دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا رنگ کردن مو برای آن مضر است؟

پی-فنیل‌اندیامین (PPD), کاندیشنرها, لوسیون‌ها, شامپوها, واکنش‌های آلرژیک, تست پچ

رنگ کردن دایمی یا مداوم مو فرآیندی متفاوت از رنگ موی موقتی یا غیر مداوم را رقم می‌زند

پروتئین‌ها تشکیل دهنده 95 درصد یک رشته موی خشک هستند. این پروتئین‌ها مثل یک پوشال سقف عمل کرده رشته موی زیر خود را در برابر موارد زیر محافظت می‌کنند: رطوبت، گرما، پرتوهای UV آفتاب. استفاده مداوم یا دایمی از رنگ مو یا سفید کننده واکنشی شیمیایی ایجاد می‌کند که باعث می‌‌شود پروتئین‌های محافظ مزبور کنده شده و مواد شیمیایی امکان نفوذ به رشته مو را بیابند. در آنجا رنگ مو نقشه شیمیایی مو را تغییر می‌دهد. نتیجه این روند تغییر رنگ مو است. رنگ کردن دایمی یا مداوم مو فرآیندی متفاوت از رنگ موی موقتی یا غیر مداوم را رقم می‌زند.

چرا نشانه‌ها و علایم در پزشکی اهمیت دارند؟

نشانه‌های پیش‌آگهی دهنده, نشانه‌های انام‌نستیک, نشانه‌های تشخیصی,  نشانه‌های پاتوژنومونیک

نشانه‌ها و علایم از زمان بقراط که نیاز به چشیدن ادرار بیمار داشت راه درازی را پشت سر گذاشته‌اند

بسیاری از مردم اصطلاحات "نشانه" و "علامت" را به جای یکدیگر به کار می‌برند. به هر حال، تفاوت‌های مهمی در کاربرد این کلمات در عرصه پزشکی وجود دارد. هر گونه شواهد عینی از یک بیماری مثل راش پوستی یا سرفه، یک نشانه محسوب می‌شود. پزشک، اعضاء خانواده و اشخاصی که این نشانه‌ها را تجربه می‌کنند می‌توانند آنها را شناسایی کنند. به هر حال، طغیان‌های کمتر آشکار در عملکرد نرمال مثل درد معده، درد کمر، و خستگی مفرط علامتند و فقط کسی قادر به بازشناسی آنها است که آنها را تجربه می‌کند. علایم ذهنی هستند، بدین معنی که افراد دیگر صرفاً از طریق اطلاع‌رسانی فرد دچار علایم قادر به آگاهی یابی از آنها هستند.

عوارض جانبی استفاده از ضد عفونی کننده دست

مقاومت آنتی‌بیوتیکی, باکتری, سلامت پوست, ضد عفونی کننده دست

ضد عفونی کننده دست از هر وقت دیگر محبوب‌تر شده است، که بیشترش ناشی از اثربخشی آن در طول پاندمیک COVI-19 است.

ضد عفونی کننده دست از هر وقت دیگر محبوب‌تر شده است، که بیشترش ناشی از اثربخشی آن در طول پاندمیک COVI-19 است. ضد عفونی کننده دست قابل حمل بوده و اجرام را روی دست‌ها و دیگر سطوح از بین می‌برد، و به کُند شدن گسترش بیماری‌های قابل انتقال کشنده مثل COVID-19 کمک می‌کند. ضد عفونی کننده دست فایده خود را در کشتن اجرام اثبات کرده است اما کاربرد آن عوارض جانبی نیز دارد. مصرف زیاد ضد عفونی کننده دست می‌تواند به خشکی، ترک و همچنین سرخی یا تغییر رنگ و ورقه ورقه شدن پوست بینجامد. در عین حال خطر خوردن آن یا ورود این ماده به چشم‌ها نیز مطرح است.

