دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بی‌حسی انگشت دست: علل و درمان

اختلال مصرف الکل, پلی‌نوروپاتی دیابتی, فیبرومیالژیا, فیبرومیالژی, استروک, مالتیپل اسکلروزیس

اگر بی‌حسی انگشتان دست یک علامت نوظهور در شماست، برطرف نمی‌شود یا حالت دردناک یافته است به پزشک مراجعه کنید

بی‌حسی به فقدان حس یا حساسیت در هر قسمتی از بدن اطلاق می‌شود. اگر کسی متوجه بی‌حسی انگشتان خود شود طیفی از علل در این مورد می‌تواند مطرح باشد. آسیب دیدن یا در تنگنا قرار گرفتن عصب‌ها می‌تواند به بی‌حسی انگشت منجر گردد. به همین شکل مشکلات گردش خون یا طیفی از دیگر اختلالات پزشکی می‌توانند چنین وضعیتی ایجاد کنند.
بی‌حسی انگشت دست ممکن است بی‌ضرر بوده و خود به خود از بین برود. اما اگر برگشت کننده باشد موضوعی است که باید در مورد آ با پزشک مشورت کنیم. پزشک می‌تواند علت ایجاد این وضعیت را مشخص کند.

آیا اتیسم قابل علاج است؟

 اختلال نافرمانی مقابله‌ای, اختلال وسواس فکری-عملی, افسردگی, گیاهخواری

به طور معمول علایم اتیسم در ابتدای کودکی، عموماً بین 12 تا 24 ماهگی بروز می‌کنند

اختلال طیف اتیسم (ASD) نوعی اختلال در رشد و نمو عصبی است که بر ارتباط‌گیری و رفتار تأثیر می‌گذارد. "رشد و نمو عصبی" به این معنی است است که اتیسم با توسعه سیستم عصبی مرتبط است. به طور معمول علایم اتیسم در ابتدای کودکی، عموماً بین 12 تا 24 ماهگی بروز می‌کنند. اما ممکن است تشخیص به ویژه در صورت خفیف بودن علایم تا سنین بالاتر ممکن نباشد. از آنجا که علایم از فردی به دیگری متفاوتند، متخصصان پزشکی از ASD به عنوان یک طیف سخن می‌گویند تا پافشاری بر طیفی ثابت از علایم که اشخاص تجربه می‌کنند.

حافظه کوتاه مدت چیست و چرا از دست می‌رود

 کمبود خواب, صرع, افسردگی, اختلال استرس پس از ضربه, حافظه بلند مدت

حافظه کوتاه مدت سیستم‌های حافظه درگیر در نگهداری موقتی پاره‌های اطلاعات است

حافظه کوتاه مدت به اطلاعاتی اشاره دارد که مردم می‌توانند برای مدتی کوتاه بلافاصله پس از دریافت آن را به خاطر بیاورند. افراد دچار از دست دادن حافظه کوتاه مدت با مشکلاتی در به یاد آوردن پاره اطلاعاتی که به تازگی کسب کرده‌اند مواجه هستند. تعداد زیادی از اختلالات جسمانی و روانی می‌توانند باعث حافظه کوتاه مدت شوند و درمان این مشکل به علت آن بستگی دارد.

الکتروشوک درمانی: فواید، چگونگی کارکرد و عوارض جانبی

 الکتروانسفالوگرافی, کاتاتونی, شیزوفرنی, تحریک مغناطیسی ترانس‌کرانیال, تحریک عصب واگوس

محققان به درستی از شیوه اثربخشی الکتروشوک درمانی باخبر نیستند،

الکتروشوک درمانی که به نام درمان با تشنج الکتریکی (ECT) نیز شناخته می‌شود نوعی درمان برای موارد شدید افسردگی اساسی، افسردگی دوقطبی، و دیگر اختلالات سلامت روانی است. روان‌پزشکان زمانی الکتروشوک درمانی را توصیه می‌کنند که بیمار به دیگر روش‌های درمانی خوب جواب نمی‌دهد. الکتروشوک درمانی از جریان‌های الکتریکی برای تحریک مغز در راستای القاء تشنج کنترل شده استفاده می‌کند. محققان به شکل دقیق چگونگی کارکرد الکتروشوک درمانی را نمی‌دانند اما یک نظریه بر آن است که این روش می‌تواند فعالیت پیام‌رسان‌های عصبی [نوروترانسمیترها] را تنظیم کند.

حافظه بلندمدت چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟

 حافظه اپیزودیک, حافظه معنایی, هیپوکامپوس, رمزنگاری, خاطره کاذب

حافظه بلندمدت معمولاً به دو نوع تقسیم می‌شود: خودآگاه و ناخودآگاه

حافظه بلندمدت [حافظه درازمدت، حافظه طولانی مدت] به ذخیرۀ اطلاعات در یک باز زمانی طولانی اشاره دارد. این نوع حافظه گرایشی به پایداری دارد و می‌تواند زمانی طولانی - اغلب سال‌ها - دوام بیاورد. حافظه بلندمدت را می‌توان به دو زیرنوع مختلف تقسیم کرد: حافظه صریح (ضمیر خودآگاه) و حافظه ضمنی (ضمیر ناخودآگاه) اگر شما بتوانید چیزی را به خاطر بیاورید که بیش از چند لحظه پیش اتفاق افتاده است، چه چند ساعت پیش اتفاق افتاده باشد یا دهه‌ها قبل، آنگاه ما با حافظه بلندمدت مواجه هستیم.

خستگی مفرط ادرنال چیست؟

کورتیزول,  الدوسترون,  اندروژن‌ها, هورمون‌های استروئیدی,  غده هیپوفیز

خستگی مفرط ادرنال نظریه‌ای است که می‌گوید میزان بالای استرس می‌تواند محرک ایجاد شکلی خفیف از عدم کفایت ادرنال باشد

غدد ادرنال [آدرنال] برای سلامت روزمره ما ضروری‌اند. آنها هورمون‌هایی برای کمک به بدن در موارد زیر تولید می‌کنند: توزیع چربی و پروتئین، تنظیم قند و التهاب، تقویت عملکرد کامل سیستم قلبی عروقی، واکنش نسبت به عوامل استرس‌زا. اگر غدد ادرنال ما به اندازه کافی هورمون‌های خود را تولید نکنند این وضعیت می‌تواند به طیفی از علایم و مشکلات سلامت منجر گردد.

بی‌حسی دست راست چه علتی دارد؟

کمبود ویتامین B12, لوپوس, بیماری لایم, HIV, فتق دیسک, حمله قلبی, استروک

بی‌حسی ناشی از حالت نادرست خوابیدن یا فشار بر دست، می‌تواند موقتی باشد

کمبود گردش خون در دست راست می‌تواند باعث ایجاد بی‌حسی و مور مور در این ناحیه شود. این وضعیت در عین حال ممکن است ورم یا تغییر رنگ پوست را به دنبال داشته باشد. علل متعددی برای محدود شدن جریان خون به دست‌ها وجود دارد. برای مثال، خوابیدن با یک دست زیر بدن باعث ایجاد فشار بر دست شده از جریان خون ممانعت می‌کند. در چنین مواردی علایم موقتی هستند و پس از رفع فشار از بین می‌روند.

مقالات دیگر...