دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

خمیازه یک پاسخ خودکار بدن در مقابل خستگی یا استرس است. با شیوع کمتر، خمیازه بیش از حد می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال زیربنایی سلامت باشد.

خمیازه یک پاسخ خودکار بدن در مقابل خستگی یا استرس است. با شیوع کمتر، خمیازه بیش از حد می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال زیربنایی سلامت باشد. خمیازه معمولاً یک پاسخ بدن به خستگی است. مردم همچنین وقتی دیگران را در حال خمیازه کشیدن می‌بینند، یا وقتی مطلبی در مورد خمیازه می‌خوانند، به شکل نوعی تلقین، خود به خمیازه می‌افتند. خمیازه بیش از حد و مکرر می‌تواند نشانگر دوره‎های درازمدت خستگی، مثل مواردی که در اینسومنیا و افسردگی دیده می‌شود، عوارض جانبی داروها یا برخی اختلالات پزشکی باشد. بسته به علت خمیازه بیش از حد ممکن است در کنار علایم دیگری مثل احساس خستگی شدید، دشواری تمرکز یا دچار شدن به مشکلات تنفسی بروز کند.

اختلال استرس حاد وضعیت ناشایعی نیست، و پس از آن بروز می‌کند که شخص با یک اتفاق تروماتیک مواجه شده باشد

اختلال استرس حاد (ASD) یک اختلال وضعیت سلامت روان است که ممکن است بلافاصله پس از یک اتفاق تروماتیک بروز کند. این اختلال می‌تواند سبب طیفی از علایم شود و در صورت عدم شناسایی یا درمان قادر است تا به اختلال استرس پس از ضربه (PTSD) منجر شود. ارتباط نزدیکی بین اختلال استرس حاد و اختلال استرس پس از ضربه وجود دارد. برخی از مردم پس از دچار شدن به اختلال استرس حاد به PTSD مبتلاء می‌شوند. بر مبنای اعلام "دپارتمان مشکلات کهنه سربازان ایالات متحد آمریکا" تقریباً 19 درصد مردم پس از دچار شدن به یک اتفاق تروماتیک به اختلال استرس حاد مبتلاء می‌شوند.

هر چیزی که باعث تولید بیش از حد بزاق دهان، دشواری بلع، یا مشکلاتی در کنترل عضله شود، می‎تواند به درولینگ منجر گردد.

درولینگ به عنوان ریزش غیر ارادی بزاق دهان تعریف می‎شود. درولینگ اغلب اوقات نتیجه ضعف یا عدم رشد عضلات پیرامون دهان یا داشتن بزاق بیش از حد است. درولینگ در طول 2 سال اول زندگی نرمال است. اطفال اغلب اوقات دارای کنترل کاملی بر عمل بلع و عضلات دهان نیستند تا اینکه به سن بین 18 تا 24 ماهگی برسند. نوزادان در عین حال ممکن است در هنگام دندان درآوردن دچار درولینگ شوند. درولینگ همچنین ممکن است در مردم دچار اختلالات مغز و اعصاب مثل فلج مغزی بروز کند. درولینگ می‎تواند علامتی از یک اختلال پزشکی، تأخیر در رشد، یا نتیجه مصرف برخی داروها باشد. هر چیزی که باعث تولید بیش از حد بزاق دهان، دشواری بلع، یا مشکلاتی در کنترل عضله شود، می‎تواند به درولینگ منجر گردد.

بیماری پارکینسون یک اختلال سیستم عصبی است که مبتلابه 1 درصد افراد سنین 65 سال و بیشتر می‎شود

علایم مشخصه بیماری پارکینسون رعشه و کُند و محدود شدن حرکات است. تغییرات کوچکی در حرکات و رفتار فرد می‎تواند پیامی از آغاز بیماری پارکینسون پیش از تشخیص آن در بیمار باشد. بیماری پارکینسون یک اختلال سیستم عصبی است که مبتلابه 1 درصد افراد سنین 65 سال و بیشتر می‎شود. علایم این بیماری به طور معمول به آهستگی و در طول سالیان متمادی بروز می‌کنند. این علایم ممکن است در ابتدا خفیف باشند بنابراین احتمال نادیده گرفتن نشانه‌های اولیه به سهولت ممکن است. اگر کسی متوجه وجود علایم بیماری پارکینسون شود، باید برای آگاهی بیشتر به پزشک مراجعه کند. درمان زودهنگام می‎تواند فرجام بیماری را در درازمدت بهبود ببخشد.