اثرات آب آلوده بر سلامت انسان کدامند؟

 نفت, ضایعات رادیواکتیو, فراکینگ, خوردن میکروپلاستیک‌ها, ضایعات شیمیایی, آفت‌کش‌ها, کودها, فلزات سنگین

تا سال 2025 نیمی از جمعیت جهان در اقلیم‌های دچار کمبود آب زندگی خواهند کرد

آلودگی آب زمانی بروز می‌کند که مقداری از آب آلوده می‌شود، اتفاقی که معمولاً بر اثر مواد شیمیایی یا میکروارگانیسم‌ها رخ می‌دهد. آلودگی آب می‌تواند باعث سمی شدن آب برای انسان و محیط زیست گردد. آب یک منبع اساسی حیات بر روی کره زمین است. اگر منبع آب بر اثر آلودگی فاسد گردد این وضعیت می‌تواند به مشکلاتی برای سلامت انسان منجر شود که از جملۀ آنها می‌توان به سرطان یا اختلالات قلب و عروق اشاره کرد.

کوتریزاسیون یا سوزاندن زخم: چگونگی انجام و ریسک‌ها

 کوتریزاسیون شیمیایی, نیترات نقره, ساب‌سولفات فریک, هگزاهیدرات کلراید آلومینیم

کوتریزاسیون زخم یک اقدام روتین محسوب می‌شود، اما خط مقدم درمان نیست

کوتریزاسیون یا کوتری، یک تکنیک پزشکی است که توسط دکتر یا جراح انجام می‌شود. در این اقدام پزشکان از جریان الکتریسیته یا مواد شیمیایی برای سوزاندن بافت‌ها با هدف بستن زخم استفاده می‌کنند. این تکنیک همچنین ممکن است برای خارج کردن بافت مضر نیز استفاده شود. کوتریزاسیون زخم یک اقدام روتین محسوب می‌شود، اما خط مقدم درمان نیست. در عوض صرفاً در برخی موقعیت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به علاوه کوتریزاسیون صرفاً باید توسط یک متخصص پزشکی صورت گیرد. کوتریزاسیون زخم توسط خود شخص ممکن است خطرناک باشد.

دکتر هولیستیک کیست و چه می‌کند؟

طب سنتی چینی, ماساژ, رایکی, هیپنوتیزم, اروماتراپی, موسیقی‌درمانی

پزشکی هولیستیک جایگزینی برای مراقبت پزشکی مرسوم محسوب نمی‌شود.

پزشکی هولیستیک یک رویکرد کُل-تن‌نگر به مراقبت از سلامت است. پزشکی هولیستیک هدف بهبود سلامت و تندرستی را از طریق بدن، ذهن و روح دنبال می‌کند. به طور معمول پزشکی هولیستیک پزشکی سنتی را با طب مکمل و جایگزین تلفیق می‌کند. پلن درمانی دقیق شما به نوع تخصص هولیستیک بستگی دارد. چند نوع درمانگر هولیسیتیک وجود دارد. برخی از آنها مدارج پزشکی را طی کرده‌اند. اینان ممکن است پایه درمان‌ را بر اصول هولیستیک قرار دهند که باعث تبدیل آنان به پزشک هولیستیک می‌شود.

آیا سگ‌ها از انسان بیماری می‌گیرند؟

تبخال, COVID-19, کوروناویروس, کرم حلقوی, اوریون, بروسلوزیس, کامپیلوباکتریوزیس, اپنوسایتوفاژا, پتوسپیروزیس, کریپتوسپوریدیوزیس

برخی بیماری‌ها هست که به شکل بالقوه امکان انتقال آنها از انسان به سگ وجود دارد

حیوانات خانگی تأثیری مثبت بر زندگی روزمره ما دارند. آنها به ما همنشینی ارزشمند عرضه کرده، در بیرون رفتن و ورزش کردن کمک می‌کنند و حتی می‌توانند باعث کاهش میزان اضطراب در ما شوند. سگ‌ها یکی از محبوب‌ترین انواع حیوانات خانگی هستند. در واقع کارشناسان تخمین می‌زنند که 38 درصد خانوارها در ایالات متحد آمریکا یک یا تعداد بیشتری سگ دارند. مثل نوع بشر، سگ‌ها نیز دچار بیماری‌های مختلفی می‌شوند. شما ممکن است حتی متعجب شوید اگر بشنوید که سگ شما ممکن است از شما بیمار شود. در حالی که سگ‌ها ممکن است برخی بیماری‌ها را از انسان بگیرند این اتفاقی نیست که اغلب رخ دهد.

مقالات دیگر...