دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

خستگی مفرط ادرنال چیست؟

کورتیزول,  الدوسترون,  اندروژن‌ها, هورمون‌های استروئیدی,  غده هیپوفیز

خستگی مفرط ادرنال نظریه‌ای است که می‌گوید میزان بالای استرس می‌تواند محرک ایجاد شکلی خفیف از عدم کفایت ادرنال باشد

غدد ادرنال [آدرنال] برای سلامت روزمره ما ضروری‌اند. آنها هورمون‌هایی برای کمک به بدن در موارد زیر تولید می‌کنند: توزیع چربی و پروتئین، تنظیم قند و التهاب، تقویت عملکرد کامل سیستم قلبی عروقی، واکنش نسبت به عوامل استرس‌زا. اگر غدد ادرنال ما به اندازه کافی هورمون‌های خود را تولید نکنند این وضعیت می‌تواند به طیفی از علایم و مشکلات سلامت منجر گردد.

الکتروشوک درمانی: فواید، چگونگی کارکرد و عوارض جانبی

 الکتروانسفالوگرافی, کاتاتونی, شیزوفرنی, تحریک مغناطیسی ترانس‌کرانیال, تحریک عصب واگوس

محققان به درستی از شیوه اثربخشی الکتروشوک درمانی باخبر نیستند،

الکتروشوک درمانی که به نام درمان با تشنج الکتریکی (ECT) نیز شناخته می‌شود نوعی درمان برای موارد شدید افسردگی اساسی، افسردگی دوقطبی، و دیگر اختلالات سلامت روانی است. روان‌پزشکان زمانی الکتروشوک درمانی را توصیه می‌کنند که بیمار به دیگر روش‌های درمانی خوب جواب نمی‌دهد. الکتروشوک درمانی از جریان‌های الکتریکی برای تحریک مغز در راستای القاء تشنج کنترل شده استفاده می‌کند. محققان به شکل دقیق چگونگی کارکرد الکتروشوک درمانی را نمی‌دانند اما یک نظریه بر آن است که این روش می‌تواند فعالیت پیام‌رسان‌های عصبی [نوروترانسمیترها] را تنظیم کند.

بریدیکانیژیا [برادیکینسیا، برادیکنزیا] چیست؟ علایم، علل محتمل و درمان

آگونیست‌های دوپامین, مهار کننده‌های MAO-B, تحریک عمقی مغز

برادیکنزیا غالباً یک علامت بیماری پارکینسون یا یک عارضه جانبی برخی داروها است.

بریدیکانیژیا [برادیکینسیا، برادیکنزیا] اختلال در کنترل حرکتی اختیاری و کندی یا فریز شدن حرکات است. هنوز علاجی برای بیماری پارکینسون یا برادیکنزیا به عنوان یکی از علایم آن یافت نشده است. در هر حال داروها، درمان‌ها و تغییرات سبک زندگی برای مدیریت علایم آن در دسترسند. بیماران باید در مورد هر گونه تغییرات و نشانه‌های جدید ایجاد شده در بیماری خود منظماً با پزشک مشورت کنند. این موضوع اهمیت دارد که پزشک به شکل منظم از میزان اثربخشی دارویی که فعلاً توسط بیمار مصرف می‌شود آگاه باشد.

سودودیمنتیا، زوال عقل کاذب یا شبه زوال عقل

بی‌اشتهایی, پرخوری, افسردگی, اسکیزوفرنی, مهار کننده‌های یازجذب انتخابی سروتونین, روان‌درمانی

زوال عقل کاذب اختلالی است که به شکلی مشابه زوال عقل ظاهر می‌شود

سودودیمنتیا [زوال عقل کاذب یا شبه زوال عقل] مجموعه‌ای از علایم است که با علایم مربوط به زوال عقل [دمانس، دیمنتیا] مشابهت دارند. به هر حال زوال عقل کاذب عموماً علل زمینه‌ای دیگری مثل افسردگی دارد. برای تشخیص و درمان کامل نیاز به ارزیابی جامع نیاز است. درمان مشکلات زمینه‌ای منجر به شبه زوال عقل همچنین ممکن است باعث کاهش خود این علایم گردد اگرچه درمان طولانی مدت و تغییرات سبک زندگی ممکن است بهترین چشم‌انداز را برای فرد مبتلاء ایجاد کنند.

بی‌حسی دست راست چه علتی دارد؟

کمبود ویتامین B12, لوپوس, بیماری لایم, HIV, فتق دیسک, حمله قلبی, استروک

بی‌حسی ناشی از حالت نادرست خوابیدن یا فشار بر دست، می‌تواند موقتی باشد

کمبود گردش خون در دست راست می‌تواند باعث ایجاد بی‌حسی و مور مور در این ناحیه شود. این وضعیت در عین حال ممکن است ورم یا تغییر رنگ پوست را به دنبال داشته باشد. علل متعددی برای محدود شدن جریان خون به دست‌ها وجود دارد. برای مثال، خوابیدن با یک دست زیر بدن باعث ایجاد فشار بر دست شده از جریان خون ممانعت می‌کند. در چنین مواردی علایم موقتی هستند و پس از رفع فشار از بین می‌روند.

بیماری پارکینسون چیست و چه کسی به آن مبتلاء می‌شود؟

اجرام لوی, کاهش دوپامین, پیام‌رسان عصبی, آسیب‌های شغلی

بیماری پارکینسون یک اختلال مزمن سیستم عصبی است

بیماری پارکینسون بر اثر کاهش سلول‌های عصبی در قسمتی از مغز به نام سوبستانتیا نیگرا ایجاد می‌شود. این سلول‌ها تولید ماده شیمیایی دوپامین را کنترل می‌کنند. دوپامین حرکت را در بدن کنترل می‌کند. اما وقتی این سلول‌ها دچار اختلال می‌شوند دوپامین کمتری تولید می‌شود. بیماری پارکینسون کُشنده نست اما می‌تواند باعث ایجاد علایمی شدید گردد که حرکت و تحرک روزمره را با مشکل مواجه می‌کنند. علایم مشخصه بیماری پارکینسون شامل رعشه و مشکلات مربوط به راه رفتن و حفظ تعادل است. این علایم بدین علت ایجاد می‌شوند که توانایی ارتباطی مغز دچار اختلال می‌شود.

بی‌حسی شانه: چرا شانه من بی‌حس شده است؟

التهاب بورسا, التهاب ارتریت, دررفتگی شانه, اسپورهای استخوانی, شکستگی استخوان, دیابت, حمله قلبی

اگرچه صدمات شانه ممکن است متداول باشد، این موضوع مهم است که شخص در حد امکان به درمان درست و به موقع دست یابد

اگر شانه کسی دچار بی‌حسی شده باشد احتمالاً مشکلی در مورد عصب‌های مفصل شانه مطرح است. عصب‌ها کار نقل و انتقال پیام‌ها بین بدن و مغز را بر عهده دارند. این کار به ما امکان می‌دهد تا حس‌های مختلف شامل درد و تغییرات حرارتی را درک کنیم. عصب‌ها از گردن و پشت (ستون فقرات) به شانه می‌رسند. آنها از طریق شانه و بازو راه خود را به سمت نوک انگشتان ادامه می‌دهند. صدمات عصب در شانه می‌تواند باعث بروز علایمی در دست و نواحی دیگر بدن شود.

مقالات دیگر...