دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم، تب مداوم و بالا، سرماخوردگی، کاهش وزن ناگهانی، تنگی نفس، درد شدید قفسه سینه، درد غیر معمول، درد لگن، تغییر عادات دفع مدفوع،  اختلال بینایی، گیجی بیش از حد، تغییرات خلقی، ضربه به سر، CDC

آیا من باید به دکتر مراجعه کنم؟ این پرسشی است که بسیاری از مردم از خود می‌پرسند

مقالات مدیریت امور بهداشتی

تب مداوم و بالا
سرماخوردگی که به شکل غیر معمول تشدید می‌شود
کاهش وزن ناگهانی و بدون توجیه
• بروز تنگی نفس
درد شدید قفسه سینه، درد غیر معمول یا درد لگن
• تغییر عادات دفع مدفوع یا ادرار کردن
• اختلال بینایی بر اثر بروز نورهای چشمک‌زن
• گیجی بیش از حد یا تغییرات خلقی
• ظن وجود ضربه به سر
• بروز علایم غیر منتظره پس از انجام یک اقدام پزشکی یا آغاز مصرف یک داروی تازه


آیا من باید به دکتر مراجعه کنم؟ این پرسشی است که بسیاری از مردم از خود می‌پرسند. گذشته از پاسخی که ممکن است شخص به خود بدهد، علایم اساسی و تصادفات تنها دلایل مراجعه به دکتر نیستند. در واقع، بر مبنای آخرین داده‌های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، شایع‌ترین دلیل برای مراجعه به پزشک بر اثر موارد مرتبط به بیماری در سال 2012، سرفه بود. فارغ از ماهیت مسأله باید به خاطر داشت که در مورد بسیاری از اختلالات کشف و تشخیص اولیه مشکل می‌تواند به فرجام بهتر منجر گردد.
باید این موضوع را به خاطر داشته باشیم که فهرست ارائه شده در این مطلب به هیچ روی قطعی نیست. گذشته از همه حرف‌ها مردم باید به حرف بدن خود گوش دهند، و اگر غریزه به شخص می‌گوید که پای مشکلی در میان است، بهترین ایده در چنین موقعیتی کمک گرفتن از مراقبت پزشکی است.

تب مداوم و بالا
تب یک راه برای مقابله طبیعی بدن با عفونت است. به هر حال اگر کسی دچار تب 39.4 درجه سلسیوس (103 درجه فارنهایت) باشد یا اگر تب بیش از چند روز ادامه پیدا کرده باشد، مردم باید به دکتر مراجعه کنند. در این موارد احتمال آن هست که عفونتی جدی در کار باشد.

سرماخوردگی که به شکل غیر معمول تشدید می‌شود
همیشه دانستن این موضوع که چه هنگامی باید برای سرماخوردگی به دکتر مراجعه کرد آسان نیست. اکر سرماخوردگی برطرف نشود یا حتی تشدید گردد، باید به دکتر مراجعه کرد. در این مورد به ویژه باید به موارد زیر دقت شود:
• سرفه شدید که بیش از دو هفته ادامه داشته باشد می‌تواند نشان دهنده سیاه سرفه باشد، در حالی که احتقان قابل توجه می‌تواند در صورت عدم درمان به عفونت سینوس منجر شود.
• اگر شخص دچار تب، درد عضلانی یا علایم شبه آنفولانزا باشد، در واقع ممکن است دچار آنفولانزا باشد. در این موارد بهترین کار مراجعه به پزشک برای تجویز تامیفلو است. سالمندان، زنان باردار و افراد دچار بیماری قلبی باید از ورزش زیاد پرهیز کنند، زیرا احتمال بروز عوارض در مورد آنها بیشتر است.
دشواری بلع بیش از حد، درد قفسه سینه و تنگی نفس علایم نرمال سرماخوردگی نیستند و می‌توانند نشان دهنده یک اختلال جدی‌تر باشند.
• اگر شخص قادر به فرو بردن چیزی نباشد، ممکن است برای کمک به عملکرد بدن نیاز به تزریق داخل وریدی داشته باشد.

