپورلین, دیابت, استروک, حمله قلبی, شیمی درمانی, ایمنی درمانی

مقصود از اخته کردن شیمیایی کاهش سطوح هورمون‌های مردانه یا اندروژن‌ها است

اخته کردن شیمیایی استفاده از دارو برای کاهش تولید هورمون در بیضه مرد است. دکترها از این روش برای درمان سرطان‌های مرتبط به هورمون مثل سرطان پروستات استفاده می‌کنند. دیگر نام‌های اخته کردن شیمیایی به قرار زیر است: هورمون درمانی، درمان سرکوب اندروژن، درمان دپرس کردن اندروژن. مقصود از اخته کردن شیمیایی کاهش سطوح هورمون‌های مردانه یا اندروژن‌ها است. اندروژن‌های اصلی تستوسترون و دی‌هیدروتستوسترون (DHT) هستند. بر مبنای یک مرور تحقیقی مربوط به سال 2012، در حدود 90 تا 95 درصد اندروژن‌ها در بیضه‌ها تولید می‌‌شوند. مابقی آنها از غدد ادرنال می‌آیند.

گرلین، هورمون تنظیم اشتها و موارد دیگر

فروکتوز, کربوهیدرات, ورزش, ورزش اروبیک, استرس , کانابیس, تتراهیدروکانابینول, کنترل انسولین, سلامت قلبی عروقی

گریلین حس‌های گرسنگی و سیری را تسهیل و به ذخیره چربی کمک می‌کند

گرلین که به نام "هورمون گرسنگی" نیز شناخته می‌شود، هورمونی در سیستم گردش خون است که عملکردهای متعددی در بدن دارد. تولید و رهش گرلین عمدتاً در معده انجام می‌شود اما در عین حال این فرآیند در روده کوچک، مغز، و لوزالمعده نیز صورت می‌گیرد. اگرچه گرلین نقش‌های مختلفی در بدن ایفاء می‌کند عملکرد اصلی آن مربوط به ناحیه معده‌ای-روده‌ای است. این قسمت از بدن معده و روده کوچک را شامل می‌شود. گریلین حس‌های گرسنگی و سیری را تسهیل و به ذخیره چربی کمک می‌کند. سطح گریلین در طول روز به شکلی قابل ملاحظه تغییر می‌یابد، و در زمان گرسنگی شخص افزایش یافته و پس از خوردن غذا کاهش پیدا می‌کند.

پروژسترون درمانی برای یائسگی

سرطان, واکنش آلرژیک, خونریزی واژن

پروژسترون اغلب هورمون بارداری نامیده می‌شود.

در طول یائسگی تولید هورمون‌های جنسی به شکلی چشمگیر کاهش می‌یابد و پریود متوقف می‌شود. برای بسیاری از زنان قطع پریود اتفاق مثبتی است - اما رفع و رجوع عوارض جانبی ممکن است دشوار باشد. گرگرفتگی، تعریق شبانه، خشکی واژن، اینسومنیا، و افزایش وزن صرفاً برخی از علایم همراه یائسگی محسوب می‌شوند. در مورد برخی زنان این علایم خفیفند. در مورد دیگران، آنها به قدری مخلند که نیاز به مداخلات پزشکی ضروری می‌شود. پروژسترون به شکل منفرد یا به همراه استروژن می‌تواند باعث تخفیف برخی علایم مورد بحث شود.

هورمون پروژسترون و پروژستین - عملکردها و میزان نرمال

هورمون، پروژسترون، پروژستین، اندومتریوم، لایه داخلی رحم، کورپوس لوتروم، هورمون درمانی، درمان جایگزینی هورمون، سرطان اندومتریال

پروژسترون با چرخه عادت ماهانه، بارداری، و رشد و نمو جنین مرتبط است

پروژسترون یک استروئید و یک هورمون است. پروژسترون نقش‌هایی مهم مشخصاً در فرآیند تولید مثل ایفاء می‌کند. پس از آغاز دوره بلوغ تخمدان‌ها هر ماه یک تخمک رها می‌کنند. این فرآیند تخمک‌گذاری نامیده می‌شود. تخمک از لوله فالوپ (لوله تخم‌بر) پایین می‌رود و در صورت رسیدن به اسپرم بارور می‌گردد. کورپوس لوتروم یک غده درون‌ریز یا تولید کننده موقتی هورمون است که پس از تخمک‌گذاری از فولیکول خالی تخمدانی شکل می‌گیرد. کورپوس لوتروم به منبع اصلی پروژسترون که برای حفظ بارداری پس از باروری و القاء نیاز است تبدیل می‌شود. اگر باروری اتفاق نیفتد، کورپوس لوتروم تجزیه می‌شود، پروژسترون کمتری تولید می‌گردد

مقالات دیگر...