دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ورتیگوی سرویکال نوعی دوار سر است که بر اثر برخی حالات قرارگیری یا حرکات گردن پدید می‌آید

ورتیگو به حس سرگیجه یا دوار سر اشاره دارد. ورتیگوی سرویکال نوعی ورتیگو است که بر اثر برخی حالات قرارگیری یا حرکات گردن پدید می‌آید. برخی کارشناسان از اصطلاح "سرگیجه سرویکوژنیک" برای توصیف دقیق‌تر این اختلال استفاده می‌کنند. دیگر نام‌های مورد استفاده برای اختلال مزبور شامل ورتیگوی پروپریوسپتیو، ورتیگوی سرویکوژنیک و سرگیجه سرویکال (سرگیجه گردنی) است. با وجودی که اثرات گرانش (جاذبه) یا جهت قرارگیری سر بر ورتیکو مؤثر است، ورتیگوی سرویکال به جهت گرایش یا گردش سر مرتبط نیست. ورتیگوی سرویکال به علل مختلف مثل ترومای گردن یا حالت ضعیف قرارگیری بدن ایجاد می‌شود.

بی‌حسی انگشت پا بیماری نیست بلکه علامتی از وجود مشکلی دیگر است

بی‌حسی انگشت پا بیماری نیست بلکه علامتی از وجود مشکلی دیگر است. دکتر نیاز خواهد داشت تا علت زیربنایی را برای درمان بی‌حسی و دیگر علایم مرتبط بیابد. مردم نباید بی‌حسی را نادیده بگیرند. با وجودی که این علامت اغلب بی‌ضرر است، در عین حال می‌تواند نشانه‌ای از وجود مشکلی در سلامت باشد. همکاری با دکتر بهترین شانس را برای مقابله با هر مشکلی ایجاد می‌کند. بی‌حسی ممکن است در افراد مختلف به شکل متفاوتی احساس شود. برخی از مردم پی می‌برند که این اختلال در آنان بر اثر تعویض کفش یا اجتناب از قرار گرفتن در معرض سرما از بین می‌رود.

نوتروپیک‌ها یا "داروهای هوشمند" یک کلاس از موادی هستند که می‌توانند عملکرد مغز را تقویت کنند

نوتروپیک‌ها یا "داروهای هوشمند" یک کلاس از موادی هستند که می‌توانند عملکرد مغز را تقویت کنند. این داروها برخی اوقات مواد تقویت‌ کننده‌های شناخت یا تقویت‌ کننده‌های حافظه ‌نامیده می‌شوند. نوتروپیک‌های نسخه‌ای داروهایی هستند که اثرات محرک یا تهییجی دارند. این داروها می‌توانند با علایم اختلالات پزشکی مثل اختلال بیش‌فعالی کمبود توجه (ADHDنارکولپسی یا بیماری آلزایمر مقابله کنند. مواد غیر نسخه‌ای که می‌توانند عملکرد مغز یا تمرکز را تقویت کنند - موادی مثل کافئین و کراتین - نیز نوتروپیک تلقی می‌شوند. این داروها بیماری‌ها را درمان نمی‌کنند اما ممکن است برخی اثرات بر روند تفکر، حافظه یا دیگر عملکردهای ذهنی داشته باشند.

سندرم پس از ضربه به سر ممکن است برای ماه‌ها یا سال‌ها ادامه یابد

سندرم پس از ضربه به سر اختلالی است که در آن علایم ضربه به سر یا آسیب‌دیدگی سر زمان درازی پس از صدمه اولیه ادامه پیدا می‌کند. سندرم پس از ضربه به سر ممکن است برای ماه‌ها یا سال‌ها ادامه یابد اما علایم به مرور زمان بهبود می‌یابند و در بیشتر موارد مردم به طور کامل سلامت خود را به دست می‌آورند. اثرات درازمدت ناشی از ضربه به سر شایع نیستند. پس از دچار شدن به این آسیب بیشتر مردم به فاصله 2 هفته تا یک ماه از علایم اولیه بهبود می‌یابند. در هر حال، تقریباً 20 درصد موارد ضربه به سر به سندرم پس از ضربه به سر منجر می‌شود و علایم بیش از 6 هفته ادامه پیدا می‌کنند.

استیون هاوکینگ، فیزیکدان و کیهان‌شناس مشهور به اسکلروزیس جانبی امیوتروفیک مبتلاء بود

اسکلروزیس جانبی امیوتروفیک [اسکلروز جانبی آمیوتروفیک] یک بیماری پیشرونده سیستم عصبی است که بر سلول‌های عصبی مغز و طناب نخاعی تأثیر گذاشته باعث از دست رفتن کنترل عضله می‌شود. اسکلروزیس جانبی امیوتروفیک اغلب پس از آنکه لو گریک، یک بازیکن معروف بیسبال با تشخیص ابتلاء به آن مواجه شد، بیماری لو گریک نامیده می‌شود. پزشکان معمولاً از علت بروز این بیماری بی‌خبرند. برخی موارد بیماری مزبور ارثی است. اسکلروزیس جانبی امیوتروفیک اغلب با پیچش و کشش ناگهانی و ضعف یک اندام یا لکنت زبان شروع می‌شود. در نهایت، این بیماری بر کنترل عضلات مورد نیاز برای حرکت، صحبت، غذا خوردن و تنفس تأثیر منفی می‌گذارد. 

این موضوع مهم است که بدانیم اسپاسم عضله، پیچ‌خوردگی عضله و رعشه یکسان نیستند

رعشه حرکت موزون غیر ارادی و غیر قابل کنترل یک بخش یا یک عضو در بدن است. رعشه ممکن است در هر قسمتی از بدن و در هر زمانی اتفاق بیفتد. رعشه به طور معمول نتیجه وجود مشکلی در قسمتی از مغز است که وظیفه کنترل حرکت عضلات را بر عهده دارد. رعشه‌ها همیشه جدی نیستند اما در برخی موارد نشان دهنده وجود یک اختلال جدی محسوب می‌شوند. اغلب موارد رعشه را نمی‌توان به آسانی درمان کرد اما آنها اغلب خود به خود از بین می‌روند. این موضوع مهم است که بدانیم اسپاسم عضله، پیچ‌خوردگی عضله و رعشه یکسان نیستند. انقباض عضله جمع شدن غیر ارادی عضله است.

علایم تومور مغزی، فارغ از اینکه سرطانی (بدخیم) یا غیر سرطانی (خوش‌خیم) باشند، شبیه به هم است

تومور مغزی می‌تواند سبب ایجاد علایم فیزیکی و نیز روانی شود. علایم تومور مغزی، فارغ از اینکه سرطانی (بدخیم) یا غیر سرطانی (خوش‌خیم) باشد، شبیه به هم است. علایم تومور مغزی ممکن است بر مبنای نوع، محدوده ایجاد، و مرحله تومور متفاوت باشد. برخی علایم ممکن است کاملاً عمومی باشند. این شامل سردرد، مشکلات بینایی و تغییرات خلق می‌شود. تشنج و تغییرات شخصیتی را نیز می‌توان علامتی از وجود تومور مغزی تلقی کرد. اگر کسی متوجه وجود علایم اولیه تومور مغزی در خود شود باید برای تشخیص کامل به پزشک مراجعه کند. تشخیص و درمان زودهنگام می‌توانند به فرجام بهتر منجر گردند.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.