دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بیماری دریچه‌ای قلب و دیابت: آنچه دانستنش نیاز است

اترواسکلروزیس, استنوزیس, استروک, تست استرس تردمیل, اکوکاردیوگرام, الکتروکاردیوگرام

افراد مبتلا به دیابت دو برابر بیشتر از افراد فاقد این بیماری احتمال دارد که دچار بیماری قلبی شوند

مقالات قلب و عروق

در این مقاله:
◄ چه ارتباطی بین دیابت و بیماری قلبی وجود دارد؟
◄ بیماری دریچه‌ای قلب چیست؟
◄ بیماری دیابت چگونه بر سلامت دریچه قلب تأثیر می‌گذارد
◄ خطر اختلالات دیگر
◄ مشورت با پزشک در مورد بیماری قلبی
◄ خلاصهدیابت می‌تواند ریسک فاکتوری برای بیماری‌های دیگری مثل بیماری قلب و کلیه باشد. مدیریت کردن مؤثر دیابت یک راه کاهش ریسک شخصی و کمک به حفظ سلامت کلی در وضعیت مناسب است.
بیماری دریچه‌ای قلب که می‌تواند بر جریان خون به قلب تأثیر منفی بگذارد ممکن است با شیوع بیشتری در افراد دچار دیابت بروز کند. اختلال مزبور همچنین ممکن است در افراد دچار دیابت سریع‌تر پیشرفت کند و شدیدتر باشد.
علت دقیق این ارتباط در دست بررسی است اما محققان در حال بررسی برخی مکانیسم‌های شایع بین دیابت و صدمه به دریچه‌های قلب هستند.
اگر کسی مبتلا به دیابت باشد همکاری با دکتر می‌تواند گام بزرگی برای حمایت سلامت قلب و کاهش ریسک دیگر اختلالات جدی سلامت باشد.

چه ارتباطی بین دیابت و بیماری قلبی وجود دارد؟
افراد مبتلا به دیابت دو برابر بیشتر از افراد فاقد این بیماری احتمال دارد که دچار بیماری قلبی شوند. آنها همچنین به طور میانگین بیشتر محتمل است که در سنین پایین‌تر دچار بیماری قلبی گردند.
بیماری قلبی گروهی از اختلالات است که بر سلامت قلب تأثیر منفی می‌گذارند. بیماری شریان کرونری یکی شایع‌ترین اختلالات در افراد دچار دیابت یا فاقد ابتلا به آن است. این وضعیت زمانی مطرح است که پلاک‌ها در شریان‌های خونرسان به قلب انباشته می‌شوند. مسیر باریک شده به اترواسکلروزیس یا سخت شدن شریان‌ها منجر می‌شود.
افراد دچار دیابت اغلب ریسک فاکتورهایی شامل موارد زیر برای بیماری قلبی دارند:
• صدمه دیدن رگ‌های خونی قلب و عصب‌ها بر اثر بالا بودن قند خون
فشار خون بالا که بر جریان خون در شریان‌ها نیرو اعمال می‌کند
• میزان بالای LDL یا کلسترول "بد" که باعث تشکیل پلاک در شریان‌ها می‌شود
• میزان بالای تری‌گلیسیرید، نوعی چربی، و کمبود HDL یا کلسترول "خوب"
دیابت همچنین می‌تواند بر سلامت دریچه قلب تأثیر منفی بگذارد به ویژه از طریق تقویت احتمال ایجاد بیماری دریچه‌ای قلب

بیماری دریچه‌ای قلب چیست؟
دریچه‌های قلب جریان خون به قلب و از قلب و نیز داخل آن را تنظیم می‌کند. وقتی هر کدام از این دریچه‌ها آسیب ببیند، این وضعیت باعث ایجاد بیماری دریچه‌ای قلب می‌شود. این احتمال هست که هر کدام از دریچه‌ها در زمان ضربان قلب به طور کامل باز یا بسته نشوند، یا نشتی داشته باشند. دریچه در حال باز شدن ممکن است باریک یا سفت شود و بنابراین نتواند به طور کامل باز شود. این وضعیت استنوزیس نامیده می‌شود.
بیماری دریچه‌ای قلب بیشترین شیوع را در دریچه آئورتیک دارد اگرچه ممکن است در هر کدام از دریچه‌های قلب بروز کند. فشار خون بالا و اترواسکلروزیس دو ریسک فاکتور بیماری دریچه‌ای قلب محسوب می‌شوند.

