دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آسیستول یا جدی‌ترین نوع ایست قلبی چیست؟

آریتمی‌ها, گره سینوارتریال, آمبولی پولمونری, هیپوترمیا, دهیدراسیون, پنوموتوراکس, حمله قلبی

آسیستول همچنین شدیدترین شکل از چهار مشکل ریتم قلب (آریتمی‌ها) است که می‌تواند به ایست قلبی منجر گردد

مقالات قلب و عروق

در این مقاله:
◄ سیستم الکتریکی بدن چگونه کار می‌کند
◄ چه چیز سبب آسیستول می‌شود؟
◄ آیا CPR می‌تواند باعث برگشت آسیستول شود؟
◄ آیا درمان‌های دیگری هم وجود دارد؟
◄ دورنماوقتی سیستم الکتریکی نگه‌دارنده ضربان قلب متوقف می‌شود وضعیت ایجاد شده آسیستول [اِیسیتولی] نامیده می‌شود.
این وضعیت را گاه "خط صاف" می‌نامند زیر روی نوار الکتروکاردیوگرام، فعالیت قلب خود را به جای اینکه به شکل خط مواج همراه ضربان قلب نشان دهد بیشتر به صورت یک خط صاف پایدار نشان می‌د‌هد.
آسیستول همچنین شدیدترین شکل از چهار مشکل ریتم قلب (آریتمی‌ها) است که می‌تواند به ایست قلبی منجر گردد. ایست قلبی زمانی مطرح است که قلب به تمامی از تپش بازمی‌ماند یا ضربان قلب به قدری ناکافی است که افت جریان خون به مغز و سایر نقاط بدن می‌تواند شکل کُشنده به خود بگیرد.

سیستم الکتریکی بدن چگونه کار می‌کند
فعالیت الکتریکی کنترل کننده ضربان قلب ما در قسمت بالای قلب در گره سینوارتریال (SA) آغاز می‌شود – که پیس‌میکر طبیعی قلب محسوب می‌گردد. در شرایط نرمال گره سینوسی یک محرک الکتریکی را در حدود 60 تا 100 بار در دقیقه تولید می‌کند.
این گره سینوارتریال یک ایمپالس الکتریکی را از طریق یک مسیر خاص ارسال می‌کند که امکان می‌دهد تا هر سلول موجود در این مسیر شارژ الکتریکی خود را به سلول مجاور منتقل کند. این ایمپالس از طریق قلب پایین رفته و نخست دو اتریا (محفظه‌های فوقانی قلب) را تحریک می‌کند که باعث انقباض آنها می‌شود.
در مرحله بعد، دو محفظه دیگر (دهلیزهای پایینی قلب) تحریک می‌شوند که این سبب انقباض آنها می‌گردد و به خون امکان می‌دهد تا به ریه‌ها و مابقی بدن پمپاژ شود.
گره سینوارتریال سپس سیگنال دیگری می‌فرستد و کل فرآیند مزبور مجدداً تکرار می‌شود.

چه چیز سبب آسیستول می‌شود؟
آسیستول ممکن است بر اثر وقایع منجر به ارست کاردیاک (ایست قلبی) یا وقایعی که به شکلی قابل ملاحظه سیستم الکتریکی قلب را مختل می‌کند ایجاد شود. در طول ایست قلبی قلب خون را پمپاژ نمی‌کند، گردش خون صورت نمی‌گیرد و تنفس وجود ندارد. این وضعیت به عنوان مرگ بالینی شناخته می‌شود.
سلول‌های مغز می‌توانند به مدت 5 دقیقه در شرایط فقدان خون یا اکسیژن زنده بمانند. پس از این مدت مرگ سلول‌های مغزی آغاز می‌شود. کل مغز، شامل بخش کنترل کننده تنفس قادر نخواهند دوباره عملکرد خود را از سر گیرند. این وضعیت زیر عنوان مرگ مغزی شناخته می‌شود.
در کنار مشکلات مرتبط به قلب، برخی علل شایع آسیستول عبارتند از:
• کاهش خون
تروما در ناحیه قلب یا قفسه سینه
• پایین بودن میزان اکسیژن
• وجود لخته خون در ریه‌ها (آمبولی پولمونری)
هیپوترمی (هیپوترمیا)
دهیدراسیون
• عوارض جانبی داروها
• مصرف مواد مخدر
• عدم تعادل الکترولیت، مشخصاً پتاسیم
• کلاپس ریه (پنوموتوراکس)

