دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چه عاملی باعث بی‌حسی صورت می‌شود؟ 9 علت ممکن

بی‌حسی صورت، بی‌حسی، گزگز، مالتیپل اسکلروزیس، انواع عفونت، میگرن همی‌پلژیک، فلج بل، استروک،  انسداد غدد بزاقی، زونا، تورم گره‎های لنفاوی، فعال و انفعالات دارویی، کوکایین، مورفین، اُکریلیزومب، دی‎متیل فومارات، گلاتیرامر استات

بی‌حسی صورت یک اختلال یا بیماری نیست بلکه علامتی از وجود مشکلی دیگر است. اغلب موارد بی‎حسی صورت به فشرده شدن یا در تنگنا قرار گرفتن عصب‎ها یا آسیب دیدگی عصب مرتبطند.

مقالات مغز و اعصاب

• دکتر دنیل میورل، کاترین واتسون
• ترجمه هستی فراست‌فر


 بی‌حسی به فقدان وجود حس در هر قسمت از بدن اشاره دارد. بی‌حسی صورت یک اختلال یا بیماری نیست بلکه علامتی از وجود مشکلی دیگر است.
اغلب موارد بی‎حسی صورت به فشرده شدن یا در تنگنا قرار گرفتن عصب‎ها یا آسیب دیدگی عصب مرتبطند. احساس بی‌حسی گهگاهی در صورت موضوع نامعمولی نیست، اگرچه ممکن است غریب به نظر برسد یا حتی ترسناک باشد.


[مطالب این مقاله:]
• جستجو برای کمک پزشکی
• علل بی‌حسی
• دورنماموارد نیازمند مراقبت اورژانسی
چند علامت مرتبط به بی‎حسی صورت نیاز به مراجعه فوری به اورژانس دارد. در صورتی که فرد دچار بی‎حسی صورت به همراه هر یک از علایم زیر شود باید به اورژانس مراجعه نماید:
• در صورت بروز بی‌حسی صورت پس از آسیب‎دیدگی سر
• در صورتی که بی‎حسی صورت به شکل ناگهانی آغاز شود و با بی‎حسی کل بازو یا یا ناحیه زیر زانوی پا همراه باشد
• دشواری در تکلم یا درک حرف دیگران
تهوع و سرگیجه
سردرد شدید
• از دست دادن بینایی در یکی از چشم‎ها یا هر دو چشم

علل ممکن
بی‌حسی صورت ممکن است بر اثر عوامل زیربنایی متعددی ایجاد شود. در اینجا 9 اختلال پزشکی که ممکن است سبب ایجاد بی‌حسی صورت شوند تشریح شده است.

مالتیپل اسکلروزیس (MS)
MS یک بیماری التهابی است که بر عصب‎ها تأثیر منفی می‎گذارد. MS یک بیماری مزمن است اما میزان پیشرفت آن در بیماران یکسان نیست. اغلب مردم دچار MS دوره‎های کوتاه مدت وخامت علایم را تجربه می‎کنند که به دنبال آن بازه‎های زمانی طولانی مدت فقدان علایم یا علایم محدود از راه می‎رسد. یکی از علایم اولیه MS بروز بی‎حسی صورت است.
بی‎حسی صورت به شکل منفرد تضمین کننده ضرورت تست فرد برای ابتلاء به مالتیپل اسکلروزیس نیست. دیگر نشانه‎های اولیه در این بیماری عبارتند از:
• از دست دادن حس هماهنگی
• از دست دادن کنترل مثانه
تاری دید یا کاهش بینایی
• اسپاسم‌های دردناک در دست یا پا
اگر پزشک ظن به آن داشته باشد که فرد دچار MS است، بیمار نیاز خواهد داشت تا چند تست مختلف را برای از تشخیص خارج کردن احتمالات دیگر انجام دهد. پزشک احتمالاً یک معاینه فیزیکی، آزمون نورولوژیک جامع انجام داده، تاریخچه پزشکی مشروح خانواده را گرفته و اسکن MRI را در دستور کار قرار می‎دهد.
موارد عود MS با استفاده از داروهای استروئیدی درمان می‎شود که به طور موقت سیستم ایمنی بیمار را سرکوب می‎کنند. در درازمدت داروهای فهرست زیر می‎توانند باعث کند شدن روند پیشرفت MS شوند.
• اُکریلیزومب
• دی‎متیل فومارات
• گلاتیرامر استات

