دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا سگ‌ها از انسان بیماری می‌گیرند؟

تبخال, COVID-19, کوروناویروس, کرم حلقوی, اوریون, بروسلوزیس, کامپیلوباکتریوزیس, اپنوسایتوفاژا, پتوسپیروزیس, کریپتوسپوریدیوزیس

برخی بیماری‌ها هست که به شکل بالقوه امکان انتقال آنها از انسان به سگ وجود دارد

مقالات مدیریت امور بهداشتی

در این مقاله:
• آیا ممکن است که سگ‌ها از انسان دچار آنفولانزا شوند؟
• در مورد انواع عفونت باکتریایی وضعیت چگونه است؟
-سالمونلوزیس
-کامپیلوباکتریوزیس
-استافیلوکوکوس آرئوس مقاوم به متی‌سیلین (MRSA)
-سل
-برونشیت
-زخم‌های سرد
• چه بیماری‌های دیگری ممکن است از انسان به سگ منتقل شود؟
COVID-19-
-کرم حلقوی
-اوریون
• چه بیماری‌هایی از سگ به انسان منتقل می‌شود؟
• آیا امکان بیمار شدن ما بر اثر مدفوع سگ وجود دارد؟
• پیشگیری از انتقال بیماری
• خلاصهحیوانات خانگی تأثیری مثبت بر زندگی روزمره ما دارند. آنها به ما همنشینی ارزشمند عرضه کرده، در بیرون رفتن و ورزش کردن کمک می‌کنند و حتی می‌توانند باعث کاهش میزان اضطراب در ما شوند.
سگ‌ها یکی از محبوب‌ترین انواع حیوانات خانگی هستند. در واقع کارشناسان تخمین می‌زنند که 38 درصد خانوارها در ایالات متحد آمریکا یک یا تعداد بیشتری سگ دارند.
مثل نوع بشر، سگ‌ها نیز دچار بیماری‌های مختلفی می‌شوند. شما ممکن است حتی متعجب شوید اگر بشنوید که سگ شما ممکن است از شما بیمار شود. در حالی که سگ‌ها ممکن است برخی بیماری‌ها را از انسان بگیرند این اتفاقی نیست که اغلب رخ دهد.


آیا ممکن است که سگ‌ها از انسان دچار آنفولانزا شوند؟
آنفولانزا (فلو) یک بیماری سیستم تنفسی است که توسط یک ویروس ایجاد می‌شود. انواع مختلف ویروس آنفولانزا وجود دارد.
در واقع دو نوع خاص ویروس آنفولانزا وجود دارد که می‌توانند باعث آنفولانزا یا فلوی کانین در سگ‌ها شوند. این ویروس‌ها متفاوت از آنهایی هستند که بیماری مزبور را در انسان ایجاد می‌کنند. در سگ‌ها، ویروس‌های مزبور می‌توانند باعث علایمی مثل سرفه، آبریزش بینی، و لتارژی شوند.
بر مبنای اعلام CDC، هیچ موردی از آنفولانزای سگی در انسان گزارش نشده است. اما آیا سگ‌ها ممکن است از ما آنفولانزا بگیرند؟
تحقیق انجام شده در سال 2014 و 2015 خاطرنشان می‌کند که ویروس‌های آنفولانزای انسانی، مشخصاً گونه‌های H1N1 2009 و H3N2 می‌توانند سگ‌ها را آلوده کنند. به هر حال، اگرچه این موضوع در حال روشن شدن است که سگ‌ها ممکن است دچار برخی ویروس‌های آنفولانزای انسانی شوند، به نظر نمی‌رسد که سگ‌ها در عمل مریض گردند.


در مورد انواع عفونت باکتریایی وضعیت چگونه است؟
چند عفونت باکتریایی هست که به شکل بالقوه ممکن است از انسان به سگ‌ها انتقال یابد.