بیماری دیابت چگونه بر سلامت دریچه قلب تأثیر می‌گذارد
محققان هنوز به شکلی فعال در جستجوی ارتباط محتمل بین دیابت و بیماری دریچه‌ای قلب هستند. شواهد روزافزونی در این مورد وجود دارد که این دو بیماری به یکدیگر مرتبط هستند.
به طور مشخص دیابت ممکن است پیش‌بینی کننده استنوزیس دریچه آئورت باشد و این استنوزیس ممکن است در افراد دچار دیابت به شکل شدیدتری بروز کند.
یک مقاله تحقیقی مستند شده در سال 2019 پی برده است که شیوع دیابت در افراد دچار استنوزیس آئورتیک بالاتر از جمعیت عمومی است. همان مقاله همچنین به تحقیق‌هایی اشاره کرده است که بر مبنای آنها دیابت عوامل تقویت کننده التهاب که آنها نیز بر دریچه آئورت تأثیر منفی می‌گذارد، ایجاد کرده یا باعث بدتر شدن آنها می‌شود.
یک مطالعه منتشر شده در سال 2022 پی برده است که دیابت با پیشرفت سریع استنوزیس آئورتیک همراه است. این تحقیق بر پایه تجزیه و تحلیل 276 نفر از افراد دچار استنوزیس آئورتیک در سال‌های 2015 تا 2021 استوار است.
همچنین ممکن است ارتباطی بین دیابت و تباهی دریچه قلبی آئورتیک وجود داشته باشد. یک مطالعه مربوط به سال 2018 پی برده است که افزایشی در برخی پروتئین‌ها در زمان تباهی دریچه‌های آئورت وجود دارد. در مرحله آخر انحطاط دریچه دیابت مقدار پروتئین مورد اشاره را افزایش می‌دهد.

خطر اختلالات دیگر
زندگی در شرایط ابتلا به دیابت و بیماری قلبی همچنین می‌تواند خطر اختلالات دیگر مثل بیماری مزمن کلیه را افزایش دهد. بر مبنای اعلام "انستیتوهای ملی سلامت" از هر 3 فرد بزرگسال مبتلا به دیابت 1 نفر دچار بیماری کلیه است.
برخی از همان علل منجر به افزایش خطر ابتلاء به بیماری دریچه‌ای قلب همچنین می‌توانند باعث افزایش ریسک بیماری کلیه شوند.
به طور مشخص، بالا بودن قند خون می‌تواند به رگ‌های خونی نه فقط در قلب بلکه در کلیه‌ها نیز آسیب برساند. فشار خون بالا می‌تواند نیروی زیادی بر رگ‌های خونی ضعیف شده بر اثر نیروی اضافی اعمال شده در زمان گردش خون اعمال کند.
افراد دچار دیابت همچنین ممکن است در ریسک بالاتری برای استروک قرار داشته باشند زیرا ریسک فاکتورهای بیماری قلبی را دارند.

مشورت با پزشک در مورد بیماری قلبی
اگر کسی دچار دیابت باشد راه‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانند ریسک بیماری قلبی را مدیریت کنند. در همکاری با پزشک شخص خواهد توانست به پلنی برای تقویت سلامت کلی و مدیریت دیابت خود پیدا کند.
شخص ممکن است مایل باشد با پزشک خود در مورد غربالگری برای خطر بیماری قلبی مشورت کند. پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه نماید:
• پایش فشار خون و کلسترول
• تست سلامت قلب از طریق تست استرس تردمیل، اکوکاردیوگرام، یا الکتروکاردیوگرام
• استفاده از رژیم غذایی متعادل
• ورزش
• کاهش استرس
• مصرف دارو
زندگی در شرایط ابتلا به اختلالی مثل دیابت گاه می‌تواند شخص را دچار سرخوردگی کند. خوشبختانه وی می‌تواند گام‌هایی را در راستای کاهش خطر دیگر بیماری‌ها به پیش بگذارد.

خلاصه
محققان برای گشودن ارتباط بین بیماری دریچه‌ای قلب و دیابت در حال بررسی هستند. صدمه دیدن دریچه‌های قلب می‌تواند بر جریان خون به قلب تأثیر منفی بگذارد، پیشرفتی که ممکن است در افراد مبتلا به دیابت به مراتب سریع‌تر رخ دهد.
اگر کسی دچار دیابت باشد، پزشک می‌تواند به ایجاد برنامه‌ای برای پایش بیماری قلبی، تغذیه درست، و ورزش که می‌توانند به کاهش ریسک مزبور کمک کنند کمک نماید./بیماری دریچه‌ای قلب و دیابت: آنچه دانستنش نیاز است
دکتر مارینا باسینا، کیتی لاورینگ

ترجمه فرهنگ راد

Source:
Healthline
Heart Valve Disease and Diabetes: What You Need to Know
Medically reviewed by Marina Basina, M.D. —
Written by Cathy Lovering
On April 14, 2022

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط افسردگی و دیابت بارداری دوسویه است

10 فوق غذا برای دیابت و شیوه آماده کردن آنها

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.