فلج بل
فلج بل اختلالی است که به طور معمول باعث ایجاد بی‎حسی در یک طرف صورت می‎شود. فلج بل به شکل ناگهانی شروع می‎شود و به احتمال زیاد علت بروز آن ویروس هرپس است. اگر کسی دچار فلج بل باشد، بی‎حسی صورت به علت آسیب دیدن عصب‎های ناحیه صورت رخ می‎دهد.
برای تشخیص فلج بل، پزشک نیاز به آن دارد که دیگر علل محتمل برای بروز بی‎حسی صورت را از تشخیص خارج کند. تصویربرداری نورولوژیک، مثل MRI یا الکترومیوگرافی می‎توانند مشخص کنند که آیا عصب‎های کنترل کننده صورت آسیب دیده‎اند یا خیر.
فلج بل اغلب اوقات یک اختلال گذرا است اما احتمال ادامه آن برای ماه‌ها یا حتی سال‎ها وجود دارد.

میگرن
نوع خاصی از سردرد میگرنی می‎تواند باعث بی‎حسی در یک سمت بدن فرد شود. این نوع میگرن به نام میگرن همی‎پلژیک شــناخته می‎شود. در کنار بی‎حسی صورت بیمار ممکن است دچار موارد زیر گردد:
• سرگیجه
• مشکلات بینایی
• مشکلات تکلم
به طور معمول علایم این نوع میگرن پس از 24 ساعت برطرف می‎شود.
اگر کسی دچار میگرن در کنار بی‎حسی صورت باشد، پزشک نیاز دارد تا شرح حال پزشکی کاملی از خانواده بیمار گرفته و علایم مبتلابه بیمار را ارزیابی کند. گاهی از اوقات این نوع میگرن در نسل‌های مختلف خانواده ادامه پیدا می‎کند. داروهای تریپتان و استروئیدهای تزریقی برخی از مواقع برای مقابله با درد تجویز می‎شوند.

استروک
پس از بروز سکته مغزی یا مینی‎استروک امکان ایجاد فلج صورت در یک سمت یا کل صورت وجود دارد. بی‎حسی، مور مور یا فقدان کنترل بر عضلات صورت ممکن است با علایم دیگری شامل موارد فهرست زیر بروز کنند:
• سردرد شدید
• دشواری تکلم یا عمل بلع
• کاهش بینایی در یک چشم یا هر دو
استروک‎ها بر اثر انسداد یا پارگی شریان‎ها رخ می‎دهند.
پزشک می‎تواند استروک را بر مبنای علایم مبتلابه بیمار تشخیص دهد. در برخی موارد علایم بیماری در هنگام مراجعه به مطب پزشک یا بیمارستان ناپدید می‎شود. باید علایم مبتلابه بیمار، زمان آغاز علایم، و میزان ادامه آنها تا هنگام دسترسی بیمار به مراقبت پزشکی ثبت شود.
اگر کسی یک بار با تشخیص ابتلاء با استروک روبرو شود، درمان با هدف پیشگیری از بروز استروک بعدی انجام می‎شود. پزشک ممکن است داروهای رقیق کننده خون تجویز کند. تغییرات سبک زندگی مثل ترک دخانیات و کاهش وزن نیز ممکن است بخشی از برنامه درمانی باشد.

عفونت‎ها
عفونت باکتریایی و عفونت ویروسی می‎تواند به بی‎حسی صورت منجر شود. مشکلات دندانی شامل عفونت زیر لثه و ریشه دندان نیز می‎توانند سبب ایجاد این علایم شوند. عفونت‌های دیگری که می‎توانند به بروز بی‎حسی صورت در یک سمت یا کل صورت منجر شوند عبارتند از:
• انسداد غدد بزاقی
زونا
• تورم گره‎های لنفاوی
برای بازگشت حس عادی به صورت عفونت‌های مزبور باید درمان گردند.

فعل و انفعالات دارویی و مواد مخدر
مصرف برخی داروها و مواد مخدر به عنوان یکی از عوارض جانبی باعث ایجاد بی‌حسی صورت می‎شوند. داروهای مخدر نسخه‎ای و دیگر مواد مخدری که می‎توانند باعث ایجاد این عارضه شوند عبارتند از:
• کوکایین
الکل
• آنتی‎هیستامین‌ها
• داروهای شیمی درمانی
• آمی‎تریپ‌تیلین (الاویل) و دیگر داروهای ضد افسردگی
حتی اگر بی‌حسی یکی از عوارض جانبی فهرست شده در مورد داروی مصرفی فرد نباشد، این امکان وجود دارد که استفاده از یک داروی تازه در بدو امر دلیل ایجاد احساس بی‎حسی در صورت وی باشد. در صورتی که کسی با این معضل مواجه شود باید به پزشک مراجعه کند.

