دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چه چیز باعث تحریک ADHD می‌شود؟

ADHD، اختلال کمبود توجه، بیش‌فعالی، کمبود مواد معدنی، افزودنی‌های غذایی، فقر خواب، رسانه‌ها، فناوری، آکادمی آمریکایی بیماری‌های کودکان، مدیتیشن ذهن‌آگاهی

برخی عوامل بیولوژیک و زیست‌محیطی می‌توانند محرک ایجاد علایم ADHD باشند

مقالات مغز و اعصاب

• محرک‌های ADHD
• مدیریت محرک‌ها
• خلاصه


اختلال کمبود توجه، بیش‌فعالی (ADHD) نوعی اختلال توسعه عصبی است. ADHD اغلب در اوایل کودکی ایجاد می‌شود و می‌تواند در دوران بزرگسالی ادامه یابد.
تحقیق نشان می‌دهد که برخی عوامل بیولوژیک و زیست‌محیطی می‌توانند محرک ایجاد علایم ADHD باشند.
مردم مبتلاء به ADHD ممکن است طیفی از علایم شناختی و رفتاری را تجربه کنند. مثال‌های شایع در این مورد شامل بیش‌فعالی، دشواری در تمرکز، و ناتوانی در کنترل رفتارهای تکانشی است.

محرک‌های ADHD
طیفی از عوامل مربوط به سبک زندگی و موقعیت‌ها شامل موارد زیر می‌توانند محرک علایم ADHD باشند:

کمبود مواد معدنی
سرکوب اشتها یک عارضه جانبی شایع داروهای محرک است که پزشکان برای درمان ADHD مورد استفاده قرار می‌دهند.
سرکوب اشتها می‌تواند باعث شود که شخص مواد معدنی کمتری مصرف کند و در نتیجه دچار کمبود این مواد در بدن گردد، که این می‌تواند باعث بدتر شدن علایم ADHD شود.
کمبود برخی مواد معدنی مثل زینک، نیز می‌تواند سبب ایجاد برخی علایم مشابه علایم مربوط به ADHD شود. مثال‌هایی در این مورد شامل بی‌اعتنایی، بی‌قراری و تأخیر رشد شناختی است.
در حال حاضر شواهد قطعی در این مورد وجود ندارد که کمبود مواد معدنی می‌تواند سبب ADHD شود. به هر حال، چند مطالعه پی برده‌اند که بعضی کودکان دچار ADHD در بدن خود دارای مقادیر زینک کمتر از میزان نرمال بوده‌اند.
برخی از این مطالعات نشان دادند که مکمل‌های زینک می‌توانند علایم ADHD را در کودکان دچار کمبود زینک بهبود ببخشند.

افزودنی‌های غذایی
مناقشه‌ای ادامه‌دار در این مورد وجود دارد که آیا برخی افزودنی‌های غذایی سبب بیش‌فعالی و دیگر علایم ADHD می‌شوند [یا خیر].
بر مبنای یک مرور مربوط به سال 2012، چندین مطالعه ارتباطی میان رنگ‌های مصنوعی مواد غذایی (AFCs) و علایم ADHD مثل بیش‌فعالی، رفتار تکانشی و بی‌اعتنایی یافته‌اند.
نویسندگان جمع‌بندی کرده‌اند که AFCs دارای یک عارضه جانبی کوچک اما قابل توجه بر روی رفتار کودکان است، فارغ از اینکه این کودکان با تشخیص ابتلاء به ADHD مواجه شده باشند یا خیر.
یک مطالعه متا آنالیز مربوط به سال 2012 در مورد پیوند میان AFCs و ADHD به نتیجه‌گیری مشابهی رسیده است. بر مبنای این آنالیز از 24 مطالعه، در حدود 8 درصد کودکان دچار ADHD ممکن است بر اثر مصرف رنگ‌های مصنوعی به کار برده شده در مواد غذایی دچار علایم شوند.
در هر حال هر دو مرور مورد اشاره شامل مطالعاتی بوده‌اند که به شکل بالقوه قابل اعتماد نیستند یا صرفاً تعداد کمی نمونه داشته‌اند. تحقیق بیشتر می‌تواند تعیین کند که AFCs به چه میزان بر علایم ADHD تأثیرگذار است.