کاهش وزن ناگهانی و بدون توجیه
افت غیر قابل توجیه وزن بدن می‌تواند در کنار موارد دیگر نشان دهنده بیش‌فعال بودن تیروئید، دیابت، افسردگی یا بیماری کبد باشد. به عنوان یک قاعده کلی، اگر کسی در طول شش ماه اخیر بیش از 10 درصد کل وزن بدن خود را از دست داده باشد (و شخص چاق نباشد)، باید برای بررسی موضوع به پزشک مراجعه کند.

بروز تنگی نفس
مناطق مرتفع، ورزش سنگین، چاقی و حرارت بیش از حد همگی علل نرمال تنگی نفس هستند. اگر هیچ‌یک از موارد مزبور عامل بروز بی‌نفسی در شخص نبوده باشد، باید با پزشک در مورد امکان ابتلاء به آسم، برونشیت یا اختلالات دیگر مشورت شود، به ویژه اگر علایم به شکل ناگهانی و شدید بروز کرده باشند.

درد شدید قفسه سینه، درد غیر معمول یا درد لگن
درد غیر نرمال، شدید و گسترده در قفسه سینه، شکم یا لگن می‌تواند نشان دهنده وجود یک مشکل زیربنایی باشد که به مراقبت پزشک نیاز دارد. برخی مثال‌ها در موارد بروز درد در قفسه سینه شامل حمله قلبی، سنگ کیسه صفرا و آپاندیسیت یا عفونت کلیه در هنگام بروز درد لگن است.

تغییر عادات دفع مدفوع یا ادرار کردن
باید به خاطر داشته باشیم که عادات روده و ادرار کردن می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، بنابراین در صورت بروز تغییر ناگهانی در الگوهای مرتبط به این حرکات، خونی بودن مدفوع یا دفع مدفوع سیاه، اسهال یا یبوست، یا تکرر ادرار، بهترین رویکرد یافتن علت موضوع است. در هنگام ایجاد چنین مواردی مشورت با پزشک ایده خوبی است.

اختلال بینایی بر اثر بروز نورهای چشمک‌زن
اگر کسی دچار مشکل میگرن باشد، گاهی از اوقات دچار چشمک زدن نقاط یا نور در میدان بینایی خود می‌شود. گذشته از چنین مواردی بروز ناگهانی حالت چشمک زدن نور می‌تواند نشانه‌ای از انفصال شبکیه چشم باشد، اختلالی شدید که نیاز به مراقبت پزشکی فوری برای پیشگیری از نابینایی دارد.

گیجی بیش از حد یا تغییرات خلقی
تغییرات خلقی و گیجی ناگهانی ممکن است به همراه مشکلات روانی و همچنین اختلالات فیزیکی مثل عفونت یا فعل و انفعال دارویی بروز کنند. مردم باید مراقب مشکلات مربوط به فکر کردن یا تمرکز، بی‌نظمی الگوهای خواب و احساس اضطراب یا افسردگی باشند.

ظن وجود ضربه به سر
اگر کسی به روی سر سقوط کرده یا به سرش ضربه وارد شده باشد باید علایم ضربه به سر را پایش کند. این علایم شامل مشکلات تمرکز، سردرد، حالت تحریک‌پذیری و تغییر الگوی خواب می‌شود. اگر هر یک از موارد مزبور مصداق داشته باشد، شخص باید به پزشک مراجعه کند.

بروز علایم غیر منتظره پس از انجام یک اقدام پزشکی یا آغاز مصرف یک داروی تازه
هر گاه کسی تحت یک اقدام پزشکی یا عمل جراحی قرار گیرد، واکسیناسیون انجام دهد یا مصرف داروی تازه‌ای را آغاز کند، باید از قبل در مورد علایم شناخته شده وضعیت مورد اشاره از پزشک پرسش کند. باید در این موارد پایش لازم به عمل آید و اگر موردی خارج از قاعده بروز کند، باید به پزشک مراجعه شود./


• ترجمه هامیک رادیان


Source:
10 Sign you should go see the doctor
Houstonmethodist.org 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بیماران تحت درمان توسط پزشکان زن کمتر می‌میرند

نقش مطالعه در بهبود سلامت و تندرستی

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.