آسیب‎دیدگی سر
ضربه مستقیم به سر، تصادف، و دیگر تروماهای ناحیه سر که به مغز آسیب می‎زنند می‎توانند به عصب‎های طناب نخاعی در پایه مغز آسیب برسانند. این عصب‌ها کنترل حسی در صورت را بر عهده دارند. در اغلب موارد، بی‌‌حسی صورت بر اثر صدمه وارد بر سر ایجاد نمی‎شود اما بروز آن نامحتمل نیست. این امکان وجود دارد که بی‌حسی صورت در یک سمت صورت یا کل آن در فاصلۀ 24 ساعت پس از بروز تروما ایجاد گردد.
نیاز است که ترومای ایجاد شده به صورت مشروح برای پزشک توضیح داده شود. پس از معاینه بالینی اولیه دکتر ممکن است تست‌های تصویربرداری مثل MRI را در دستور کار قرار دهد. درمان بر مبنای شدت آسیب دیدگی عصب متفاوت است.

واکنش‌های آلرژیک
واکنش آلرژیک می‎تواند باعث ایجاد بی‎حسی در صورت یا دهان فرد دچار آلرژی شود. در مورد آلرژی غذایی بی‎حسی صورت ممکن است با بی‎حسی یا گز گز زبان و لب‎ها همراه باشد.
آلرژی‎های تماسی دیگر مثل راگ‎وید یا پیچک سمی نیز می‎توانند به بی‎حسی صورت یا پوست منجر شوند.
اگر پزشک در تلاش برای شناسایی یک مورد جدید واکنش آلرژیک باشد، ممکن است فرد را به یک متخصص آلرژی یا پزشک دارای تخصص در سیستم ایمنی ارجاع دهد. بی‌حسی صورت از این نوع به طور مستقیم به مواد آلرژی‌زا مرتبط است و باید خود به خود در طول 24 ساعت برطرف شود.

بیماری لایم
بیماری لایم عفونتی است که بر اثر گزش کنه ایجاد می‎شود. کنه برای انتقال باکتری به انسان نیاز دارد تا دستکم 24 ساعت روی پوست بماند که این سبب بروز عفونت در جریان خون می‎شود. یکی از علایم بیماری لایم در صورت عدم درمان بی‎حسی صورت است.
در زمانی که فرد در نتیجه بیماری لایم دچار بی‌حسی صورت می‎شود، راش ناشی از گزش کنه از بین رفته و فرد دچار دیگر علایم بیماری می‌شود که می‎تواند شامل موارد زیر باشد:
• مه‎گرفتگی ذهنی
• دشواری تمرکز
خستگی مفرط
• مور مور یا بی‎حسی در دیگر قسمت‌های بدن
اگر کسی مشکوک ابتلاء به بیماری لایم باشد باید در مورد وی آزمایش‎های خون و تست مایع نخاعی انجام شود تا مشخص گردد که آیا بدن وی آنتی‎بادی‌های مرتبط به مقابله با باکتری بیماریزا را تولید کرده است و نیز آیا بیمار دیگر نشانه‌های ادامه‎دار عفونت را دارد یا خیر.
درمان بیماری لایم می‎تواند به تخفیف برخی علایم شامل بی‌حسی صورت کمک کند. پزشک ممکن است برای درمان عفونت ناشی از باکتری آنتی‎بیوتیک تجویز نماید.

دورنما
بسیاری از اختلالات مسبب بی‌حسی صورت مثل آلرژی تماسی و عوارض جانبی داروها خود به خود و در طول 24 ساعت از بین می‎روند. برخی بیماری‌ها مثل MS، بیماری لایم و فلج بل به درمان درازمدت نیاز دارند.
اگر کسی دلیلی برای ظن ابتلاء به یکی از اختلالات زیربنایی مسبب بی‌حسی صورت داشته باشد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند. در مورد برخی اختلالات درمان صحیح و کامل تفاوتی چشمگیر در دورنمای درازمدت بیماری ایجاد می‌کند./


Source:
Healthline
What’s Causing My Facial Numbness? 9 Possible Causes
Medically reviewed by Daniel Murrell, MD
on July 28, 2018 —
Written by Kathryn Watson

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.