دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

غلغلک چیست و چرا ایجاد می‌شود؟

مکانیسم تکاملی, غلغلک-بازی, مور مور، لرز, سینستزیا, غلغلک دادن

غلغلک داده شدن باعث تحریک هیپوتالاموس می‌شود

مقالات مغز و اعصاب

در این مقاله:
چه چیزی باعث غلغلکی بودن کسی می‌شود؟
آیا شما غلغلکی هستید یا صرفاً خارشی؟
چه نقاطی روی بدن عموماً غلغلکی هستند؟
بچه‌ها در چه سنی غلغلکی هستند؟
آیا می‌توان از میزان غلغلکی بودن خود کم کرد؟
غلغلک و پاسخ مریدیان حسی خودمختار (ASMR)
آیا می‌توان غلغلک را به چیزی لذت‌بخش تبدیل کرد؟اگر شما در بحبوبه گریه کردن بر اثر لمس قسمتی حساس در بدن خود به خنده می‌افتید، غلغلکی هستید. برخی افراد به قدری غلغلکی هستند که با تماسی جزئی یا حتی انتظار غلغلک داده شدن دچار خنده می‌شوند. دیگران لبخند هم نمی‌زنند.
چرا برخی از مردم دارای واکنش غلغلک هستند و دیگران نیستند؟


چه چیزی باعث غلغلکی بودن کسی می‌شود؟
چند نظریه مختلف در مورد آنچه شخص را غلغلکی می‌کند وجود دارد. یک نظریه بر آن است که غلغلک به عنوان یک ساز و کار دفاعی برای محافظت از نواحی آسیب‌پذیر بدن و به نشانه تسلیم تکامل یافته است. نظریه دیگر می‌گوید که غلغلک مشوق پیوند اجتماعی است.
برای بسیاری افراد غلغلک قابل تحمل نیست، پس چرا می‌خندند؟
دانشمندان دریافته‌اند که غلغلک داده شدن باعث تحریک هیپوتالاموس می‌شود، ناحیه‌ای از مغز که واکنش‌های عاطفی و پاسخ بجنگ یا دررو را کنترل می‌کند. وقتی کسی غلغلک داده می‌شود ممکن است نه برای تفنن بلکه بر اثر یک پاسخ عاطفی خودکار چنین کند. در واقع، حرکات بدن شخص غلغلک داده شده اغلب به حرکات ناشی از درد شدید شبیه است.
تحقیقی قدیمی نشان می‌دهد که گیرنده‌های درد و عصب لمس در خلال غلغلک داده شدن تحریک می‌شوند. و مردم چه توسط شخصی دیگر چه به وسیله یک وسیله غلغلک داده شوند به یک اندازه می‌خندند.


آیا شما غلغلکی هستید یا صرفاً خارشی؟
بر مبنای تحقیقات دو نوع غلغلک وجود دارد:
گارگالسیس غلغلکی است که باعث می‌شود وقتی نواحی غلغلکی بدن شخص مکرراً لمس شود دچار غلغلک گردد. این نوع غلغلک جنبه خودالقائی ندارد.
نیسمسیس غلغلکی است که بر اثر حرکت ملایم روی پوست ایجاد می‌شود و معمولاً باعث خنده نمی‌گردد. این نوع غلغلک توسط خود شخص قابل القاء است.
نیسمسیس می‌تواند باعث ایجاد خارش یا مور مور شود. شما نمی‌توانید آن را با غلغلک همراه بدانید زیرا معمولاً تحریک کننده است. ممکن است آن را صرفاً خارش‌آور بدانید.


چه نقاطی روی بدن عموماً غلغلکی هستند؟
شخص ممکن است در هر نقطه‌ای روی بدنش غلغلکی باشد. نواحی عموماً غلغلکی عبارتند از:
• شکم
• پهلوها
• زیر بغل
• پاها
• گردن
هواداران نظریه غلغلک به عنوان یک مکانیسم تکاملی اصرار دارند که این نواحی به این علت غلغلکی هستند که آسیب‌پذیرترین نقاط بدن محسوب می‌شوند.


بچه‌ها در چه سنی غلغلکی هستند؟
خنده در نوزادان تا سن چهار ماهگی شکل نمی‌گیرد. و آنان تا شش ماهگی به تحریک ناشی از غلغلک نمی‌خندند.
علی‌رغم تأخیر خنده در پاسخ به غلغلک، گمان می‌رود که نوزادان غلغلک را احساس می‌کنند، اما نمی‌دانند که این حس از کجا نشأت می‌گیرد. آنان متقدماً حس غلغلک را با چیزی در جهان خارج که می‌بینند، بو می‌کنند یا می‌شنوند مرتبط نمی‌کنند.
غلغلک-بازی بین والدین و نوزادان متداول است. والدین فکر می‌کنند که این کار پیوندهای عاطفی و فیزیکی را تقویت می‌کند. با وجود این اگرچه ممکن است نوزادان به غلغلک داده شدن بخندند، از آن لذت نمی‌برند. ممکن است ضربه ملایم زدن به کف پای بچه یا مالش ملایم شکم آنان کار خوبی باشد. اما در مورد غلغلک جدی باید صبر کرد تا بچه بزرگ‌تر شده بتواند به آسانی به اطراف حرکت کند تا به این وسیله کافی بودن میزان غلغلک را نشان دهد.