سرگیجه ممکن است نشانه‌ای از وجود مشکلی جدی بوده و اگر باعث سقوط یا افتادن شود می‎تواند خطرناک باشد.

بخش‌های متعددی از بدن شامـل چشم‌ها، مغز، گوش داخلی و عصب‎های پا و ستون فقرات برای حفظ تعادل در انسان با یکدیگر کار می‎کنند. وقتی یک قسمت از این سیستم عمل نکند، شخص ممکن است دچار سرگیجه شود. سرگیجه ممکن است نشانه‌ای از وجود مشکلی جدی بوده و اگر باعث سقوط یا افتادن شود می‎تواند خطرناک باشد. پزشکان در این مورد به بررسی تمامی علایم و سلامت کلی فرد می‎پردازند تا بتوانند مشکل را تشخیص داده و چگونگی درمان آن را مشخص سازند. آیا دچار حس دوران سر یا گردش محیط به دور خود شده‎اید؟ این نشانه کلاسیکی برای نوع مشخصی از سرگیجه به نام ورتیگو است. ورتیگو چیزی بیش از احساس ساده دوار سر است و معمولاً هنگامی که فرد سر خود را تکان می‎دهد تشدید می‎شود.

افزایش ناگهانی فشار درون جمجمه یک موقعیت اورژانسی پزشکی است.

بالا رفتن فشار اینتراکرانیال اصطلاحی پزشکی است که به افزایش فشار داخل جمجمه اشاره دارد. در صورت عدم درمان این فشار می‎تواند بر مغز تأثیرات منفی داشته باشد. افزایش ناگهانی فشار درون جمجمه یک موقعیت اورژانسی پزشکی است. در صورت عدم درمان، افزایش فشار داخل جمجمه (ICP) می‎تواند به آسیب‎دیدگی مغز، تشنج، کما (کوما)، استروک، یا مرگ منجر شود. در صورت درمان صحیح، این امکان برای مردم دچار ICP وجود دارد که بهبود کامل بیابند. علایم افزایش ICP متفاوت بوده و به سن شخص بستگی دارد. نوزادان و اطفال دچار افزایش ICP ممکن است علایمی متفاوت از کودکان بزرگ‎تر و افراد بزرگسال دچار این اختلال داشته باشند.

برعکس آنچه گاهی از اوقات در فیلم‎های سینمایی یا تلویزیون در مورد هیپنوتیزم به تصویر کشیده می‎شود، فرد در طول انجام فرآیند کنترل رفتار خود را در شرایط هیپنوتیزم از دست نمی‌دهد.

برعکس آنچه گاهی از اوقات در فیلم‎های سینمایی یا تلویزیون در مورد هیپنوتیزم به تصویر کشیده می‎شود، فرد در طول انجام فرآیند کنترل رفتار خود را از دست نمی‌دهد. همچنین، به طور معمول فرد هشیار باقی مانده و آنچه را که در طول هیپنوتیزم بر او گذشته است به خاطر می‌آورد. مردم ممکن است در نهایت بتوانند خود قادر به ایجاد هیپنوتیزم در شخص خود شوند که در این حالت آنان به القاء هیپنوتیزم در مورد شخص خویش اقدام می‎کنند. مردم می‎توانند این روش را در صورت نیاز، برای مثال، پس از یک جلسه شیمی درمانی مورد استفاده قرار دهند. هیپنوتیزم که زیر عنوان هیپنوتراپی یا القاء خواب نیز به آن اشاره می‎شود وضعیتی خلسه‌وار است که در آن میزان تمرکز و توجه فرد افزایش یافته است. 

مقالات دیگر...