سالمونلوزیس
باکتری سالمونلا می‌تواند هم در انسان و هم در سگ‌ها بیماریزا باشد. عفونت می‌تواند به علایمی مثل تب، اسهال، و استفراغ در هر دو گونه منجر گردد.
انتقال سالمونلا از طریق مدفوعی-دهانی صورت می‌گیرد. اگر شما دچار سالمونلوزیس باشید و به شکل مناسب دست‌های خود را پس از استفاده از توالت نشویید ممکن است بیماری را به سگ خود منتقل کنید. در این مورد لمس دهان یا صورت سگ می‌تواند باعث انتقال باکتری به حیوان شود.

کامپیلوباکتریوزیس
باکتری کامپیلوباکتر ژژونی باعث ایجاد این عفونت هم در سگ و هم در انسان می‌شود. علایم در سگ‌ها ممکن است شامل اسهال آبکی، کاهش اشتها، و تب باشد. همانند سالمونلا انتقال در این مورد نیز از راه دهان و مدفوع اتفاق می‌افتد.

استافیلوکوکوس آرئوس مقاوم به متی‌سیلین (MRSA)
انسان ممکن است بدون هیچ علامتی حامل MRSA بر روی پوست خود باشد. به هر حال، عفونت‌های بالقوه جدی پوست ممکن است در صورتی که باکتری از طریق شکافی در پوست وارد بدن گردد، بروز کند.
سگ‌ها ممکن است از شخص داراری باکتری روی پوست خود دچار MRSA شوند. در سگ‌ها، MRSA می‌توانند سبب‌های انواع عفونت پوست، دستگاه تنفسی و دستگاه ادراری شود.

سل
سل یک ناخوشی سیستم تنفسی است که توسط باکتری مایکوباکتریوم توبرکولوزیس ایجاد می‌شود. در انسان علایم یک عفونت فعال می‌تواند شامل سرفه، تب و تنگی نفس باشد.
انتقال سل از انسان به سگ گزارش شده است. در سگ‌ها، سل باعث علایمی مثل سرفه، کاهش وزن، و استفراغ می‌شود.

برونشیت
برونشیت التهاب لوله‌های برونکیال است که راه‌های هوایی بزرگ در ریه‌ها هستند. شخص دچار برونشیت به سرفه، خستگی مفرط، و خس خس سینه مبتلاء می‌شود.
در انسان، عفونت‌های ویروسی مثل سرماخوردگی معمولی یا فلو شایع‌ترین علت برونشیت محسوب می‌شوند. به هر حال، این عفونت‌های انسان نمی‌توانند در سگ‌ها برونشیت ایجاد کنند.
با وجود این سگ‌ها ممکن است دچار برونشیت شوند حتی اگر عفونت را از انسان نگرفته باشند. تراکئوبرونشیت عفونی کانین، یا سرفه کینل، به علایمی مثل سرفه، خس خس سینه و خستگی مفرط منجر می‌شود.
سرفه کینل ممکن است بر اثر باکتری بوردتلا برونکیسپتیکا و همچنین طیفی از ویروس‌های خاص سگ ایجاد گردد. سگ‌ها می‌توانند عفونت را از راه تماس مستقیم و همچنین ذرات هواروی ناشی از سرفه و عطسه به یکدیگر انتقال دهند.

زخم‌های سرد
زخم سرد [تبخال دهانی] تاول‌های پر از مایع است که روی لب‌ها یا در اطراف آنها ایجاد می‌شود. در انسان ویروسی به نام ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) باعث زخم‌های سرد می‌شود. دو نوع HSV وجود دارد. HSV-1 عمدتاً باعث زخم‌های سرد می‌شود، اگرچه گاهی از اوقات HSV-2 می‌تواند چنین مشکلی ایجاد کند.
انسان نمی‌تواند این دو نوع ویروس را به سگ منتقل کند.
به هر حال یک نوع از ویروس هرپس در مورد سگ‌ها مهم است. هرپس ویروس کانین (CHV) می‌تواند باعث ایجاد ضایعات تناسلی و علایم خفیف تنفسی در سگ‌های بالغ گردد، و می‌تواند در مورد توله سگ‌ها جدی بوده یا بالقوه کشنده باشد. انسان دچار CHV نمی‌شود.