فقر خواب
داروهای محرک خط مقدم درمان برای ADHD محسوب می‌شوند. کارشناسان بر این باورند که این داروها از طریق افزایش میزان دوپامین در برخی نواحی خاص مغز و دیگر قسمت‎های سیستم عصبی مرکزی کار می‌کنند.
به نظر می‌رسد افزایش میزان دوپامین باعث تسکین علایم ADHD می‌شود اما آنها می‌توانند احتمال ایجاد اختلالات خواب را افزایش دهند.
مردم مصرف کننده داروهای محرک ممکن است در به خواب رفتن مشکل داشته باشند و نیز ممکن است مکرراً در طول شب از خواب بیدار شوند، که می‌تواند باعث خواب‌آلودگی در طول روز شود.
احساس خستگی و لتارژی در طول روز می‌تواند برخی علایم ADHD مثل بی‌اعتنایی، بی‌تصمیمی و رفتار تکانشی را تشدید کند.
از آنجا که مصرف داروهای محرک پیش از رفتن به بستر خواب احتمال مشکلات خواب را افزایش می‌دهد، مردم باید از انجام این کار در حد امکان خودداری کنند.

رسانه‌ها و فناوری
مناقشه دنباله‎داری در این مورد جریان دارد که آیا رسانه‌ها و فناوری محرک علایم ADHD در کودکان هستند.
یک متا آنالیز مربوط به سال 2014 در مورد ارتباط میان استفاده از شبکه‎های اجتماعی و علایم ADHD در کودکان و نوجوانان تحقیق کرده است.
از میان 45 مطالعه محققان به ارتباط کوچک اما قابل توجه بین استفاده از شبکه‌های اجتماعی و رفتارهای ADHD پی برده‌اند. آنها به این جمع‌بندی رسیده‌اند که برای درک اثرات رسانه‌ها بر ADHD به تحقیق بیشتری نیاز است.
بر مبنای برخی نظریه‌ها، رسانه‌های خشن و سریع الحرکت ممکن است باعث القاء برانگیختگی در کودکان دچار ADHD شوند. برخی کارشناسان فکر می‌کنند که تحریک بیش از حد عمومی ناشی از تلفن، تلویزیون و صفحات نمایش کامپیوتر می‌تواند عامل تشدید کننده مشکلات همراه بی‌اعتنایی باشد.

تمرکز مورد نیاز برای انجام تکالیف
انجام برخی تکالیف نیاز به آن دارد که مردم بر تمرکز و رفتار خود کنترل داشته باشند.
این وظایف که شامل انجام تکالیف خانه، کار بر مبنای زمان‌بندی و آموزش مهارت‌های جدید است نیاز به استفاده از فرآیندهای ذهنی موسوم به "عملکردهای اجرایی" (EFs) دارد.
مردم دچار ADHD اغلب دچار مشکلاتی در مورد 3 EFs هسته‌ای، شامل موارد زیر می‌شوند:
• کنترل مهار کننده. این توانایی سرکوب افکار یا اعمال خاص است.
• حافظه کارکردی. این توانایی حفظ و کاربرد اطلاعات است.
• انعطاف‌پذیری شناختی. این توانایی تغییر مسیر توجه از یک تکلیف یا وظیفه به دیگری است.
مشکلات مربوط به عملکرد اجرایی می‌تواند باعث دشوار شدن انجام برخی تکالیف برای مردم شود. این ممکن است چنین احساس گردد که وظیفه یا تکلیف مورد اشاره محرک علایم ADHD بوده است در حالی که در واقع باعث آشکارتر شدن برخی جنبه‌های ADHD می‌شود.
برخی علایم که ممکن است مردم بر اثر مشکلات مربوط به EFs دچار آنها شوند شامل موارد زیر است:
• دشواری در آغاز و به پایان بردن پروژه‌ها
• دشواری متمرکز ماندن بر امور و اجتناب از انحراف حواس
• مشکلات چرخش توجه در هنگام ضرورت

مدیریت محرک‌های ADHD 
مردم می‌توانند محرک‌های علایم مربوط به خود را از طریق اقتباس اعمال زیر مدیریت کرده یا در این مورد به کودکان کمک کنند:

داشتن رژیم غذایی سالم و مفید
از آنجا که کمبود برخی مواد معدنی می‌تواند محرک علایم ADHD شود، این موضوع مهم است که مردم مبتلاء به ADHD رژیم غذایی دارای مواد مغذی داشته باشند.
بر مبنای "راهنمای تغذیه 2020 – 2015 برای آمریکایی‌ها" رژیم غذایی سالم و متوازن رژیمی است که شامل غذاهای فهرست زیر باشد:
• طیفی از سبزی‌ها
• میوه‌های کامل
• غلات کامل
• فرآورده‌های غنی شده سویا یا لبنیات فاقد چربی یا کم‌چرب
• روغن‌های حاوی چربی‌های مفید مثل روغن زیتون
• طیفی از پروتئین‌های مختلف
مردم در صورت مواجه شدن با فقدان اشتها بر اثر اثرات جانبی داروهای محرک باید به پزشک مشورت کنند.
اگر شخص در حال کاهش وزن است، دکتر ممکن است تنظیم دوز مصرف دارو یا تغییر آن را در دستور کار قرار دهد.

اجتناب از غذاهای محرک
رنگ‌دهنده‌های مصنوعی غذاها به نظر می‌رسد که باعث افزایش بیش‌فعالی می‎شوند، بنابراین ممکن است اجتناب از غذاهای حاوی این مواد افزوده برای کودکان مفید باشد.
همیشه روشن نیست که کدام افزودنی غذایی محرک علایم ADHD در کودک می‌شود. یادداشت‌برداری از فهرست غذاهای مصرفی روزانه و پیگیری علایم می‌تواند به والدین و پرستاران بچه در شناسایی ترکیبات مشکل‌ساز کمک کند.
یک مرور مربوط به سال 2015 عنوان می‌کند که شمار اندکی از کودکان دچار ADHD ممکن است از برنامه حذف غذایی سود ببرند.
این برنامه یک ابزار تشخیصی برای کمک به شناسایی غذاهای محرک است. این شامل کنار گذاشتن غذاهای مشکوک به محرک از رژیم غذایی به مدت چند هفته می‌شود.
مردم سپس می‌توانند اقلام مورد اشاره را به برنامه غذایی خود برگردانند تا بتوانند تعیین کنند که کدام غذا محرک علایم می‌شود.

محدود کردن زمان صرف شده برای صفحات نمایش
محدود کردن زمان صرف شده برای صفحات نمایش می‌تواند در مدیریت علایم ADHD در مورد برخی کودکان کمک کننده باشد. این کار در عین حال باعث بهبود کیفیت خواب می‌‎شود.
"آکادمی آمریکایی بیماری‌های کودکان" (AAP) در مورد کودکان 2 تا 5 ساله محدود شدن زمان مزبور به 1 ساعت در روز را توصیه می‌کند. در مورد کودکان 6 ساله و بزرگ‌تر، این آکادمی به والدین توصیه می‌کند که زمان مربوط به تماشا و مشغول شدن به صفحه‌های نمایش خود را محدود کنند.
نکات زیر نیز ممکن است برای کسانی که در صدد کاهش زمان اختصاص یافته به صفحات نمایش برای کودکان هستند، مفید باشد:
• با کودک در مورد ایجاد یک برنامه زمانی برای صفحات نمایش و دیگر فعالیت‌ها کار کنید
• از روشن نگه داشتن تلویزیون در پس‌زمینه در هنگام پرداختن به تکالیف خودداری کنید
• در هنگام صرف غذا تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌ها را کنار بگذارید
• در هنگام شب تلفن هوشمند و دستگاه‌های الکترونیکی مشابه را از محیط خواب کودک دور نگه دارید