مشکلات مرتبط به قلب
از آنجا که قلب در 24 ساعت شبانه‌روز در حال تپیدن است، سیستم الکتریکی آن مستعد تداخل و آسیب دیدن است. چند نوع مشکل قلبی می‌توانند به آسیستول یا دیگر اشکال ایست قلبی منجر شود.
برخی از شایع‌ترین علل مرتبط به قلب عبارتند از:
حمله قلبی
فیبریلاسیون دهلیزی (VFib)
• تاکیکاردی دهلیزی
• فیبریلاسیون شریانی
• بیماری مادرزادی قلب

آیا CPR می‌تواند باعث برگشت آسیستول شود؟
CPR روش پایه درمان فوری شخص دچار آسیستول تلقی می‌شود.
خلاف VFib یا تاکیکاردی دهلیزی، که در آنها می‌توان شخص را با شوک داده شده از دفیبریلاتور درمان کرد، آسیستول یک ریتم "غیر شوک‌پذیر" تلقی می‌گردد. به هر حال، CPR مؤثر ممکن است آسیستول را به یک ریتم شوک‌پذیر تبدیل کند.
یک آنالیز مربوط به سال 2020 بر روی بیش از 67.000 مورد درمان ایست قلبی عنوان می‌کند که وقتی یک ریتم غیر شوک‌پذیر مثل آسیستول به VFib یا تاکیکاردی دهلیزی تبدیل می‌شود ضریب بقاء در آن به شکلی قابل ملاحظه افزایش می‌یابد.
نکته کلیدی برای این تبدیل، بروز آن بلافاصله پس از وقوع ایست قلبی در شخص است.

آیا درمان‌های دیگری هم وجود دارد؟
نکته کلیدی در مدیریت کردن آسیستول تلاش برای تعیین این موضوع است که آیا علت آن قابل برگشت است یا خیر. برای مثال، اگر میزان بالای پتاسیم علت آسیستول باشد، امکان معکوس کردن کردن و به شکل بالقوه هدایت آن به یک ریتم شوک‌پذیر وجود دارد.
مثال دیگر مربوط به شناسایی یک لخته خون در ریه‌ها است. در چنین موردی تحویل یک داروی ضد لخته سریع‌الاثر می‌تواند به درهم شکستن لخته منجر شدخ و به تجدید ریتم قلب بینجامد.
درمان دیگری که ممکن است به احیاء قلب دچار آسیستول کمک کند تحویل داروهایی به نام وازوپرسور است. این داروها شامل اپی‌نفرین، می‌توانند به افزایش جریان خون به قلب، مغز و دیگر نقاط بدن کمک کنند.
اپی‌نفرین را می‌توان در شرایط انجام CPR به شخص تحویل داد.

دورنما
هر نوع ایست قلبی ریسک بالای مرگ را به همراه دارد. بر مبنای اعلام CDC در حدود 70 تا 90 درصد کسانی که در خارج از محیط بیمارستانی دچار ایست قلبی می‌شوند تا زمان رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست می‌دهند.
اما آسیستول یک وضعیت به ویژه خطرناک است. انستیتو منابع پزشکی آمریکا گزارش می‌دهد که کمتر از 2 درصد افراد دچار شده به آسیستول در محیط خارج از بیمارستان زنده می‌مانند، حتی اگر نیروهای امدادی پزشکی یا متخصصان مراقبت پزشکی دخالت کرده باشند.
وقتی دیگر تکانه‌های الکتریکی در قلب نباشد و قلب از پمپاژ بازبماند، نتیجه این وضعیت آسیستول نامیده می‌شود. وضعیت مزبور همچنین به عنوان "خط صاف" نیز شناخته می‌شود که علت، بروز آن در الکتروکاردیوگرام به صورت یک خط صاف است.
آسیستول ممکن است بر اثر اتفاقات منجر به ایست قلبی یا آنهایی که سیستم الکتریکی قلب را به شکل قابل توجهی مختل می‌کنند رخ دهد.
آسیستول اورژانسی‌ترین و جدی‌ترین نوع ایست قلبی است. نرخ بقاء در آن پایین است اما آغاز فوری CPR قوی و تزریق اپی‌نفرین ممکن است به بهبود نرخ بقاء منجر گردد./آسیستول یا جدی‌ترین نوع ایست قلبی چیست؟
دکتر مگان سالیمن، جیمز رولاند
ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
Healthline
What Is Asystole?
Medically reviewed by Megan Soliman, MD —
Written by James Roland
on July 22, 2022

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

چرا خطر حملة قلبی آتش‌نشان‌ها را بیشتر تهدید می‌کند؟

خونریزی مغزی: علل، علایم، و درمان‌ها

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.