چه بیماری‌های دیگری ممکن است از انسان به سگ منتقل شود؟
در کنار بیماری‌های نام برده در بالا انسان هچنین می‌تواند به شکل بالقوه عفونت‌های فهرست شده در زیر را به سگ خود منتقل کند.

COVID-19
COVID-19 یک نوع بیماری است که توسط کوروناویروس [کروناویروس] جدید SARS-CoV-2 ایجاد می‌شود. در انسان، COVID-19 می‌تواند باعث علایمی مثل تب، سرفه، و تنگی نفس شود. در حالی که اغلب موارد بیماری خفیفند بعضی موارد می‌توانند شدید بوده و نیاز به بستری بیمار در بیمارستان باشد.
تاکنون گزارش‌هایی در مورد ابتلاء تعداد کمی از سگ‌ها به SARS-CoV-2 منتشر شده است. اعتقاد بر آن است که این عفونت‌ها بر اثر تماس نزدیک بین سگ و مالک آن که دچار ویروس مزبور است ایجاد شده‌اند.
بر مبنای اعلام CDC، حیوان دچار این بیماری ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد یا اینکه علایم در حیوان صرفاً خفیف باشند. در حال حاضر اعتقاد بر آن است که خطر گسترش SARS-CoV-2از حیوانات خانگی به انسان ناچیز است.

کرم حلقوی
کرم حلقوی یک عفونت قارچی است که پوست، مو یا ناخن‌ها را درگیر می‌کند. در حالی که کرم حلقوی به شکل معمول از حیوان به انسان منتقل می‌شود، شما نیز می‌توانید به شکل بالقوه انتقال دهنده آن به سگ خود باشید.
کرم حلقوی از طریق تماس با سطوح دارای قارچ، یا از طریق لمس ناحیه آلوده یا تماس با سطح آلوده منتقل می‌شود. سگ‌های مبتلاء به کرم حلقوی، دچار لکه‌های طاسی به حالت پوسته داده می‌شوند که اغلب بر روی گوش‌ها، صورت یا دم حیوان ظاهر می‌شوند.

اوریون
تحقیقی قدیمی‌ پی برده است آنتی‌بادی‌های ایجاد شده نسبت به ویروس اوریون در سگ‌ها نشان می‌دهد که این ویروس می‌تواند سگ‌ها را مبتلاء کند. به هر حال، به نظر نمی‌رسد که حیوان ناخوش باشد.
بر اثر واکسیناسیون موارد بروز اوریون در ایالات متحد آمریکا تا 99 درصد کاهش پیدا کرده است. به همین علت، کمتر احتمال دارد که این ویروس از انسان به سگ منتقل گردد.


چه بیماری‌هایی از سگ به انسان منتقل می‌شود؟
بیماری‌های متعددی وجود دارد که ممکن است از سگ به انسان منتقل شوند.

انواع عفونت باکتریایی
برخی مثال‌ها در مورد بیماری‌های باکتریایی قابل انتقال از سگ به انسان شامل موارد زیر است:
بروسلوزیس (بروسلوز). بروسلوز به طور معمول باعث ناخوشی شبه آنفولانزا در انسان می‌شود. اگرچه نادر است این بیماری ممکن است از طریق تماس با حیوان آلوده شامل سگ‌ها منتقل گردد.
• کامپیلوباکتریوزیس. این بیماری باعث علایم گوارشی مثل اسهال، تب و کرامپ می‌شود. بیماری مزبور ممکن است از طریق تماس با سگ دچار آن منتقل شود.
• کاپنوسایتوفاژا. در موارد نادر این باکتری می‌تواند از طریق گاز یا خراش ایجاد شده توسط سگ به انسان منتقل گردد. علایم می‌تواند تاول، درد، و ورم ناحیه آسیب دیده را شامل شود.
لپتوسپیروزیس. لپتوسپیروزیس از طریق ادرار سگ آلوده منتقل می‌شود. این بیماری می‌تواند علایمی مثل تب شدید، درد و رنجوری و ناراحتی گوارشی ایجاد کند.
• MRSA. امکان ابتلاء به این بیماری بر اثر تماس با سگ حامل باکتری آن وجود دارد. اگر باکتری از طریق شکافی در پوست وارد بدن شود می‌تواند به عفونت پوست منجر گردد.
• سالمونلوزیس. سالمونولوزیس باعث علایم شبه تب، اسهال، و استفراغ می‌شود. این بیماری می‌تواند از طریق تماس با سگ یا مدفوع آلوده حیوان به انسان منتقل شود.

