دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

عوارض جانبی استفاده از ضد عفونی کننده دست

مقاومت آنتی‌بیوتیکی, باکتری, سلامت پوست, ضد عفونی کننده دست

ضد عفونی کننده دست از هر وقت دیگر محبوب‌تر شده است، که بیشترش ناشی از اثربخشی آن در طول پاندمیک COVI-19 است.

مقالات مدیریت امور بهداشتی

در این مقاله:
◄ عوارض جانبی ضد عفونی کننده دست
◄ ریسک‌های ضد عفونی کننده دست
◄ آیا امکان بیش‌‌کاربرد ضد عفونی کننده دست وجود دارد؟
◄ پیشگیری از مسمومیت ضد عفونی کننده دست
◄ فواید ضد عفونی کننده دست و چگونگی کاربرد ایمن آن
◄ خلاصهضد عفونی کننده دست از هر وقت دیگر محبوب‌تر شده است، که بیشترش ناشی از اثربخشی آن در طول پاندمیک COVI-19 است. ضد عفونی کننده دست قابل حمل بوده و اجرام را روی دست‌ها و دیگر سطوح از بین می‌برد، و به کُند شدن گسترش بیماری‌های قابل انتقال کشنده مثل COVID-19 کمک می‌کند.
ضد عفونی کننده دست فایده خود را در کشتن اجرام اثبات کرده است اما کاربرد آن عوارض جانبی نیز دارد. مصرف زیاد ضد عفونی کننده دست می‌تواند به خشکی، ترک و همچنین سرخی یا تغییر رنگ و ورقه ورقه شدن پوست بینجامد. در عین حال خطر خوردن آن یا ورود این ماده به چشم‌ها نیز مطرح است.


عوارض جانبی ضد عفونی کننده دست
عوارض جانبی ضد عفونی کننده دست به فورمول مورد استفاده شخص برمی‌گردد. ضد عفونی کننده دست به طور معمول حاوی مقدار زیادی الکل (بین 60 تا 95 درصد) به معنی کشته شدن اجرام روی دست‌های فرد مصرف کننده است. حتی اگر محتوی الکل پایین باشد، ضد عفونی کننده دست ممکن است دارای ترکیبات ضد عفونی کننده نیز باشد که برای عوارض جانبی خود شناخته شده هستند.

خشکی پوست
الکل یک ضد عفونی کننده مؤثر است، بدین معنی که اثبات شده است که باعث کشتن ویروس‌ها و باکتری‌ها روی سطوح ارگانیک می‌شود. اما الکل در عین حال باعث خشکی پوست نیز می‌گردد.
وقتی کسی در طول روز به دفعات از ضد عفونی کننده دست استفاده می‌کند این ماده باعث گرفته شدن رطوبت پوست می‌شود. این وضعیت می‌تواند پوست را با مشکل خشکی، پوسته‌ دادن و حساس شدن به لمس مواجه کند. در عین ناراحت کننده بودن، "انجمن آکادمی آمریکایی درماتولوژی" می‌گوید که خشکی پوست در عمل می‌تواند خطر جلب اجرام بیماریزا را افزایش دهد.

ضد عفونی کننده دست می‌تواند محرک طغیان اگزما شود
شخص ممکن است متوجه شود که پس از استفاده از ضد عفونی کننده دست، خارش و سرخی یا لکه‌های تغییر رنگ داده اگزما گرایشی به بروز از خود نشان می‌دهند. علت آن است که اگر شخص دچار اگزما باشد، مواد شیمیایی در عمل می‌توانند علایم را بدتر کنند. چه ضد عفونی کننده دست مورد استفاده از نوع فوم، مایع یا بر پایه ژل باشد، شخص ممکن است با افزایش علایم اگزما پس از مصرف آن مواجه شود.

ضد عفونی کننده دست می‌تواند بر هورمون‌ها تأثیر بگذارد
ضد عفونی کننده دست گاهی از اوقات حاوی ترکیبی به نام تریکلوسان است. بر مبنای اعلام FDA، تریکلوسان به قصد کشتن باکتری‌ها استفاده می‌شود و در محصولاتی مثل خمیر دندان و بدن‌شویه‌ها استفاده می‌گردد. FDA همچنین می‌گوید که برخی مطالعات نشان داده است که تماس بیش از حد با تریکلوسان ممکن است چرخه هورمونی طبیعی را با اختلال مواجه کرده و حتی بر باروری تأثیر منفی بگذارد. برای درک کامل تأثیر تریکلوسان به تحقیق بیشتری نیاز است اما استفاده از این ترکیب در حال حاضر برای چند نوع محصول ممنوع شده است.

ضد عفونی کننده دست می‌تواند به افزایش مقاومت آنتی‌بیوتیکی منجر گردد
FDA می‌گوید، تریکلوسان برای کشتن باکتری به کار می‌رود اما استفاده زیاد از آن در محصولات ممکن است به افزایش باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک منجر گردد. یک مطالعه مربوط به سال 2015 در مورد چگونگی کمک به مقاومت آنتی‌بیوتیکی توسط تریکلوسان به این جمع‌بندی رسیده است که برای تعیین چگونگی تأثیر واقعی این ماده شیمیایی بر سلامت انسان به تحقیق بیشتری نیاز است.