آیا می‌توان از میزان غلغلکی بودن خود کم کرد؟
مردم بیش از حد غلغلکی یا کسانی که حس غلغلک را دوست ندارند ممکن است با صمیمیت فیزیکی دچار مشکل شوند. کمترین لمس این گونه افراد را دچار پیچ و تاب می‌کند. روشن نیست که آیا شخص می‌تواند مداوماً پاسخ غلغلک را خاموش کند. برخی افراد مدعی‌اند که رویکرد "ذهن بر موضوع" کارآیی دارد. به عبارت دیگر پوزخند بزن و تحملش کن تا موقعی که دیگر به صورت واکنشی خنده ایجاد نگردد. در عین حال شخص می‌تواند در زمان غلغلک داده شدن به موضوعی جدی فکر کند.
برخی دانشمندان می‌گویند در صورتی که شخص خود وسوسه شود خویشتن را غلغلک دهید پاسخ مورد بحث بروز نخواهد کرد. احتمالاً علت آن است که شخص انتظار حس مزبور را دارد. شما می‌توانید مغز خود را با قرار دادن دست‌های خویش بر روی قسمت بالای دست‌های کسی که شما را غلغلک می‌دهد فریب دهید. این به مغز امکان پیش‌بینی حس مورد بحث و سرکوب پاسخ غلغلک را می‌دهد.


غلغلک و پاسخ مریدیان حسی خودمختار (ASMR)
ASMR اصطلاحی است که برای توصیف حس‌های فیزیکی به کار می‌رود که بر اثر محرک‌های بصری، فیزیکی و شنیداری اتفاق می‌افتند. این تحریک ممکن است توسط یک شخص یا یک دستگاه اعمال شود. حس‌های فیزیکی به صورت مور مور، غلغلک، و لرز به ویژه در جمجمه توصیف می‌شوند. آنها با حس آرامش، خونسردی، خلسه و رضایت مرتبطند.
در مورد ASMR تحقیق گسترده وجود ندارد. یک مطالعه محرک‌های متداول برای تحقق ASMR را به شرح زیر فهرست کرده است:
• نجوا کردن
• توجه فردی
• صداهای واضح
• حرکات کند
ASMR می‌تواند به شکل موقتی علایم افسردگی و درد مزمن را بهبود ببخشد. ممکن است ارتباطی بالقوه بین ASMR و سینستزیا / synesthesia وجود داشته باشد، وضعیتی که در آن حسی در شخص محرک حسی در دیگری می‌شود. برای تعیین دلایل فیزیولوژیک ASMR مطالعات بیشتری نیاز است.


آیا می‌توان غلغلک را به چیزی لذت‌بخش تبدیل کرد؟
خندیدن اغلب با سرگرمی همراه است. اما در مورد غلغلک این موضوع لزوماً مصداق ندارد. برخی افراد از صمیمیت غلغلک و رهش حس خوب خندیدن لذت می‌برند. در مورد دیگران غلغلک مسأله خندیدن نیست.
اگر کسی بر آن باشد که غلغلک را به چیزی لذت‌بخش تبدیل کند باید موارد زیر را در مد نظ قرار دهد:
• نقاط کمتر حساس مثل کف دست، روی پا، و پشت سر را غلغلک دهد.
• غلغلک را به آهستگی و ملایمت انجام دهد.
• غلغلک را به جای دست با استفاده از یک پر انجام دهد.
• خشن یا مهاجم عمل نکند - بازیگوشانه عمل کند.
مهم نیست که شما در کجای طیف غلغلکی بودن قرار گیرید، مهم آن است که حد و مرز وجود داشته باشد. مردم را به زور غلغلک ندهید حتی اگر به این کار بخندند. این موضوع به ویژه در مورد کودکان مطرح است. غلغلک دادن را با مشاهده اولین نشانه ناراحتی متوقف کنید./غلغلک چیست و چرا ایجاد می‌شود؟
دکتر دبورا ویترسیپون، انِت مک‌درموت
ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
Healthline
What Causes the Tickle Response?
Medically reviewed by Deborah Weatherspoon, Ph.D., R.N., CRNA —
Written by Annette McDermott —
Updated on December 22, 2016

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بستن در‌ به روی بیماران روانی از میزان خودکشی کم نمی‌کند

وابستگی به الکل در درازمدت به توانایی‌های شناختی آسیب می‌زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.