انواع عفونت ویروسی
هاری می‌تواند از طریق گاز یا خراش ایجاد شده توسط سگ به انسان منتقل گردد و طیفی از علایم جدی در مغز و اعصاب ایجاد کند. وقتی چنین علایمی بروز می‌کنند اغلب برای درمان بسیار دیر شده است.
هاری به علت واکسیناسیون در سطح ایالات متحد آمریکا و بسیاری از دیگر کشورها بیماری نادری است.

بیماری‌های قارچی
کرم حلقوی می‌تواند از طریق تماس با حیوان حامل باکتری به انسان منتقل گردد. در انسان، این بیماری اغلب باعث بروز یک راش مدور می‌شود که پوسته داده و خارش پوست ایجاد می‌کند.

بیماری‌های انگلی
چند بیماری ناشی از انگل وجود دارد که ممکن از طریق سگ به انسان منتقل شوند. بسیاری از این بیماری‌ها در مدفوع سگ آلوده وجود دارند که شامل موارد زیر می‌شوند:
• کریپتوسپوریدیوزیس. این بیماری از طریق خوردن مدفوع سگ آلوده منتقل می‌شود. علایم شامل اسهال آبکی، کرامپ، و تهوع و استفراغ است.
• اکینوکوکسوزیس. این عفونت نادر است و از طریق مدفوع آلوده منتقل می‌شود. این بیماری به شکل بالقوه باعث ایجاد کیست‌هایی در بدن می‌گردد.
ژیاردیازیس. ژیاردیازیس باعث ایجاد گاز و درد شکم می‌شود. امکان ابتلاء انسان بر اثر تماس با مدفوع سگ آلوده وجود دارد.
کرم قلابدار. انسان ممکن است بر اثر تماس با خاک آلوده به مدفوع سگ دچار کرم قلابدار شود. کرم‌های قلابدار سگ نمی‌توانند مدت زیادی در بدن زنده بمانند اما می‌توانند باعث ایجاد اختلالی به نام لاروهای احشایی پوستی شوند.
• کرم گرد. شخص ممکن است از طریق خوردن تخمک‌های موجود در مدفوع سگ آلوده به این بیماری دچار شود. کرم گرد می‌تواند به چشم‌ها یا دیگر ارگان‌های بدن آسیب برساند.
کرم نواری. این کرم انگلی می‌تواند از طریق خوردن کک‌های عفونی منتقل گردد. کرم‌های نواری سیستم گوارش را آلوده می‌کنند اما به ندرت سبب ایجاد علایم در انسان می‌شوند.


آیا امکان بیمار شدن ما بر اثر مدفوع سگ وجود دارد؟
چند بیماری هست که می‌توانند از طریق مدفوع سگ منتقل گردند و شامل موارد زیرند:
• کامپیلوباکتریوزیس
• کریپتوسپوریدیوزیس
• اکینوکوکسوزیس
• ژیاردیازیس
• کرم قلابدار
• کرم حلقوی
• سالمونلوزیس
به علاوه، لپتوسپیروزیس یک عفونت باکتریایی است که ممکن است انسان بر اثر تماس با ادرار سگ آلوده به آن دچار شود.
برخی بیماری‌ها ممکن است به شکل مستقیم از طریق تماس با سگ آلوده یا سطح آلوده شده توسط حیوان به انسان منتقل گردد.
اگرچه احتمال کمی دارد، انجام کارهایی مثل خوابیدن با سگ در یک بستر می‌تواند ریسک ابتلاء به موارد زیر را افزایش دهد:
• بروسلوز
• MRSA
• کرم حلقوی