ورزش
مطالعات نشان داده‌اند که ورزش می‌تواند باعث بهبود برخی علایم ADHD شود.
یک مطالعه مربوط به سال 2015 در مورد اثرات ورزش بر عملکرد شناختی در نوجوانان مبتلاء به ADHD و غیر مبتلاء به آن تحقیق کرده است. تمامی 32 نمونه حاضر در این مطالعه به مدت دو روز در تکالیف شناختی دخیل بودند.
در یکی از این دو روز تکالیف مزبور با 30 دقیقه ورزش اروبیک دنبال شد. در روز دوم تکالیف مزبور بدون فعالیت ورزشی انجام شدند که در آن نمونه‌ها یک مستند 30 دقیقه‌ای تماشا کردند.
ورزش به بهبود برخی نواحی و نه تمامی آنها در عملکرد شناختی منجر شد. به ویژه نمونه‌ها بهبود سرعت در هر دو زمینه پردازش و کنترل مهاری را نشان دادند. این یافته‌ها در مورد تمامی نمونه‌ها فارغ از ابتلاء به ADHD یا عدم ابتلاء به آن صادق بود.

انجام مدیتیشن ذهن‌آگاهی
مدیتیشن ذهن‌آگاهی به عطف توجه به احساسات یا تجارب جسمانی می‌پردازد که در زمان حال اتفاق می‌افتند.
از آنجا که ذهن‌آگاهی نیاز به کنترل توجه دارد برخی محققان در این مورد تحقیق کرده‎اند که آیا تمرینات ذهن‌آگاهی باعث بهبود عملکرد اجرایی در ADHD می‌شود.
یک مطالعه مربوط به سال 2016 به فواید یک برنامه 6 هفته‌ای ذهن‌آگاهی برای 54 دانش‌آموز دبیرستانی دچار ADHD پرداخته بود.
محققان نمونه‌های مطالعه را به دو گروه تقسیم کردند.
یک گروه در برنامه ذهن‌آگاهی حضور داشتند در حالی که گروه دوم در فهرست انتظار قرار داشته و درمانی نمی‌گرفتند. تمامی نمونه‌ها تست‌های شناختی را در ابتدا و انتهای مطالعه کامل می‌کردند.
نمونه‌های که در برنامه ذهن‌آگاهی حضور داشتند در مقایسه با گروه قرار گرفته در فهرست انتظار پیشرفت قابل ملاحظه‌ای را در بهبود عملکرد شناختی و علایم ADHD از خود نشان دادند.
نویسندگان یک مرور مربوط به سال 2015 جمع‎بندی کرده‌اند که تکنیک‌های مدیتیشن بر پایه ذهن‌آگاهی ممکن است علایم ADHD را در کودکان و بزرگسالان درمان کنند. به هر حال، برای تأیید این اثرات به مطالعات بیشتری نیاز است.

استفاده از راهکارهای برنامه‌ریزی برای وظایف
در مورد کودکان دچار ضعف عملکرد اجرایی، برخی تکنیک‌ها ممکن است به آنها در برنامه‌ریزی و اجراء تکالیف جدید کمک کند:
• تقسیم تکالیف به قسمت‎های کوچک و قابل مدیریت
• استفاده از تقویم و زمان‌سنج به عنوان یادآوری انجام برخی تکالیف
• استفاده از دفترچه یادداشت تکالیف و ارزیابی پیشرفت
• انجام تکالیف در محیطی آزاد از عوامل موجب پرتی حواس در صورت امکان

خلاصه
برخی عوامل غذایی و زیست‌محیطی می‌توانند محرک یا مشدد علایم ADHD باشند. این محرک‌ها به طور دقیق ممکن است در مورد تمامی افراد یکسان نباشند.
مردمی که نسبت به محرک‌های مربوط به خود شناخت دارند باید در حد امکان از میزان تماس خود با آنها کمک کنند.
برخی عوامل مرتبط به سبک زندگی مثل ورزش، انجام مدیتیشن ذهن‌آگاهی، و خوردن غذاهای سالم و متوازن ممکن است باعث به حداقل رسیدن برخی علایم ADHD شوند./


• شارلوت لیلیس، دکتر تیموتی جی. لِگ
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Medical News Today
What can trigger ADHD?
Last reviewed Thu 25 July 2019
By Charlotte Lillis
Reviewed by Timothy J. Legg, PhD, CRNP

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بستن در‌ به روی بیماران روانی از میزان خودکشی کم نمی‌کند

وابستگی به الکل در درازمدت به توانایی‌های شناختی آسیب می‌زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.