ریسک‌های ضد عفونی کننده دست
ریسک‌هایی در مورد استفاده از ضد عفونی کننده دست به ویژه در صورت کاربرد آن به صورتی متفاوت از دستورالعمل محصول مطرح است. این ریسک‌ها معمولاً از طریق محدود کردن استعمال خارجی ضد عفونی کننده دست و اجتناب از تماس آن با چشم محدود می‌شوند.

ضد عفونی کننده دست در صورت بلعیده شدن می‌تواند مضر باشد
مقادیر بالای الکل و دیگر ترکیبات، ضد عفونی کننده دست را برای مصرف توسط انسان ناایمن می‌کنند. "مرکز پزشکی تگزاس" می‌گوید هر کسی که مقدار قابل توجهی ضد عفونی کننده دست خورده باشد ممکن است با علایمی شبیه به علایم مسمومیت الکل مواجه گردد.

ضد عفونی کننده دست می‌تواند در صورت ورود به چشم به بینایی آسیب رسانده یا باعث کوری شود
این احتمال به سادگی مطرح است که شخص مقداری ضد عفونی کننده دست استفاده کرده و بعد به شکل تصادفی چشم‌های خود را لمس کند. اما مقدار زیاد الکل موجود در ضد عفونی کننده دست می‌تواند در عمل باعث سوختگی شیمیایی لایه خارجی چشم شود. به طور معمول، آسیب ناشی از ضد عفونی کننده دست به چشم‌ها به طور کامل شفاء می‌یابد اما شخص ممکن است در طول التیام با علایم زیر مواجه شود:
تاری دید موقتی
درد
◄ سرخی


آیا امکان بیش‌‌کاربرد ضد عفونی کننده دست وجود دارد؟
دلیل دارد که پزشکان شستشو با آب و صابون را در مقابل کاربرد ضد عفونی کننده دست توصیه می‌کنند. علت آن است که به سادگی امکان دارد که ضد عفونی کننده دست مورد استفاده بیش از حد قرار گرفته و باعث خشکی پوست و دیگر عوارض جانبی گردد.
در واقع، اگر کسی به قدری از ضد عفونی کننده دست استفاده کند که باعث خشکی پوست گردد، این وضعیت ممکن است باعث ساده‌تر شدن جذب اجرام بیماریزا از روی دیگر سطوح شود.
به علاوه امکان ترک برداشتن یا خونریزی پوست وجود دارد. پوست خشک شده و ترک برداشته نیز بیشتر در برابر باکتری‌ها آسیب‌پذیر است.


پیشگیری از مسمومیت ضد عفونی کننده دست
پیش از خرید ضد عفونی کننده دست برچسب ترکیبات آن را بخوانید و میزان کاربرد آن را بر مبنای توصیه‌های ارائه شده محدود کنید. برای رسیدن به بهترین نتایج:
◄ بر وضعیت بچه‌ها در زمان کاربرد ضد عفونی کننده دست نظارت کنید.
◄ پس از استفاده از ضد عفونی کننده دست برای تماس با چشم‌ها یا صورت خود منتظر بمانید تا دست‌هایتان به طور کامل خشک شود.
◄ ضد عفونی کننده دست را در جای خشک و خنک نگهداری کنید تا از تبخیر الکل آن پیشگیری شود.
◄ از ضد عفونی کننده دست بیش از حد استفاده نکنید. یک یا دو پمپاژ آن برای پاک کردن دست‌ها کافی است.
◄ صرفاً آن را برای استعمال خارجی در نظر بگیرید. هرگز ضد عفونی کننده دست را نخورید و نچشید.


فواید ضد عفونی کننده دست و چگونگی کاربرد ایمن آن
در صورت استفاده درست ضد عفونی کننده دست دارای فوایدی شامل موارد زیر است:
◄ بر روی اغلب سطوح به سرعت انواع باکتری را از بین می‌برد
◄ در مقایسه با شستشوی دست برای اثربخشی به زمان کمتری نیاز دارد
◄ در صورت عدم دسترسی به سینک دستشویی در دسترس‌تر است
برای استفاده از ضد عفونی کننده دست شخص باید دست‌های خود را از کثافات قابل رویت پاک کند. برای دستیابی به بهترین نتایج (و سلامت پوست) در اولین فرصت ممکن پس از کاربرد ضد عفونی کننده دست باید از یک مرطوب کننده استفاده کرد. این کار به پیشگیری از برخی عوارض جانبی ناشی از ضد عفونی کننده دست کمک می‌کند.


خلاصه
وقت از ضد عفونی کننده دست به شکل درست استفاده شود عوارض جانبی آن حداقلی هستند. در صورت استفاده زیاد این محصول می‌تواند باعث خشکی و ترک پوست گردد. برخی ترکیبات ضد عفونی کننده دست مثل تریکلوسان ممکن است در صورت استفاده از مقادیر زیاد باعث مشکلاتی برای سلامت گردد. این محصول باید با رعایت دستورالعمل تولید کننده مصرف شود./عوارض جانبی استفاده از ضد عفونی کننده دست
دکتر دبورا ویترسپون، کاترین واتسون
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Healthline
What Are the Side Effects of Using Hand Sanitizer?
Medically reviewed by Deborah Weatherspoon, Ph.D., R.N., CRNA —
Written by Kathryn Watson
On June 17, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

زیست‌پرینتر سه‌بُعدی و تولید پوست مناسب برای پیوند در انسان

نفوذپذیر کردن پوست تحویل دارو را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.