پیشگیری از انتقال بیماری
چند راهکار برای اجتناب از انتقال بیماری بین شخص و حیوان خانگی وی وجود دارد:
• مدفوع حیوان را جمع‌آوری کنید. در صورت امکان مدفوع حیوان را پس از جمع‌آوری در یک کیسه بسته قرار دهید و دور بیندازید.
• دست‌های خود را بشویید. سعی کنید پس از جابجا کردن سگ یا مدفوع حیوان، ظرف غذا یا اسباب‌بازی‌ها دست خود را با صابون و آب گرم بشویید.
• تماس خود را با حیوان پس از بیمار شدن محدود کنید. اگر در حال حاضر دچار نوعی بیماری هستید که امکان انتقال آن به سگ شما وجود دارد، سعی کنید تا تماس نزدیک خود را تا زمان بهبود یافتن با حیوان محدود کنید.
• منظماً حیوان را پیش دامپزشک ببرید. معاینه منظم سگ توسط دامپزشک می‌تواند به شناسایی مشکلات سلامت شامل بیماری‌های انگلی یا عفونی کمک کند.
واکسن زدن. هم خودتان و هم سگ خود را در مورد واکسیناسیون به روز نگه دارید تا به پیشگیری از انتقال بیماری کمک شود. اگر در مورد نوع واکسن مورد نیاز سگ خود مطمئن نیستید با دامپزشک مشورت کنید.
• از گاز گرفته شدن و خراش خود پیشگیری کنید. شما می‌توانید این کار را پیش از نگهداری حیوان متعلق به دیگری انجام دهید، و از فعل و انفعال با سگی که به نظر می‌رسد ترسیده یا عصبانی است و نیز از نزدیک شدن به سگ‌های بیمار خودداری کنید.


خلاصه
برخی بیماری‌ها هست که به شکل بالقوه امکان انتقال آنها از انسان به سگ وجود دارد. این بیماری‌ها سالمونلوزیس، MRSA، و کرم حلقوی را شامل می‌شود.
تحقیق نشان می‌دهد که گاهی از اوقات امکان ابتلاء سگ‌ها به ویروس‌های فلوی انسانی، اوریون و SARS-CoV-2 وجود دارد. به هر حال، به نظر نمی‌رسد که سگ‌ها بر اثر این عفونت‌ها بیمار شوند.
بیماری‌های متعددی هست که انسان ممکن است از سگ بگیرد. این بیماری‌ها غالباً از طریق تماس نزدیک، یا مدفوع یا ادرار آلوده منتقل می‌شوند.
کارهایی هست که شخص می‌تواند برای پیشگیری از گسترش بیماری بین خودش و سگ خویش انجام دهد. این کارها مواردی مثل شستشوی مکرر دست‌ها، مراجعه منظم به دامپزشک و محدود کردن تماس با حیوان در صورت بیمار بودن را شامل می‌شود.
اگر دامپزشک سگ شما را مبتلاء به یکی از بیماری‌های فهرست شده در بالا تشخیص داده باشد و شما در معرض تماس با آنها بوده باشید به پزشک مراجعه کنید./آیا سگ‌ها از انسان بیماری می‌گیرند؟
دکتر وینسنت جی. تاولا، دکتر جیل سیلیدی-شولمن
ترجمه محمدقاسم رافعی

Source:
Healthline
Can Dogs Get Sick from Humans?
Medically reviewed by Vincent J. Tavella, MPH —
Written by Jill Seladi-Schulman, Ph.D.
On July 28, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.