دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پرش لب یا لرزش لب - علل، و درمان

پرش لب، کافئین، بیماری  پارکینسون، سندرم تورت، اسپاسم همی‎فاسیال، سندرم تورت، کمبود پتاسیم، اسکلروزیس جانبی اتروفیک (ALS)، مواد مخدر، مسمومیت کافئین، بوتاکس، هورمون پاراتیروئید، اداراوُن (رادیکاوا)

پرش لب معمولاً عارضه‎ای بی‌ضرر محسوب می‎شود اما در عین حال می‎تواند نشانه‎ای از وجود یک مشکل زیربنایی باشد

مقالات مغز و اعصاب

جون جانسون، دکتر سیونگو هان
ترجمه هامیک رادیان

مردم دچار پرش لب اغلب اوقات بدون هیچ کنشی دچار حرکات سریع یا حس لرزش در لب‎های خود می‎شوند. پرش لب می‎تواند آزار دهنده باشد و چشم‌پوشی از آن دشوار است.
پرش لب نتیجۀ اختلال در ارتباط میان عصب لب و عضلات کنترل کنندۀ آن است. این وضعیت می‎تواند بر اثر عوامل مختلف مثل مصرف زیاد کافئین ایجاد شود. به هر جهت پرش لب می‎تواند نشانه‎ای از مشکلی جدی‎تر در مورد سلامت فرد باشد.
درمان پرش لب تا حدود تعیین کننده‎ای به علت بروز این عارضه بستگی دارد.

[مطالب این مقاله:]
• چرا لب‎ها دچار پرش می‎شوند؟
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• پیام همراه

چرا عضلۀ لب دچار پرش یا لرزش می‎شود؟
علل متعددی برای پرش لب‎ وجود دارد که برخی از آنها به عادات روزمره برمی‎گردند.
پرش لب به طور معمول به شکل جداگانه در لب بالایی یا پایینی بروز می‎کند، زیرا لب‎ها مستقل از یکدیگرند.
علل محتمل برای پرش لب شامل خوردن کافئین بیش از حد، کمبود پتاسیم، واکنش به برخی داروها یا مخدرها و اختلالات پزشکی مختلف است. این وضعیت در عین حال ممکن است بر اثر استرس یا خستگی بروز کند.

مسمومیت کافئین
کافئین یک مادۀ مخدر موجود در قهوه و چای، نوشابه‌های غیر الکلی و برخی اسنک‎ها است. مصرف زیاد کافئین می‎تواند سبب بروز عصبانیت، انرژی زیاد و پرش عضلات شود.
مسمومیت کافئین نیز ممکن است علایمی شامل موارد زیر ایجاد کند:
• غیر نرمال شدن ضربان قلب
• حالت تحریک‎پذیری
• افزایش میزان ادرار
• هیجان‎زدگی
• بی‎قراری دست یا پا
• عصبانیت
آشوب معده یا تهوع
بی‌خوابی
درمان مسمومیت کافئین ساده است و فقط نیاز به آن دارد که فرد مقدار کافئین مصرفی خود را کاهش دهد.

کمبود پتاسیم
پتاسیم برای حفظ عملکرد نرمال پیام‎های عصبی در بدن ضروری است.
کمبود پتاسیم می‎تواند به شکلی منفی بر عضلات تأثیر گذاشته سبب بروز اسپاسم و کرامپ مشخصاً در هر نقطه از بدن شامل لب‎ها شود.
درمان کمبود پتاسیم شامل اجتناب از خوردن داروها یا غذاهایی است که می‎توانند باعث کاهش این ماده شوند. همچنین مردم باید غذاهای سرشار از پتاسیم یا مکمل‎های آن را مصرف کنند.

برخی داروها
برخی داروها می‎توانند سبب ایجاد پرش لب شوند.
داروهایی مثل استروئیدها و استروژن‎ها ممکن است سبب ایجاد پرش لب شوند اما هر داروی تجویزی یا غیر نسخه‎ای که فشار یا انقباض عضلانی از جملۀ عوارض جانبی آن باشد می‎تواند باعث ایجاد حس لرزش در لب‎ها شود.
آسان‌ترین راه برای درمان لرزش لب بر اثر مصرف دارو تغییر نوع داروی مصرفی است. برای پیشگیری از بروز عوارض جانبی یا پیامدهای ناخواستۀ مرتبط به مصرف دارو تغییر نوع دارو باید با صوابدید پزشک انجام شود.

استرس و خستگی مفرط
استرس، اضطراب، و خستگی مفرط بیش از حد نیز می‎توانند باعث پرش لب شوند.
بدنی که تحت استرس مداوم قرار دارد ممکن است در نوعی حالت مداوم پاسخ بجنگ یا دررو قرار گیرد که می‎تواند باعث شود تا عضلات صورت دچار حالت سفتی و تنگنا شوند.
تکنیک‎های کاهش استرس، شامل یوگا، مدیتیشن، و برخورداری از خواب کافی شبانه می‎توانند سطح استرس یا خستگی مفرط را کاهش داده به تسکین وضعیت در فرد منجر گردند.

رعشۀ ناشی از مواد مخدر
مواد مخدر شامل الکل و نارکوتیک‎ها نیز می‎توانند سبب بروز پرش‌های عضلات صورت شوند.
پرش عضلات می‎تواند نشانه‎ای از تحریک عصب به علت مصرف این مواد مخدر باشد. در عین حال این وضعیت ممکن است به عنوان علایم ترک مصرف مواد مزبور بروز یابد.
درمان این رعشه‌ها شامل قطع مصرف مواد مخدر و مصرف مکمل‎های ویتامین یا داروهای تجویزی مرتبط به علایم است.

فلج بل
فلج بل سبب تضعیف یا فلج عضلات صورت می‎شود.
این وضعیت در هر مورد خاص دارای علایم متفاوتی است. برخی از مردم دچار فلج بل ممکن است پرش لب را تجربه کنند، در حالی که دیگران احتمال دارد به دشواری در کنترل عضلات کل صورت مبتلا شوند.
علت دقیق بروز فلج بل شناخته شده نیست، اما پزشکان بر این اعتقادند که این بیماری با ویروس هرپس مرتبط است.
درمان فلج بل بر اساس علایم مبتلابۀ بیمار صورت می‎گیرد و شامل فیزیوتراپی یا دارودرمانی با استفاده از داروهایی مثل استروئیدها است.

اسپاسم همی‎فاسیال
اسپاسم‌های همی‎فاسیال اسپاسم‌هایی عضلانی است که در یک سمت صورت بروز می‎کنند. این وضعیت می‎تواند بر اثر تحریک عصبی که عضلات صورت را کنترل می‎کند رخ دهد.
اسپاسم همی‎فاسیال ممکن است بر اثر فشار و در تنگنا قرار گرفتن عصب مزبور به علت تومور یا رگ‎های خونی ایجاد شود. این اختلال نادر است و می‎توان آن را با استفاده از تست‎های تصویربرداری و معاینات نورولوژیک تشخیص داد.
درمان اسپاسم همی‎فاسیال در برخی موارد نیاز به انجام عمل جراحی دارد. تزریق‌های منظم بوتاکس نیز برای منجمد کردن عضلات آسیب دیده در راستای توقف پرش و لرزش آنها انجام می‎شود.

تروما
پرش لب در عین حال ممکن است بر اثر ترومایی مربوط به گذشته ایجاد شود. آسیب دیدن ساقۀ مغز می‎تواند باعث آسیب دیدن عصب صورت شود که به نوبۀ خود می‎تواند سبب پرش عضلات صورت گردد.
آسیب دیدگی عضلات صورت نیز ممکن است به آسیب عصب‌ها منجر شود، که این به نوبۀ خود می‎تواند به اختلاط پیام‎ها در مغز و پرش‌هایی در ناحیۀ اطراف عصب منجر گردد.

کمبود هورمون
عدم تعادل هورمونی که ممکن است بر اثر بالا رفتن سن یا به علت مشکلاتی نظیر هیپرتیروئیدیسم رخ دهد نیز می‎تواند خود را در قالب لرزش یا پرش لب نشان دهد.
مردم مبتلا به هیپرتیروئیدیسم دچار کمبود تولید هورمون پاراتیروئید هستند. این وضعیت می‌تواند به بروز علایمی شامل پرش عضلات صورت، ریزش مو، و ضعف عضلانی منجر شود.
درمان معمولاً بر پایۀ مدیریت علایم است که شامل جایگزینی هورمون پاراتیروئید در بدن و مصرف منظم مکمل‏های کلسیم و ویتامین D است.

سندرم تورت
سندرم تورِت اختلالی است که باعث ایجاد اختلال تیک، هم در عضلات حرکتی و هم تکلم، می‎شود. اختلالات تیک‎ ممکن است باعث ایجاد شرمندگی شوند و زندگی روزانه را با مشکلم مواجه کنند.
علت دقیق بروز این اختلال مشخص نیست، با وجود این گمان بر آن است که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی در این مورد دخالت دارند.
هیچ معالجۀ قطعی شناخته شده‎ای برای سندرم تورت وجود ندارد، و درمان معمولاً شامل مداوای علایم به بهترین شکل ممکن است.
درمان ممکن است شامل تزریق بوتاکس برای متوقف کردن تیک‎های حرکتی، مثل پرش لب، و نیز استفاده از داروهای شیمیایی، مشاوره یا رفتار درمانی باشد.

بیماری پارکینسون
پرش لب پایینی می‎تواند یک علامت اولیه برای بیماری پارکینسون باشد، که در کنار آن رعشه در دست و پا بروز می‎کند. بیماری مزبور به مرور زمان رو به وخامت می‎رود و هیچ علاج شناخته شده‎ای ندارد.
درمان پارکینسون معمولاً شامل متوقف کردن پیشرفت بیشتر بیماری در عصب‎ها و جایگزینی دوپامین و ویتامین‎های تقویت کنندۀ عصب در مغز است.
تشخیص زودهنگام پارکینسون این شانس را به بیمار می‎دهد که تا حد امکان توانایی‎های عملکردی خود را حفظ کند.

اسکلروزیس جانبی امیوتروفیک (ALS)
ALS یا بیماری لو گهریک اختلالی است که عمدتاَ به عصب‎های کنترل کننده عضلات ارادی آسیب می‎رساند.
پیام‎های مغز از طریق این عصب‎ها برای عضلات ارسال می‎شود. در برخی از افراد دچار ALS این عصب‎ها می‎میرند و از دور خارج می‎شوند.
این وضعیت می‎تواند به تضعیف عضله و پرش آن و همچنین به بروز اختلال در تکلم منجر شود. این بیماری به مرور زمان تشدید می‎شود و در حال حاضر لاعلاج تلقی می‎گردد.
هیچ علاجی برای ALS وجود ندارد، با وجود این داروهای جدید مثل اداراوُن (رادیکاوا) اخیراً برای درمان این بیماری از سوی FDA مورد تأیید قرار گرفته است. امید می‎رود که این دارو بتواند مردم دچار ALS را مداوا کرده و روند انحطاط توانایی عملکردی روزانه را در آنها کاهش دهد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
پرش لب در بهترین حالت مشکلی آزار دهنده است و می‎تواند مردم را در زندگی روزمره دچار مشکل کند.
اگر پرش لب در کنار سایر علایم بروز یابد یا به مرور زمان و با قطع مصرف کافئین و کاهش استرس از بین نرود مردم باید به پزشک مراجعه کنند.

پیام همراه
پرش لب معمولاً عارضه‎ای بی‌ضرر محسوب می‎شود اما در عین حال می‎تواند نشانه‎ای از وجود یک مشکل زیربنایی باشد. علامت مزبور چند علت مختلف می‏‌تواند داشته باشد و بنابراین درمان‎های متفاوتی در مورد آن مطرح است.
مردم دچار پرش لب ممکن است بر اثر خوردن غذاهای غنی از پتاسیم یا کاهش مصرف مشروب الکلی یا کافئین در برنامۀ غذایی خود شاهد بهبود باشند اگرچه تشخیص و درمان این مورد توصیه می‎شود.
تشخیص زودهنگام علت می‎تواند اهمیت داشته باشد و بهتر آن است که افراد دچار پرش لب برای یافتن بهترین گزینه‎های درمانی به پزشک مراجعه کنند. شناسایی زودهنگام علت شاید بهترین راه برای درمان مشکل باشد./

Source:
What causes your lip to twitch?
Last reviewed Sat 3 March 2018
By Jon Johnson
Reviewed by Seunggu Han, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (2)

  1. alireza

واقعا مواردی وه ذکر کردید خیلی چامع کامل و عالی بود.مرسی از لطفتون.

  پیوست ها
 
  1. .شيدا

منم این چندهفتس که لبم میپره وواقعاخیلی قهوه مصرف میکنم

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.